Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

vanzarea legumelor

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai se prognozeaza 6-7 grade noaptea si vreo 16-17 ziua. acum sunt 6 grade ziua...

#38
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
la mine e jale de frig si sper sa nu cada bruma....oricum am intrat la cules de vreo  3 zile si culeg toata gradina ii depozitez in garaj si astept sa se inroseasca/ asta e...daca scapam de bruma s-ar putea sa culegem gogosari in noiembrie

#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Se prognozeaza 2-1-0 grade noaptea...in Bucuresti, in oras...pe camp sunt cu 2-3 grade mai putin...daca nu inghet, cel putin bruma...cel mai rau vineri dimineata...

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine mai mult ca-s sub deal si ma mai protejeaza el :)

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine nu a dat bruma in noaptea asta, se cheama ca am scapat.

#42
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Prognoza de minima s-a mutat pt noaptea asta, -1 la Baneasa...va povestesc maine ce mai gasesc daca o mai fi ceva de gasit in gradina...

#43
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
La mine -2 azi-noapte, eu n-am scapat de bruma Posted Image   Si pentru la noapte prognoza zice -3 minima. Eu nici nu m-am uitat ce e in gradina, nici nu mai are rost, am observat doar in trecere ca dovleceii sunt tufliti

#44
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
maine ajung si eu la tara. pana una alta am 3 ardei iuti pe balcon care par sa fi trecut cu bine peste noptile astea...

#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la mine pina acii mi-a fost in noaptea asta a inghetat tot.
cel mai scurt sezon de recoltat anul acesta ,fara o luna in care se regolta grosul la ardei gogosari si kapia......un an de rahat
deja am incarcat lista de legumicultori care se lasa de cultivat legume in cimp...
sa vedem de ce so lua?!

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ardeii mei de pe balcon nu au inghetat, sa ii vaz pe aia de la tara...

Edited by anknic, 05 October 2013 - 10:39.


#47
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Si la mine bruma a terminat toate legumele din gradina, dar cele pe care le aveam in solar
Trag obloanele si incep planurile pentru anul urmator

#48
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Mancarica facuta astazi cu legume fragezite de bruma este absolut delicioasa. :)

N-am putut gati tot ce am strans din gradina, dar am congelat pentru consunul de mai tarziu in iarna.

#49
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am adunat ieri 3 galeti de gogonele (din care dupa ce au stat in casa vreo 3 ore am aruncat 1 galeata de gogonele inmuiate), o galeata de ardei iuti (care culmea au fost toti f.bine (cred ca din cauza ca au fost f.inghesuiti nu s-au parlit decat frunzele). am admirat vreo 2 kile de pastai inghetate pe gard :(

am mai cules cred ca vreo 20 kile+ de dovleci (unii nu par afectati deloc-aia care au stat sub frunze). dovleceii erau mici si inghetati (apucasem sa culeg dovleceii in we trecut si acum mai erau micuti)

am cateva rosii care au scapat (alea cazute la pamant sunt inca verzi) sunt f.curioasa daca isi revin.

vinetele sunt pa-la revedere. tot asa: culesesem ce era mai mare in we trecut.

dezolanta gradina...zorelele de pe gard erau parlite total (de unde we trecut aveam gardul plin de flori), arsi de frig bobocii de trandafir :(

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Si la mine e jale mare...desi am avut prudenta sa incerc sa culeg cat mai multe inainte de bruma...
V-am prevenit pe forum despre ce urmeaza, desi m-am ales doar cu remarci rautacioase...
Acum va ramane doar sa trageti concluziile si consecintele...
La mine situatia e la fel ca la voi, fasole, fasole chinezeasca, momordica, castraveti, tomate, ardei, bame, dovlecei, snake gourds...dead!
Singurele culturi care au mai supravietuit sunt patrunjelul, ceapa japoneza bunching, ridichile orientale si niste morcov prapadit, ce oricum dadea fusti...nashpa!
Surprinzatoe, vinetele par a fi suferit cele mai putine consecinte...dar degeaba!

Edited by subway_guru, 06 October 2013 - 14:17.


#51
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
si la mine s-a incheiat sezonul dar prevazusem dinainte asa ca am cules 5 tone de gogosari chiar inainte sa inghete acum am o tona in solar si fac cald pana la 20 de grade in speranta ca se vor coace.

#52
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Is curios daca in conditiile de zilele trecute ar fi facut treba o irigare prin microaspersie ca proetectie la inghet. AM ca protejeaza pana la un varf de minus 4-5 grade daca nu dureaza mai mul de cateva ore. Stie cineva date concrete?

#53
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu stiu ca se practica metoda asta in plantatiile de meri din nordul Italiei (Alto Adige), pentru a proteja florile de ingheturile din primavara. Aveam si un link dar nu-l gasesc acum, il caut

#54
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Ca protectie antiinghet, preventiv, pe timpul serii, un producator de legume mi-a zis ca a facut "fum" in solar ... pentru cateva ore, dupa care dimineata a aerisit bine. Nu am intrebat exact metoda folosita, dar am inteles ca e frecvent utilizata printre cei cu solarii, ca si protectie de scurta durata impotriva inghetului pe timpul serii. Avea ardei kapia in solar.
Irigarea prin microaspersie ca protectie la inghet, cum se face? Cu apa calda?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate