Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

vanzarea legumelor

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
incerc sa deschid un topic cu intentia de a ne tine la curent cu preturile pietii la diverse legume , dar si cu ceea ce am putea observa la miscarea pietii si de ce nu sa discutam tendintele legumelor produse de cei mici ca noi
cred ca pt multi ar fi de folos sa stim cum evolueaza pretul in diferite locuri din tara , poate si de dincolo ( de ce nu? )

se spunea ca e destept cine descopera un produs
   e inteligent cine il face in serie
dar cine il vinde e un geniu

pt ca  multi suntem nevoiti sa si vindem produsele ar fi bine sa tragem o privire la mersul pietii

#2
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Regret ca nu pot participa activ, dar topicul poate deveni instructiv si mai ales util, cu cat se vor aduna mai multe date.

Edited by vio69a, 14 August 2013 - 22:24.


#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
braila-pret de angro
1 leu rosia
0,6 lei vinata
2  -kapia
2-gogosar
cu ceva abateri in sus sau jos in functie de calitate
a gras mi se pare ca e 1.2 lei
ceapa 0,7 de pe cimp

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsilesax, on 15 august 2013 - 13:00, said:

braila-pret de angro
1 leu rosia
0,6 lei vinata
2  -kapia
2-gogosar
cu ceva abateri in sus sau jos in functie de calitate
a gras mi se pare ca e 1.2 lei
ceapa 0,7 de pe cimp

cred ca ai vrut sa scrii 1 leu Kg de rosii, caci la piata ele sunt 4-5 lei Kg
iar retul preturilor sunt per kg

si o intrebare.
Ce opreste micul producator sa vanda independent produsele ?

#5
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
arad
rosii de solar 2.5 lei slabe, 3 lei frumoase
rosii de gradina urate 2 lei , urate dar mari pana la 6 lei pe kg
vinete 2 pana la 2,5 lei
ardei 2,5  pana la 4 lei
ceapa 2 pana la 2,5
usturoi 10 lei
totul la taraba vanzator subsemnatu
la en-gros nu stiu


sigur ne opreste cantitatea produsa

se intelege ca pretul e per kg

Edited by strainul1964, 15 August 2013 - 16:36.


#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in ploiesti in piata centrala:

rosii 1-4 lei
vinete 0,8-3 lei
kapia 2,5-4 lei

#7
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
galati, piata centrala:
rosii: 1,5; 2; 2,5; 3
ardei iuti si semiiuti: 8 cei cu societati, 5 la producatori
ardei gras: 2; 2,5
vinete: 1; 1,5
pastai(aurie de bacau): 5, fideluta galbena: 4, 5; fideluta verde 5, 6

#8
Gabosu

Gabosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2008
Ce pret are usturoiul (funia) in Galati,Ploiesti si restul tarii? multumesc

#9
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Poststrainul1964, on 14 august 2013 - 21:50, said:

incerc sa deschid un topic cu intentia de a ne tine la curent cu preturile pietii la diverse legume , dar si cu ceea ce am putea observa la miscarea pietii si de ce nu sa discutam tendintele legumelor produse de cei mici ca noi
cred ca pt multi ar fi de folos sa stim cum evolueaza pretul in diferite locuri din tara , poate si de dincolo ( de ce nu? )

se spunea ca e destept cine descopera un produs
   e inteligent cine il face in serie
dar cine il vinde e un geniu

pt ca  multi suntem nevoiti sa si vindem produsele ar fi bine sa tragem o privire la mersul pietii

Bvo,foarte interesant subiect,asa putem vedea in timp real preturile reale ale legumelor.

#10
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
arad
usturoi de la 10 la 14 lei pe kg
ceapa de la 2 la 2,5
rosii de la 2 la 5
fasole verde de la 4 la 6
(oricum exista si mici abateri , exista si alte piete)

#11
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Resita
  rosii de la 1,5 - 4 lei / kg
   vinete    1- 1,5
   ceapa 2,5
   usturoi  5 lei  
   fasole verde 5- 6

#12
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
eu zic ca producatorul trebuie sa si faca un pret al lui,sa nu se ia dupa toti bisnitarii din piata,un pret care sa tina cont de munca lui si de calitatea produselor sale daca vrea sa se deosebeasca de ceilalti din piata(in cazul in care  poate oferi asa ceva)
daca nu facem asa facem  toti un buisness(a se citi bisnita) inclusiv marile firme care si stabilesc pretul dupa pretul "competitorilor" din piata(fara nici un calcul economicsi cu care sunt mutual intelesi)
Eu sunt convins(sunt doar teoritician, cititor fidel al acestui forum ,nu si practicant) ca atata timp cat sunt sate intregi (Galati si zona Lunguletul,mai sunt si prin Oltenia asta doar din ce stiu eu) care au facut averi si isi indeamna copii sa continuie munca lor (foarte adevarat ca au mainile batatorite de munca)vazand angro la bisnitari se pot face averi si vanzand en detail dar oferin calitate si un pret corect pentru ambele parti
Eu sunt convins ca daca statul roman iar incuraja pe romanii care vor sa munceasca cinstit ar disparea toti bisnitarii si toti importatorii din piete romanesti
Repet,e doar o "credinta" de a mea si nu vreau sa supar pe nimeni,iar producatorii trebuie sa fie si informati

#13
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Foarte interesant topicul. Instructiv pentru cei care vor ca in timp sa se orienteze spre a face o mica afacere.

#14
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
usturoiul la galati, 10-12 lei
nu-ti poti face un pret al tau, piata hotaraste
santem, inca, destul de sraci pt a cumpara numai de calitate si ca producator,la fel, nu poti  produce numai de caliatate.

#15
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Asa este nu poti tine pretul la rosii daca in piata sunt 6,7 persoane care le vand cu 2 ron kg .
Eu de cate ori ma duc las sub pretul pietii  rosile mele au avut cam 80grame pe bucata  mai micute dar gustoare rau   asta  este pamantul de dobrogea  si primul meu an cand am inceput treaba aceasta .... am avut maxim 100kg cu rosi cu greutatea  de 120grame ,  dar ma duc cu 500kg  la 1,5 ron kg si daca ma credeti in 1 ora  am dat tot ,  cei care tin la pret stau si cate 5 ore cu 300kg....

#16
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu cred ca daca dai macar un pic sub pretul pietei, automat vinzarile vor creste si acest lucru va compensa cu prisosinta pretul mai mic. Eu spun teoretic, nu am fost in postura de a vinde legume. Deocamdata Posted Image

#17
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
oricum de obicei exista cineva care strica piata , asta e si nu avem voie sa purtam pica ,deoarece uneori fiecare putem intra in aceasta postura
de obicei e bine ca cei care au multa marfa sa o vanda la en-gros pentru ca in felul acesta pe piata va exista un pret convenabil, dar daca producatorul cu multa marfa coboara mult pretul in piata , atunci strica pretul celorlalti producatori si in plus pierde si timpul ( asta e doar teorie )
fiecare face ce vrea

de notat o scadere mare la usturoi in resita 5 lei ( am auzit ca si in ungaria ar fi pe aproape )

#18
Gabosu

Gabosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2008
Problema pretului la usturoi  sunt "importurile" masive din tari care subventioneaza puternic agricultura.Usturoiul  "ROMANESC" (chinezesc,turcesc,unguresc) pret in piata la taraba pseudoproducatorilor 5 LEI. Pretul real de productie in Romania este undeva la 8-9 lei Kg,In situatia asta cine stabileste pretul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate