Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Un sfat facultate Petrol si Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Napsterlord

Napsterlord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2008
Oscilez in momentul de fata intre ingineria sudurii la Poli Timisoara si  Universitatea de Petrol si Gaze Ploiesti ...ce puteti sa-mi spuneti de UPG ,ce puteti sa-mi spuneti legat de industria petrolului in momentul de fata si care dintre cele  2 cu conditia sa invat mi-ar oferi mai multe oportunitati ?

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Bagate la Petrol si Gaze

#3
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
UPG.
Crede-ma,  se castiga bine...Posted Image

#4
Napsterlord

Napsterlord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2008
De ce imi sugerezi asta ? Ce cunostinte ai legate de  domeniul asta?

#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 Napsterlord, on 11 iulie 2013 - 09:30, said:

De ce imi sugerezi asta ? Ce cunostinte ai legate de  domeniul asta?

www.bestjobs.ro + emigrare pe capete, in domeniu

Edited by ovidiu21, 11 July 2013 - 09:32.


#6
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Eu asta am absolvit, inginerie mecanica - specializarea rafinarii. Daca iti place si iti doresti job-uri serioase, exista oportunitati pe o plaja de castiguri de la 500 la peste 5000 euroi (astea din urma, normal in afara tarii).

P.S. La inceput trebuie sa inveti, dar in 2-3 ani poti ajunge la castiguri frumusele.

Edited by cristi0304, 11 July 2013 - 09:35.


#7
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
UPG

#8
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013
Universitatea de Petrol si Gaze din Ploiesti . Ai sanse mari de angajare imediat dupa ce termini,se castiga bine, iar daca ajungi in strainatate nu mai spun. Sa stii insa ca nu e foarte usoara facultatea(din ce am inteles de la unii studenti).

Edited by Andreea2204, 11 July 2013 - 17:39.


#9
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
nu-i deloc usoara!!!! daca alegi altceva dct traditia (petrol si gaze) termini la foc automat si habar nu ai de nimic. succes!

#10
FireFox5

FireFox5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 23.01.2011
Cu ce medie se intra la buget?

#11
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011
Stie cineva ce materii se studiaza la Ingineria Petrolului si Gazelor?

#12
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011
????

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu le gasesti pe site la ei atunci intreaba-te ce fel de institutie de invatamant e aceasta in epoca tehnologiei ! Probabil la fel si cursurile !

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2013 - 19:57.


#14
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011
Cred ca e o institutie serioasa care are nevoie sa actualizeze/imbunatateasca situl Posted Image 

#15
mihai190

mihai190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.07.2013
Crede-ma ca am stat 8 ore pentru o amarata de inscriere pe niste banci de mi-am rupt si un tricou, si mi-am agatat si pantalonii pana cand s-a stricat intr-un final banca Posted Image) , s-a rupt arcul ala de la banca si ma rog.. s-a uitat tipul ala de ne supraveghea si n-a zis nimic Posted Image) semn ca era deja ceva comun.

Am intrat in cele din urma cu 9 la BAC, ultima medie fiind 8,75 sau ceva de genul. Te uiti si vezi exact pe site-ul lor.

Acum.. nu prea au dat dovada de profesionalism.. se vedea ca nu stiu sa administreze.. atata s-au mocait vai de capul meu, cred ca lua 15minute sa te proceseze(dupa ce asteptai 3-4h), apoi stateai iarasi la coada 30min sa iti dea chitanta.. apoi vino inapoi..... Un iad. Proasta administrare a inscrierilor, dar odata ce ai scapat de upg... esti boss.


Sunt sigur ca ai trecut deja prin asta daca ai ales UPG asa ca spune-ne si noua cum ti s-a parut

Edited by mihai190, 18 July 2013 - 22:55.


#16
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011
"Sunt sigur ca ai trecut deja prin asta daca ai ales UPG asa ca spune-ne si noua cum ti s-a parut" - mihai190

Pentru cine a fost întrebarea asta?

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
si cu sudura poti sa ajungi in petrol. inginerii de sudura buni sunt foarte cautati afara si sunt platiti bine in companiile din petrol. gandeste-te ca petrolul nu inseamna doar activitatea de explorare si extactie ci sunt o multime de alte activitati conexe una dintre cele mai mari fiind confectiile metalice unde sudura ocupa un loc important.  de asemenea sudura iti deschide usilor si altor industrii, de exemplu, santiere navale....unde iar, sunt multi romani plecat afara.
pe de alta parte sunt sanse slabe sa pleci cu sudura imediat cum termini faucltatea ...trebuie sa te angajezi in romania si sa capeti ceva experienta abia apoi sa te gandesti la plecat afara pe bani multi.

pe de alta parte la UPG, daca inveti si esti serios poti sa prinzi contract de cum termini facultatea. prima companie pentru care am lucat eu in petrol (o companie itlaliana, unul dintre cei mai mari contractori din oil&gas) lua in fiecare an in jur de 20 de absolventi. aveau un contract cu UPG. asta acum vreo 4 ani. nu mai stiu daca si acum e la fel. chiar stiu un tip cu care am lucrat si care a plecat cu ei imediat dupa facultate. a ajuns f bine si nu are nici 30 de ani.

Edited by bubalus, 19 July 2013 - 09:09.


#18
Arrina

Arrina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2013
Si eu as dori sa urmez aceasta facultate, insa la FR. Mi-as dori la zi, insa sunt din Bucuresti si nu-mi permit sa fac o a doua facultate tot la zi. Am terminat o facultate, acum chiar urmez un master intr-un alt domeniu de care nu sunt multumita si unde nu sunt mari sanse de angajare. Am terminat mate-info acum 4 ani si cred ca m-as descurca...
Intrebarea mea este daca se invata la FR (sunt conctienta ca nu e ca la zi) insa nu as vrea sa platesc aceasta facultate degeaba, pentru o bucata de hartie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate