Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Meseria de controlor trafic aerian

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
534 replies to this topic

#55
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmisuf, on 05 aprilie 2014 - 16:46, said:

Goo  planet !
Si ai sa vezi tu acele beizadele ca stau toata ziulica sau noaptea cu ochii "beliti" pe televizor , luand decizii ce pot decide soarta unor oameni si adormind cu somnifere ? Reformuleaza !

Reformulare : in Romatsa sunt angajate doar pile si cunostine care au trecut prin examene si interviu indrumati cu mare atentie de cine trebuie.

Azi a si intrat politia peste ei din cauza asta. Sper sa se faca curatenie, dar sa fim seriosi, vorbim de Romatsa/Romania.

http://m.hotnews.ro/stire/17011163

Edited by Catean, 11 April 2014 - 00:55.


#56
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Da, dar pe alte posturi caldute , nu pe cea de controlor de trafic aerian  sau stagiar.

#57
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
@misuf : Eu stiu exemple personale fix de controlor de trafic aerian (si nu orice, ATC), o familie intreaga care lucreaza acolo. Si-au bagat toti copiii (3 bucati) acolo. Se trimite finut copilul la Miami sa faca un curs pe bani, dupa care postul e "rezolvat" acasa.

#58
axelutz

axelutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2008
Salutare, cand s-au facut ultimele recrutari in romania?
Stiti cand si daca se vor face in curand?

#59
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Serviciul militar obligatoriu a fost eliminat din 2007.

#60
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostCatean, on 11 aprilie 2014 - 11:25, said:

@misuf : Eu stiu exemple personale fix de controlor de trafic aerian (si nu orice, ATC), o familie intreaga care lucreaza acolo. Si-au bagat toti copiii (3 bucati) acolo. Se trimite finut copilul la Miami sa faca un curs pe bani, dupa care postul e "rezolvat" acasa.

cam asta e modelul

#61
ovidelu2006

ovidelu2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.11.2009

View Postaxelutz, on 08 iulie 2014 - 15:05, said:

Salutare, cand s-au facut ultimele recrutari in romania?
Stiti cand si daca se vor face in curand?


http://www.romatsa.ro/ro/node/479


http://www.romatsa.ro/ro/node/480

Edited by ovidelu2006, 25 October 2014 - 07:49.


#62
MUM

MUM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.10.2014
Ce stiti despre medical? Cat mai costa clasa a 3-a? Dar despre testul de engleza? Cum suna intrebarile si care sunt sursele stiute pentru antrenament? Multam!

#63
Iceman2160

Iceman2160

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2008

View PostMUM, on 27 octombrie 2014 - 08:38, said:

Ce stiti despre medical? Cat mai costa clasa a 3-a? Dar despre testul de engleza? Cum suna intrebarile si care sunt sursele stiute pentru antrenament? Multam!
Medicalul este în jur de 700 de lei, + 50 € emiterea licenței medicale de la AACR. Testul de engleză nu este dificil, include o probă de comprehension, asculți niște povestioare scurte, apoi trebuie să completezi niște întrebări din textul prezentat. Se cere și puțină gramatică. Apoi urmează oralul, unde contează vocabularul și trebuie dovedit că exprimarea și comunicarea este la un nivel acceptabil, nu este greu, se pot bate câmpii, cât să dovedești competența lingvistică. Succes!

#64
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMUM, on 27 octombrie 2014 - 08:38, said:

Ce stiti despre medical? Cat mai costa clasa a 3-a? Dar despre testul de engleza? Cum suna intrebarile si care sunt sursele stiute pentru antrenament? Multam!

Daca nu ai PCR nu iti arunca banii aiurea.

#65
MUM

MUM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.10.2014
Multumesc Iceman pt informatii! Am inteles ca anul acesta va fi si un eseu de redactat.
@Catean, stiu cazuri de CTA fara pile, asa ca am de gand sa-mi arunc banii cu spor. :)

#66
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMUM, on 28 ianuarie 2015 - 10:51, said:

@Catean, stiu cazuri de CTA fara pile, asa ca am de gand sa-mi arunc banii cu spor. Posted Image

Eu iti urez succes si sper sa reusesti. Sa ne lasi de stire daca ai reusit minunea.

#67
david27

david27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2015
Salut! Am si eu nevoie de o informatie.Sunt inscris la concursul de controlor de trafic stagiar de anul acesta,organizat de Romatsa,iar prin martie urmeaza sa merg la vizita medicala.Problema este ca eu sufar de o boala a ochilor numita keratoconus,sau mai bine zis am suferit,fiindca am reusit sa o stabilizez in cele din urma,prin interventie chirurgicala la ambii ochi.La ochiul stang vederea este in jur de 20 % dupa interventie,iar la ochiul drept de 100 %(mentionez ca la ochiul drept am implant de inel intracornean).In conditiile date,se merita sa platesc acea taxa pt. vizita medicala,am vreo sansa sa trec de aceasta proba?

Multumesc anticipat!

#68
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Pai cred ca-ti trebuie medical clasa a III-a, uita-te si tu in cerinte.

#69
david27

david27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2015
Multumesc! Deci,pot sa-mi iau gandul de la meseria de controlor de trafic aerian."Keratoconus is disqualifying..." :)

#70
scavenger

scavenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.01.2004
Pana la Feast 1 si 2 (Dart), totul este floare la ureche... eu sunt implicat in acest proces si nu-mi fac probleme pana la aceste probe... Dupa, mai vorbim!
Totul decurge cam asa, intai te inscrii, e simplu scrie tot ce ai nevoie pe site, foarte putini sunt respinsi (2%, MAJORITATEA CA NU AU CITIT CE TREBUIE IN CONCLUZIE, ORICUM PICAU).
Apoi urmeaza psihologicul si medicalul, unde iar e simplu, insa nu atat de simplu precum se vorbeste, sunt intrebari incuietoare, sunt teste ce pun probleme si celor mai experimentati, ideea e ca nu trebuie sa iei 100%. Aici pica cam 30% din cei prezenti (foarte multi sunt absenti).
Urmeaza Engleza unde daca esti stapan pe tine poti vorbi despre ce vrea muschiul tau, importat este sa ai dictie vocabular, etc... piece of cake! SI pe aici pica cam 30%, in general prezenta de aici incolo e 100%, nu trebuie sa te bazezi ca au facut pana unu'-doi candidati.
Urmeza feast-ul unde pica 80-90% la ambele probe consecutiv.
Mai pica si la interviu, procentul care ramane la final e de 2% cu indulgenta!

Feast-ul este foarte greu, am incercat cateva exercitii asemanatoare si sincer imi fac mari probleme... insa speranta moare ultima!
Nu ma consider atat de bun, dar, vreau sa incerc!

#71
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postscavenger, on 12 februarie 2015 - 15:25, said:

Pana la Feast 1 si 2 (Dart), totul este floare la ureche... eu sunt implicat in acest proces si nu-mi fac probleme pana la aceste probe... Dupa, mai vorbim!
Totul decurge cam asa, intai te inscrii, e simplu scrie tot ce ai nevoie pe site, foarte putini sunt respinsi (2%, MAJORITATEA CA NU AU CITIT CE TREBUIE IN CONCLUZIE, ORICUM PICAU).
Apoi urmeaza psihologicul si medicalul, unde iar e simplu, insa nu atat de simplu precum se vorbeste, sunt intrebari incuietoare, sunt teste ce pun probleme si celor mai experimentati, ideea e ca nu trebuie sa iei 100%. Aici pica cam 30% din cei prezenti (foarte multi sunt absenti).
Urmeaza Engleza unde daca esti stapan pe tine poti vorbi despre ce vrea muschiul tau, importat este sa ai dictie vocabular, etc... piece of cake! SI pe aici pica cam 30%, in general prezenta de aici incolo e 100%, nu trebuie sa te bazezi ca au facut pana unu'-doi candidati.
Urmeza feast-ul unde pica 80-90% la ambele probe consecutiv.
Mai pica si la interviu, procentul care ramane la final e de 2% cu indulgenta!

Feast-ul este foarte greu, am incercat cateva exercitii asemanatoare si sincer imi fac mari probleme... insa speranta moare ultima!
Nu ma consider atat de bun, dar, vreau sa incerc!

Sper sa candidezi in alta tara europeana, ca daca incerci la Romatsa e posibil la final sa pici testul de "pile". Eu am luat Fest 1 si 2 la Masstricht in 2005 dar nu am mai apucat sa fac si anul de practica din motive personale. In RO la PCR nici o sansa.

Edited by Catean, 17 February 2015 - 20:20.


#72
scavenger

scavenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.01.2004
Am mai mulți prieteni ATC, e drept, nu din București... au intrat pe bune. Probabil pilele au și ele rolul lor dar nu mai urmează același drum ca noi pulimea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate