Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cluj sau Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostHChris, on 13 iulie 2013 - 21:42, said:

Bucuresti: insa facultatea este mai buna decat cea de la Cluj, posibil mai multe oportunitati in general.


In principiu chiar ma intereseaza sa studiez, am impresia ca Bucurestiul mi-ar oferi o facultate superioara,  Clujul un mediu mai familiar, convenabil.

Salut. În general Politehnica e la fel sau în Cluj sau în București ( recunosc că nu am făcut facultatea la Cluj ci la București ) și mai mult depinde de tine cât studiezi decât de facultate. Oportunități de angajare... din ce am citit ar fi mai multe în București dar în general sunt destul de puține în domeniul ingineriei deci nu sunt așa mari diferențe pe respectivul domeniu. Așa că dacă acestea două sunt singurele motive poți sta în Cluj.

View PostHChris, on 13 iulie 2013 - 21:42, said:

Cum e Bucurestiul pentru un student? Cum e atmosfera in general si oamenii?

Eu sunt din Bistrița așa că mă gândesc că aș putea să îți dau un răspuns mai bun decâ alții. Pot spune că la început când am venit la București am avut parte de niște întâmplări mai nefericite. În general oamenii din București sunt mult mai reci și mai duri decât în Ardeal. Orașul este foarte zgomotos și obositor. De multe ori când mă gândesc că trebuie să mă întorc acasă abia aștept și nu atât pentru a ajunge acasă cât pentru liniștea din orașul Bistrița. Oricum în timp te obișnuiești și cu Bucureștiul. Dar din ce ai expus nu văd de ce nu te-ai duce la Cluj la facultate.

#20
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View PostHChris, on 13 iulie 2013 - 22:28, said:

Eu am studiat planul de invatamant pentru una dintre optiunile mele, care este Inginerie Medicala. La Cluj, foarte multa electronica, mi se pare bagata de umplutura, partea de medicina cam ignorata (cam foarte). La Bucuresti in schimb, planul mi se pare mult mai echilibrat, se face si biologie (ceea ce inseamna ca un an de munca la materia asta nu se duce de rapa). In fine, asta e doar o optiune care o consider in momentul de fata.


Curicula e aceeasi la toate facultatile de stat. Cel putin, asa stiam eu

View Postandu2012, on 13 iulie 2013 - 22:19, said:

Ba exact asa e.
Daca inveti si chiar stii meserie nu conteaza ce facultate ai facut.Am intalnit destule persone care au facut facultati mici si acum lucreaza in afarasau in Bucuresti ca ingineri sau programatori.
Plus ca multi vad ca sunt oripilati de Bucuresti.Unii total aiurea.
Bucuresti-ul nu e chiar asa cum spun multi. Normal ca nu e la fel precum orasel de 50.000 de locuitori.doar are vreo 2.200.000 de locuitori. Dar nici iadul pe pamant nu este.

Dupa ultimele rezultate de la recensamant nu mai are atatia, a ajuns la vreo 1,8 milioane, multi au plecat in tara.Sau din tara.

#21
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Litera B la masina pot sa o am oriunde as avea domiciliul in tara .

Eu unu as alege Bucurestiul , pentru ca e mai divers , mai multe evenimente culturale si alte cele . Dar conteaza si de om . Eu unu sunt atrat de orasele mari, si pentru mine chiar si Timisoara ,orasul in care locuiesc si m-am nascut , pare prea putin pentru mine , prea plictisitor (si nu vorbesc dpdv al cluburilor si al vietii de noapte ) ,

#22
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010

View Postandu2012, on 13 iulie 2013 - 22:31, said:

Electronica e de umplutura?La Inginerie? Fie inginerie medicala, te asigur ca nu e de umplutura.
Tu intelegi macar care o sa fie specializarea ta dupa ce termini facultatea?

La cate beri am baut la viata mea, ar fi culmea. Nu, nu sunt interesant de asta. Reformulez atunci: mi se pare mai potrivit pentru mine, si pentru ce mi-ar place sa studiez, planul de invatamant de la Bucuresti in defavoarea celui de la Cluj.
Eu cand am citit prima oara termenul "inginerie medicala", m-am gandit automat la un domeniu ce imbina in mod egal notiuni de inginerie in general, mecanica, electronica, dar si medicina, biologie. Planul de la Bucuresti confirma asta in principal.

Edited by HChris, 13 July 2013 - 22:54.


#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Crezi ca sunt atat de importante cateva cursuri de biologie? Fac medicii 6 ani de facultate si inca nu pot practica mai nimic fara inca cativa ani si crezi ca te va lasa pe tine cineva sa iei deciziile medicale ce vor sta la baza unui echipament?

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostHChris, on 13 iulie 2013 - 22:49, said:

inginerie medicala
Dar la Cluj ai aceasta specializare ?!

#25
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View PostHChris, on 13 iulie 2013 - 22:49, said:

La cate beri am baut la viata mea, ar fi culmea. Nu, nu sunt interesant de asta. Reformulez atunci: mi se pare mai potrivit pentru mine, si pentru ce mi-ar place sa studiez, planul de invatamant de la Bucuresti in defavoarea celui de la Cluj.
Eu cand am citit prima oara termenul "inginerie medicala", m-am gandit automat la un domeniu ce imbina in mod egal notiuni de inginerie in general, mecanica, electronica, dar si medicina, biologie. Planul de la Bucuresti confirma asta in principal.


"Facultatea de Inginerie Medicală (FIM) a Universităţii POLITEHNICA din Bucureşti (U.P.B.) este dezvoltarea Departamentului de Bioinginerie şi Biotehnologie (D.B.B.)."

Asta e in cadrul Politehnicii, vei invata sa proiectezi/repari aparatura medicala. Ma indoiesc ca vei participa vreodata la disectii sau ca vei invata cum sa iei tensiunea sau sa faci injectii.

#26
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 13 iulie 2013 - 22:59, said:

Dar la Cluj ai aceasta specializare ?!

Da, in cadrul facultatii de Inginerie Electrica.

View Postdani.user, on 13 iulie 2013 - 22:55, said:

Crezi ca sunt atat de importante cateva cursuri de biologie? Fac medicii 6 ani de facultate si inca nu pot practica mai nimic fara inca cativa ani si crezi ca te va lasa pe tine cineva sa iei deciziile medicale ce vor sta la baza unui echipament?

Iti dai seama ca nu.  Dar totusi, e bine sa stii ca dupa ce ai muncit un an sa inveti materia asta, n-ai facut-o degeaba, si daca am optiunea sa studiez in continuare biologie, optez pentru asta, mai ales pt ca materia a inceput sa-mi placa.

View Postdan-s, on 13 iulie 2013 - 22:43, said:


Mersi foarte mult pentru raspuns! Cam asta imi zic si parintii si profesorii. Tata imi descrie orasul aproape identic cum ai facut-o tu, si realizez ca facultatea inseamna in mare parte studiu individual, sunt determinat si pregatit pentru asta, oricum de felul meu sunt autodidact.

Edited by HChris, 13 July 2013 - 23:34.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostHChris, on 13 iulie 2013 - 22:49, said:

planul de invatamant de la Bucuresti in defavoarea celui de la Cluj
Atunci nu mai ai nici o dilema. Mergi unde simti ca vei invata cu drag.

#28
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010

View Postandu2012, on 13 iulie 2013 - 22:38, said:

PS.Daca tot spui de planuri de invatamanyt, de ce nu le pui sa le vedem?Sau trebuie sa ghicim?
Le pun daca asta vrei, insa motivul pentru care am zis "sa nu deviem" este pentru ca ingineria medicala 1 optiune din cele doua pe care le am, am folosit-o ca un simplu exemplu si a devenit subiect de discutie. Insa vad ca esti dispus sa ma ajuti putin, ceea ce ma bucura foarte mult. Cealalta optiune este Mecanica Fina si Nanotehnologii, care la Cluj mi se pare chiar ok, insa aici e 100% pur inginerie http://www.mecanica....o/plane_inv.php
nu am comparat acest plan cu cel de la buc

Cat despre ingineria medicala :
Cluj  http://ie.utcluj.ro/..._invatamant.php - linku asta chiar nu-l pot face sa mearga
Buc -  http://dbb.pub.ro/fa...ant_Licenta.doc

Nano mi-ar oferi o flexibilitate mai mare deoarece spre deosebire de ingineria medicala nu-i atat de specifica.

Edited by HChris, 13 July 2013 - 23:47.


#29
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Daca poti viziteaza ambele orase si vezi in care te simti TU cel mai bine, ce-ti ofera la fata locului universitatile/facultatile catre care doresti sa te indrepti.
Eu unul asa am facut DAR la mine mai intrau si alti factori in ecuatie pe langa reputatia facultatii in sine - chirie mai ieftina, un loc de munca part-time etc.

Edited by MagicTouch, 13 July 2013 - 23:37.


#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostClerik, on 13 iulie 2013 - 21:51, said:

Eu îți recomand Bucureștiul pentru că după absolvire ai șanse mai mari să găsești ceva de lucru în domeniu aici.
Tu recomanzi Bucurestiul din inertie si necunoastere a situatiei din Cluj probabil.

Uite cam cum sta treaba cu locurile de munca:
Acum un an si cinci luni: La Cluj sunt 623 de posture vacante pentru perioada 3- 9 februarie. La Bucureşti sunt numai 510 posturi , cu 113 mai puţine decât la Cluj.
http://adevarul.ro/l...3c9f/index.html

Saptamana trecuta: Cele mai multe posturi neocupate sunt în Bucureşti (757) şi în judeţele Cluj (1.620), Iaşi (551), Timiş (530), Constanţa (463), Sibiu (430), Hunedoara (389), Argeş (378), Mureş (367), Braşov (358) şi Satu Mare (355).
http://www.economica...ulie_57180.html

Orice perioada cauti din ultimii 2 ani, la Cluj vei gasi mai multe locuri de munca raportate oficial decat la Bucuresti ... si asta la o populatie de 5-6 ori mai mica. Unii chiar au ajuns sa zica ca e un exces de zel al AJOFM Cluj pentru ca tot timpul sunt pe primul loc ...

Daca te uiti pe site-ul AJOFM Cluj o sa vezi ca sunt o gramada de locuri de munca pentru ingineri de toate tipurile, Emerson se tot extinde (si ei cam angajeaza ingineri), Bosch au inceput angajarile, DeLonghi au luat prima tura de oameni si fac a doua fabrica deja (desi la ei nu stiu cati ingineri vor fi, probabil e mai mult asamblare), IBM are ceva proiecte cu Politehnica daca nu ma insel (nu stiu in ce stadiu insa), HP au crescut si ei in ultimii ani, Siemens au crescut la Cluj dupa ce la Timisoara nu s-au mai putut extinde, Remarul au proiecte cu Bombardier si fac locomotive/rame feroviare, Energobitul asigura partea electrica la eoliene si hidrocentrale din toata tara, etc, depinde ce fel de inginer vrei sa ajungi. Iar daca vrei sa continui ca softist, ai alternative cate vrei, Clujul a fost desemnat pol de dezvoltare pe IT si clusterul IT din Cluj e cel mai mare din tara si au un proiect numit Cluj Innovation City. Citez: "Cluj Innovation City este un proiect de dezvoltare urbană integrată, estimat să ocupe o suprafaţă de 300 ha, cu o investiţie totală apreciată la 300 de milioane de euro, şi care va putea reuni, în următorii 15 ani după maturitatea completă, peste 20.000 de specialişti IT". Adica un soi de "Silicon Valley" al Romaniei. Ca idee, am 5-6 prieteni, programatori seniori - adica 10+ ani experienta (deci nu team leaderi sau project manageri) care iau in mana 2500 de euro in Cluj. La ingineri nu stiu sa-ti zic exemple de salarii, oricum e foarte relativ.

Am avut 2 colegi care au dat si la Bucuresti la facultate, unul chiar la Poli, nici unul nu a ramas acolo, in schimb cei care au dat la Cluj (majoritatea) au ramas cam 90% aici. Ce pot sa-ti zic e ca cel care a dat la Bucuresti la Poli si-a dat seama dupa o vreme ca nu exista o diferenta intre facultati care sa justifice distanta parcursa si ca a plecat si de langa prieteni fara sens. Pana la urma ambele universitati sunt de categoria 1 si in ambele se face cercetare destul de avansata pentru Romania.

Eu unul as merge unde merg cei mai buni prieteni ai mei, eu si azi, dupa 17 ani de la absolvirea liceului, inca ma intalnesc periodic cu colegii de liceu pentru ca am reusit sa ramanem un grup unit. Iti trebuie o motivatie serioasa sa mergi la 500 de km de casa unde sa nu ai un prieten vechi cu care sa iesi la o bere. Sigur ca iti poti face prieteni noi, dar ... depinde de la caz la caz. Modul in care te integrezi depinde de tine, desi e mai probabil sa te integrezi mai usor printre ardeleni decat printre munteni, olteni si moldoveni.

In plus, Clujul e un oras mai studentesc, in Bucuresti in destule zone risti sa te pierzi in multime, in Cluj studentii sunt principalul "motor" al orasului ;)

#31
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostClerik, on 13 iulie 2013 - 21:51, said:

Eu îți recomand Bucureștiul pentru că după absolvire ai șanse mai mari să găsești ceva de lucru în domeniu aici.
Daca esti bun nu conteaza ca ai terminat la Bucuresti sau la Cluj.

Se pare ca a ajuns si Utopium cu statistica si cu prietenii din it. Apropo, tare aia cu silicon valley. :lol:

#32
HChris

HChris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2010
Postul lui utopium este foarte detaliat, si la fel ca si toate celalte contributii din acest topic, apreciat. Cand am deschis topicul nu m-as fi asteptat absolut deloc la o asemenea contributie Posted Image .  Pai dupa discutiile cu parintii, alti colegi, dupa ce vad ca zice lumea pe aici, balanta pare se incline spre unul din orase. Insa am sa mai analizez putin situatia, decizia oricum nu e luata deocamadata.

Edited by HChris, 14 July 2013 - 00:14.


#33
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostClerik, on 13 iulie 2013 - 21:51, said:

Eu îți recomand Bucureștiul pentru că după absolvire ai șanse mai mari să găsești ceva de lucru în domeniu aici.

Dar vine acum utopium și îți explică el cum până și laba făcută în cluj e mai bună decât aia făcută-n bucurești.
Eu sunt in Cluj, dar nu pot sa fac comparatie care e mai buna deoarece in Bucuresti inca n-am incercat Posted Image

Edited by Business_style, 14 July 2013 - 00:13.


#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdraculescu, on 13 iulie 2013 - 22:40, said:

Poate ca asa va fi insa jobul bine platit vine la pachet cu chirii scumpe, apartamente si case scumpe, si, mai ales, sclavie la locul de munca ce te va epuiza si te va imbolnavi de stres.
Singurul avantaj ar fi viata culturala, teatre, concerte, balet insa pun pariu ca toti cei care te-au sfatuit sa alegi Bucalesti nu au habar pe unde vine macar Teatreul National, ei sunt genul care se simt macho pentru ca au pe tablita aia de inmatriculare acea litera B care le da dreptul sa depaseasca pe toti taranii de pe sosele si sa se creada un fel de zei fata de ceilalti muritori de rand.
Peste tot unde sunt joburi bune sunt si chirii mari si sclavie la locul de munca, se numeste capitalism. Si Clujul e scump ca si chirii si apartamente, de fapt in timp ce in Bucuresti preturile scad in ultima vreme, in Cluj cresc. Avantajul Clujului e ca nu pierzi atata timp in trafic pana la locul de munca si nu ai la fel de multi smecheri sau caini vagabonzi pe mp.

Cat despre viata culturala, cam greu sa nu gasesti ce vrei in Cluj daca te referi la teatre, opera, balet, filarmonica, festivaluri de film/jazz/simfonice/teatru. La concerte majore da, e mai tare Bucurestiul, dar aia nu inseamna ca la Cluj nu ai concerte internationale: anul asta au fost Deep Purple, UB40, Vaya con Dios, Morcheeba, Patricia Kaas, Buena Vista Social Club, Daddy G/Massive Attack, Pendulum, Timo Mass, urmeaza festivalul Peninsula. In anii trecuti au fost Iron Maiden, Scorpions, Roxette, Beyonce, WASP, Smokie, Goran Bregovic, Nazareth, Lord of the Dance, etc. Bani sa fie si chef de iesit din casa ;)

#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCorupt, on 13 iulie 2013 - 23:47, said:

Apropo, tare aia cu silicon valley. Posted Image
Era o analiza detaliata acum vreo 2 ani din care reiesea ca pe domeniul IT (hardware plus software) Clujul e cel mai tare, insa se tinea cont si de hardware (si Nokia inca erau la Cluj atunci), nu stiu care e situatia acum. Intre timp guvernul a stabilit polii de dezvoltare pe domenii, Timisoara e pe auto, Iasiul pe farmaceutice, Brasovul pe aero, iar Clujul pe IT. Asa ca momentan s-au unit vreo 30 din cele mai mari firme (vreo 3000 de angajati impreuna din cei peste 6000 din domeniu) intr-un cluster si vor sa faca un fel de orasel IT, de aici asemanarea ca idee cu Silicon Valley pe care presa a speculat-o: http://www.evz.ro/de...anga-acolo.html

Intre timp se construieste pe fonduri europene si un centru de industrii creative (IT, productie audio/video, servicii integrate de afaceri, etc) si se fac doua centre business majore (fara legatura cu Clusterul IT) unde se pare ca tot firmele de IT vor fi principalii chiriasi.

La inginerie medicala nu stiu ce sa zic, in domeniul farma-cosmetic ca productie ai Terapia, Farmec, Cosmetic Plant, Pfizer (ceva productie dupa preluarea Ferrosan) in oras, nu stiu insa cata legatura are ingineria medicala cu productia de medicamente, banuiesc ca nu prea are. Nu stiu daca se produce aparatura medicala pe undeva, poate ceva soft pentru asa ceva. Service insa pe aparatura medicala sigur se face mult, pentru ca e plin orasul de spitale si clinici, inca doua mari spitale private sunt in curs de finalizare (unul se pare ca va fi cel mai mare spital privat din tara si primul din tara de categoria 1).

Edited by utopium, 14 July 2013 - 01:07.


#36
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Bucuresti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate