Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi despre Pitbull ( Chiar si Rottweiler)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View PostAndreiOC, on 31 iulie 2013 - 09:43, said:

Vreau sa va anunt ca mi-am gasit cainele perfect si anume AMSTAFF. Mi se par perfecti.
....
O alegere excelenta !
Sunt caini echilibrati, si cu o socializare corespunzatiare pot fi niste companioni de exceptie. Mai ales pentru copii !

Trebuie sa stii un lucru: cu un Amstaff (si, de fapt cu orice terrier) trebuie sa fii foarte ferm. Ferm, nu dur !
La modul ca NU e intotdeauna NU - daca o data e Da sau POATE .... La revedere !!! A prins slabiciunea si o va exploata for ever !
Ca si toti terrierii, sunt extrem de inteligenti si niste profitori de mana-ntai!

PS: Femelele de Amstaff sunt mai "lipicioase"  si mai atasate de familie, dar in acelasi timp si mai independente.
Masculii sunt mai obedienti.

PPS: NU este recomandat antrenamentul de atac ! Mai ales daca cel care-l face nu este un profesionist desavarsit ! Au fost cazuri in care un astfel de antrenament, facut de persoane neavenite, a bulversat si stricat caini excelenti.
Daca chiar vrei, cauta un dresor bun doar pentru dresajul de obedienta.
Daca nu, alocand putin timp si rabdare, poti sa-ti educi si singur catelul fara probleme. Trebuie doar fermitate si recompense.

View PostAndreiOC, on 31 iulie 2013 - 18:14, said:

..... Cat costa toata nebunia asta ? Sa zic ca dau pe catel 200euro , cati bani mai tre sa bag pe langa astia ca sa ii scriu la mama dracu , la garda si la tate' prostiile din tara asta.

Unu la mana: ma-as mira sa iei un Amstaff cu pedigree la 200 euro. Dar sa zicem ca asa o fi.
Chiar daca dai 100-200-300 euro in plus pentru un caine din acesta rasa, gandeste-te ca il vei avea langa tine 10-12-15 ani.
Si nu e vorba despre hartia in sine, cat despre faptul ca pedigree-ul atesta faptul ca respectivul caine respecta toate standardele fizice si de temperament ale rasei. Daca peste anumite defecte fizice (talie, culoare, forma urechilor, etc) se poate trece fara stress, problemele de temperament sunt mult mai greu de abordat.

Legat de intrebarea ta: in afara de pretul cainelui si costuile legate de hrana, adapost, veterinar (ai grija la respectarea schemei de vaccinari), referitor strict la obligatiile legale, trabuie asa:
1. Inscriere la Asociatia Chinologica judeteana - taxa de mebru anuala (la Sibiu e in jur de 100 lei);
2. Cu adeverinta de la AChR, te duci la postul de politie pe a carui raza locuiesti si dai o declaratie cum ca detii un caine din rasele prevazute in Ordonanta 55. Aici nu te mai costa nimic.
Si cu asta - Basta !

Aaaa - mai trebuie sa pui pe poarta/gard un anunt de genul: "ATENTIE ! Caine cu potential agresiv " (sau ceva de genul).

Bafta cu amstaffelul !
In mod sigur o sa-ti ofere bucurie !

#56
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Un astfel de raspuns cautam :)

#57
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
E bine sa iau un mascul si o femela de mici , sa se joace impreuna si cand is mai mari dau la monta ;)
De cate ori e bine sa fete femela ?

#58
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Adica ? Vrei sa iei frate si sora si sa ii inmultesti ? Sper sa nu faci asta .
Sau o sa ii iei din surse diferite ?

Din ce am citit pe net e bine ca femela sa fete de cateva ori in timpul vietii . Vrei sa deschizi o afacere ? Daca tot vrei sa dai femela la monta , dao la un an jumate , 2 . De preferat in apropierea varstei de 2 ani , dupa ce s-a dezvoltat complet .

Edited by emyboy, 14 August 2013 - 18:50.


#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Femela nu trebuie să aibă pui la fiecare ciclu de călduri că se epuizează iar puii nu vor fi foarte robuști. Dacă vrei să faci o treabă ca la carte ia-ți o femelă cu pedigree, o înscrii la asociația chinologică, mergi cu femela la 2 expo, îi obții drept de montă, ceri un afix de crescător și pentru montă cauți masculi frumoși, cu rezultate la expo. Dar să știi că va fi strict un hobby, nu vei ieși în câștig.

Edited by Freddy12, 14 August 2013 - 21:26.


#60
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View PostAndreiOC, on 14 august 2013 - 17:46, said:

E bine sa iau un mascul si o femela de mici , sa se joace impreuna si cand is mai mari dau la monta Posted Image
De cate ori e bine sa fete femela ?
Eu te sfatuiesc sa iti iei un singur caine,2 sunt greu de intretinut si educat.
Iti mai spun ca nici nu o sa faci bani de pe urma puilor,tot ce vei scoate de pe pui vei baga in catea.In plus o sa arate si urat cu tatele lasate..etc.

Edited by RONIN_LEON, 14 August 2013 - 21:58.


#61
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Ma gandeam ca iasa ceva banile.. Oricum nu ma tenteaza :)

#62
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu chiar . Ca sa scoti bani tre sa distrugi catelele la propriu . Adica sa fii nebun si sa le dai la monta cu fiecare ocazie .

Ti-ai luat catel ? Nu mi-ai mai zis nimic :D .

Edited by emyboy, 14 August 2013 - 22:47.


#63
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Deci sunt inca in cautare de caine si m-am gandit sa iau ceva mai mare. Am avut intamplari neplacut cu puiuti de 7 saptamani. Atata erau de cuminti ziau si noaptea parca aveau dracii , nu taceau nici cum , chiuia de auzea toata strada.Cred ca de dor de mama , frati. Asa ca iau unul mare ,se invata cu mine si pot dormii noaptea linistit ca nu pateste nimic.

Pana acum am gasit astia :
1. http://www.publi24.r...777c60645e.html
2. http://mercador.ro/o...-an-IDQPjw.html
3. http://mercador.ro/o...lue-IDTorr.html

1. Imi place foarte mult acest tip "bully" si la pret  e mai mult decat ok. E si aproape de orasul meu.

2. E frumos si acesta dar nu-mi pare a amstaff..Are blana prea groasa

3. Parca e o corcitura , are urechile alea lasa-te complet.


Dar de puii acestia ce parere aveti ! Cica e Amstaff XL E adevarat asa ceva ?


http://mercador.ro/o...are-IDRQ3d.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate