Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Blue Jasmine (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ http://d1oi7t5trwfj5d.cloudfront.net/fa/98/f1b1e3044e4399d92bca1abf6447/blue-jasmine-poster.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Attached File  IMDBsmall.png   6.05K   1 downloads




Blue Jasmine este noua producție marca Woody Allen. Filmul este plasat de data aceasta în San Franciso, fiind prima oară când faimosul regizor alege să filmeze acolo. Ultimele sale pelicule au fost filmate în Londra, Paris și Roma. Producția îi găzduiește pe Cate Blanchett, Alec Baldwin, Peter Sarsgaard, Louis C.K și Bobby Canavale.
O femeie casnică din New York, Jasmine, ajunge falită și trece printr-o criză existențială care o trimite în San Francisco să locuiască cu sora ei. Acolo, cele două se apropie una da alta. Deși categorisit drept comedie, filmul pare să aibă multe momente dramatice, care îi vor pune la încercare talentele actoricești ale actriței principale. Blue Jasmine va avea premiera pe 30 august 2013.


Trailer :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FER3C394aI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Dany noob, 17 July 2013 - 17:18.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Un alt film de oscar de la Woody Allen. Cu alte cuvinte un alt film plictisitor.

#3
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Eeh, haide ! Mai intai sa il vedem, apoi tragem concluziile.

#4
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Woody Allen...plictisitor...nu stiu ce sa zic.Mie unul mi-a placut enorm Midnight in Paris asa ca imi pun sperante si in acest film.Daca se ridica macar la un nivel apropiat de filmul mentionat anterior eu ma declar fericit.Iar sperantele mele se leaga si de cast-ul excelent..cat de prost poate fi un film cu Cate Blanchett pana la urma ?

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Aha. Asta intentionasem sa scriu dar am renuntat pe la mijloc, ca filmele lui nu mai atrag decat prin casting. Daca il vad o fac pentru Cate Blanchett la fel cum am vazut si ultimele lui filme pentru Owen Wilson/Rachel McAdams/Ellen Page.
Dar nu actorii scriu scenariul.

#6
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Da, Midnight in Paris e agreabil. Asta pana vezi sfarsitul si iti dai seama ca ai pierdut o ora si ceva din viata. Dar fanii il apreciaza la adevarata sa valoare si se uita cu nesat la ce mizerie mai regizeaza.

#7
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Omul e ramas undeva in anii '70, cand a facut cele mai bune filme si de atunci tot incearca sa "retraiasca" momentul.

View PostDany noob, on 17 iulie 2013 - 17:40, said:

cat de prost poate fi un film cu Cate Blanchett pana la urma ?
Asta-i criteriul tau? Posted Image

Edited by Mocebon, 17 July 2013 - 18:23.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
De ce am vazut eu To Rome with Love:

[ http://25.media.tumblr.com/tumblr_m1x7rv0Gqw1qzhglpo1_r1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostMocebon, on 17 iulie 2013 - 18:19, said:

Omul e ramas undeva in anii '70, cand a facut cele mai bune filme si de atunci tot incearca sa "retraiasca" momentul.


Asta-i criteriul tau? Posted Image

Da..pentru mine e o garantie si chestia asta.Pana la urma calitatea actorilor reprezinta o proportie destul de considerabila a calitatii filmului , oricat de slab ar fi regizorul.

View PostPuferiu, on 17 iulie 2013 - 18:08, said:

Da, Midnight in Paris e agreabil. Asta pana vezi sfarsitul si iti dai seama ca ai pierdut o ora si ceva din viata. Dar fanii il apreciaza la adevarata sa valoare si se uita cu nesat la ce mizerie mai regizeaza.

Fiecare cu gusturile lui banuiesc.A fost unul din filmele mele preferate ale anului respectiv.Dar da , e cam singurul film bun al lui Woody Allen din ultimii...10-15 ani.Dar dupa cum am mai spus , pentru mine , acel film dovedeste ca daca toate astrele se aliniaza , poate iesi un film bunicel.

In orice caz din cate am citit despre film , cred ca rolul lui Cate Blanchett e perfect pentru ea.Sper la o nomilalizare la Oscar pentru rolul acesta , mi-a placut ce am vazut in trailer.

Edited by Dany noob, 17 July 2013 - 20:04.


#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostDany noob, on 17 iulie 2013 - 19:54, said:

calitatea actorilor reprezinta o proportie destul de considerabila a calitatii filmului , oricat de slab ar fi regizorul.
Alege orice mare actor vrei, arunca un ochi peste filmografia respectivului si o sa constati ca 65-70% consta in productii mediocre si slabe.
De-a lungul carierei, calitatea unui actor fluctueaza enorm in functie de roluri, scenarii, regizori, varsta, etc...

Oricum, daca cineva vrea sa vada filme reprezentative pentru Woody Allen, eu recomand titluri precum Annie Hall sau Manhattan, nu maculatura din ultima vreme.
In anii 70-80 a avut perioadele lui de maxima creativitate, acum e doar un batranel care se apropie de sfarsit si produce (mai mult din inertie) niste povestioare rasuflate...

#11
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Primele review-uri metacritic sunt promitatoare.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMocebon, on 18 iulie 2013 - 10:50, said:

Alege orice mare actor vrei, arunca un ochi peste filmografia respectivului si o sa constati ca 65-70% consta in productii mediocre si slabe.
De-a lungul carierei, calitatea unui actor fluctueaza enorm in functie de roluri, scenarii, regizori, varsta, etc...


Sunt si exceptii. De exemplu Daniel Day Lewis. Face un film la vreo 2-3 ani si majoritatea sunt premiate. Si mai haleste acolo si cate un Oscar. Cred ca Ultimul Mohican si Lincoln sunt cam cele mai "slabe" filme in care a jucat.
La fel si De Niro pana in anii '90 ;a facut numai super filme. Ce-i drept in ultimii ani in afara de recentul SPL ,a jucat cam in prostioare.
Nici filme slabe cu Meryl Streep sau Kate Winslet nu prea stiu. Oricum nu in proportia aia .

Edited by edigee, 21 July 2013 - 15:04.


#13
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postedigee, on 21 iulie 2013 - 14:56, said:

Sunt si exceptii. De exemplu Daniel Day Lewis.
Normal ca sunt si exceptii, doar pentru a confirma regula, cum se spune.
Dar da, Daniel Day-Lewis  e rara avis, nu-s multi ca el.

View Postedigee, on 21 iulie 2013 - 14:56, said:

Nici filme slabe cu Meryl Streep sau Kate Winslet nu prea stiu. Oricum nu in proportia aia .
Meryl Streep, desi isi crease reputatia ca isi selecteaza cu mare atentie rolurile, are destule productii mediocre la activ.
Ex: Evening, Plenty, sau mai recentul It's Complicated sunt filme banale, fara valoare artistica.

Eu raman la pararea ca un actor, oricat de bun ar fi, daca e prins in combinatia scenariu anost + regizor prost, nu poate salva un film decat in mica masura.
Ganditi-va doar la marii nostri artisti (Moraru, Papaiani, Caragiu, etc...) care au jucat in filmele produse in comunism. Ei sunt singurii care fac acele filme vizionabile, dar atat... mai mult n-au putut face, in conditiile in care scenariile erau trase la calapod: colectivizare, santierism, formarea "omului" nou, legionarii lui Nicolaescu, etc...

Edited by Mocebon, 01 August 2013 - 17:01.


#14
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Mie Woody Allen imi place foarte mult ca om si imi place mult ca regizor din perioada 70-80, cum a zis si cineva mai sus. Nu inteleg de ce s-a reprofilat.

In fine, filmul e slab, dar Galadriel joaca de Oscar si sper sa-l si ia. Nu se compara cu Naomi Watts in Diana sau cu alte roluri feminine de anul asta.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Diana e facut varza in toate recenziile. E mult cica sub Iron Lady ,care si ala are nota aia datorita lui Streep.
Cate Blanchett , pare favorita anul asta ,iar daca ar fi iesit cu rolul asta anul trecut le-ar fi mancat pe toate alea de vii, inclusiv pe Riva.

#16
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postedigee, on 27 noiembrie 2013 - 15:22, said:

Diana e facut varza in toate recenziile. E mult cica sub Iron Lady ,care si ala are nota aia datorita lui Streep.
Fiindca e varza. Scenariul e slab, dar tot putea fi valorificat mai mult, mai bine si mai frumos; a fost un esec lamentabil. Si cand ma gandesc ca aveam asa mari asteptari... :)

View Postedigee, on 27 noiembrie 2013 - 15:22, said:

Cate Blanchett , pare favorita anul asta ,iar daca ar fi iesit cu rolul asta anul trecut le-ar fi mancat pe toate alea de vii, inclusiv pe Riva.
Mhm, subscriu :) Si sper sincer sa ia Oscarul, cred ca e cel mai complex si solicitant rol al ei de pana acum si l-a pus in valoare atat de frumos... Mie mi-a placut foarte mult.

#17
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Filmul are doua nominalizari in aceasta seara la Golden Globes 2014:
1. -  Cate Blanchett -  pentru "Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama",
2. -  Sally Hawkins   -  pentru "Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture".

Edited by raul_6776, 12 January 2014 - 22:51.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mie mi-a placut cam de 7,5. Am inteles ca e foarte mult comparat cu piesa lui T. Williams A streetcar Named Desire. Nu se ridica la nivelul filmului cu Vivian Leigh si Marlon Brando ,nici nu are cum.
Ce e de remarcat e performata absolut superba facuta de Cate Blanchett.

Edited by edigee, 12 January 2014 - 23:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate