Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cumparat apartament, cum determin vechiul proprietar sa elibereze locuinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
Buna ziua,

Am și eu cateva nelămuriri legate de procedura intrării în posesia apartamentului pe care l-am cumparat.

In Contractul de Vanzare-Cumparare clauza referitoare la intrarea in posesie este formulata in felul următor:

Quote

Proprietatea cu toate atributele sale asupra imobilului si terenul aferent se transmit de drept Cumpărătorilor in momentul autentificării contractului de vânzare în conformitate cu art. 1674 alin. (1) Cod Civil, iar intrarea in posesia imobilului se fac, fără nici o altă formalitate, în termen de 60 de zile calendaristice de la data Autentificării Contractului de vânzare dar nu mai târziu de data 17.09.2013.
Vânzătorul declară că îi garantează pe Cumpărători contra evicțiunii totale și/sau parțiale a imobilului, conform art. 1965 și art. 1707 Cod Civil

Întrebarea mea este cum se stabilește că am intrat în posesia imobilului, din moment ce potrivit expresiei în termen de 60 de zile calendaristice evenimentul se poate produce oricând în acest interval și fără nici o altă formalitate?

Suplimentar, nu se bat cap-în-cap cele două fraze referitoare la intrarea în posesie și garantarea Cumpărătorilor de către Vânzator contra evicțiunii totale și/sau parțiale?

Altfel spus, daca eu pătrund în imobil cu acordul vânzătorului, iar odată intrat decid că am intrat în posesia acestuia, cum poate dovedi Vânzătorul contrariul și mă constrânge să plec?

Mentionez că o mare parte din bunurile mele sunt deja acolo, duse dinaintea incheierii contractului final de vanzare, iar vanzatorul si-a evacuat deja majoritatea bunurilor pe care le detine, precum și că acesta deține în prezent un imobil în care se poate muta oricând.

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Nu ti se pare ca te temi de drobul de sare?

#3
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Acea evictiune se refera la faptul ca vanzatorul garanteaza ca nu are alte "contracte" prin care poti ajunge sa fii dat afara din imobil. Nu se refera la faptul ca te da el  pe tine afara  cand treci pe acolo.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vanzatorul are un termen de 60 zile (de la data semnarii actelor) sa -si ia tot ce are in acel apartament si sa plece. Daca o face mai repede poti intra in posesie mai repede, altfel nu-l poti obliga.

Asa am facut si eu la vanzarea unui ap (in 30 zile insa) si asa a mers, de fapt au fost doar vreo 5 zilepina la intrarea efectiva in posesie , respectiv ocuparea spatiului.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu stiu de niciun termen. Si oricum, nu m-ar interesa. Cand ai pus mana pe bani, am pus mana pe casa. Out!

#6
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 YOUR_GOD, on 28 iulie 2013 - 12:35, said:

Eu nu stiu de niciun termen. Si oricum, nu m-ar interesa. Cand ai pus mana pe bani, am pus mana pe casa. Out!

Orice grobian asa cerede. Insa nu e ca in evul mediu, cand il trageai prin sabie pe ocupantul unui imobil si ocupai castelul. Acum exista niste legi, drepturi, contracte cu care esti de acord sau nu.

Poate vanzatorul vrea 60 de zile pentru eliberare, nu OUT la virarea banilor. Poate tu trebuie sa iti cauti (mult si bine) un imobil gol, care sa devina al tau in secunda 1 de la virarea banilor. Poate ca daca nu gasesti te multumesti (scrasnind din dinti) si cu termenul ala de 60 de zile pentru eliberare.

Mult succes.

Edited by Arkouda, 28 July 2013 - 12:43.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Arkouda, voi interpreta ca puerila afirmatia lamentabila pe care ai facut-o la adresa mea, trecand peste.
Bun...legile. Cat timp am banul, eu fac legea. Pentru ca si banii mei pot sta in buzunar inca vreo 60 zile. Inteleg punctul tau de vedere. Eu, culmea, si aici o sa te surprind, chiar am cautat/gasit un apartament gol si a fost al meu chiar de inainte sa dau banii. Sunt bun, nu?!

#8
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Presupun ca ai citit contractul inainte sa-l semnezi, daca nu l-ai citit e problema ta. Prin semnatura ti-ai dat acordul si referitor la perioada in care fostul proprietar trebuie sa predea apartamentul. Sa nu fim absurzi. Chiar daca omul ala are unde locui, nu inseamna ca trebuie aruncat in strada impreuna cu bunurile care trebuiesc mutate la noua locuinta. Vei vedea si tu cat timp vei pierde cu mutatul.

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 YOUR_GOD, on 28 iulie 2013 - 12:45, said:

Sunt bun, nu?!

Esti faraon, nu alta.

#10
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

 Arkouda, on 28 iulie 2013 - 12:41, said:

Poate vanzatorul vrea 60 de zile pentru eliberare, nu OUT la virarea banilor. Poate tu trebuie sa iti cauti (mult si bine) un imobil gol, care sa devina al tau in secunda 1 de la virarea banilor. Poate ca daca nu gasesti te multumesti (scrasnind din dinti) si cu termenul ala de 60 de zile pentru eliberare.

Problema e ca respectivul vanzator a cerut cele 60 zile pentru eliberare argumentând că are nevoie de timp pentu a-si cumpara apartament in care sa se mute, si le-a obtinut promitandu-mi ca va elibera apartamentul de indata ce va avea aceasta problemă rezolvata, incat sa nu trebuiasca sa astept mai mult decat este absolut necesar.

In prezent, vanzatorul este proprietarul unui apartament pe care l-a achizitionat intr-un cartier apropiat, in care potrivit chiar spuselor lui se poate muta oricând, dar nu o face pe motiv ca are o intelegere verbala cu vechiul proprietar de acolo.

Altfel spus, a profitat de bunavointa mea si m-a luat de fraier, ramanand in apartamentul pe care a promis sa-l elibereze de indata ce va avea unde sa se mute.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca legea specifica...adica, exact cum spune colegul de mai sus, ai citit contractul de vanzare-cumparare si acolo apar acele 60 zile de "pasuiala", nu poti elibera apartamentul legal. Daca au 60 zile sa se mute si perioada a trecut, suni la Politie ca ai hoti in casa...sau..n-ai si tu niste neamuri sa incropiti o evacuare de duminica. Nu ma intelegeti gresit. Sunt 100% impotriva oricarui tip de violenta. Sau de asemenea, impotriva sarlatanilor 101%.

#12
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

 campary, on 28 iulie 2013 - 12:47, said:

Presupun ca ai citit contractul inainte sa-l semnezi, daca nu l-ai citit e problema ta. Prin semnatura ti-ai dat acordul si referitor la perioada in care fostul proprietar trebuie sa predea apartamentul. Sa nu fim absurzi. Chiar daca omul ala are unde locui, nu inseamna ca trebuie aruncat in strada impreuna cu bunurile care trebuiesc mutate la noua locuinta. Vei vedea si tu cat timp vei pierde cu mutatul.

Are casa goala, doar un televizor si pat unde sa doarma. Restul si-a luat de acolo. A ramas sa stea acolo pentru ca poate, chiar daca stie ca vreau sa renovez si mi-a dat cuvantul ca va pleca de indata ce va putea.

#13
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
cuvantul nu tine loc de contract......
legal, are drept sa locuiasca acolo cele 60 de zile conform contractului de V-C indiferent ce povesti cu zane ti-a spus tie

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 YOUR_GOD, on 28 iulie 2013 - 12:45, said:

Arkouda, voi interpreta ca puerila afirmatia lamentabila pe care ai facut-o la adresa mea, trecand peste.
Bun...legile. Cat timp am banul, eu fac legea. Pentru ca si banii mei pot sta in buzunar inca vreo 60 zile. Inteleg punctul tau de vedere. Eu, culmea, si aici o sa te surprind, chiar am cautat/gasit un apartament gol si a fost al meu chiar de inainte sa dau banii. Sunt bun, nu?!

Nu este puerila deloc, vorbim de o casa, vorbim de faptul ca o familie trebuie sa mute mobila, sa isi mute contractele, sa rezilieze contracte, nu vorbim de a vinde un telefon mobil chestia asta este infantila nu puerila sa afirmi ca tu ai banul dai cu el de pamant, in acest thread vorbim de un contract, contract incheiat intre vanzator si cumparator, si daca vrei sa nu respecti termenul de 60 de zile da-i o masa, da-i bani, da-i bilete la meci, la film, motiveaza-l, pentru ca tu ai semnat contractul, nu forumul Softpedia
Alta data cand mai cumperi apartamente si le vrei libere a doua zi stipuleaza asta in contract, si pregateste-te sa platesti pretul, alta solutie de a te muta inainte de 17-09 nu ai, pentru ca asa este contractul.

P.S. Te-ai gandit ca poate in timpul asta fostul proprietar isi renoveaza noua locuinta? In fine ai semnat, inarmeaza-te cu rabdare, si asteapta sa se mute.

Edited by Platon, 28 July 2013 - 13:26.


#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si mai trebuie sa fii atent ca vei ramane cu ceva utilitati neplatite la zi de pe urma acestor luni in plus, sau restante.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 keta, on 28 iulie 2013 - 13:28, said:

Si mai trebuie sa fii atent ca vei ramane cu ceva utilitati neplatite la zi de pe urma acestor luni in plus, sau restante.

Daca specifica in contract cine plateste aceste utilitati, adica intretinerea pentru cele 60 de zile nu il durea capul, dar ce sa-i faci, daca fiecare se crede avocat, notar, etc...............

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Platon, on 28 iulie 2013 - 13:25, said:

Nu m-ai inteles: eu nu semnez un astfel de contract. Cand am platit, banul ala ramane pe loc, eu pierd in fiecare zi. Facem contract pe 60 zile si atunci ii dau si banii. Asa o fi legea si in situatia aceea, m-as supune ei, dar nu ar fi deloc cazul. Fiecare are nevoie de timp. Si eu am. Repet: din momentul in care platesc, bunul imi apartine. Banii inainte nu se dau la cumpararea de locuinte.
Inca o data: eu inteleg ce spuneti, insa in cazul meu, cumpar ce vreau, cum vreau. Eu platesc, eu comand. La fel daca asi fi vanzator. Clientul nostru, stapanul nostru.

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 YOUR_GOD, on 28 iulie 2013 - 13:32, said:

Nu m-ai inteles: eu nu semnez un astfel de contract. Cand am platit, banul ala ramane pe loc, eu pierd in fiecare zi. Facem contract pe 60 zile si atunci ii dau si banii. Asa o fi legea si in situatia aceea, m-as supune ei, dar nu ar fi deloc cazul. Fiecare are nevoie de timp. Si eu am. Repet: din momentul in care platesc, bunul imi apartine. Banii inainte nu se dau la cumpararea de locuinte.
Inca o data: eu inteleg ce spuneti, insa in cazul meu, cumpar ce vreau, cum vreau. Eu platesc, eu comand. La fel daca asi fi vanzator. Clientul nostru, stapanul nostru.

Nu faci treaba asa cu nimeni, doar daca ai cumparat de la dezvoltator, orice casa SH trebuie sa beneficieze de acest timp, care nu neaparat poate sa fie de 60 de zile, se negociaza, 5 zile-10 zile etc. Este adevarat, tu platesti, dar nu cumperi un telefon repet, sunt chestii care trebuie rezolvate pentru ca viata sa isi urmeze cursul, si aceste lucruri sunt inevitabile, poate ai noroc sa cumperi apartamente de la samsari, si atunci le gasesti goale si a doua zi te muti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate