Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Problema bios windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Valentaynes

Valentaynes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.09.2009
Salut!Ma confrunt cu o problema oarecum banala.Am un sony vaio SVE1713S1EW cu windows 8 instalat si vreau sa il reinstalez,dar nu pot sa intru in bios.Am apasat toate combinatiile specifice intrari in bios,dar nu vrea sa intre deloc.Nu stiu...ce sa mai incerc?e windows-ul in germana si d'aia vreau sa il schimb.

#2
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
F2 sau F3.

PS. Poți schimba limba fără să reinstalezi OS-ul...

Edited by M-A-R-I-U-S, 20 July 2013 - 08:45.


#3
Valentaynes

Valentaynes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.09.2009
Vreau sa ins.windows 7,ca 8-ul nu-mi place.Am incercat si F2,si F3,dar nu intra.Momentan nu mai sunt la laptop,dar cand o sa revin o sa mai incerc si o sa va anunt daca am reusit ceva.Multumesc!

#4
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Vezi manualul pe http://www.sony.ro/s...713S1EW/manuals .
Descarci manualul ( în limba Română ) și citești.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 20 July 2013 - 08:58.


#5
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
greseala

Edited by yonutz2032, 20 July 2013 - 09:16.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Stingi laptop-ul si apesi butonul Assist.

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Valentaynes, on 20 iulie 2013 - 08:52, said:

Vreau sa ins.windows 7,ca 8-ul nu-mi place.

Si de unde vrei sa iei Windows 7, il cumperi cu licenta sau il furi? Imi imaginez ca Windows-ul 8 pe care il ai acum e cu licenta, te sfatuiesc sa ramai in legalitate si sa ii schimbi limba din germana in engleza sau romana sau orice alta limba vrei tu. In privinta aspectului desktopul de la Windows 8 este aproape identic cu Windows 7 doar ca lipseste meniul de Start care oricum este ineficient si greu de folosit.

Daca instalezi insa 7, furat sau legal, cred ca va trebui sa dezactivezi niste chestii din BIOS (legate de UEFI) ca atfel nu o sa iti mearga sa instalezi alt sistem de operare. Apoi trebuie sa cauti drivere de 7 pe care nu e sigur ca le gasesti pe site-ul Sony, asa ca mai bine schimba limba si ramai in legatitate si fara batai de cap . Posted Image

Edited by e2k, 20 July 2013 - 09:57.


#8
thatsmyname

thatsmyname

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.02.2013
vezi CACAND deschizi pc iti spune acolo ce buton apesi ca sa intri in bios si ce buton sa apesi ca sa intri in boot manager...nu stiu exact cum e la tine, la mine trebuie sa apas esc ca sa intru in boot manager si aleg de acolo pe ce sa bootez.

#9
Valentaynes

Valentaynes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.09.2009
Va multumesc tuturor pt.ajutor.Nu imi aparea nimic cand il aprindeam,sa apas gen F2 pt.a intra in bios.Intr-adevar,a trebuit sa apas butonul assist si dupa F2.Multumesc inca odata,si multumesc si pt.manual,iar chestia cu piratatul,evident mai bun e asta cu licenta,dar nu-mi place windows 8.Numai bine!

#10
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012

 e2k, on 20 iulie 2013 - 09:55, said:

Si de unde vrei sa iei Windows 7, il cumperi cu licenta sau il furi? Imi imaginez ca Windows-ul 8 pe care il ai acum e cu licenta, te sfatuiesc sa ramai in legalitate si sa ii schimbi limba din germana in engleza sau romana sau orice alta limba vrei tu. In privinta aspectului desktopul de la Windows 8 este aproape identic cu Windows 7 doar ca lipseste meniul de Start care oricum este ineficient si greu de folosit.

Daca instalezi insa 7, furat sau legal, cred ca va trebui sa dezactivezi niste chestii din BIOS (legate de UEFI) ca atfel nu o sa iti mearga sa instalezi alt sistem de operare. Apoi trebuie sa cauti drivere de 7 pe care nu e sigur ca le gasesti pe site-ul Sony, asa ca mai bine schimba limba si ramai in legatitate si fara batai de cap . Posted Image

cum adica il furi ? tu n-ai instalat niciodata un program free ? ... ma indoiesc , ce va mai place sa folositi tot felul de insinuari aiurea , incep sa cred ca unii se oftica ca au dat bani pe licenta altfel n-ar sari asa in sus ,omul a intrebat de ce nu poate sa intre in bios deci nici macar n-a ajuns la faza cu ce system de operare foloseste , poate e trial ,trebuie neaparat sa te gandesti ca-l fura ? ce ti-e si cu militienii astia si credeam c-au disparut !!!

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 petre1st, on 21 iulie 2013 - 15:17, said:

cum adica il furi ? tu n-ai instalat niciodata un program free ?

Initiatorul topicului a zis ca vrea sa instaleze Windows 7, si din cate tin eu minte acesta nu este un program free. Ma rog daca il descarci ilegal de pe torrent poti sa il consideri free pentru ca nu dai bani pe el insa tot hot esti. Stiu ca unii sar in sus cand li se zice lucrul asta insa asta e adevarul.

Si eu bineinteles foloseam soft piratat pana cand m-am dus cu un laptop cu Windows si Office piratate afara sa lucrez la un client si la un moment dat n-a mai mers crackul sau stiu eu ce Dumnezeu s-a intamplat de mi-a aparut mesajul ca Windows-ul nu este activat (asta dupa ce era activat de crack). Nu mai puteam de rusine in fata colegilor insa din fericire nu au apucat sa vada ca am instalat un Windows 7 tot piratat de pe un DVD pe care il aveam la mine din fericire. Dupa acest episod insa m-am lecuit, nu mai vreau sa trec prin asa o rusine si cumpar numai laptopuri cu licenta.

Eu i-am dat doar un sfat initiatorului cat se poate de sincer si anume sa renunte la ceea ce vrea sa faca si sa pasteze sistemul cu licenta. I-am zis insa ca in cazul in care nu renunta la idee poate sa aiba probleme si cu alte setari din BIOS pentru ca la sistemele noi cu UEFI trebuie sa dezactivezi niste optiuni ca sa poti instalat alt sistem decat Windows-ul 8 care vine preinstalat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate