Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi despre Pitbull ( Chiar si Rottweiler)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Voi avea grija de el ca de ochii din cap. Nu sunt o fire impulsiva sau agresiva cu fiinte necuvantatoare.Ma comport ,vorbesc,invat cat se poate de bine ca sa poata traii si el alaturi de mine happy.
Deasta v-am intrebat. Cat costa toata nebunia asta ? Sa zic ca dau pe catel 200euro , cati bani mai tre sa bag pe langa astia ca sa ii scriu la mama dracu , la garda si la tate' prostiile din tara asta.

#38
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu cred ca trebuie sa platesti ceva la militie, doar te duci si dai cu subsemnatu' ca ti-ai luat caine de ordonanta, sa stie si ei in caz de ceva cine are caini d'astia in zona.
In rest o sa te coste ca orice alt caine de talie asemanatoare.
Ce ti s-a spus mai sus legat de socializarea lui este foarte important, un caine nesocializat e un caine agresiv. Daca ai copii mici, nu-i lasa nesupravegheati cu el, copii chinuie animalele cit sint mici, si nu e de dorit ca puiul sa prinda frica de ei, cind se va mari si isi va da seama de faptul ca e mai puternic decit ei nu va fi amuzant...

#39
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View PostAndreiOC, on 31 iulie 2013 - 18:14, said:

Voi avea grija de el ca de ochii din cap. Nu sunt o fire impulsiva sau agresiva cu fiinte necuvantatoare.Ma comport ,vorbesc,invat cat se poate de bine ca sa poata traii si el alaturi de mine happy.
Deasta v-am intrebat. Cat costa toata nebunia asta ? Sa zic ca dau pe catel 200euro , cati bani mai tre sa bag pe langa astia ca sa ii scriu la mama dracu , la garda si la tate' prostiile din tara asta.
De la 200 in sus daca vrei pedigree.

#40
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
vezi ca pitbulu si amstafuu nu sta in curte iarna  , ii trebuie o cusca pusa intro magazie ceva sa nu il gasesti inghetat

#41
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Bun , multam' la toti de sfaturi. :D

Edited by AndreiOC, 01 August 2013 - 09:05.


#42
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postemyboy, on 31 iulie 2013 - 16:28, said:

Cine nu a avut sa nu comenteze

Acelasi lucru ar trebui spus si despre cei ce au 1-2 caini si vorbesc pentru toata rasa. Mult mai corect ar fi sa spunem "cainele meu" si nu "toti cainii din rasa x".

Andrei, tu pana la urma iei ce caine iti doresti. Dar imi pare macar o imprudenta sa fi la primul caine zdravan, cu copii mici, si sa alegi pit sau rott. Pot iesi din ei niste caini exceptionali dar daca nu stii cum sa o faci, risti pe pielea ta si a copiilor tai. Plus a cainelui. Macar du-l la un dresor serios pentru obedienta si invata si tu de la el despre caine.

Edited by miromulus, 01 August 2013 - 12:42.


#43
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Hai sa iti zic o povestioara adevarata . Crescatorul de la care am luat-o eu pe Bella , a vandut un caine unui prieten . Intre timp sotia prietenului a nascut . Cainele era deja ajuns la maturitate . Cand incepea sa planga copilul , cainele fugea in dormitorul copilului sa vada ce s-a intamplat si ii mai facea si cate o spalare pe fata sa il calmeze :lol: . Deci daca ii cresti cum trebuie , nu sunt agresivi .
Si eu sunt la primul pitbull si nu am probleme . Treaba cu ei e ca tind sa fie mai agresivi fata de alte animale decat cu oameni . Daca ai sa cauti istoria luptelor intre caini , ai sa vezi ca pitbullii erau antrenati sa ucida alti caini . Erau despartiti de necunoscuti , nu de stapani . Nu se accepta ca acesti caini sa fie agresivi cu oamenii . Problema e ca in zilele noastre mai sunt si teribilisti care nu ii cresc corespunzatori .
Si a mea face urat cand e in curte si trece cineva prin fata portii , dar cand iesim la plimbare se schimba situatia . Aceeasi persoana pe care o latra cat era in curte , o mangaie pe strada . Asta pana cand intra in curte si isi iar in serios roulu de protector al familiei .  Eu asa am invatat-o de mica . La plimbare sa fie cuminte . Cu protectie casei cred ca s-a luat dupa ceilalti 2 caini ai mei .

#44
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pai eu ce zic? Poti vorbi de cainele tau, care poate fi unul exceptional. Dar pitt-ul la noi a fost inmultit dupa ureche si nu poti fi sigur ce nimeresti, daca nu il iei cu acte. Chiar si luat cu acte, un stapan care nu stie ce face (in special unul care e la primul caine), poate transforma un caine cu o multime de potential intr-o jivina speriata sau intr-o dihanie agresiva fara rost.

Trecand la legislatie: http://ach.ro/legislatie/OUG%2055.pdf Cati dintre proprietarii de caini o stiu? Uite o parte care ma enerveaza constant:

Quote

ART. 1
În sensul prezentei ordonanŃe de urgenŃă, prin câini periculoşi se înŃelege câinii aparŃinând
următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum urmează:
a. categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaŃi prin caracterele morfologice cu câini de
tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
b. categoria a II-a: câinii din rasele Staffordshire Bull Terrier, American Staffordshire
Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro,
Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.

............

ART. 6
(1) Accesul câinilor prevăzuŃi la art. 1 lit. a) în localurile publice, în mijloacele de transport în
comun, precum şi în alte locuri publice, cu excepŃia drumurilor publice şi a căilor de acces
către acestea, este interzis.
(2) Accesul câinilor prevăzuŃi la art. 1 lit. a) în părŃile comune ale imobilelor în care sunt
deŃinuŃi, pe drumurile publice şi pe căile de acces către acestea este permis numai dacă
aceştia poartă botniŃă şi sunt ŃinuŃi în zgardă şi lesă sau ham de către proprietar ori de către
deŃinătorul temporar.
(3) StaŃionarea câinilor prevăzuŃi la art. 1 lit. a) în părŃile comune ale imobilelor prevăzute la
alin. (2) este interzisă.
(4) Accesul câinilor prevăzuŃi la art. 1 lit. b, precum şi al câinilor din rasele Ciobănesc
Belgian Malinois, Ciobănesc German, Dobermann, Presa Canario, Ciobănesc de Asia
Centrală Komondor, Kuvasz, Schnauzer Uriaş şi metişii lor în localurile publice, în mijloacele
de transport în comun, în locurile publice, precum şi în părŃile comune ale imobilelor este
permis numai dacă aceştia poartă botniŃă şi sunt ŃinuŃi în lesă de către o persoană care
îndeplineşte condiŃiile prevăzute la art. 3 alin. (1). În locurile special amenajate pentru câini
accesul câinilor prevăzuŃi în prezentul alineat este permis fără botniŃă şi fără lesă.

E plin Bucurestiul, si in special parcurile lui, de caini trecuti pe lista, fara botnita si uneori si fara lesa. Ca sa nu zic ca teoretic nu ai voie deloc cu pitt-ul intr-un parc.

Edited by miromulus, 01 August 2013 - 12:57.


#45
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
miromulus ai dreptate ce spui acolo deaia si am ales Amstaff-ul am mentionat mai sus. Cat despre copii unul are 15 si unul 6 , nu sunt bebeasi de 1-3 ani care sa ii dau la caine.. Nu sunt asa narod.

#46
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Tinand cont ca il iei de mic , se va invata cu copiii si nu vor fi probleme . Depinde si de caine . Pe a mea o trag copiii de pe strada de falci . Iubeste sa fie trasa de falci . Si eu o trag de falci Posted Image .

Edited by emyboy, 01 August 2013 - 13:15.


#47
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Da aia e o chestie super draguta , sa vina copii de pe strada sa mangaie si sa se uite la ea :o3 !
Imi areti si mie pe  e a ta :D  ? In poza de la avatar e super :)

#48
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Vrei sa iti trimit poze pe privat cu ea de la 2 luni de cand am luat-o si pana in ziua de azi ? Sa vezi evolutia ?

#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
In general, terrierii iubesc copiii. Cei cărora nu le plac copiii au avut experiențe neplăcute cu ei atunci când erau pui. A mea ar fi pupat toți copiii din parc. Nu era nici pit, nici amstaff ci o mogăldeață de fox sârmos dar cu un curaj dus la inconștiență, așa cum trebuie să fie orice terrier.

Edited by Freddy12, 01 August 2013 - 17:20.


#50
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Toti terrierii au gramul lor de nebunie . Cand li s-a pus pata pe ceva , obtin prin orice mijloace . A mea la 5 luni inca nu stia principiul de n-ai voie sa te dai la alti caini pe strada . Pana si-a scos din cap zgarda si a fugit dupa 2 namile de caini . Am crezut ca aia mi-o fac varza , da' de unde ca fugeau mancand pamantul . Si mai erau si 2 :lol: .
Cum am zis , au nebunia lor :))) .

#51
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View Postmiromulus, on 01 august 2013 - 12:52, said:

Pai eu ce zic? Poti vorbi de cainele tau, care poate fi unul exceptional. Dar pitt-ul la noi a fost inmultit dupa ureche si nu poti fi sigur ce nimeresti, daca nu il iei cu acte. Chiar si luat cu acte, un stapan care nu stie ce face (in special unul care e la primul caine), poate transforma un caine cu o multime de potential intr-o jivina speriata sau intr-o dihanie agresiva fara rost.

Trecand la legislatie: http://ach.ro/legislatie/OUG%2055.pdf Cati dintre proprietarii de caini o stiu? Uite o parte care ma enerveaza constant:



E plin Bucurestiul, si in special parcurile lui, de caini trecuti pe lista, fara botnita si uneori si fara lesa. Ca sa nu zic ca teoretic nu ai voie deloc cu pitt-ul intr-un parc.
Pitbull cu acte(pedigree) nu se poate cumpara in Romania.

#52
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu e ca nu se gaseste , faza e ca nu-i recunoscut in Romania . Poate sa ia un pit cu pedigree adus din Ungaria .
Oricum am vazut ca vrea amstaff , nu mai vrea pit .

#53
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Amstaff da , si la asta nu pot ?    Nu inteleg o chestie. Sa zic ca ma duc dupa catel la Cluj vin cu el acasa, nu are pedigree.. Eu il iau fara nici-un act ( i-am vazut parintii , rasa pura etc.) eu ce trebuie sa fac din momentul acela cand am venit cu cainele acasa ? Unde tre sa ma duc sa il inscriu ca sa nu ma trezesc ca iau amenzi ?

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Il anunți pe proprietarul cățelului să aibă pedigree-ul mamei în original, copie după pedigree-ul tatălui, actul de montă  și actul cu afix-ul de crescător. Dacă spui cum se cheamă canisa îți poate spune cineva de pe forum dacă e canisă inregistrată la Asociația Chinologică din România. Dacă e canisă inregistrată, teoretic pii ar trebui să aibă pedigree. Eliberarea pedigree-ului costa 50 de lei acum 3 ani când mi-am luat eu cățelul. Poate s-a mai scumpit un pic între timp dar nu cred că e mai mult de 65 lei și intră in sarcina crescătorului. Crescătorul trebuie să-ți dea cățelul cu carnet de sănătate, cu pedigree-ul, cu carnetul de performanțe și cu microcipul. De obicei pedigree-ul iese mai târziu cam când face cățelul 3-4 luni, la unii și mai mult, în funcție de cât de repede au fost trimise actele. Faci un contract de vânzare-cumpărare  cu crescătorul în care să se stipuleze că vei primi pedigree-ul imediat ce îl primește și el de la COR (cartea origine română) din Timișoara. După ce primești pedigree-ul te duci să te înscrii la filiala locală a AChR iar de acolo te vor indruma ce pași mai ai de făcut în continuare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate