Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PCLinuxOS, topic general.

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Acesta este un topic general pentru distributia PCLinuxOS, merita un astfel de subiect pentru a numai cauta pana iti vine rau un topic dedicat, mai ales ca este un distro major.
Este o alternativa foarte buna pentru cei care migreaza de la Windows,OSX pe Linux, alaturi de Linux Mint.

PCLinuxOS

  OS Type: Linux
  Based on: Independent (originally forked from Mandriva)
   Origin: USA
  Architecture: i586, x86_64
  Desktop: Enlightenment, Fluxbox, GNOME, IceWM, KDE, LXDE, Openbox, Xfce
  Category: Beginners, Desktop, Live Medium

"PCLinuxOS is a user-friendly Linux distribution with out-of-the-box support for many popular graphics and sound cards, as well as other peripheral devices. The bootable live CD provides an easy-to-use graphical installer and the distribution sports a wide range of popular applications for the typical desktop user, including browser plugins and full multimedia playback. The intuitive system configuration tools include Synaptic for package management, Addlocale to add support to many languages, Getopenoffice to install the latest OpenOffice.org, and Mylivecd to create a customised live CD."

Site-ul international http://www.pclinuxos.com/

Attached Files


Edited by Papillon_, 30 July 2013 - 14:03.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPapillon_, on 30 iulie 2013 - 14:02, said:

Site-ul international http://www.pclinuxos.com/
PCLinuxOS 2013 was built from the ground up using the packages in our repository. The packages in our repo may be original creations but may also contain repackaged and modified packages from Fedora, OpenSuSE, Mageia, and Mandriva released under the GPL. PCLinuxOS packages may also contain patches from Arch,  Ubuntu, Debian, PLD and Charka. The PCLinuxOS team would like to thank these distributions who may have indirectly contributed to the PCLinuxOS distribution.

Alti pomanagii.

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Bun, am inteles punctul tau de vedere, chiar trebuie sa spui asta mereu?

#4
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
"Este o alternativa foarte buna pentru cei care migreaza de la Windows,OSX pe Linux, alaturi de Linux Mint.  "  

Nu este  .... iti zic ca sunt oameni care nu stiu nici macar ce este o partitie ... si vor totul sa mearga  brici .... nu ar scrie nici macar o linie de cod ...
Este in cel mai bun caz un sistem de operare pe care il poti folosii dar cu siguranta un NU mare pt incepatori ....
Incepatorii nici macar nu stiu ce e o distributie ... ei vor sa dea click ... click clik ..suna cunocut?

Si poate ar fi cazul sa recomandam ceva dupa ce vedem un copil de 11 ani care umbla pe el,  sau un nene pe la 50 60 de ani ...

Edited by rocket1982, 30 July 2013 - 14:33.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPapillon_, on 30 iulie 2013 - 14:22, said:

Bun, am inteles punctul tau de vedere, chiar trebuie sa spui asta mereu?
Nu era pentru tine ci pentru restul cititorilor, topic nou fiind.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postrocket1982, on 30 iulie 2013 - 14:25, said:

NU mare pt incepatori ....
Eu cred ca vorbim de distributii diferite, daca nici PCLinuxOS nu mai e o distributie buna pentru incepatori atunci care e? Clona aia de Zorin?

View Postneagu_laurentiu, on 30 iulie 2013 - 14:30, said:

Nu era pentru tine ci pentru restul cititorilor, topic nou fiind.
Pai si de cei de la distrowatch spun ca e independenta? Esti constient ca pentru un incepator de linux nu conteaza acest lucru, conteaza sa fie cat mai usor de folosit si sa aiba totul "out of the box".

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPapillon_, on 30 iulie 2013 - 14:36, said:

Pai si de cei de la distrowatch spun ca e independenta?
Si tu poti face un site sa scrii ce te tai capul. Eu am citat ce spun cu gura lor.

#8
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Clona aia ..si e valabil PT PEAR OS dealtfel vine cu CODECURI preinstalate  , restricted extras  , mp4 etc .... Flash inclusiv

Are o interfata CUNOSCUTA ... iti pune SOFTWARE Center in prim PLAN ..... vine cu google Chrome  si TOT ce este popular folosit .... Libre Office si Thunderbird ,,,,inclusiv PLAYONLINUX.si Wine
Practic inafara de VLC nu instalezi nimic in plus Posted Image  si merge mai ok decat Ubuntu !!!!

Clona aia a fost special creata tocmai pt a migra utilizatorii de la WINDOWS la LINUX fara batai de cap ...valabil si pt PEAR OS in cazul MAC

Clona aia vine cu software spacial conceput ca sa instalezi diverse programe ....  doar dai CLIK si ai un browser NOU

Totodata Zorin OS in varianta 7 (CORE) este cea mai buna de pana acum , 6 - le fiind un esec din punctul meu de vedere ... iar Varianta cu LXDE -LITE pt masini vechi ruleaza FOARTE RAPID

Edited by rocket1982, 30 July 2013 - 14:44.


#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Stai linistit ca stiu cum se comporta si cu ce vine, am folosit-o dar tot nu as tine-o, e lipsita de originalitate si te dor ochii de la culorile intense pe care le are prin toate meniurile.

Nu zic ca nu e buna pentru incepatori, dar e ceva de tranzitie in nici un caz de pastrat.

Edited by Papillon_, 30 July 2013 - 14:43.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai incercat PCLOS MiniMe sau Full Monty de zici ca nu e de incepatori. Vezi cu ce vine Full Monty si apoi poti sa zici ca nu e de incepatori, stiu cum e ca il folosesc de ceva vreme. Bine eu iau doar PCLOS KDE MiniMe insa am pus cuiva Full Monty prin iarna. si ai PCLOS CC mare in taskbar si cu descriere care sa te lamureasca cam ce face. si cu Synaptic tot acolo.

#11
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Eu ti am aratat si cum se modifica culorile , ai zis ca nu esti interesat , In windows ai putea sa schimbi culorile butoanelor?

Bun toate fiind zise , poate sau nu sa fie de tranzitie eu ma decis sa o pastrez ...
SI DA O RECOMAND INCEPATORILOR apoi dupa ce invata ..trec ei la lucruri ...serioase daca vor!


Sa nu deviem ... prea mult pe partea de RPM nu prea exista ...distrouri de incepatori ... deci sunt cumva in dezavantaj aceste distrouri.

Edited by rocket1982, 30 July 2013 - 14:51.


#12
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Am testat PCLinuxOS, din nefericire am ramas complet dezamagit. Daca in VM cu 2GB ram e inceata ca naiba, ma indoiesc ca pe desktop va avea alt comportament. In schimb am vazut acum vreo 2 ani cred instalat in laboratoarele unei facultati, parea foarte ok "la prima vedere".

#13
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Huza

Poate ultimele versiuni sunt mai bine optimizate, iar cea mai buna apreciere o faci doar instaland-o nu ruland un Live DVD sau in masina virtuala.

View Postrocket1982, on 30 iulie 2013 - 14:50, said:

Eu ti am aratat si cum se modifica culorile , ai zis ca nu esti interesat , In windows ai putea sa schimbi culorile butoanelor?
W7 nu arata ca un "cartier" chinezesc. O distributie de tranzitie, pe care o folosesti cateva saptamani maxim doua luni nu o sa aiba niciodata succes.

#14
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Asta este parerea ta proprie si personala , " cartierul chinezesc" ar putea sa fie chiar in mijlocul SHANGHAI-ului ..si sa arate asa Posted Image

[ http://www.edsaplan.com/files/media-image/unsorted/shanghai-contact-1931.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acum dami voie sa revin cu o poza  ... a lui Zorin , in plina actiune undeva vineri cand ajung la calculatorul meu acasa


Si ca sa iti spun sincer PCLinuxOS misca greu ... si e slab calitativ la interfata fata de ZORIN ....
PCLinuxOS este practic un fel de sorcova .... cu 4-6-8  ecrane pe care nu lei vei folosii KDE Full Mounty , asa cum vor ei ... ci vei folosii doar unul , nu vei avea avantaje fata de o alta distributie  dealtfel sunt prea multe alternative la care sa ai acces si mult mai stabile decatPCLInux OS
PC Linux OS  este ..doar sa fie... si nu vine cu nimic care sa ii imprime o identitate sau sa o faca sa straluceasca cumva. dealtfel e scris chiar de ei :

support
What can I do with PCLinuxOS?

Everything you do with that other OS you can do with PCLinuxOS.

Au raspuns singuri cat de buni sunt...Nimic INOVATOR.

Faptul ca au 10 ecrane nu te ajuta cu nimic ..e ca cingo pe care scrie Turbo , iar cand au vazut ca  nu se mai vinde cingo au pus si alte interfete  default ...
Lxde ..etc...
Spera sa prinda fanii Mint ... sau mai stiu eu ce distro , dar toti prefera ORIGINALUL ...  Posted Image dupa cum se vede si pe forum ....

PC Linux OS este un experiment ..nereusit ..ba chiar jenant in filozofia dezvoltarii lui ..doar de dragu de a fi si el acolo asa cum am spus 0% calitate ..e doar ...hai sa punem ce au facut altii la un loc dam cu ruj si fard si ... SI ATAT ...

Edited by rocket1982, 30 July 2013 - 16:27.


#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Daca era asa de "slaba" atunci nu mai era atat de populara... Nu ti se pare ca esti prea subiectiv?

#16
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Nu , nu sunt subiectiv , si iti zic de ce  , unde NU am avut dezis de rau ... NU am zis  :)

E populara datorita nemtilor ne vorbitori de engleza  !!!  dar oricum slaba.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHuza, on 30 iulie 2013 - 14:50, said:

Am testat PCLinuxOS, din nefericire am ramas complet dezamagit. Daca in VM cu 2GB ram e inceata ca naiba, ma indoiesc ca pe desktop va avea alt comportament. In schimb am vazut acum vreo 2 ani cred instalat in laboratoarele unei facultati, parea foarte ok "la prima vedere".

Nu am avut probleme de genul asta cu PCLOS niciodata pana acum. Nici in VM nu am avut probleme deci chiar ma mira ca ti-a functionat asa prost in VM. Poate am avut noroc sa imi functioneze mie bine. In rest sunt multumit de el ca am tot ce imi trebuie in repo si m versiunea minime de la care plec si instalez ce vreau mai apoi dupa instalare. Mi se rupe ca e original and shit nu asta conteaza ci functinalitatea si daca am sau nu ce trebuie in repo.

View Postrocket1982, on 31 iulie 2013 - 21:00, said:

E populara datorita nemtilor ne vorbitori de engleza  !!!  dar oricum slaba.

"Prietene" tu ridici in slavi Zorin sau cum ii zice la acea distributie si zici ca nu esti subiectiv? Eu te contrazic cum ca PCLOS nu e distro slab uite ca exsta si oameni multumiti de aceasta distributie. Deci stai calm cata vreme exista utilizatori ai unei distributii nu inseamna ca acea distributie este slaba. Poate pentru tine PCLOS e o distributie slaba, poate pentru mine zorin asta sau cum ii zice este o distributie slaba si care nu merita nici testata in VM.


Iar asta cu distributii pentru incepatori e un moft punct... Cand am dat de Linux prima data nu stateai cu next, next, next, done, sa instalezi ceva ci te dadeai cu anaconda in mod text pe RH7.1 sau RH7.2 dar asta nu m-a facut sa fug cu coada intre picioare de Linux ci ma facut sa imi placa extrem de mult filozofia din spate. Ideea "Unul care vine de pe winblos are nevoie de un mediu user-friendly pe Linux ca sa foloseasca Linux ca OS." egal bullshit, daca unu care face tranzitia de la un OS la altul si nu isi da silinta sa invete ceva sau sa inteleaga ceva si se asteapta ca OSul alternativ sa fie la fel de cacat ca Micromoale Ferestre, acel personaj sigur e un zeo barat si pe M$ Winblows, atunci acel personaj _NU_ are ce cauta in lumea Linux.

Poate par elitist, nu sunt, nici macar mare utilizator de Linux sau mare cunoscator nu sunt, sunt un simplu luser dar care nu fuge cu coada intre picioare atunci cand trebuie sa sape pentru a face ceva sa functioneze. Asa ca astia cu ideea "muieti-is posmegii" nu au ce cauta pe Linux dar nici pe Windows. Un luser normal care are habar de una de alta si care e mai rasarit se descurca bine si pe un OS si pe alt OS.

Asa ca PCLOS slab, CentOS nu stiu cum, ala nu stiu ce, ala cel mai tare, toate discutiile astea sunt zero. Daca vine la min eun mucea care e praf pe windows si imi zice ca vrea un distro linux mai prietenos ca sa si-l instaleze ii dau un sut in cur si ii zic sa isi vanda PCul ca oricum e prea prost sa il foloseasca.

#18
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Eu zic ca am fost destul concis in ceea ce am scris deasupra , este o distributi ffacut de dragu distributiei , pana si KIWI este peste pt ca are un scop ...sa ai Totul mura'n gura .

Poti folosii PCLOS 100 de ani , dar te asigur eu ca tot 0% INOVATIE va ramane. Spunemi un program facut si lansat de ei sub GPL?
PAi sa vedem cum sta treaba la Zorin ...mmmm au cateva ... indiferent de ce aduc.

PCLINUX OS este in cel mai biun caz o umplutura de ecran multicolor ...

te invit sa recitesti ce am zis de PCLINUX  OS , iar atitudinea ta referitoare la utilizatorii noi  o iau exact ca in text .SLABA Si necizelata.





What can I do with PCLinuxOS?
Everything you do with that other OS you can do with PCLinuxOS.
Au raspuns singuri cat de buni sunt...Nimic INOVATOR.
Faptul ca au 10 ecrane nu te ajuta cu nimic ..e ca cingo pe care scrie Turbo , iar cand au vazut ca  nu se mai vinde cingo au pus si alte interfete  default ...
Lxde ..etc...
Spera sa prinda fanii Mint ... sau mai stiu eu ce distro , dar toti prefera ORIGINALUL ...  Imagine publicată dupa cum se vede si pe forum ....
PC Linux OS este un experiment ..nereusit ..ba chiar jenant in filozofia dezvoltarii lui ..doar de dragu de a fi si el acolo asa cum am spus 0% calitate ..e doar ...hai sa punem ce au facut altii la un loc dam cu ruj si fard si ... SI ATAT ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate