Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Iphone 4 sau Allview P5 Quad/LG Optimus 2X?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
bambina16

bambina16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.08.2013
Buna. As vrea sa imi cumpar un smartphone insa nu stiu care ar fi mai bun dintre cele mentionate de sus
Momentan am un HTC Wildfire S Mini ,dar doar temporar. Ee mai complicat putin . Ideea e ca nu imi place atat de mult nici meniul, nici faptul ca nu am prea mult semnal si nici ca atunci cand descarc cateva aplicatii nu merge ba una, ba nu mai merg toate..

Ma gandesc la un iPhone 4 pentru ca imi place mult design-ul ,are si camera frontala,dar mi s-a spus ca multe aplicatii trebuiesc cumparate si ca societatea Apple  mai ingradita decat Android .

Desi am auzit pareri destul de bune despre Allview P5 Quad ( e bun dpdv tehnic, pret foarte convenabil, chiar daca e "chinezarie" ,nu pare ieftin ) ,ma gandesc si la un LG Optimus 2X.  Stiu ca Allview are dualsim,dar am inteles ca nu e neaparat sa pun si a doua cartela.

As vrea un telefon pe care sa pot rula decent diverse aplicatii gen facebook, instagram, whatsupp inca vreo cateva joculete, sa nu patesc ca la HTC, un design placut,sa nu aiba probleme mari in privinta blocatului si camera frontala.  Va rog,ajutati-ma cu niste sfaturi. Multumesc anticipat.

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
2X-UL sta prost cu semnalul...

#3
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
eu recomand iPhone 4, intr-adevar iOS e mai limitat decat Android dar e mai sigur si mai stabil, probabil... Despre Allview nu stiu ce sa spun... ma batea si pe mine gandul sa trec la un P5 dar am renuntat... In general cu device-urile Android sar putea sa mai ai surpriza ca unele aplicatii nu functioneaza pe un anumit dispozitiv, pe iOS o sa-ti mearga toate aplicatiile, cel putin pe iPhone 4 si generatiile urmatoare, la cele mai vechi nu sunt sigur, mie pe iPhone 4 imi merge absolut orice, nu se blocheaza si se misca foarte bine in ori ce situatie, daca se mai intampla cateodata sa se mai blocheze vreo aplicatie (se intampla doar la aplicatiile alea mai dubioase, nu la cele de la producatorii seriosi) apesi butonul home si iti continui treaba cu celelalte aplicatii, in schimb, la Android se blocheaza tot sistemul, din cate stiu eu...

Aplicatiile pe care vrei tu sa le rulezi , functioneaza impecabil pe iPhone si sunt gratuite, jocuri gasesti cate vrei, de ori ce fel si majotitatea sunt gratuite iar pentru cele mai multe jocuri care costa gasesti si versuiune lite, ceva mai limitata.

Un alt lucru care imi place la iPhone este meniul mult mai curat, si AppStore-ul care este mult mai bine structurat si mai usor de folosit fata de google play de pe Android. Pe iOS nu ai visrusi si aplicatii care iti fura datele (din cate stiu) in schimb pe Android o sa ai nevoie de Antivirus, care pe langa faptul ca e posibil sa nu faca fata, te mai si costa ceva.

Nu te lasa amagit de configuratiile mai puternice care ruleaza Android, atata timp cat nu este vorba de SGS 3/SGS 4 sau alte smartphone-uri de ultima generatie, s-ar putea sa ai surpriza c unele aplicatii nu functioneaza pe device-ul tau dar functioneaza pe un iPhone cu o configuratie mai slaba.

Am si device-uri pe android si pe iOS, dar prefer iOS, e mai curat, stabil, si isi face treaba mai bine.

RECOMAND iPhone 4

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Iphone 4 + bumper; de preferat 4s.

#5
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
daca tot a adus cephalophodes vorba de semnal, e bine sa stii ca iPhone 4 pierde din semnal daca atingi anumite zone, trebuie sa nu le atingi cand vorbesti, te vei obisnui foarte repede, depinde de cum esti obisnuit sa tii telefonul atunci cand vorbesti, eu unul n-am avut probleme, dar altii au avut probleme cand au vorbit de pe telefonul meu... :)) daca nu reusesti sa-l tii cum trebuie cumpara-ti un bumper de ala din cauciuc rezolva problema, e in jur de 30 lei unul, sau cumpara-ti direct iPhone 4S, problema cu semnalul este rezolvata, ai camera de 8mpx in loc de 5 iar pretul e aproape acelasi ca la iPhone 4.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
IPHONE este si recomandarea mea sunt utilizator de IOS de la prima versiune de iphone.
Unele aplicatii chiar merita banii din AppStore, bogdan_bp are dreptate si inca mai pot aduga si siguranta datelor tale personale.
IPHONE are un dezavantaj IMENS insa, este scump iar daca nu esti atent si il scapi te va ustura buzunarul sa il repari ca lumea (adica nu la coltu strazii).

#7
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
rabda nitel si ia Iphone 5

mai stai nitel SAU cumpara cu cash cat poti si la restul cu 12 in rate FARA dobanda   (magazinele au intelegeri cu bancile mari i.e. BCR, BRD, Raiffeisen etc) ...daca esti anagajt, poti face chestia asta

spre deosebirede Android, iphone ruleaza nativ  iOS !!!  deci eficienta mult mai mare

dar mai important ...securitatea !!!

din ce spui, nu pari a fi expert in Android - nici eu nu sunt!

Regretabil, ANdroidul are hibe imense in securitate ...si multe chiar in magazinul oficial de aplicatii


Sa ai mare grija, daca mergi pe Android, sa iei NUMAI de la producatorii licentiati originali .... de fapt, in prealabil, pe android, inainte sa descarci orice, gratis sau nu,  vezi pe net, review uri NEUTRE sa vezi daca aplicatia e pe bune sau e o teapa


iOs e nitel mai restrans, dar te asigur --- din punctul de vedere al unui NEprofesionist,  iOs e mult mai fiabil, mai stabil, mai sigur, mai bun!

ATENTIE!!!   NU acelasi lucru se poate spune si despre jailbreakul IOs !
Multi zic ca jailbreak ul e usor, e floare la ureche bla bla...cande te interesezi insa, sunt MULTE  note de subsol ...adica multe lucruri de migala la care trebe sa ai grija, altfel poti usor ramane fara aparat, adica se brickuieste!!!

si daca faci jailbreak, ZERO ajutor oficial din partea Apple!

PS:  referitor la partea pretului  iphone vs  terminalele pe android...E FALS !!!

Samsung S3 , S4, HTC One etc .... sunt chiar mai scumpe de multe ori!


Deci cine iti zice ca android e mai ieftin - te minte in fata, sau iti recomanda ,,dude''  (telefoane de 2 lei pe android, plasticuri ieftine de 2 lei)

#8
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
cauta versiunea cu 32 / 64 gb, cum spuneam, indiferent de versiune 4/4s cu 16/32/64 gb  preturile au scazut destul de mult in ultima vreme iar diferentele de pret intre modele nu sunt prea mari, un 4s de 64gb il iei cu 1200-1300 RON daca nu mai putin, depinde cat noroc ai.

P.S. cand te duci sa-l iei, sa mai margi cu cineva care se pricepe, multi incearca sa vanda replici, unele chiar foarte bine facute, trebuie sa ai grija ce cumperi.

Cauta pe la hoti, cunosc eu pe cineva care si-a luat acum 2 ani iPhone 4 cu 150 E, si e verificata treaba (cand inca era iPhone 4 cel mai tare model de pe piata si ultimul model lansat de Apple) trebuie doar sa gasesti hotul (defapt te gaseste el pe tine) imediat dupa ce a furat telefonul, inainte sa ajunga cu el acasa sau la "evaluator", cand inca n-are idee ce-a furat sau cat costa, si daca negociezi scoti pret bun, totul e sa gasesti omul potrivit, plimbate seara pe la periferia orasului prin zona garilor, aeroporturi parcuri mall-uri (depinde din ce oras esti) sau prin locurile unde stii ca locuiesc sau actioneaza hotii de buzunare, n-o sa fie prea greu sa afli, si ada ai noroc o sa te intrebe unu daca nu cumva vrei un telefon, negociezi pretul, studiezi telefonul sa stii sigur ca e original, il cumperi, il inchizi, ii scoti bateria cu grija, cartela (daca o are) o arunci si te duci cu el acasa, a doua zi iti ieu un cablu usb pt tel. si il aranjezi ca sa nu-l mai gaseasca nici dracu, scapi de parole dezactivezi sistemul de localizare etc. sau il duci la un servive de telefoane mai mic si ti-l aranjeaza baietii, doar ca o sa te coste mai mult ca telefonul. si gata daca urmezi toti pasii astia ai un iPhone ca nou cu investitie minima...

Mihai_3 trebuie sa te contrazic in legatura cu rezistenta iPhone-ului, am iPhone 4 de 2 ani, l-am scapat de multe ori (ce-i drept doar pe suprafete plate) pe asfalt, pamant, parchet etc. a cazut din mana sau din buzunar, a lovit asfaltul si cu partea displey-ului si cu spatele si cu lateralul si nu are absolut nici o problema. singurele elemente de protectie pe care le-a avut (daca le putem numi asa) au fost folia fata/spate + stikere speciale pe bara metalica pe fata si pe spate. deci nu este chiar atat de fragil, acum depinde si de modul cum cade, pe ce cade, daca ai noroc nu pateste nimic.

#9
andreirlk

andreirlk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.11.2010
Allview P5 Quad. Performante foarte bune raportat la pret, care e de cel putin 2 ori mai mic decat al unui iPhone 4s, iar in 3 luni s-a blocat o singura data.

#10
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
andreirlk parca un p5 era in jur de 1000 RON iar un iPhone 4/4s tot cam atat (sau cnfund eu p5 cu alt model :/)

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Bogdan, inca mai ai timp sa editezi (stergi) aberatia cu achizitionarea de la hoti!Posted Image

Edited by xymzar, 12 August 2013 - 14:18.


#12
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

View Postbogdan_bp, on 12 august 2013 - 14:02, said:

Cauta pe la hoti, cunosc eu pe cineva care si-a luat acum 2 ani iPhone 4 cu 150 E, si e verificata treaba (cand inca era iPhone 4 cel mai tare model de pe piata si ultimul model lansat de Apple) trebuie doar sa gasesti hotul (defapt te gaseste el pe tine) imediat dupa ce a furat telefonul, inainte sa ajunga cu el acasa sau la "evaluator", cand inca n-are idee ce-a furat sau cat costa, si daca negociezi scoti pret bun, totul e sa gasesti omul potrivit, plimbate seara pe la periferia orasului prin zona garilor, aeroporturi parcuri mall-uri (depinde din ce oras esti) sau prin locurile unde stii ca locuiesc sau actioneaza hotii de buzunare, n-o sa fie prea greu sa afli, si ada ai noroc o sa te intrebe unu daca nu cumva vrei un telefon, negociezi pretul, studiezi telefonul sa stii sigur ca e original, il cumperi, il inchizi, ii scoti bateria cu grija, cartela (daca o are) o arunci si te duci cu el acasa, a doua zi iti ieu un cablu usb pt tel. si il aranjezi ca sa nu-l mai gaseasca nici dracu, scapi de parole dezactivezi sistemul de localizare etc. sau il duci la un servive de telefoane mai mic si ti-l aranjeaza baietii, doar ca o sa te coste mai mult ca telefonul. si gata daca urmezi toti pasii astia ai un iPhone ca nou cu investitie minima...
Ai mai da astfel de sfaturi daca tu ai fi cel pagubit?

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostCosmin1981, on 12 august 2013 - 13:48, said:

deci eficienta mult mai mare

dar mai important ...securitatea !!!
Regretabil, ANdroidul are hibe imense in securitate ...si multe chiar in magazinul oficial de aplicatii
iOs e mult mai fiabil, mai stabil, mai sigur, mai bun!
PS:  referitor la partea pretului  iphone vs  terminalele pe android...E FALS !!!
Samsung S3 , S4, HTC One etc .... sunt chiar mai scumpe de multe ori!
Deci cine iti zice ca android e mai ieftin - te minte in fata, sau iti recomanda ,,dude''  (telefoane de 2 lei pe android, plasticuri ieftine de 2 lei)
Asta cu securitatea de la cine ati invatat o de la steve jobs? Posted Image)) De unde stii tu ca android nu este sigur??? Din milioanele de telefoane cu android eu pana acum nu am nici un cunoscut care sa si fi stricat telefonul sau sa fi patit ceva din cauza securitatii. A mai spus cineva mai sus ca la android treubie neaparat antivirus....PROSTII. Nu va mai dati cu parerea asa ca ati auzit voi de pe la steve rip jobs intr o reclama ca android are virusi. Android este la fel de sigur ca orice ios, am instalat sute de aplicatii si jocuri din market si din surse neoficiale si nu am avut nici o problema.
S3 este mai scump decat ce? Decat iphone 4? pai este de 10 ori mai bun. S4 si htc one este mai scump decat iphone 4s? Pai si ele sunt de 10 ori mai bune decat iphone 4s. Iphone 5 este la acelasi pret poate mai scump decat un htc one si S4.
Deci cum e cu minciuna in fata? Daca tot mintim, arata ne si noua pretu la iphone 5 care oricum este mai slab decat htc one sau S4 si arata ne si pretul unui S4 sau htc one.

ontopic
I ati P5 quad, il iei nou si chiar daca nu este mare firma merge decent.

Edited by alin62, 12 August 2013 - 16:12.


#14
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Nu lua Allview, e firmã de kkt.

#15
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
@xymzar    de ce? ideea e buna daca vrei ceva ieftin, e testata, nu vad ce e rau  asta.

@ghevasalie    da as da oricand astfel de sfaturi. traim in romania, asta e, un telefon (si cam ori ce alt ceva) odata furat sansele sa fie gasit sunt sub 1% (parerea mea), daca cineva ramane fara telefon, macar sa nu se bucure hotul de intreaga lui valoare, si sa-si ia cineva un telefon pe care nu si l-ar fi putut permite...

Edited by bogdan_bp, 12 August 2013 - 18:55.


#16
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbogdan_bp, on 12 august 2013 - 18:48, said:

@xymzar de ce? ideea e buna daca vrei ceva ieftin, e testata, nu vad ce e rau  asta.

Pentru ca nu faci altceva decat sa incurajezi astfel de comportament. Incurajarea hotilor este la fel de josnica precum hotia in sine.

View Postbogdan_bp, on 12 august 2013 - 18:48, said:

traim in romania

Tara n-are nicio vina. Locuitorii cu mentalitati din astea o fac de rahat.


View Postbogdan_bp, on 12 august 2013 - 18:48, said:

sa-si ia cineva un telefon pe care nu si l-ar fi putut permite...

Daca nu-ti permiti achizitionarea unui anumit telefon, inseamna un singur lucru: Ca nu ti-l permiti!

Edited by filip.serban, 12 August 2013 - 19:12.


#17
bogdan_bp

bogdan_bp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.08.2013
@alin62    intr-adevar S3 si S4 isi cam merita banii chiar daca ruleaza android, iar la faza cu antivirus-ul, nu stiu ce sa zic, e mai bine sa-l ai decat sa ai probleme mai tarziu...

totusi o e greu de spus daca iphone 4 e mai bun ca p5 sau invers, depinde si de ce are nevoie fiecare, cum foloseste un telefon. pentru un utilizator care nu vrea sa se complice prea tare cu instalarea de aplicatii din tot felul de surse dubioase, si se multumeste cu putin, vrea stabilitate iar pe partea de personalizare schimbarea background-ului si rearanjarea iconitelor sunt de ajuns iOS e perfect. daca-ti place sa "explorezi necunoscutul :)) " e mai bine pe android. eu unul am iPhone 4 cu mine "zi de zi" , pt. ca ma pot baza pe el in ori ce situatie, stiu ca-si face treaba cum trebuie. nu m-am putut abtine sa nu-mi iau si ceva pe android, asa ca am ales o tableta Allview de 7" de care sunt destul de multumit (pt. ca o folosesc doar asa, "just for fun" sa mai testez una alta si sa explorez "capacitatile miraculoase" ale androidului). acum fiecare alege ce-i trebuie

@filip serban   hoti exista si o sa existe intotdeauna, daca putem sa profitam si noi de pe urma activitatii lor, de ce sa n-o facem???

intr-adevar pamantul de sub picioarele noastre n-are nici o vina. si cu ce fac eu tara de rahat ca-i recomand unui om sa-si incerce sansa de a lua ceva la un pret bun? cum spuneam hoti au existat dintotdeauna si vor exista in continuare, de ce sa nu profitam si noi restul le pe urma activitatii lor? de ce sa cumpar un telefon despre care "vanzatorul" spune ca a fost cumparat din magazin si ca n-a fost folosit de loc etc. cand pot sa fiu "baiat destept" si sa-l iau de la acelasi "vanzator" in momentul cand acesta nu stie ce-a furat. telefonul tot furat ramane, si tot o sa ajunga  la cineva, de ce sa n-ajunga la cineva dar la un pret mai mic???

in fine nu vreau sa mai discutam subiectul...

am incercat doar sa-l ajut pe omul asta...

View Postfilip.serban, on 12 august 2013 - 19:07, said:



Daca nu-ti permiti achizitionarea unui anumit telefon, inseamna un singur lucru: Ca nu ti-l permiti!

mai am ceva de spus ca sa incheiem definitiv discutia... nu exista lucruri pe care nu ti le permiti, exista doar lucruri pe care nu vrei sa le ai...

stii versul ala dintr-o melodie de la Parazitii... "daca vreau sparg un geam si-mi iau Mercedes-Benz" sau ceva de genul asta... cam asa sta treaba in viziunea mea.... a nu se intelege ca incurajez oamenii sa fure, departe de mine gandul asta, ideea e ca daca vrei ceva trebuie sa faci tot posibilul sa ai acel ceva... dar prin metode legale... (nu cred ca e ilegal sa cumperi de la un hot... cine poate stabili daca tu stiai sau nu ca-i hot?)

P.S. mii de scuze pentru off topic

Ca un raspuns final pentru cel/cea care a initiat topic-ul: CU UN BUGET DE PANA IN 1000- 1200 RON, CEL MAI BUN TELEFON PE CARE TI-L POTI LUA ESTE UN IPHONE4/4S  SH DACA MAI CRESTI BUGETUL CU 2-300 RON; CEA MAI BUNA ALEGERE AR FI SGS3. ORICUM DINTRE TELEFOANELE PROPUSE DE TINE, CLAR CEA MAI BUNA ALEGERE ESTE IPHONE4

#18
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbogdan_bp, on 12 august 2013 - 19:41, said:

cine poate stabili daca tu stiai sau nu ca-i hot?

Lipsa facturii/certificatului de garantie atesta faptul ca marfa e vanduta ilegal. Oricum daca-mi dai citate filosofice din Parazitii, n-are rost sa continuam.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate