Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cum sa scap de capuse ? Catelul si locul

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002

 sebulbus, on 08 august 2013 - 14:49, said:

Sa prescrii direct un insecticid mai puternic pentru ca ar putea exista rezistenta la solutia uzuala e la fel de gresit ca si a prescrie direct un antibiotic mai puternic fara certitudinea ca cel uzual nu rezolva problema. E evident ca in cele din urma evolutia va ajunge din urma substantele curente si evident ca vor trebui inventate altele, dar chiar nu-i cazul sa ajutam noi cu nimic procesul.
Asta dincolo de faptul ca mai degraba as vedea probabil aplicarea defectuoasa a pipetelor decat rezistenta capuselor la fipronil, de aici si pulverizatul pe intreg animalul.
In ceea ce priveste compromisul, dincolo de marketing nu e nici un compromis. E o singura firma care produce fipronil pentru ca e patentat Bayer si de acolo se aprovizioneaza toti. De aici pana la a plati de N ori mai mult doar pentru ambalaj nu e un compromis, e consumerism.
Fipronilul a fost descoperit si produs de Rhône-Poulenc,...care are patentul . Mai nou din cate stiu ...a expirat exclusivitatea de producere ...si sunt o pleiada de firme  care produc fipronil  ....inclusiv Bayer . Eu nu prescriu un insecticid mai puternic .,,,,,prescriu exact produsul care este prin PROSPECT .,, este  destinat animalelor de companie . Si nu , nu aplicarea defectoasa este devina .....am avut zeci de cazuri de pacienti ..care au venit cu capuse si purici dupa 2 sapt .de la aplicare .Nu vreti sa stiti  ce s  ar intampla daca as proceda cum sugerati....si animalul sa vina intoxicat (din neglijenta clientului ) .,,,si sa mi ceara prospectul la Regent . Sunt de acord cu dvs . referitor la consumerism .In cazul acesta chiar nu ne putem juca cu legile in vigoare .  (Erata )BASF si BCS au drepturi de productie pe Fipronil acum .

Edited by madvet, 08 August 2013 - 15:40.


#20
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 aWp_viTal, on 08 august 2013 - 11:41, said:


Ce caine frumos ai!

Mai, dar pana il duci la veterinar, incearca sa scoti de pe el o parte din capusele alea. Imbibi un tampon cu alcool sanitar (cica si acetona e buna, dar nu-s sigura), tii 1 minute peste capusa si apoi o extragi cu o penseta.

#21
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
1 Eu i-am pus picaturi (o cutie rosie era ,nu mai retin acum numele) marti pe zi . Ieri mi-au zis parinti (cat am fost la munca) ca inca mai are , iar acum nu mai avea decat 4,5 capuse din alea minuscule pe care dupa ce lam periat au cazut (erau moarte cred) . am cautat destul de bine , au disparut si alea de pe urechiuse , toate (veterinanul mi-a zis ca daca mai are o sa dispara si alea , fiind mici nu rezista substantei respective care si-a facut efectul .

2 Am cumparat de la veterinar mai devreme o solutie de se dilueaza in apa si am stropit foarte bine tarcul , si un spray (pe care il uraste piticul) si i-am dat pe codita unde mai avea si pe toata lungimea coloanei , chiar daca nu mai erau .

3 Ma simt mult mai bine acum , ca am putut sa il ajut .

4 Are deparazitarea aia interna facut si 3 vaccine la activ , nu este grasut , este atletic asa sa zic . Este plin de viata , mereu este energic cand il plimb , cauta mereu lucruri noi ...

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 08 August 2013 - 17:01.


#22
supa_la_plic

supa_la_plic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.08.2013

 Gonthar, on 08 august 2013 - 12:33, said:

Agata-i niste usturoi la gat! Capusele or sa isi stranga catrafusele si or sa plece dupa ce  or sa simta mirosul...

e clar,ai nevoie de deparazitare!

#23
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
O sa caut si ce ati recomandat voi pentru a curata zona unde sta el . Ca veterinarii astia daca exista ceva mai bun si nu au ei in stock, nu imi spun de el , divinizeaza produsul respectiv pe care il pot vinde

cam asa trebuia sa stau cu bebelusul pentru a nu se duce la toata lumea de pe plaja (daca vede ca mananca cineva ... e jale) Posted Image

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 08 August 2013 - 17:09.


#24
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 aWp_viTal, on 08 august 2013 - 17:08, said:



cam asa trebuia sa stau cu bebelusul pentru a nu se duce la toata lumea de pe plaja (daca vede ca mananca cineva ... e jale) Posted Image

Doamne, cat e de scump!! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate