Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Culori diferite - programe diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Am reinstalat windows-ul dupa ani si ani si m-am lovit de urmatoarea problema.

Windows, photoshop si irfanview setate pe AdobeRGB1998. In photoshop si irfanview pozele sunt la fel si relativ corect dpdv al culorilor(desi difera putin de cum se vad pe camera), in windows picture and fax viewer pozele sunt foarte saturate. Am ignorat pe moment, stiind ca windows picture nu foloseste color management. Problema a aparut cand am urcat pozele pe internet unde surpriza!!, sunt  mai DESATURATE decat toate programele mai sus mentionate.

M-ar interesa o rezolvare, dar mai ales sa-mi spuneti cum vedeti dumneavoastra urmatoarea poza.

Mai aproape de cea din stanga sau de cea din dreapta?

Attached Files



#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
De cea din dreapta. Oricum daca nu lucrezi cu ceva printarii/tipografii mega profesionale  care iti solicita expres si imperativ Adobe 1998... eu zic sa dai totul pe sRGB

Edited by nenis, 11 July 2013 - 23:28.


#3
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Ca sa fiu mai precis, problema mea e ca aceeasi poza salvata cu photoshop se vede corect pe internet, insa salvata cu photoscape(pe care-l utilizez de cele mai multe ori) se vede desaturat (poza din stanga)... ideea e ca tre sa livrez niste poze, si am editat deja mai mult de jumatate din ele cu photoscape(se vad la fel in toate programele), dar urcate pe internet isi pierd din saturatie, si banuiesc ca asa o sa le vada si clientul. ma tem de ideea ca trebuie sa mai trec o data prin ele sa le salvez pe toate cu photoshopul...

Edited by malefick9215, 11 July 2013 - 23:43.


#4
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postnenis, on 11 iulie 2013 - 23:28, said:

De cea din dreapta. Oricum daca nu lucrezi cu ceva printarii/tipografii mega profesionale  care iti solicita expres si imperativ Adobe 1998... eu zic sa dai totul pe sRGB
Nu te mai framanta domne ca ti-am raspuns. Si pt a schimba profilul de culoare la cele pe care deja zici ca le-ai lucrat nu ar trebui sa iti ia mai mult de 2 min. Le deschizi pe toate cu un soft la care poti schimba profilul in sRGB la export si ai rezolvat (in photoshop de pilda poti face un action de export ).. Nu cunosc photoscape asta dar probabil ca are si el optiune de profil la export

Edited by nenis, 12 July 2013 - 09:12.


#5
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ce faci cu Adobe RGB pe web? sRGB clar...

PS: e posibil ca PhotoScape să nu aibă color management deloc și atunci totul e luat ca sRGB, în lipsa profilului.
Clientul trebuie să aibă și el monitor cât de cât calibrat și care să suporte Adobe RGB-ul, altfel e cam loterie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate