Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Pear OS - copie Mac OS X

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Ce parere aveti de aceasta distributie? Sincer nu inteleg cum au voie sa scoata asa ceva? Nu e ilegal ce au facut?

[ http://i1-linux.softpedia-static.com/screenshots/Pear-OS-Server_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Download Pear OS Linux

Edited by Adm, 10 July 2013 - 14:16.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Nu văd care e problema.

#3
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Arata superb distributia asta, chiar daca Apple o sa comenteze. Incerc in VMWare :)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,197
  • Înscris: 22.05.2003
Exista skin-uri de Windows care aduc a MacOS.
Are fata OS X, dar doar atat.

Bucuriile Linux, drivere si grozavia instalarii oricarei chestii minore persista.

#5
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Ilegal, nu e. Personal ma enerveaza ca foloseste compozitorul gala a celor de la elementary care nici n-a iesit din beta.
Oricum, Elementary Luna beta 2 e mai stabil decat distributia aia facuta numai din bucati neterminate.

Edited by Gh3r0m, 10 July 2013 - 12:19.


#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Nu vreau sa par carcotas, da, arata bine, nu zic nu, dar eu intrebam daca nu or sa ii dea in judecata. Din cate tin minte si Lindows parca a fost dat in judecata de Microsoft pentru ca semana mult cu windows Posted Image .

Pentru a numai deschide alt topic, voi ce credeti, oare in viitor, vom avea o distributie Linux in care instalarea programelor sa fie la fel de simpla ca pe Mac OS X? Sau macar next, next ca la windows. Asa ar avea mai mult succes la public, parerea mea.

Edited by gerbil, 10 July 2013 - 12:21.


#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@gerbil, cand ai descoperit aceasta distributie Linux Posted Image  ?! are doar skin de Mac OS X.
Afla ca Linux Pear OS e o distributie franceza bazata pe Debian si Ubuntu ==>http://distrowatch.c...stribution=pear.
Deci nu are nimic din Mac OS X, ci doar skinul/wallpaper-ul !

Vorba aia, daca nu ai bani de o licenta Mac OS X (originala), atunci poti avea echivalentul in sistemul de operare GNU/Linux cu distributia Pear OS Posted Image

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar nu stiu de ce ti-ai pune masca de BMW la un logan.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgerbil, on 10 iulie 2013 - 12:08, said:

Sincer nu inteleg cum au voie sa scoata asa ceva?
Acum descoperi apa calda (grafica in Linux) ?!

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2013 - 12:40.


#10
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Duc lipsa de creativitate cel mai probabil...Posted Image

#11
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Pff... cand am citit titlul thread-ului ma gandeam ca au scos unii un OS X (sau macar Darwin) modificat sa ruleze fara probleme pe pc-uri non-Apple, dar cand colo e doar o tema ieftina de OS X :)).

#12
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
ac cca 3 saptamani de cand folosesc mac - un mac book pro 2011 , un linux bun poate suplini usor functiile mac ului , totusi  raman la concluzia ca nu crapa dupa updateuri ...gen Ubuntu .... !!!

#13
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View Postgerbil, on 10 iulie 2013 - 12:18, said:

Pentru a numai deschide alt topic, voi ce credeti, oare in viitor, vom avea o distributie Linux in care instalarea programelor sa fie la fel de simpla ca pe Mac OS X? Sau macar next, next ca la windows. Asa ar avea mai mult succes la public, parerea mea.

Nu stiu cum e in MacOS, dar pe Ubuntu ai Software Center unde poti instala programe doar cu un singur click ;)

#14
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
in Mac OS nici macar nu le 'instalezi'. Montezi imaginea (.dmg, un fel de arhiva/iso) si apoi pur si simplu copiezi programul (e impachetat intr-o singura chestie) in folderul cu aplicatii. Si il rulezi de acolo. Si daca vrei sa il 'dezinstalezi' pur si simplu stergi. Si linux e misto deoarece ca si Mac OS tot unix-like e, dar se adevereste sintagma aia "cat dai atata face". N-ai sa vezi pe mac OS sa-ti dea eroare din start cand il instalezi sau kernel panic la bootarea de dinaintea instalarii. Sau dupa un update sa ramana blocat pe ecranul de boot....

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai fiindca mac-ul este numai pe hardware certificat, e normal.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postedy_3dz, on 10 iulie 2013 - 14:22, said:

pe Ubuntu ai Software Center unde poti instala programe doar cu un singur click Posted Image
Nu doar Ubuntu. Peste tot unde ai instalat un GUI si un manager de pachete grafic.

View Post-catalin, on 10 iulie 2013 - 14:29, said:

sa-ti dea eroare din start cand il instalezi sau kernel panic la bootarea de dinaintea instalarii. Sau dupa un update sa ramana blocat pe ecranul de boot....
La mine n-a dat. Oare am OS X ?
Nu spun ca nu sunt si problemele enumerate de tine dar cine vrea sa foloseasca GNU/Linux sa se informeze in prealabil. Asa o spun producatorii, nu eu.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2013 - 14:40.


#17
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu am incercat sa instalez acum cateva zile CentOS 6.4 varianta DVD1 pe un pc de acasa si mi-a dat kernel panic la inceput. Intr-adevar pe laptop am reusit (si imi merge ok), dar asta nu e o scuza pentru o eroare atat de grava (incompatibilitate din start). Ma rog, am instalat in loc Debian si am avut o eroare la instalarea serverului apache. Nu am instalat absolut nici un alt software inainte, cum a ajuns pe desktop am dat sa instalez apache si n-a vrut pentru ca... nu stiu ce. Deci mna, nu zic ca nu or fi ok dar e si loterie uneori. Plus ca in multe cazuri e overkill fata de Mac OS sau Windows.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai dat atentie licentei:

GNU General Public License said:

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate