Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Review ZORIN OS 7 CORE

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Ce clona BON-HOMME ! tot pe aici esti?

#56
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Am reusit sa imi arunc ochii peste Zorin, pot spune c-am ramas placut impresionat.

1) Au luat boot progressbar-ul de la CentOS (eh, implementat un pic cam prost ca mai da rateuri, mi-a scuipat o culoare galbena la sfarsit si la primul reboot "s-a dublat")
2) In modul live booteaza in 10-15 secunde (cel putin pe un container cu 512 MB ram)
3) Foarte asemanator cu Microsoft Windows, deci mai mult ca sigur este o distributie foarte intuitiva pt cei care migreaza de pe Win
4) Raspuns instant (adica nu agata, "se misca supe bine") - spre surprinderea mea
5) Vine cu wine by default (lucru foarte ok pt cei care vin din Windows mai ales), versiunea este ceva mai veche, 1.4
6) Procesul de instalare este acelasi cu cel de la Ubuntu, dar spre surprinderea mea muuuult, dar muuult mai rapid si nu "agata", fata de Ubuntu, unde de ex cand selectez timezone sau tastatura sta 1-2 secunde sa faca dracu stie ce.
7) N-a dat absolut nici un rateu, n-a crapat nimic, nici un mesaj de eroare sau alte prostii <-- lucru mare pt mine, am un talent fantastic de-a da peste tot felul de rahaturi
8) Ofera un browser selector (din pacate are default porcaria de Chrome(ium?))
9) Foarte ok cu resursele: LIVE (Win7 look ~205 MB ram, Win XP look ~ 215 MB ram, Gnome Look  ~190 MB ram). Instalata pe disk, distributia consuma cu ~ 30 MB ram mai putin folosind oricare din teme si ~ 2-4% cpu in idle.

Nu pot uploada screenshotul, nu ma prind de ce...
Ca o concluzie: La prima vedere parte foarte user friendly (in spate e Ubuntu) si cred ca un utilizator "obisnuit" n-ar avea probleme daca ar folosi Zorin OS 7. Singura optiune care lipseste este selectarea tastaturii in mediul live, te baga automat pe qwerty

PS: Fiind la baza Ubuntu, tind sa cred ca are si UEFI support destul de bun, dar n-am testat.

LE: Am reusit sa atasez si screenshot, trebuia sa utilizez editorul full
Attached File  ZorinOS.png   582.2K   44 downloads

Edited by Huza, 01 August 2013 - 22:52.


#57
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
E Chrome nu Chronium ,iar inrest ai pus punctul cum trebuie!
Uefi suportul exista si merge f bine  pe asrockul meu .

#58
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Toate bune si frumoase , am reusit si la Firefox sa fac ce vroaim cu   http://www.webupd8.o...r-like.html  
Cand ajung acasa am sa pun o captura .
Mai trebuie lucrat putin la interfata , deocamdata e ok .
Ca si utilizare CPU e jos de tot , pe dualcore 1 ghz in idle am doar 3-4 % - asa arata in system monitor din care 1-2% este X si system monitoru... cam acelasi lucru am si pe windows , sub 2 nu scade orice as opri , chiar daca lucrez din ramdrive   dwm 1-2%
Urmeaza sa testez consumul de baterie , si tocmai mi-am adus aminte ca nu am instalat driverele pt placa video ati


PS Ca veni vorba de ramdrive , un soft pt asa ceva pe linux?

Edited by botelucian, 02 August 2013 - 09:03.


#59
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
vezi nu instala ce vine default pe repo ca driver
pune de la ati ultimul driver il dezarhivezi , il faci executabil cu chmod +x nume fisier   si il executi cu sudo
inafara de asta sa nu pui BETA are un watermark deranjant ... si nu se merita

poti opri swapfileul si sa urce tot in ram daca vrei viteza ....

ramdive simplu http://www.cyberciti...isk-filesystem/

ia doar partea care te intereseaza

Edited by rocket1982, 02 August 2013 - 09:03.


#60
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
faza cu watermarku am vazut-o , ce pot sa zi "daca e prosti " pe windows nu e nici un watermark la 13.6 dar ...

#61
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ca sa urce totul in ram nu trebuie sa opresti swap.
Mai ales pt. dispozitive mobile trebuie un swap.

Edited by ovilix, 02 August 2013 - 17:03.


#62
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ovilix pe windows am un ramdisk de 3gb unde fac download si tin temp si cache , pe linux mai e necesar ?,

#63
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
se cam baga ca chilotii in fund si nu e prima data .... jet man la discutiile tale  ,,,,dar e dificil sa discuti intre tine si clona.


Citeste ca sa intelegi aici

http://askubuntu.com...off-permanently

http://askubuntu.com...ory-always-full

In principiu nu inteleg de ce ai face ramdisk .... ca sa ti downloadul acolo :)  ..dar na fiecare cu frica lui de FBI ... sau mai stiu eu ce..

Edited by rocket1982, 02 August 2013 - 17:28.


#64
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@botelucian la ce indicatii da individul asta....
Sincer solutia lui e cea mai cretina.
Dar te las pe mana lui.

Tu ai priceput ca individul nu are habar ce e ala ramdisk ?

Edited by ovilix, 02 August 2013 - 17:48.


#65
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
man , nu am crezut ca va fi diferenta pana nu am testat , downloadez multe imagini , le editez , si apoi le urc pe un site , la fel si pdf'uri , zilele trecute am facut stik cu linux si apoi am copiat pe hard  imaginile cu 150mb/s , creearea stikului direct din ram a fost cat ai pusca din degete
Am un procesor slab  , si orice chestie care ar putea da un plus de performanta ajuta .
Pe w pun un film in ramdisk , opresc hardu , se opreste si cooleru dupa un timp ... un plus de baterie

#66
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Daca ai ram pt. asa ceva e ok.
Dar ai grija sa ai si swap activ sa nu cumva sa puste ceva.

#67
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
3gb ramdisku, swap 2 gb pana acum nu a crepat :)

#68
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
lasa l ca e grijuliu......
nu te pti desparti de forum? ai doar o zi....

#69
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
@rocket1982, am si eu o intrebare.
Zorin OS are driverele placii video (atat nVidia cat si ATI) integrate-n distributie ?
Adica stai 10-15 minute sa-l instalezi pe pc si dupa numai tre' sa cauti/scri in Consola sa ti se instaleze driverul video

Nu stiu ce sa iti raspund ,  drivere  sunt pe ppa ul de Ubuntu. Pe CD n am verificat  , nici nu a fost nevoie ,
Oricum driverele din ppa ul ubuntu sunt mai vechi decat ce e pe site ... la producator .cel putin asa a fost cazul pana acum 1 2 saptamani .
Eu pe Zorin nu am instalat nici un driver cu exceptia celor de wireless (in LITE) pe un leptop .
Totul merge ...PERFECT

#70
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !
Intrebare pentru @rocket1982 dar și pentru oricine altcineva care știe:
Pe un notebook firav în configurație am instalat Lubuntu și merge foarte bine. Descoperind pe aici pe forum Zorin OS mi-am dorit să îl instalez și pentru că nu am reușit de pe Lubuntu să fac să funcționeze TV-Maxe.
Stickul de pe care vreau să fac boot l-am realizat cu Unetbootin însă de pe uindoz (nu am reușit, adică nu știu să formatez din Lubuntu și nu m-am înțeles cu Unetbootin în Linux Posted Image ).
Acum vine problema, că în clipa când îi dau să facă boot de pe stick îmi apare mesajul lipsă BOOTMGR și îmi spune să apăs Ctrl+Alt+Del !!!!
Am repetat treaba cu instalarea imaginii ”iso” pe stick (am folosit chiar iso EDUCATIONAL și nu CORE ca în primele cazuri) și am primit același mesaj de eroare.
CE SĂ FAC ??????

P.S. V-ați prins că sunt complet afon la ceea ce este în legătură cu Linux Posted Image !!!!

#71
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 19.08.2012
Și mie mi-a facut "figuri" unebootin de multe ori. Încearca cu altceva (tot de pe windows): LinuxLive USB Creator, Universal-USB-Installer, etc.

Edited by Cris_V, 07 November 2013 - 01:18.


#72
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Offtopic dar raspund la ultima intrebare: In Windows recomand Rufus, este un utilitar foarte istet, asemanator cu unetbootin care cel putin mie nu mi-a facut figuri pana acum si care are cateva optiuni in plus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate