Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Review ZORIN OS 7 CORE

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@stavreschi: în Linux poți folosi cu succes dd în terminal (dată ca root sau precedată de sudo!):dd bs=4M if=/path/to/linux.iso of=/dev/sdx && sync, ceva de genul: dd bs=4M if=Downloads/Zorin.iso of=/dev/sdb && sync

if= input file= fișierul sursă, calea către el mai exact, dacă ai imaginea iso în home pui doar numele (după primele 3-4 caractere apeși TAB pentru autocompletare)
of= output file= stickul usb, ar trebui să fie /dev/sdb, sau dacă ai mai multe hdd-uri altfel, afli cu Gparted sau comanda sudo fdisk -l. Corect este /dev/sdb, nu /dev/sdb1.

După terminarea instalării pe stick poți da iar sudo fdisk -l și verifica dacă-ți apare marcat sectorul de boot pe stick.
[ https://i.imgur.com/bN7YLgl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În privința tv-maxe pentru Lubuntu poți cere asistență pe forumul local Ubuntu: http://forum.ubuntu.ro/

#74
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Ei, cam de doua săptămâni am instalat și eu Zorin Os7 pe desktopul de acasă. Am rămas foarte plăcut impresionat și pot spune ca e cea mai buna distribuție testata pana în prezent. Vine cu tot ce iți trebuie instalat, doar ca am înlocuit Chrome cu Chromium, cel din urma pe pc-ul meu mișcându-se mai bine, am adăugat VLC, TV-MAXE și Audacious, și cam atât. E singura distribuție Linux ce bootează din prima, pe râșnița mea AMD cu placa NVidia. La fel e singura distribuție ce nu a dat erori când am lansat 10 comenzi odată, printre care unele legate de grafica. Cred ca e cea mai stabila distribuție încercată, și am cam întins de ea sa vad ce poate. Filmele merg ok, nu sacadează, consumul de ram este unul satisfăcător (xubuntu cred ca mi-a luat cel mai puțin, aproximativ 136 mb). E destul de intuitiv și destul de ușor de folosit, dar totuși necesita măcar cunoașterea modului de lucru cu terminalul specific Linuxului, la instalări/dezinstalări și nu numai. Nu știu de ce dar aspectul pe mine nu m-a dus deloc spre w7, si mi se pare departe de a fi clona, deși eu folosesc chiar tema asemănătoare W7.  Deseară când ajung acasă poate revin și cu un print-screen , și cu eventualele completări.
Ca o concluzie un top 3 la mine ar fi: Zorin, Mint, Ubuntu. Mai am de testat zilele astea OpenSuSE și Mageia. Pana acum am testat Mint (cinnamon mi-a plăcut cel mai mult), Rosa, Fedora, Ubuntu (Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu), ElementaryOS, si acum Zorin. Si probabil lista va continua, numai ca unele distribuții seamănă foarte mult intre ele și pe unele le voi sari.

#75
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Bine , distributia se alege prin anumite criterii subiective sau nu ... dupa gustul fiecaruia ....dar si dupa stabilitate/hardware pe care se instaleaza
Eu am incercat sa deschid ochii multora ca e un diamant aceasta distributie in forma actuala ...si care merge in spre mai bine....  din ce vad

NU AM AVUT PANA ACUMA VRE UN FAILED UPDATE  --asa cum primeam pe Ubuntu ... si nici errori de interfata ..am aproximativ 8luni  de cand o folosesc

Ma face sa cred ca cele care vin pe bani sunt si mai bine puse la punct .

#76
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Alege o distributie ca are sau vine cu kernel LTS + aplicatii tinute din scurt sau tot din categoria LTS.
O sa vezi ca exista o diferenta.
Desi marea diferenta o face utilizatorul.
Personal prefer distributii mai puriste, care te lasa sa faci tu de la pamant ceea ce iti trebuie si vin cu aplicatii cat mai putin patch-uite (asa cum sunt furnizate de producator).
Toate problemele pe care le-am avut au fost din vina mea nu a OS-ului.
Pana acum nu pot da vina pe OS pt. problemele avute.
Vreau sa subliniez ca "Marea majoritate a distributiilor sunt foarte OK. Problema e intre scaun si tastatura."
Vrei o distributie OK alege una majora cu o comunitate mare sau cat mai mare.
Nu e nevoie sa fie impinsa de la spate de o firma (Nu neaparat asta aduce calitate).

Edited by ovilix, 08 November 2013 - 12:04.


#77
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
nu mai face recomandari aici ..zorin functioneaza mult peste alte distributii chiar si cu kerneluri beta tot stabil ramane eu am 3.9 --- nu kernelul face distributia stabila ... ca vorbeai de soft LTS - ce iti buseste ce l mai repede ..sistemul este  DE ul..iar Zorin nu prea da chics aici
LTS are si zorin ...da cine vrea sa stea pe 12 04 cand poti fi bkleeding edge stabil pe zorin ?
Uitate si tu la comentarii ..cati au zis ca ceva nu functioneaza cum trebuie aici?

Edited by rocket1982, 10 November 2013 - 22:25.


#78
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Partile cu bleeding edge si stabil se cam bat cap in cap.

#79
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
nu prea ...

precum am zis cele mai multe busituri sunt de la DE .... iar Zorin e sub control

#80
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013

View Postrocket1982, on 12 noiembrie 2013 - 15:52, said:

nu prea ...
Ce treaba are Zorin cu bleeding edge? Nu stii ce vorbesti.
De bleeding edge poti vorbi in Arch testing, in Debian sid(experimental), si in alte 2..3 distrouri.
Nicidecum in Zorin

#81
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Io-s de acord cu tine că-i posibil și stabil și bleeding edge! Da' kernel 3.9 nu-i bleeding edge... Cum nu-i nici Zorin!
Iote aici bleeding edge!
Arch/ Kde 4.11.80 (4.12 unstable)/ kernel 3.11.7-1-ck
[ https://i.imgur.com/gEuywY8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]\

Iar cei ce nu folosesc kernel-ck (https://wiki.archlin....php/Kernel#-ck)sunt la 3.12.0-1:
[ https://i.imgur.com/4RXUlF6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shogun1, 12 November 2013 - 18:44.


#82
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
stati linistiti , sunt distributii  care nu au pachetele din Zorin nici azi .... (cu mentiunea ca in zorin sunt mai putine ca in Ubuntu si e mai bine asa ) cum ubuntu e Debian testing with a touch ... Posted Image  si zorin e testing with 2 touches

ca nu e developer ...well nu e ,,,

Edited by rocket1982, 13 November 2013 - 09:43.


#83
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Cum fac upgrade-ul de la Zorin 6? nu apare in software center...

#84
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Vezi asa

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo update-manager -d


#85
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
o sa incerc mercic...

#86
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
imi apare  eroare de aici:
razvan@razvan-HP-Compaq-nc8430-RH474EA-AK8:~$ sudo update-manager -d
ERROR:root:Could not find any typelib for Dbusmenu
ERROR:root:Could not find any typelib for Unity
WARNING:root:can not import unity GI cannot import name Dbusmenu

(update-manager:1949): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-widgets.css:994:22: Not a valid image

(update-manager:1949): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-widgets.css:1001:22: Not a valid image

(update-manager:1949): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:10:20: Not using units is deprecated. Assuming 'px'.

(update-manager:1949): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:18:20: Not using units is deprecated. Assuming 'px'.

(update-manager:1949): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:28:20: Not using units is deprecated. Assuming 'px'.

(update-manager:1949): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:31:0: 'sideb' is not a valid property name

(software-properties-gtk:1969): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-widgets.css:994:22: Not a valid image

(software-properties-gtk:1969): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk-widgets.css:1001:22: Not a valid image

(software-properties-gtk:1969): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:10:20: Not using units is deprecated. Assuming 'px'.

(software-properties-gtk:1969): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:18:20: Not using units is deprecated. Assuming 'px'.

(software-properties-gtk:1969): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:28:20: Not using units is deprecated. Assuming 'px'.

(software-properties-gtk:1969): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: nautilus.css:31:0: 'sideb' is not a valid property name
gpg: /tmp/tmpKwDFzN/trustdb.gpg: trustdb created

#87
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Bug update-manager: https://bugs.launchp...er/ bug/1009857

#88
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
am descarcat Zorin 7 iso am facut stick bootabil si am instalat in 5 min....pare fain la prima vedere....acum sa navigam prin el::))

#89
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !
De câteva zile am văzut pe siteul Zorin că a apărut versiunea 8 !!!
A incercat cineva să o dea jos şi să o instaleze ????
Eu am decărcat ISOul cred de 5-6 ori şi la terminarea instalării, mi-a spus de fiecare dată că ” instalarea este nereuşită ” sau ceva de genul ăsta.
Am văzut că versiunea 7 a dispărut din obţiunile de downloud...

#90
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
Da am incercat-o eu acum cateva zile. Desi e mai putin hidoasa decat versiunea 7, nemaiavand rosul ala aprins si albastrul ultramarin la butoanele ferestrelor, e la fel de proasta si plina de buguri ca si versiunile precedente, asta ca sa nu mai vorbesc ca in maxim o jumatate de ora incepe sa te doara capul de la animatiile datorate CCSM, mai ales modul in care țopăie ferestrele la "focus". AWN-ul e la fel de prost: incearca sa-l amplasezi vertical si vezi cam ce se intampla. Sa mai spun ca ceea ce tine loc de system tray functioneaza sub orice critica? Instaleaza alarm-clock-applet, programeaza o alarma si, in momentul in care incepe sa sune, incearca sa o opresti dand click pe respectivul icon si apoi "Stop all alarms" si vezi daca are vreun efect (asta a fost doar un exemplu din multe altele de acest fel)!
Nu a vrut sa booteze decat de pe stick facut cu Rufus in Windows. Nici macar facut pe LinuxLive USB Creator (care nu mi-a facut nicio problema vreodata pana acum) n-a vrut sa booteze.

Edited by bibic, 16 February 2014 - 13:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate