Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Iphone 4 sau Allview P5 Quad/LG Optimus 2X?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalin62, on 13 august 2013 - 19:26, said:

Si la ce pret? Peste 15 16 mil
1599 lei, dar nu asta era intrebarea.

#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Trebuie sa fi nebun sa dai 16 mil pe i4 un tel single core antic cu gpu la fel de vechi cand poti sa iei un tel de 10 ori mai bun nou la aceeasi bani.

#39
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
alin62 ...esti singur !

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostMihai_3, on 14 august 2013 - 08:59, said:

alin62 ...esti singur !
?

#41
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View Postalin62, on 13 august 2013 - 20:27, said:

Trebuie sa fi nebun sa dai 16 mil pe i4 un tel single core antic cu gpu la fel de vechi cand poti sa iei un tel de 10 ori mai bun nou la aceeasi bani.

Nu mai face comparatii hardware cand e votba de OS-uri diferite. Ce are a face ios cu android? Tu, care citesti robotic specificatii, zici ca samsung quad core x gb ram e "the best" pentru ca da cel mai bine pe hartie. Care e problema noastra ca android e atat de slab incat ii trebuie quad core ca sa ruleze decent niste aplicatii banale? Cand o sa compari 2 telefoane (similare dupa parerea ta de cititor de specificatii), in speta iphone 4 si galaxy S1, vei vedea ca cu S1 poti sa te speli pe cap, pe cand i4 chiar se misca impecabil in aplicatii si meniu, adica iti faci treaba cu el.
Asta pentru ca iar incerci sa arunci in iphone cu materii fecale, desi nu vezi diferenta de performanta si de constructie a os-urilor, tu, ca si multi altii dealtfel, te iei numai dupa ce scrie pe hartie.
As alege un telefon mai nou, dar dintre cele expuse as prefera iphone4. Nu am incredere in Allview si optimus 2x nu ma incanta cu nimic.

#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Eu am dual core din 2011 si imi merge f bine tot ce este in market si nu sunt singurul. Deci care e ideea cu quad core si aplicatii banale? Vorbim doar sa ne aflam in treaba?

#43
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai hai sa vedem. Am vazut 3 s advance, 2 s2 si un s3. Pe toate e lag. Nu ma coafeaza. Eu ziceam sa nu mai fi hater. Toti fanii android arunca cu rahat in apple, ca e prost, ca nu-i bun de nimic. Argumente tata. Toate smart-urile fac aceleasi chestii, dar in moduri diferite.
Nu neg atu-urile android-ului. Dar samsung cu al lui Touchwiz ma deprima, are tendinta sa sacadeze. Si am mai zis: nu mai comparati specs-urile ca degeaba ai quad daca se misca la fel (sau mai prost) decat un dual de la apple. S2 se mai ineaca cateodata. Cat despre i5 sau 4s nu poti spune asta. Daca vrei similar pe hartie, uita-te la galaxy s1 vs i4. Ambele single core, ambele 512 ram. De ce s1 e vai de el acum ca performanta ai i4 se misca impecabil? Oare de ce?

Edited by Paranoir, 04 September 2013 - 16:30.


#44
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu sunt hater spre deosebire de tine, mie nu mi place ios pt ca pur si simplu nu e pe gustul meu.
Pai argumente reale, nu ca am vazut eu, eu am S2 u de doi ani in mana si merge f bine, si multa lume spune acelasi lucru, bine eu nu folosesc TW pt ca nu mi place de nici un fel, folosesc nova primo. Asa ca adu si tu argumente reale.
De ce se misca mai bine i4 pe langa S1? Pentru ca a costat de 3 4 ori mai mult, eu cred ca de asta.

Edited by alin62, 04 September 2013 - 17:39.


#45
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postalin62, on 04 septembrie 2013 - 17:38, said:

De ce se misca mai bine i4 pe langa S1? Pentru ca a costat de 3 4 ori mai mult, eu cred ca de asta.
:lol: :lol: :lol:


Quote

Samsung Galaxy S
While it's one of the more expensive smartphones, coming in at around £470 with 24GB of storage.

iPhone 4

It's at least £50 more expensive than its rivals SIM free, but even on contract you seem to have to pay around £170 for the device where it's free for others.


sursă
Asta ți se pare ție ”de 3-4 ori mai mult”?

#46
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postdeiuma, on 04 septembrie 2013 - 17:52, said:

sursă
Asta ți se pare ție ”de 3-4 ori mai mult”?
Tu de pe ce luna ai mai cazut??
i4 si S1 nu se mai gasesc pe piata.
Probabil ai uitat ca un i4 costa peste 40 de mil iar un S1 nu a depasit 15 mil.

#47
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postalin62, on 04 septembrie 2013 - 18:10, said:

iar un S1 nu a depasit 15 mil.
Din nou: Posted Image
eMag 2010
Măcar recunoaște că nu ai dreptate. Uite, ți-am adus și dovezi. ;)

Attached Files

  • Attached File  emag.PNG   27.75K   16 downloads


#48
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Galaxy S 30 mil? Sigur nu e photoshop?
Ia cauta acum si poza cu i4 la 40 50 de mil. Sau pe aia nu o gasesti?

#49
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Ți-am pus link. Cum Doamne iartă-mă să fie Photoshop?

#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Toata lumea stie ca apple baga cele mai mari preturi deci nu stiu de ce te chinui sa arati altceva. Vrei sa schimbi tu preturile? Oricine stie ca iphone este la suprapret

View Postdeiuma, on 04 septembrie 2013 - 18:21, said:

Ți-am pus link. Cum Doamne iartă-mă să fie Photoshop?
aa nu l am vazut.

Preturile de la apple au fost intotdeauna mult mai mari, toata lumea stie asta.

#51
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai da, sunt mai mari preturile la Iphone. Mereu au fost asa, desi si flagship-urile Samsung se apropie ca pret de apple la aparitia lor. Diferenta de pret e data poate si de materialele din care e facut telefonul. In cazul plasticului ieftin de pe Samsunguri e justificat un pret mai mic. Posibil cu alt laucher, alt ROM, alt caca-maca sa se miste mai bine telefonul. Cert e ca asa cum il cumperi are lag si e enervant. Ce naiba e de zis mai mult? Se misca enervant, e o certitudine. Daca il modifici, tunezi, tweakezi sau ce naiba ii mai faci, posibil sa ajunga sa se miste mai bine. Dar cine naiba sta sa tot bibileasca la telefon si sa tot incerce ROM-uri. Unii au si chestii de facut in viata de zi cu zi, servici, treburi, iesit in oras. Eu n-am timp de testat rom-uri, mai bine ies la bere decat sa imi pierd timpul cu din astea. Telefonul il am ca sa il folosesc. Mai exact browsing, muzica, youtube, carti electronice, poze, harti cand e cazul, cam astea in mare ...si din cand in cand cate un joculet in vreun moment in care astept pe cineva si nu am nimic de facut. Ei, ce surpriza, aceleasi lucruri faceam si pe vechiul Samsung cu android. Ce ma mai limiteaza Apple, domne' Posted Image
Mi-ar placea si un S4 sa am, e placuta experienta pe un ecran asa mare desi m-ar cam jena in buzunar. Dar mai mult ca sigur ca dupa un timp m-ar enerva la culme ca are lag si se misca nasol. Inca o data, nu stau sa incerc custom rom-uri si alte asemenea.

PS: S2 mi s-a parut un telefon reusit. Dupa gusturile mele, Samsung a stricat tot cu formele alea ovale de la S3 incolo. Aici vorbim de design. Cat despre performanta, am vazut S Advance care cu Jelly Bean se misca urat. E dual core si hei, mai bine se misca vechiul meu Galaxu Ace Plus cu Gingerbread. Deci versiunile noi de android sunt prost optimizate, de aia ziceam ca ai nevoie de hardware exagerat (quad core). Nu comparati cerintele lui 2.3 cu cele ale lui 4.2. Sunt curios cate nuclee vor baga pe viitor, pe masura ce se updateaza android-ul. :))

Pana la urma omul vrea Iphone 4 sau Allview/LG. Oriunde se discuta ceva si e vorba cumva de Apple, apar fanii Samsung/Android sa arunce cu rahat. Clasic.

Edited by Paranoir, 04 September 2013 - 18:46.


#52
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Mai e mult pana sa ajunga pretul de la iphone. Pretul unui flagship samsung htc abea aparut de 2 zile este mai mic decat un tel de la iphone aparut cu ceva luni in urma.
Eu din ce vad fanii apple au aparut si au inceput sa arunce cu rahat.
Clasic, ei dau vina pe ceilalti.
app. nu trebuie sa cauti nu stiu ce custom rom, majoritatea au stock si sunt la fel de multumiti.

#53
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalin62, on 04 septembrie 2013 - 18:20, said:

Galaxy S 30 mil? Sigur nu e photoshop?
Ia cauta acum si poza cu i4 la 40 50 de mil. Sau pe aia nu o gasesti?

iPhone a fost 40-50 mil. datorita unor "baieti destepti" de prin firmele de la noi, gen emag sau pcgarage care s-au gandit sa profite de pe urma celor ce vor ultimul tip de hardware cu orice pret. Intre timp cei de la emag si-au mai schimbat atitudinea pentru ca au vrut sa fie Apple certified Partener, ceea ce contravine cu politica asta de jupuire. Urmariti preturile pe pcgarage saptamanile urmatoare si o sa va convingeti de asta. Eu am patit-o la lansarea iPad 3...

#54
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Fanii apple nu prea arunca cu nimic. In schimb, pe forumul asta tot citesc de la baieti cu Samsung cum ca IOS nu e bun de nimic, ca asa stiu ei, ca IOS nu e OS, ca trebuie sa fi prost sa cumperi Iphone, etc. Ca e mai scump, mi se pare si normal sa fie asa. La ce ti se ofera, e normal sa fie mai scump. Punem pariu ca daca pretul era fix la fel nu se mai cumpara Samsung asa mult?
Oricum, eu nu stiu daca urmatorul meu telefon va fi tot Apple (in nici un caz nu va fi 5S). Daca Google vor scoate un Nexus care sa imi satisfaca dorintele (cum ar fi: sa nu mai aibe bara cu butoane integrata in ecran, eventual sa fie bazat pe gesturi ca la Blackberry OS 10, eventual sa aibe un slot SD pe care mi l-as fi dorit si la Iphone, sa aiba un Android 5.0 mai optimizat), atunci ala il voi cumpara. Momentan, actualul Nexus 4 are cel mai bun pret. La ce ofera, este ieftin si merita zic eu, si mai arata si bine. Comparand cu Iphone 4, da, clar as lua Nexus-ul, e mai modern, mai mare si cam la acelasi pret. Deci, pentru initiator, parerea mea e sa uiti de Allview si Iphone. Strict dintre cele doua as lua Iphone. Dar si mai bine Nexus 4, varianta de 16 GB.

Edited by Paranoir, 04 September 2013 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate