Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Cum sa scap de capuse ? Catelul si locul

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Buna ziua , am un ciobanesc de 3 luni si jumatate iar de cateva zile l-am mutat la ferma familiei (peste drum de casa) , se intelege foarte bine cu "colegii" lui mai mari , sa obisnuit in tarc intr-un final ... dar am vazut ca in 2 zile sa umplut de capuse foarte mici (arata cam ca cele de jos) . Avea picaturi pe ceafa de vreo 3sapt si putin . ieri i-am pus iar solutie , oare le stopeaza macar activitatea ?
Cum sa procedez sa scap de ele ? Nu sunt 10,20 , ca le omoram eu , sunt peste 100 cred , si toate foarte mici , nici nu le poti apuca .
Am fost cu el la plaja acum 3 zile , sa balacit vreo 15 minute si acolo am vazut cat de multe sunt .
Mi-a zis cineva sa pun niste paie in tarc si sa dau foc .... ca de acolo a luat .

#2
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Du'l la veterinar.
Sau cauta intr'o farmacie veterinara solutie ..

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
O ruda de-ale mele i-a facut o injectie. Nu stiu cu ce anume, dar stiu ca are efect limitat, o luna de exemplu si se face in perioada calda. Intreaba la veterinar.
Cum i-a facut injectia, a si inceput sa se ingrase.

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Conteaza foarte mult daca da impresia de "bolnav"! In prima faza mergi la un magazin si cumpara Neostomosan ! Il prepari si il dai pe tot corpul !Apoi scoti cu o penseta speciala capusele !
Daca devine apatic trebuie dus imediat la veterinar !E un vaccin cu Imizol dar este destul de toxic iar cainele tau este inca mic!
Spor!!!

PS - In peroada capuselor nu il mai lasa in "fan" sau in iarba inalta!!!Sau poti stropi zona lui de joaca cu insecticid special!

Edited by FAP, 08 August 2013 - 12:00.


#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Mai du-te la plaja si lasa-l sa inoate in mare...O sa se inece capusele pana la urma...

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Mi-a zis cineva sa pun niste paie in tarc si sa dau foc .... ca de acolo a luat . "
Soluţia asta s-ar putea să funcţioneze dar trebuie să o repeţi de mai multe ori la 2 - 3 zile.
Nu poţi fi total sigur de reuşită.

Picăturile puse acum 3 săptămâni la ceafa căţeluiui şi-au pierdut efectul şi operaţia ar trebui repetată.

Edited by Mos_Ilie, 08 August 2013 - 12:23.


#7
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
O sa fac treaba cu focul , iar acum ma duc la doi veterinari din oras sa vad ce imi spun

Asta este gaiul , un ciobanesc de 3 luni (tatal carpatin , femela caucazian)

Attached Files



#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu era deparazitat deloc ?

#9
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012
sincer DOAR O PARERE ai facut vacinurile de paraziti intestinali si alte dastea care se fac la inceput paroviroza si etc.. nu vreau sa te dezamagesc dar poate fi asa grasut si din cauza parazitiilor. iar pentru substanta intreaba un veterinar si stie ce sa iti dea

#10
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Agata-i niste usturoi la gat! Capusele or sa isi stranga catrafusele si or sa plece dupa ce o sa simta mirosul...

#11
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
Activyl  , produs f . bun ,....de ultima generatie . Advantix de Bayer ,  sau Frontline combo . Sunt pipete pour on . Ordinea in care le am pus ...este exact ordinea eficacitatii .

#12
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Veterinar scrie pe caine!

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,064
  • Înscris: 03.12.2005
Regent sau derivatele continand fipronil. O fiola la 700ml de apa, pulverizezi cainele, tarcul, zona din jur si oriunde mai au acces animalele. E toxic pentru iepuri dintre mamifere si fatal pentru orice insecta, inclusiv albinele vecinilor.

#14
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002

 sebulbus, on 08 august 2013 - 13:44, said:

Regent sau derivatele continand fipronil. O fiola la 700ml de apa, pulverizezi cainele, tarcul, zona din jur si oriunde mai au acces animalele. E toxic pentru iepuri dintre mamifere si fatal pentru orice insecta, inclusiv albinele vecinilor.
Regent e produs fitosanitar . Fipronilul deja a dat rezistenta la capuse .

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,064
  • Înscris: 03.12.2005
Regentul, am mai scris pe undeva, e doar fipronil. Frontline spray e doar fipronil, si e un produs veterinar vandut pentru aplicarea direct pe animal.
Diluandu-l asa cum am zis obtine din fiola uzuala de 5ml o zeama de circa 2.5 ori mai slaba decat cea din Frontline spray.  Daca au rezistenta sau nu capusele lui la fipronil o sa afle dupa. Si-i mai ieftin sa afle cu 4-5 lei cat costa o fiola de Regent decat cu cca 80 de lei cat e Frontline spray sau 3-40 lei cat sunt pipetele.

#16
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

 Gonthar, on 08 august 2013 - 12:33, said:

Agata-i niste usturoi la gat! Capusele or sa isi stranga catrafusele si or sa plece dupa ce o sa simta mirosul...
OFF:Tu ai o boala..des intalnita..se numeste nebagare-in-seama..se manifesta cum te manifesti tu.
EU zic sa te duci la veterniar,ca e grav.
ON: De ce nu te duci la veterinar? Pe softpedia toti sunt "maestri".

#17
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002

 Rexob, on 08 august 2013 - 14:02, said:

OFF:Tu ai o boala..des intalnita..se numeste nebagare-in-seama..se manifesta cum te manifesti tu.
EU zic sa te duci la veterniar,ca e grav.
ON: De ce nu te duci la veterinar? Pe softpedia toti sunt "maestri".
sunt medic veterinar cu practica pe animale de companie .....din asta mi castig pita .  ;)  deci nu maestru !

 sebulbus, on 08 august 2013 - 13:52, said:

Regentul, am mai scris pe undeva, e doar fipronil. Frontline spray e doar fipronil, si e un produs veterinar vandut pentru aplicarea direct pe animal.
Diluandu-l asa cum am zis obtine din fiola uzuala de 5ml o zeama de circa 2.5 ori mai slaba decat cea din Frontline spray.  Daca au rezistenta sau nu capusele lui la fipronil o sa afle dupa. Si-i mai ieftin sa afle cu 4-5 lei cat costa o fiola de Regent decat cu cca 80 de lei cat e Frontline spray sau 3-40 lei cat sunt pipetele.
....da , este un compromis ...ieftin

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,064
  • Înscris: 03.12.2005
Sa prescrii direct un insecticid mai puternic pentru ca ar putea exista rezistenta la solutia uzuala e la fel de gresit ca si a prescrie direct un antibiotic mai puternic fara certitudinea ca cel uzual nu rezolva problema. E evident ca in cele din urma evolutia va ajunge din urma substantele curente si evident ca vor trebui inventate altele, dar chiar nu-i cazul sa ajutam noi cu nimic procesul.
Asta dincolo de faptul ca mai degraba as vedea probabil aplicarea defectuoasa a pipetelor decat rezistenta capuselor la fipronil, de aici si pulverizatul pe intreg animalul.
In ceea ce priveste compromisul, dincolo de marketing nu e nici un compromis. E o singura firma care produce fipronil pentru ca e patentat Bayer si de acolo se aprovizioneaza toti. De aici pana la a plati de N ori mai mult doar pentru ambalaj nu e un compromis, e consumerism.

Edited by sebulbus, 08 August 2013 - 14:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate