Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Prima Casa doar in LEI

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostAdm, on 29 iulie 2013 - 14:15, said:

LOL, voi ati vazut diferenta de dobada?

Cat e diferenta de dobanda? 3-4% in plus fata de euro?

Daca Euro care-i acum 4,38 lei s-ar duce la 5 lei, stii cat ar fi diferenta platit in plus? 14%.

Eu zic ca e bine ca populatia sa fie protejata de riscul valutar. Ca sa nu pateasca ca cu francul elvetian.

#38
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
eu am de 7 ani creditul in lei.
variatiile au fost de +/-5%, in functie de robor6m. adica fix-pix!

#39
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

View PostArkouda, on 30 iulie 2013 - 11:47, said:


Cat e diferenta de dobanda? 3-4% in plus fata de euro?

Asta inseamna un credit mai mic cu circa 25 %. Deci si preturi mai mici !Posted Image

#40
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/restrictiile-impuse-in-programul-prima-casa-de-ajutor-pentru-bcr-184855.html

Restricţiile impuse în programul "Prima Casă", de ajutor pentru BCR

#41
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
nu stiu ce mai poate ajuta o banca falita. la BCR 1 din 3 credite e "neperformant". daca ai mai mult de 1 neuron, necaracteristic fazanilor Prima Casa, te uiti si la capatul celalalt: 1 din 3 deponenti ai BCR, a ramas fara bani! banca a avut grija de ei. i-a inmultit de au devenit saracii... "neperformanti".

Edited by christig, 30 July 2013 - 17:03.


#42
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Se pare ca vor sa bage si comisioane....scump domle scump...

#43
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Asa cum era de aspteptat de la limitarea la lei a creditelor:

- dezvoltatorii nu prea mai au unde sa se duca in jos cu costurile. Materialele de constructie nu s-au ieftinit!
Sa vedeti cat va costa sa renovati (nu sa construiti) o casa, ca sa vedeti cat costa fiecare "praf" bagat in perete.
- bancile, si ele isi calculeaza riscul valutar => DAE e mult mai mare vs EUR => clientul final plateste diferentul de dobanda si riscul ->

-- pret total mai mare la imprumut
-- locuinte mai mici.

Efectul pe termen mediu (piata e foarte elastica) este scaderea catre 0 a constructiilor noi, iar dupa aceea ne vom vaita ca a disparut consumul.
Pretul locuintelor vechi va scadea in continuare pe fondul imposibilitatii de a lua imprumuturi avantajoase pentru altcelva decat programul Prima Casa.

http://www.capital.r...ile-185032.html

Pe mine ma distreaza cum stau si se degradeaza locuintele preluate de banci, in asteptarea unui nou boom imobiliar.
Bancile cauta acum firme care sa termine constructiile si sa le bage in conservare Posted Image

Vrabia malai viseaza...

#44
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View PostAhasverus, on 05 august 2013 - 08:40, said:

Pe mine ma distreaza cum stau si se degradeaza locuintele preluate de banci, in asteptarea unui nou boom imobiliar.
Bancile cauta acum firme care sa termine constructiile si sa le bage in conservare Posted Image

Vrabia malai viseaza...

Se mai si vinde silit....

Acum 2 sapt in drumul taberei, 45mpc, 2 camere, ultimul etaj, cu imbunatatiri... 20.000 de euro. [raiffeisen]

#45
IulianStuparu

IulianStuparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2013
Daca nu se mai aproba la fond doar in lei, de ce unele sucurale brd mai primesc dosare in euro?

#46
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
http://www.incont.ro...ele-in-aer.html

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View PostArkouda, on 30 iulie 2013 - 11:47, said:

Cat e diferenta de dobanda? 3-4% in plus fata de euro?
Daca Euro care-i acum 4,38 lei s-ar duce la 5 lei, stii cat ar fi diferenta platit in plus? 14%.
Eu zic ca e bine ca populatia sa fie protejata de riscul valutar. Ca sa nu pateasca ca cu francul elvetian.

Probabil in cele diun urma romania va trece la euro, asa ca e rost de o teapa mare a celor cu datorii in lei la banci in acel moment...
Ca va fi peste 4 ani, ca va fi peste 6, cine stie, oricum, pana la 30 de ani cat dureaza de obicei genul asta de credite...

#48
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Tu nu stii cum se face trecerea la euro nu? Hai sa iti explic;


Cu un an inainte de adoptarea monedei, cursul se ingheata. Deci nu mai variaza deloc. Dupa care se trece la moneda unica, impreuna cu toata economia statului respectiv. Inclusiv creditele se convertesc automat la noua moneda. Prin urmare noua moneda vine si cu dobanda ei proprie, posibil mai mica, dar eu zic ca anul ala in care se va ingheta cursul, egalizeaza automat dobanda leu-euro.

Asa ca nu va mai plangeti ca niste babe. Cand se trece la euro ati scapat de corvoada. Pana atunci cumpara prin programul prima casa cine isi permite. Adica precum proverbul batranesc: Cine poate oase roade.

Imi reiterez opinia: cine nu isi permite creditul prima casa in lei, era intr-un pericol major daca se baga la creditul in euro. Este inadmisibil sa te bagi la un credit in euro la limita limitelor cu salariul numarat la cent.

Edited by Arkouda, 07 August 2013 - 12:20.


#49
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
la inceputul anului am facut ceva calcule comparative pentru suma maxima acordata prin prima casa 57.000EUR. Ratele pt 30 de ani erau ceva de genul
270-280EUR sau 1700-1800RON in functie de banca. 280 EUR calculati la un curs de 4,5RON/EUR sunt aproximativ 1250RON. Prin urmare diferenta minima intre rata in EUR si cea in RON ar fi de 450RON/luna=> Euro ar trebui sa ajunga la cel putin 6 RON pentru a se egaliza ratele. Mie mi se par mai rentabile ratele in euro. Numai daca te gandesti ca pana atunci cand EUR va ajunge 6RON tot ai avut parte de o perioada favorabila in care din diferenta intre rate ai economisit ceva.

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
arkouda, am mare incredere in statul roman ca o sa aiba grija cat sa fie cursul ala, in momentul ďnghetarii...

experienta avem, de exemplu cursul la 1 octombrie care se foloseste la calculul taxelor si accizelor la stat in tot anul urmator.
si care curs, minune mare, la fiecare 1 octombrie se intampla sa fie la un nivel crescut...de exemplu anul trecut s-a nimerit 4.523...

in primavara, cand bancile isi exporta profitul, traditional cursul e mic, bancile vor sa cumpere mai multa valuta de aceiasi lei, sa trimita la banca mama/actionari.

ai prea mare incredere in politicienii romani si in bnr. trebuie sa fii cel putin naiv sa consideri ca piata financiara la noi e solida si echilibrata. deja lucrurile o iau razna daca trage un vant cine trebuie/cand trebuie...

Edited by slai, 07 August 2013 - 13:20.


#51
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Buna observatia asupra cursului ;)

#52
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

View PostArkouda, on 07 august 2013 - 12:18, said:

Tu nu stii cum se face trecerea la euro nu? Hai sa iti explic;
................
Trecerea la Euro a condus la cresterea preturilor, inclusiv in imobiliare. Probabil ca la fel se va intampla si in Romania.

Edited by vacantamijlocie, 07 August 2013 - 14:38.


#53
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cum zicea cineva mai sus, oricum totul in Romania se calculeaza in functie de euro la cursul zilei. Deci fizic nu au cum sa creasca preturile decat daca vanzatorul zice: de maine pretul nu mai e 7 euro, este 10 euro. Altfel nu vad cum. In tarile in care au crescut preturile dupa trecerea la euro, nimeni nu se raporta la euro, toti se raportau strict la moneda nationala fie ea marca, drahma, lira, franc sau pesetas.

Edited by Arkouda, 07 August 2013 - 17:18.


#54
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View PostArkouda, on 07 august 2013 - 12:18, said:

Tu nu stii cum se face trecerea la euro nu? Hai sa iti explic;


Cu un an inainte de adoptarea monedei, cursul se ingheata. Deci nu mai variaza deloc. Dupa care se trece la moneda unica, impreuna cu toata economia statului respectiv. Inclusiv creditele se convertesc automat la noua moneda. Prin urmare noua moneda vine si cu dobanda ei proprie, posibil mai mica, dar eu zic ca anul ala in care se va ingheta cursul, egalizeaza automat dobanda leu-euro.

Asa ca nu va mai plangeti ca niste babe. Cand se trece la euro ati scapat de corvoada. Pana atunci cumpara prin programul prima casa cine isi permite. Adica precum proverbul batranesc: Cine poate oase roade.

Imi reiterez opinia: cine nu isi permite creditul prima casa in lei, era intr-un pericol major daca se baga la creditul in euro. Este inadmisibil sa te bagi la un credit in euro la limita limitelor cu salariul numarat la cent.
Nu este vorba aici de cine isi permite. Noi avem venituri pentru a obtine creditul in lei, dar nu vrem sa dam 1200euro/an in plus pentru aceeasi suma imprumutata. Cu banii aia facem alte lucruri in beneficiul nostru nu in beneficiul bancilor. Noi am aplicat pentru creditul asta pentru ca echivalam rata cu chiria. Oricum am platit pana acum 36000 de euro chirie. Banii astia ii dam pe rate iar la final ramanem cu o casa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate