Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#325
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ete sparc, ecologistii de aici sunt agronomi iesiti la pensie, aia au uitat demult cevtu inca nu ai invatat la șicoale :D  :D

#326
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://www.horticult..._finala_SHE.pdf

Se pare ca mai raman locuri pentru la toamna, la taxa.

#327
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://m.cariereonli...de-euro-pe-luna

#328
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
The Final Frontier of Farming 😊
Powered by Columbia University

http://www.seeker.co...1904168802.html

#329
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Undeva, cândva, cineva dansează (o viespe comună pe acorduri de Creasta cocoșului - Celosia argentea cristata 'Chief'):

Attached Files


Edited by jumborom, 31 July 2016 - 22:26.


#330
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://horticultura-...septembrie-2016

Locurile disponibile nu sunt trecute.

#331
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Haha, tocmai ce-am aflat, la master nu se dau premii.

#332
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://www.agro-bucu...ci_stagiari.pdf

62 de posturi? Repartizati dupa media concursului? Asa noroc?

#333
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 medelin992, on 03 octombrie 2016 - 08:14, said:

Haha, tocmai ce-am aflat, la master nu se dau premii.
Tocmai ce-am aflat ca se dau burse, doar de ajutor social. Anul trecut au fost de toate.
Raspunsul decanului: "Avem multe cereri pentru ajutor social si am repartizat tot bugetul catre ele. Se considera ca puteti munci (ore doar vinerea si sambata) si ca nu aveti nevoie de burse de studiu/merit."
Imi mai zicea ca acordarea acestor burse (de studiu) este ilegala, desi regulamentul universitatii aprobat in senat il contrazice.
Intrebarea este: Ala saracu (desi vine cu loganu la scoala) nu poate sa munceasca? Sau sa invete si el sa ia doar bursa de destept?
M-a expediat catre rectorat.

Te duci dracu in tara asta...

Edited by medelin992, 29 October 2016 - 19:05.


#334
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca au lichidat bursele de merit sunt niste magari si imbecili...

#335
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Prima data m-am adresat decanului, acesta m-a trimis la secretariatul facultatii, secretara m-a trimis la prorector (care se ocupa de problemele studentilor). Acesta din urma mi-a spus ca e decizia facultatii si nu a universitatii. M-am intors la decan, si se pare ca maine va fi o sedinta de senat in care or sa aduca iar in discutie acest lucru, se pare ca nu inca nu este o hotarare de consiliu/senat. Daca va fii, probabil ca asta e.

Edited by medelin992, 31 October 2016 - 13:59.


#336
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Gata cu bursele, s-a rezolvat!!! 2 pe specializare.

Fiti atent la anuntul acesta, mie unul mi se pare cea mai mare sansa de afirmare.
http://www.agro-bucu...a_Kleffmann.pdf
Felicitari celor ce s-au gandit la asa ceva!!!!

Edited by medelin992, 04 November 2016 - 15:31.


#337
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://agro-bucurest...2/Stage2017.pdf

Alt stagiu interesant. Pacat ca nu stiu franceza.

#338
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
O noua provocare! Sa-ti mentii nivelul de cunostinte si dupa terminarea studiilor. Mai ales cand intri pe un domeniu anume.
Toata scoala m-am axat pe ameliorarea plantelor, am lucrat in domeniu un an si ceva, si acum lucrez in fitoprotectie. Foarte grea trecerea.
La final o sa para ca sunt bun la toate, dar nu o sa ma pricep la nimic.

Edited by medelin992, 26 January 2017 - 19:44.


#339
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Baieti, sunt in dileme….din putul gandirii.

Sa repet situatiunea, ca sa inteleaga lumea.
4 ani de agricultura, din al 3-lea m-am axat foarte mult pe ameliorarea plantelor. Licenta pe subiect, intre anul 3 si 4 am lucrat pe aceasta ramura, si in anul 4 am lucrat part-time si apoi full time la statiunea de cercetare a celor de la Euralis.
Dupa licenta, tot ce imi puteam dorii a fost un job pe ceea ce m-am pregatit. Din puct de vedere professional, la Euralis, 1 an de zile, a fost exact ceea ce mi-am dorit. Doar ca ei nu m-au mai dorit.

A fost un an de zile, cu program extreme de dur, munca numai in camp, la sute de km de casa, uneori petreceam 2-3 saptamani prin anumite zone, abia mai dadeam pe acasa. Programul era dur, dar imi placea, numai acolo as fii stat. La un moment dat mi s-a dat mana libera, sa fac exact cum stiu mai bine, si m-am descurcat mai bine decat s-ar fii asteptat ei. Numai ca, din dorinta de a face atat de multe, de a invata, de a pune in practica, ignoram unele semne de la sefii mei. Pana mi-au spus ca nu mai au nevoie de mine, ca a dat gripa aviara in divizia de foie gras a Euralis, si nu mai au buget si pt mine….(o saptamana am ras de ce mi-au spus).
Dupa 1 an de zile de munca, mi-am dat seama ca eu eram periculos pentru ei, aveam studii, voiam sa le continui (ceea ce am si facut) si eram bun in ceea ce faceam. De fiecare data cand venea delegatie in vizita la loturi, eu eram trimis in cealalta parte a tarii. Ca mai apoi sa mi sa puna inregistrari cu delegatia…..
Romanul tot roman, ca sa scape de concurenta, m-au trimis acasa. De fapt la master, cu care ei nu erau de accord.

S-a sictirit treaba de cand era vorba sa dea si sefa mea admitere la master cu mine, dar brusc, nu a mai gasit foaia matricola din liceu….e, cum era ca eu sa iau nota mai mare ca ea la admitere? In anul I de master am avut posibilitatea de a-mi ajuta un profesor cu proiectele, in sensul ca eu le primeam pe mail, si faceam observatii pe ele, fie le trimiteam la el, fie le spuneam sa mai lucreze. Cum ar fii fost sa-I ‘corectez’ proiectul sefei mele directe?
Si inca una, niciodata nu e bine sa pari mai destept ca sefu, am incercat si am sfarsit concediat.
In ultimele zile mele acolo, venise unul la interviu. Am ascultat discursul sefului de Statiune cu intervievatul. De fapt cred ca el a vrut sa aud. Ii vindea si lui ala aceleasi gogosi ce mi le-a vandut si mie la inceput.

La 6 luni dupa ce am plecat de la Euralis, ma intalnesc cu seful de statiune la un eveniment, in seara aia am stat la masa cu fostii colegi de la Euralis. Bineinteles, ca inceput sa manance cacat in stilul lui caracteristic. L-am cam ignorat, nici colegii lui nu l-am prea bagat in seama.
Incepusera sa bata apropouri ca nu mai gasesc tineri ca mine, ca niciodata nu e prea tarziu….Eu las usile
deschise de pe unde plec, dar  sa lucrez cu oamenii aia n-as mai face-o. Romani tipici, pleaca din
companie in companie  atunci cand nu mai merge treaba, si pleaca cu totii in gasca.
Sefu, bineinteles la un sprit, a marturisit ca in 2016 a cam dat-o in bara. Din 2 campuri de sorg nu a recoltat nimic. La un camp de testare nu a mers o sectie si cei din Franta le-au anulat experienta. La celalat camp, aveau un sorg asa frumos, dar a venit un vant intr-o seara si l-a culcat pe tot. S-a dus dracu si ultima speranta. Asta cu om special angajat pe sorg, responsabil. Un coleg de-al meu mai mare, a copiat cu casca in facultate. L-au cam luat frantuji la ture, nu prea le mai iese socoteala la bani.
Floarea soarelui au semanat-o prin mai, ca au fost ploi multe.........
I-am intrebat de liniile parentale de floare (de care am fost eu responsabil) si cica a iesit treaba buna in generatia F5-6-7. Am facut selectie buna inseamna. Ma bucura.

La 2 zile dupa ce am terminat cu Euralis, ma cheama un professor si-mi spune, si mie si unui coleg de-al meu, ca o companie din protectia plantelor are un program de internship. Initial am zis, sa nu ma abat de la drumul meu cu ameliorarea si nu eram decis sa aplic. Dupa o discutie cu proful respectiv, acesta mi-a zis ‘poate fii o experienta utila’. Si uite asa am acceptat provocarea. Am intrat internship pe protectia plantelor,pe partea tehnica, dupa 3 ani de ameliorare.
A trecut o luna, au trecut 2-3, 6 luni si eu tot nu pricepeam ce se intampla in jurul meu cu substantele astea, bine, idea aveam, dar nu la nivelul la care stiam ameliorarea.

Dupa 6 luni, ma avanseaza pe Dezvoltare, contract pe 1 an, determinat.
Acum, dupa 10 luni, simt ca in sfarsit inteleg si eu substantele. Tocmai cand incep sa ma acomodez, atunci intervin unele chestii. Deja bag batu prin gard aluia de la HR. I-am zis odata ca oamenii buni trebuie platiti (cu aluzie la un coleg ffff bun ce a parasit firma) si de atunci cum ne vedem, ne-o dam la gioale unul la altul. Nici asta nu-I intreg la mine.

Si uite asa, de la munca in camp, de zi pana seara, am trecut la 8 ore, in fata unui laptop, belind ochii prin excel-uri si ppt-uri, contracte, contabilitate, deadline-uri… Exact lucrul de care am fugit.
La inceput simteam ca timpul trece extreme de greu, dar m-am obisnuit.
La actualul job, am practic inversul primului. Munca de birou, analize, vizite de lucru prin alte tari, meetinguri, traininguri….+ore la master. Am tot ce si-ar putea dorii multi, doar ca simt ca inca nu-mi place domeniul atat de mult. Am dificultati in analize, in ameliorare nici nu trebuia sa ma strofoc, acum trebuie s-o iau de la 0 si nu intotdeauna sunt multumit de mine. Simt ca fac ce nu-mi place si ma plafonez aiurea.  Prima dragoste, ameliorarea, inca ma gandesc la ea.

Sa nu mai zic ca Agricultura Durabila care o fac la masterat nu ma ajuta cu nimic, am fost la 30% din ore, si am cea mai mare medie, niste proiecte de tot rahatul, banale…nu ma simt motivat. Sa nu mai zic ca despre fitoprotectie nu se prea vorbeste.
Simt ca mi se baga pe gat si eu tot nu pricep.  Initial am zis, ca e o provocare noua si trebuie s-o accept, dar ulterior am ajuns la vorbele unui fost sef ‘in viata este bine sa stii un singur lucru sa faci, dar bine’.
La momentul ala imi ziceam ‘nu se poate, vreau sa stiu tot’. Dupa mi-am dat seama cate informatii trebuie sa ai ca sa stii 2 domenii atat de complexe si diferite.

Acum, la sfarsit de master trebuie sa-mi fac si o lucrare de diploma,  si ma gandeam, datorita si profesorului la ceva in domeniul protectiei fitosanitare (managementul bolilor in ag. Durabila). La nivelul scazut care e la master as face o lucrare de 10+ mai mult ca sigur.
In echipa din care fac parte acum, sunt foarte multi tineri pe Europa, e o echipa proaspat formata.
Deja am inceput sa-I cunosc si foarte multi au intrat in firma ca primul job, dupa doctorat. Sunt cativa, foarte buni, care au aplicat la doctorate in alte tari decat cele de provenienta, burse, studii pe bune, lucruri serioase, nu ce se obisnuieste pe la noi. Am vazut si eu cateva oportunitati de burse doctorale pe afara, foarte tentante de altfel.

De vreo luna ma tot gandesc sa fac lucrul asta imediat ce-mi termin masterul si actualul contract de munca, simt ca asa trebuie sa fac, dar mi-e frica. Ce ma determina? Din ce am umblat eu pana acum prin Europa, simt ca lucrurile nu merg ca-n Romania, si oamenii chiar sunt apreciati pt munca lor, nu invidiati ca romanii nostri. Simt ca se poate. Si in Romania mi-am demonstrate ca se poate, fara nicio interventie, dar nici bine n-o duci. Si sa nu mai vorbesc de salariile din Romania care sunt de tot rahatul.
Daca am "reusit" in Romania, de ce n-as reusii si in strainatate?
Treaba o vad in felul urmator, fac ceva in strainatate, impresionez si eu pe cineva, si in mod sigur pot prinde si eu un program de cercetare ceva, bine platit, de ce nu chiar in Romania. Ceva sa-mi permit si eu o casa, o masina, o familie.
Doar ca exista marea sansa sa nu ma mai intorc in jegul asta de tara. Romania, tara frumoasa, pacat ca e locuita.

Doar ca …..ce fac cu ce am in Romania deja? Problem.
Am 25 de stupi, scule, scandura, posibilitate de a face 50 in 2017. Am putin pamant pe care il lucrez in proportie de 60-70% cu utilajele mele. Ce fac cu toate astea, daca plec afara? Am investit in ele vreo 6 ani de munca. Simt ca a avea ceva al tau, e extraordinar, dar totodata simt ca ma plafonez lucrand 10-20 ha si ingriind 100 stupi. Posibilitate de extindere pe agricultura (in sat la mine) nu exista, e mancatorie prea multa, influenta, relatii, bani multi, nu vreau sa intru in hora cu hotii aia de la mine din sat.

Vreau sa fac ceva mult mai maret, in domeniul in care m-am pregatit, nu apicultura. Imi place foarte mult, ma relaxeaza si mai mult, de fapt da, e un mod de relaxare apicultura. Nimic nu relaxeaza mai mult decat sa umblu intr-un stup, sa-l vad la zbor.
Si cand te gandesti, ca toate astea au plecat de la faptul ca nu am avut masterat de ameliorare, ca daca eram prins acolo, nu ma mai duceam eu in protectie fitosanitara….toate de acolo s-au schimbat, n-am mai avut continuare.

Deci ce fac? Ma duc sa studiez afara sau ma dau la o vorba cu tractoristii de la mine din sat pt totdeauna si ma bat cu ciobani sa nu-mi mai intre pe teren?
Adevarul e ca am prins si gustul asta de a pleca pe afara, de a cunoaste oameni, de a face lucruri mult mai interesante, de a te simti cu adevarat implicat in ceva.
La cei ce lucrez acum, exista posibilitati, dar salariile sunt mici. Cu salariul meu nu stau nici o saptamana in Vienna (am fost in vizita acum ceva vreme si pe acolo).
Mai aveam o idee, sa fac ceva, un bussines cu 2 colegi foarte buni de ai mei, dar din pacate ei nu lucreaza si nu au ce sa investeasca, dar si in jegul asta de tara nu stiu daca ne-ar fii somnul usor.

M-am saturat de Agribusiness-ul din Romania, se cauta numai reprezentanti vanzari, numai pe relatii cu fermierii, pupaturi in cur, daca nu-I perii oleaca nici nu te baga in seama. Angajatori sunt de toata jena, fie ca-s romani, fie ca-s straini, ei fac o poala de bani pe carca ta si pe tine te muncesc de-ti sar capacele.
Cum e posibil sa dai goarna in toata presa ca 2016 a fost cel mai bun din istoria companiei dpdv financiar si la o saptamana dupa toate astea, sa-l dai afara pe unul care chiar isi facea treaba si sa-I spui in fata ca nu mai ai buget si pentru el. Cum plm ma sa faci asa ceva? Tu ca mare manager pe Romania?
Jalnic! Cu astia sa pleci la munca?

Off, prea multe intrebari fara raspuns…..
Blestemati fie cei ce-au distrus aceasta tara….

Ciao!

#340
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Medelin992, tai-o. Ce faci cu ce ai in tara? Vinzi si dai de pomană.
Nu te uita in urmă. 1000-5000 de stupi faci si peste 25 de ani.
Învață, cunoaște-te, dezvoltă-te!

#341
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016

 medelin992, on 26 ianuarie 2017 - 21:01, said:

Baieti, sunt in dileme….din putul gandirii.

Sa repet situatiunea...... ca sa inteleaga lumea.
4 ani de agricultura, din al 3-lea an, m-am axat foarte mult pe ameliorarea plantelor. Licenta pe subiect, intre anul 3 si 4, am lucrat pe aceasta ramura (fara virgula) si in anul 4,(aici, virgula) am lucrat part-time si apoi full time, la statiunea de cercetare a celor de la Euralis.
Dupa licenta, tot ce imi puteam dorii (mai sterge un "I"), a fost un job, pentru care ce m-am pregatit. Din puct de vedere professional, la Euralis, 1 an de zile, a fost exact ceea ce mi-am dorit. Doar ca ei, nu m-au mai dorit.

A fost un an de zile, cu program extreme de dur, munca numai in camp, la sute de km de casa. Uneori, petreceam 2-3 saptamani prin anumite zone, abia mai dadeam pe acasa. Programul era dur, dar imi placea, numai acolo as fii (fi) stat. La un moment dat, mi s-a dat mana libera, sa fac exact cum (ce) stiu mai bine (sterge virgula) si m-am descurcat mai bine decat s-ar fii  (sper, ca nu scrii de fii tai) asteptat ei. Numai ca, din dorinta de a face atat de multe, de a invata, de a pune in practica, ignoram unele semne de la sefii mei. Pana mi-au spus ca, nu mai au nevoie de mine, ca a dat gripa aviara in divizia de foie gras a Euralis  (aici, stergi virgula) si nu mai au buget si pt mine….(o saptamana am ras de ce mi-au spus).
.....
.....
Ma plictisesc sa-ti corectez ineptiile.
Ma opresc.
Nu tu esti ala, care te vaitai de profesorii tai (cei corupti)?
Tu, cel corect?
Ce Dumnezeu, au astia cu tine? Chiar si sefii tai? Chiar asa?!!
In afara de greselile de ortografie de care dai dovada (asta, ca esti licentiat!!!), ai si tu dreptatea ta!

Edited by alin972, 26 January 2017 - 22:15.


#342
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016

 medelin992, on 26 ianuarie 2017 - 21:01, said:

...(o saptamana am ras, de ceea ce mi-au spus).
Si noi, la fel!

Edited by alin972, 26 January 2017 - 22:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate