Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Prima Casa doar in LEI

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#73
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postalex_nitz_87, on 08 august 2013 - 18:30, said:

nu vad vreun motiv pentru care as plati in continuare chirie cand pot sa dau aceiasi bani pentru cu totul alt apartament.
[ http://www.pic4ever.com/images/4fvgdaq_th.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da' vezi vreun avantaj cand dupa X luni de neplata a ratei, te executa banca, nu?
Eventual ai rata 250E si te muti cu chirie 180E, iar cel cumparat il inchiriezi cu minim echivalentul ratei, nu? Dar esti propretar! Posted Image

Ce biznizuri misto fac unii oameni! Spor la esecuri, ce sa zic!

#74
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
viata ii va invata minte pe fazanii care nu vad motive.

Edited by christig, 08 August 2013 - 19:09.


#75
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Eu v-am dat niste argumente pentru care prefer creditul in euro. Acum daca eu sunt fazan, spuneti voi ce ar trebui sa faca cineva in situatia asta. V-ati intemeia o familie stand in chirie?

@lelali si @christig
Sunt curios voi cum v-ati cumparat locuintele in care stati sau daca sunteti multumiti cu banii pe care ii dati pe chirie. Daca nu sunteti chiriasi si nu aveti locuinte cumparate strict din salariu atunci imi imaginez ca e destul de usor sa dati sfaturi impotriva creditelor.

#76
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
bai frate, mai cititi si voi bloguri. oamenii cu ceva in cap spun ca azi preturile cloacelor sunt umflate cu 100%, adica ar mai trebui sa scada la jumate, ca sa fie accesibile pentru salariul mediu de 350E luna...cu mancarea aproape aliniata ca pret cu ce e prin UE. adica atunci cand ai gasi pe imobiliare punct ro pretu la 5-600E pe cloaca ceausista de 30 de ani (bloc nou)..atunci e bine de bagat la credit si nu pe 30 ci pe 15 ani. acum e 1000E. adica fazani buni de "incaltat" la scoruri duble fata de ce pot ei accesa cu salariile mizere.

s-au injumatatit odata..si apoi s-a bagat Prima Casa..ca sa nu se revina la normalitate (inca o injumatartire), si cei 100 de mii de incaltati pre-bula..sa nu-si duca cheile la banca.

Edited by christig, 08 August 2013 - 20:18.


#77
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postalex_nitz_87, on 08 august 2013 - 20:03, said:

Eu v-am dat niste argumente pentru care prefer creditul in euro. Acum daca eu sunt fazan, spuneti voi ce ar trebui sa faca cineva in situatia asta. V-ati intemeia o familie stand in chirie?

@lelali si @christig
Sunt curios voi cum v-ati cumparat locuintele in care stati sau daca sunteti multumiti cu banii pe care ii dati pe chirie. Daca nu sunteti chiriasi si nu aveti locuinte cumparate strict din salariu atunci imi imaginez ca e destul de usor sa dati sfaturi impotriva creditelor.
Ei nu iau credite, probabil asteapta sa moara careva dintre rude si sa mosteneasca ceva....

#78
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postsugarcos, on 08 august 2013 - 14:00, said:

abereant. ambi indici sunt la valori minime, ambele vor creste
http://www.conso.ro/...editelor-in-lei

daca iei in considerare riscul valutar evident cand iei in considerare creditul in Euro iar tu ai venituri in lei, alegerea este mai mult decat facila

si as prefera sa nu folosesti cuvinte precum "aberant"  cand discuti despre opiniile altora.

invatati sa aveti putin respect, ce Dumnezeu, ca doar n-ati crescut in padure.

#79
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postalex_nitz_87, on 08 august 2013 - 18:30, said:

In momentul de fata eu nu vad nici un avantaj pentru creditele in RON si nici nu vad vreun motiv pentru care as plati in continuare chirie cand pot sa dau aceiasi bani pentru cu totul alt apartament.

... Chiriile se duc in jos, indiferent ce abereaza imobiliare.ro si restul mafiei.

Ex: 2 camere pe Blv. Ion Mihalache, etaj 7/8, complet renovat, mobilier+echipamente complet noi, contract pe 1 an, S.U. ~ 50mp, 320Euro.

Anul trecut, ceva similar se inchiria cu minimum 350-370E/luna.

===
Nu se vor "alinia" chiriile la cursul EURO, pt simplul motiv ca nu va avea cine sa le plateasca.

===

Iar marele avantaj al creditarii in RON este ca marea masa de creditaci NU se va mai putea imprumuta la fel de mult. Cei care puteau lua 50.000 de euro, acum pot lua maximum 40.000 (echivalent)

Din acest motiv, preturile vor continua sa scada (in euro), ceea ce va favoriza cumparatorii cu cash (care detin valuta, evident)

Edited by alex_133, 09 August 2013 - 08:43.


#80
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
ca ziceai de Mihalache...zilele astea Turda '84, etaje 2-3...2 camere (50mpu)...nearanjate...250E/luna

deci se poate si mai ieftin daca nu sare vacseaua de pe tine si poti locui si fara parket lamenat si alte cele.

Edited by christig, 09 August 2013 - 09:19.


#81
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postchristig, on 09 august 2013 - 09:16, said:

ca ziceai de Mihalache...zilele astea Turda '84, etaje 2-3...2 camere (50mpu)...nearanjate...250E/luna

deci se poate si mai ieftin daca nu sare vacseaua de pe tine si poti locui si fara parket lamenat si alte cele.

Dinicu Golescu,
etaj 7/7, 3 camere, ~ 70mpc, 60mpu, mobilier vechi, dar complet utilat, 250 Euro/luna [din martie 2013]

Sigur ca se poate mai ieftin, si va fi si mai ieftin...

#82
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Vad ca tot spuneti ca chiriile se duc in jos dar ce se va intampla cu ele daca credite nu se vor mai accesa si nimeni nu va mai cumpara? Toti se vor indrepta bineinteles catre chirii pentru ca alta varianta nu exista. Eu nu sunt sigur ca vor scadea. Si dati exemple de chirii de 300Euro/luna cand s-ar putea plati mai putin pe rata la credit.

De acord cu alex_133 in privinta creditarii in RON care va favoriza scaderea preturilor la apartamente dar acest lucru va fi DOAR in favoarea celor cu bani cash. Cei cu credit vor avea aceeasi rata (ca una in euro) la o valoare mai mica. Dar oare cat va dura pana vor cobori aceste preturi si oare cat dureaza sa strangi suma aia dintr-un salariu platind si chirie in acelasi timp. Oricum cei care aveau cash puteau negocia puternic pretul unui apartament.

#83
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postalex_nitz_87, on 09 august 2013 - 10:30, said:

Vad ca tot spuneti ca chiriile se duc in jos dar ce se va intampla cu ele daca credite nu se vor mai accesa si nimeni nu va mai cumpara? Toti se vor indrepta bineinteles catre chirii pentru ca alta varianta nu exista. Eu nu sunt sigur ca vor scadea. Si dati exemple de chirii de 300Euro/luna cand s-ar putea plati mai putin pe rata la credit.
... Pai nu stie nimeni precis.
Depinde de dinamica populatiei, daca oamenii vor continua sa plece din Bucuresti si alte orase mari, fie ca pleaca in strainatate, fie ca se retrag in provincie, atunci cererea de spatiu locativ va scadea.
Si.. evident.. depinde de salarii. Si... prea curand... ele nu vor creste... asa ca oamenii nu vor avea de unde sa plateasca chirii mai mari.

Quote

Oricum cei care aveau cash puteau negocia puternic pretul unui apartament.
Fara un avans consistent, riscurile sunt inca prea mari.

Una e sa iti iei o locuinta cu 40k din care 30k cash, si sa faci un credit de 10k; si cu totul alta este sa iti iei tot 40k, cu 2k avans si 38k credit.

Adica.. in zilele noastre , pierderea locului de munca e de-a dreptul o banalitate; reducerea salariului - la fel.

Iar pt cei cu credite mari raportate la veniturile lor nete lunare, presiunea este mult, mult mai mare.

#84
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
din 200mii de bacaloriati vechi..doar jumate au luat bacu anu asta. afluxul de carne de tun pentru facultatile private din marile orase..s-a redus drastic. si odata cu asta vor scadea si chiriile. mii de arzatori de gaz la "cu plata" ...se vor simti. plus saracia de criza..tamponata de "competenta" escrocilor ce ne conduc.lumea saraceste de la an la an. natalitatea scade. multi migreaza la munci vestice. se darapaneaza sandramaua romanie.

Edited by christig, 09 August 2013 - 11:15.


#85
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postalex_nitz_87, on 08 august 2013 - 20:03, said:

@lelali si @christig
Sunt curios voi cum v-ati cumparat locuintele in care stati sau daca sunteti multumiti cu banii pe care ii dati pe chirie. Daca nu sunteti chiriasi si nu aveti locuinte cumparate strict din salariu atunci imi imaginez ca e destul de usor sa dati sfaturi impotriva creditelor.
Uite ca eu sunt chiriasa de vreo 12 ani si n-am de gand sa schimb treaba asta nici in urmatorii 12.
Daca maine mi se scoala si nu-mi mai convine aici, sunt libera sa plec unde vad cu ochii. In plus, nici nu insist sa raman in Bucuresti.
Iar daca vreodata mi-oi cumpara ceva, cu siguranta n-o sa fie o conserva pe la etajul 10 sau la cucuietii din deal ca sa ma pot bucura dupa de tot inconfortul din lume. Ca sa intelegi: ori cumpar ce vreau, ori n-o mai fac. Posted Image
Nu gasesc o motivatie pentru a ma bloca intr-un loc care nici macar nu-mi apartine si pentru care ar trebui sa platesc si la pensie, daca o mai apuc. Nu am nevoie de un stres in plus. Nu am de ce sa iau 50000E de la banca si sa dau 120000.


Am o fosta colega care lucra in zona Rahova. Si-a luat prin Prima Casa in Bragadiru, cica e zona linistita, aproape. Mhm! Acu' e transferata in partea opusa, acelasi angajator, face ore pe drum. Dar are casa frate!!! Eh? Cum poti sa nu iti doresti asa ceva?




View Postnoha_1508, on 08 august 2013 - 22:16, said:

Ei nu iau credite, probabil asteapta sa moara careva dintre rude si sa mosteneasca ceva....
Bula e doar in bancuri, stii? Si nici in matusa Tamara nu cred.

#86
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
E foarte interesant, unii incearca sa dezbata care ar fi avantajele/dezavantajele unui credit in lei, si apar iegzpertii lu' peste care oricand sunt gata sa le declare ca-s prosti pentru ca doresc sa faca un imprumut pe munca si banii lor. Mai sunteti iegzperti din astia? De fapt e plina Romania, ptiu, uitasem unde stau.

#87
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Si nu mirosea suficient de tare, incat trebuia sa vii si tu sa tragi o basina, asa-i?

#88
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Pisi, ma intereseaza subiectul pentru ca doresc sa-mi iau un apartament anul viitor, si n-am chef de flame pe care il faci prin zona. Sunt plictisit de semidocti pseudointeligenti. Vezi ca ai gresit topicul, nu esti pe "comentarii la cum aratam". Nu de altceva, da ai putea sa inveti cateii sa latre. Ai liber!

#89
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostRealThing, on 09 august 2013 - 12:22, said:

doresc sa faca un imprumut pe munca si banii lor.

daca ar fi sa ti se taie capul daca la un moment dat in viata nu ti-ai mai plati creditu'.."pe munca ta" ai mai alege scalvie 30 de ani...cu garantia statului..adica a mea si a restului de prosti pe care fara sa vrem..statul ni va pune in carca?

daca erati solvabili mergeati voi frumos si va dadea banca bani. cat va dadea. dar cum la sumele astea, sunteti 90% potential faliti, (DE AIA NICI NU VA DAU BANI) banca are nevoie sa-si recupereze banii cand voi veti falimenta, si statul a zis..las' ca luam de la ceilalti prosti, le bagam mana in buzunar fraierilor...doar ca sa infuzam acum economia..si sa nu scada si mai rau cloacele lu negoita si udrea.

pentru un mononeuronal ...orizontul falimentului nu exista si penibilul faptului ca el crede ca isi ia casa pe spinarea lui...trece nevazut.

deci pe bune..hai..iti tai o mana daca falimentezi..si eu din taxe..iti voi suporta falimentu? ca vad ca sunteti asa tari..pe munca voastra! pai sa facem camatarie daca e! ce-i aia "garanteaza statu". pe mine de ce nu ma garanteaza daca vreau sa iau un credit de altceva?

Edited by christig, 09 August 2013 - 12:43.


#90
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostRealThing, on 09 august 2013 - 12:30, said:

Pisi, ma intereseaza subiectul pentru ca doresc sa-mi iau un apartament anul viitor, si n-am chef de flame pe care il faci prin zona. Sunt plictisit de semidocti pseudointeligenti. Vezi ca ai gresit topicul, nu esti pe "comentarii la cum aratam". Nu de altceva, da ai putea sa inveti cateii sa latre. Ai liber!
Vai, pisi, macar avem acelasi sentiment. Si io-s sictirita de mentalitati comuniste si cred peste aia 12 ani imi voi putea cumpara o casa faina, situata intr-o zona centrala, din profitul scos pe ochelarii de cal de-i purtati voi.
Fericitilor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate