Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cluj sau Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010
Am o dilema si chiar mi-ar prinde bine niste sfaturi de la voi. Problema sta in felul urmator: crescut in Reghin, oras mic, foarte linistit, neaglomerat, in special in zona unde locuiesc eu, zici ca esti la tara. As vrea sa urmez o facultate (POLITEHNICA) si chiar sa invat ceva, insa nu pot decide intre:

Cluj: aproape de casa, in zona mea, convenabil, multi dintre colegii mei vor fi aici, am presentimentul ca m-as integra si descurca mai usurel in orasul asta.

Bucuresti: departe rau, din cate am inteles aglomerat, zgomot, mediu stresant, habar nu am ce tip de oameni o sa intalnesc acolo si nici cat de usor m-as putea integra/adapta , insa facultatea este mai buna decat cea de la Cluj, posibil mai multe oportunitati in general.


In principiu chiar ma intereseaza sa studiez, am impresia ca Bucurestiul mi-ar oferi o facultate superioara,  Clujul un mediu mai familiar, convenabil.


Cum e Bucurestiul pentru un student? Cum e atmosfera in general si oamenii? Credeti ca ar fi o optiune mai buna pentru mine? Orice opinie, sfat cat de mic sunt apreciate.

#2
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Nu-ti ofera nimic superior. du-te la cluj.

#3
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Fugi bre d'aci, Bucurestiu' te baga la balamuc daca nu gasesti cazare intr-o zona de doamne ajuta. Iar caminele sunt... ospicii.
Experienta maxima aici e concentrata. Da' nu merita.

Edited by ParapantaFlavia, 13 July 2013 - 21:51.


#4
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Eu îți recomand Bucureștiul pentru că după absolvire ai șanse mai mari să găsești ceva de lucru în domeniu aici.

Dar vine acum utopium și îți explică el cum până și laba făcută în cluj e mai bună decât aia făcută-n bucurești.

#5
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 HChris, on 13 iulie 2013 - 21:42, said:

habar nu am ce tip de oameni o sa intalnesc acolo  
Romulani... doar cea mai mare concentratie de provinciali pana la urma ca nu a aterizat orasul din stele, s-a construit aducand din mediul rural, de prin toate judetele.

 Clerik, on 13 iulie 2013 - 21:51, said:

Eu îți recomand Bucureștiul pentru că după absolvire ai șanse mai mari să găsești ceva de lucru în domeniu aici.

Gasesti mai usor de lucru da' daca ploua mai serios ai sanse sa inoti prin rahatul refulat de canalizare in drum spre munca...

Edited by ParapantaFlavia, 13 July 2013 - 21:59.


#6
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 Clerik, on 13 iulie 2013 - 21:51, said:

Eu îți recomand Bucureștiul pentru că după absolvire ai șanse mai mari să găsești ceva de lucru în domeniu aici.

Dar vine acum utopium și îți explică el cum până și laba făcută în cluj e mai bună decât aia făcută-n bucurești.
Stai calm ca in ultimele luni sunt mult mai multe oferet de lucru pentru un inginer in Ardeal decat in Bucuresti.
Si nu sunt ardelean, asa ca sunt obiectiv.
Fac. din Cluj nu e cu nimic inferioara Politahnicii.

#7
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Daca tot am avut aceeasi dilema cu a ta, iti impartasesc putin din ceea ce am hotarat eu.

Argumentul asta cu ''facultatea din Bucuresti e mai buna decat cea din Cluj'' nu mi se pare ca sta in picioare. Din ceea ce am auzit si tind sa cred, la facultate, profesorul iti construieste un fel de schita, un schelet, pe care tu trebuie sa-l umpli. Pe scurt, e o munca individuala, pe care oricum o ai stabilita inca din ultimii ani de liceu. Deci, depinde in mare parte de tine cat de buna o sa fie facultatea din Cluj. Si-n plus, discrepantele astea pot apare la facultatile de la privat, dar asa... stiu ca BB din Cluj are un nivel ridicat, orasul fiind un centru universitar important, alaturi de Iasi si Bucuresti. Oportunitati...cam aceeasi mancare de peste, adica din ceea ce am citit pe net, Clujul sta foarte bine la oferte de joburi. Cat despre burse in afara, la fel, am citit pe site-ul lor ca au legaturi si parteneriate incheiate cu diverse universitati din strainatate.

Cand nu stii pe care s-o alegi, le incerci pe amandoua. Posted Image
Poti sa faci facultatea la Cluj si-apoi sa vii la un master in Bucuresti. Un fel de tranzitie, sa nu fie socul prea mare intre oraselul linistit si vibratia capitalei. Intre timp, te mai maturizezi, devii mai independent, toate chestiile astea necesare pentru traiul in capitala.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Bucuresti

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cine te obliga sa ramai in Cluj daca termini facultatea acolo?

#10
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 Jesssica, on 13 iulie 2013 - 21:58, said:

Poti sa faci facultatea la Cluj si-apoi sa vii la un master in Bucuresti. Un fel de tranzitie, sa nu fie socul prea mare intre oraselul linistit si vibratia capitalei. Intre timp, te mai maturizezi, devii mai independent, toate chestiile astea necesare pentru traiul in capitala.

Pentru traiul la capitala fix de maturitate ai nevoie... Mai repede de un spray cu piper pentru maidanezii dragalasi si uneori cam descreierati. Si eventual si pentru sustinatorii bipezi efervescenti ai acestora.

Edited by ParapantaFlavia, 13 July 2013 - 22:02.


#11
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Pai si aia tot maturitatea inseamna. Altfel, ai face pipi pe tine in fata lor.

#12
simona995

simona995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2013
sincer iti spun ca depinde de caracterul tau..eu sunt din caracal,judetul olt, orasel mic, linistit.... si sora mea a dat la facultate la craiova, este prea lipita de mami si de tati, nu ii place aglomeratia din bucuresti,etc, pe cand eu nu as putea sa ma duc la craiova sau intr-un oras care nu stiu exact ce posibilitati de viitor imi ofera. deci daca rezisti departe de casa, intr-un oras in care nu sti ce patesti la coltul strazii,dar care iti ofera si diverse avantaje,iti recomand bucurestiul. intradevar exista si vorba cum ca "daca inveti reusesti oriunde", dar eu pe pielea mea am vazut ca nu este asa.

#13
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Ba exact asa e.
Daca inveti si chiar stii meserie nu conteaza ce facultate ai facut.Am intalnit destule persone care au facut facultati mici si acum lucreaza in afarasau in Bucuresti ca ingineri sau programatori.
Plus ca multi vad ca sunt oripilati de Bucuresti.Unii total aiurea.
Bucuresti-ul nu e chiar asa cum spun multi. Normal ca nu e la fel precum orasel de 50.000 de locuitori.doar are vreo 2.200.000 de locuitori. Dar nici iadul pe pamant nu este.

Edited by andu2012, 13 July 2013 - 22:20.


#14
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010
Eu am studiat planul de invatamant pentru una dintre optiunile mele, care este Inginerie Medicala. La Cluj, foarte multa electronica, mi se pare bagata de umplutura, partea de medicina cam ignorata (cam foarte). La Bucuresti in schimb, planul mi se pare mult mai echilibrat, se face si biologie (ceea ce inseamna ca un an de munca la materia asta nu se duce de rapa). In fine, asta e doar o optiune care o consider in momentul de fata.

#15
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Electronica e de umplutura?La Inginerie? Fie inginerie medicala, te asigur ca nu e de umplutura.
Tu intelegi macar care o sa fie specializarea ta dupa ce termini facultatea?

#16
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010
Poate ca m-am exprimat gresit, insa daca o sa compari cele doua planuri de invatamant o sa vezi despre ce vorbesc. Hai sa nu deviem oricum.

#17
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Pai nu deviem.Vorbim despre ce vrei sa alegi.Nu asta vrei sa discuti in detaliu?Ce te ajuta in specializare?
Sau tu esti mai interestat unde e berea mai ieftina si unde sunt cluburi mai multe?

PS.Daca tot spui de planuri de invatamanyt, de ce nu le pui sa le vedem?Sau trebuie sa ghicim?

Edited by andu2012, 13 July 2013 - 22:39.


#18
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Fereste-te de... era sa zic magarus, de Bucalesti! Este cel mai naspa oras, foarte poluat, foarte zgomotos. Este doar o aparenta ca, daca termini facultatea in Bucalesti (nu exista facultati bune sau proaste, exista doar studenti buni sau prosti) vei avea acces la un job bine platit. Poate ca asa va fi insa jobul bine platit vine la pachet cu chirii scumpe, apartamente si case scumpe, si, mai ales, sclavie la locul de munca ce te va epuiza si te va imbolnavi de stres.
Singurul avantaj ar fi viata culturala, teatre, concerte, balet insa pun pariu ca toti cei care te-au sfatuit sa alegi Bucalesti nu au habar pe unde vine macar Teatreul National, ei sunt genul care se simt macho pentru ca au pe tablita aia de inmatriculare acea litera B care le da dreptul sa depaseasca pe toti taranii de pe sosele si sa se creada un fel de zei fata de ceilalti muritori de rand. Pentru unii chiar conteaza sa locuiasca in bucalesti, e ca si cum ar avea o pozitie sociala superioara fata de provinciali, chit ca ei nu sunt decat niste amarati de zidari cu liceul facut la seral.

Parerea mea, du-te la Cluj, nu exista acolo atata marlanie si rautate cata vei gasi in bucaesti, viata e prea scurta ca sa ti-o otravesti de la o varsta atat de frageda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate