Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Prelungire pereti pentru a putea pune usa de interior

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
Va salut.
Cum pot prelungi peretele din sufragerie ca sa pot pune o usa de interior din lemn ? Cu bca este ok ?

#2
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Pe ce distanta?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cu cat vrei sa prelungesti?

#4
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
am atasat o poza unde as vrea sa pun usa.
masurand din colt in colt al peretilor, ar fi 135cm

Attached Files



#5
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Ce-ti veni acum sa distrugi casa?

Daca chiar nu te lasi, cea mai buna solutie in situatia ta eu vad un cadru din profile de rigips.

#6
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
sau cel mai curat procedeu,comanzi o usa cu panou fix in lateral si sus pe dimensiunea golului respectiv. fara praf,greutati,multi meseriasi....

#7
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
nemurici, de ce zici ca e distrugere...ca e destul de nasol fara usa la sufragerie...mai sta cineva acolo e deranjat mereu cand am treaba prin casa. Cat legat de solutia data, zici sa fac prinderea tocului usii de acel cadru? si tine asa... ?

lacusta75, ai un exemplu ceva? ca nu stiu la ce te referi.
cu prelungirea peretilor cu bca nu merge?

Edited by fabby, 18 July 2013 - 15:49.


#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ceva de genul. Ai posibilitatea unui spatiu mai mare la deschidere in caz de nevoie.

[ http://www.usi-interior.com.ro/product_images/a/393/malaga_wenge__09619_zoom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
ok.
si daca la usa pe care o iau, oricare ar fi ea, ar ramane spatiu mai mare, cat sa nu mearga doar cu spuma, cum fac?
plus ca nu prea am cum sa prind tocul usii, de coltul peretelui...ar trebui sa fie ceva la drept..

#10
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Zic ca e distrugere pt ca vad ca ai casa finisata. Nu te-ai gandit inainte de finisaje la treaba asta?

Se poate face din rigips, e mai curat decat ziditul de bca. Gaseste un mester priceput, si se rezolva. Exista si profile speciale pt usi si garantat rezista. Sa folosesti materiale de calitate.

E buna ideea si cu o usa pe comanda. La cea prezentata de Chief, tine cont ca ai nevoie si de un panou superior.

Bafta!

#11
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013

 fabby, on 19 iulie 2013 - 08:01, said:

ok.
si daca la usa pe care o iau, oricare ar fi ea, ar ramane spatiu mai mare, cat sa nu mearga doar cu spuma, cum fac?
plus ca nu prea am cum sa prind tocul usii, de coltul peretelui...ar trebui sa fie ceva la drept..
usa se face pe comanda in functie de dimensiunea golului existent iar modalitatea de prindere si de realizare a tocului pe acea portiune ii revine executantului....tu cheama unu' sa-ti masoare si sa-si dea cu parerea,un desen,etc.

iti place,bine,nu...torni beton!

#12
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
merci de raspunsuri!
nemuriciu, asa am cumparat-o, finisata. doar nu mi-o cumparam fara usi :)

#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
rigips cel mai ieftin, sau cu dublupanou, dar e  cam scump.

nu are rost sa zidesti bca sau altceva, poate peste cativa ani vrei sa refaci situatia de azi

#14
AOV-architecture

AOV-architecture

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2013
Salut!
In cazul in care intr-o locuinta exista mai multe persoana e si normal sa iti separi cumva spatiul de ceilalti.
Varianta cu bca este insa murdara si risti sa iti strici finisajele din casa.
Nu mai vorbim de faptul ca daca vrei sa pui bca ar trebui armat cu ancore chimice in tavan pentru o stabilitate mai mare a peretelui construit. Nu stii niciodata cand vii nervos si dai cu usa mai tare. Nu credem ca ai vrea sa iti cada peretele in cap.
Cum s-a spus si mai sus cel mai recomandat ar fi structura din metal inchisa cu pereti din gips carton. Intre poti folosi o vata minerala pentru o mai buna izolatie fonica. Peretele pe care urmeaza sa il construiesti nu va fi insa numai pe lateralele usii ci si deasupra acesteia inchizand golul exact ca un buiandrug obisnuit.
Ai grija insa la montarea peretilor si a usii.
Observam ca ai parchet si gresie pe jos. Pragul din aluminiu dintre ele nu este folosit numai ca detaliu decorativ dar si pentru a ascunde rostul de care are nevoie parchetul pentru a lucra in functie de temperatura din casa.
In cazul in care alegi peretii din gips carton ma trebui fie sa ii montezi pe gresie fie sa tai o parte din parchet. In nici un caz acestia nu se vor monta de parchet pentru ca risti ca atunci cand acesta lucreaza sa te trezesti cu toata mobila plutind in aer.

O zi buna!

#15
arhipropub

arhipropub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.08.2013
Si eu iti recomand sa folosesti pereti de rigips. Pacat ca vrei acum sa modifici, arata destul de noua constructia. Dar sunt sigur ca ai tu motivele tale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate