Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Canon 70D

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
http://www.imaging-r...-we-go-hands-on
http://www.dpreview....s/canon-eos-70d

Senzor nou.
Sistem de focalizare revolutionar: detectie de faza utilizand fiecare pixel de pe senzor!!! http://www.dpreview....canon-eos-70d/3
Garnituri, ecran tactil, Wi-Fi, posibilitatea ajustarii AF-ului etc.

#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
O veste buna pentru cei care doreau upgrade la 7D.

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai nu prea e upgrade.

E cam la fel ca si D7100. Pe specificatii suna mai bun decat D300, dar in practica...

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca senzorul este cu adevarat nou (mai putin zgomot, DR mai bun, filtru AA slab) atunci va fi o varianta pentru cei care au 7D.
Daca este cu adevarat upgrade, fiecare decide pentru el in functie de ce-l intereseaza.
Ramane de vazut insa cum iese in teste noul senzor. Eu ma astept sa nu fie prea departe fata de cel de pe 7D.

-

Edited by katran, 02 July 2013 - 12:50.


#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
3200 iso arata bine. Prea bine.



http://www.cameraegg...-images-movies/

Attached Files

  • Attached File  07.jpg   61.62K   65 downloads

Edited by mircea812, 02 July 2013 - 14:32.


#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Wishful thinking (cu toate ca nu vad de ce ti-ai dori, tu, Toni, un upgrade de 7D) Posted Image
Prea multi "daca".

- IQ: Vedeti zgomotul pe canalul albastru la ISO400 pe mostrele de imagini JPG de la Canon. Pai 7D (n. 2009) e cam la fel. De asemenea, la mostrele de JPG-uri de ISO100, portrete, structura pielii este randata cam departe de ce am vazut la unele camere Nikon contemporane. Ma rog, poate fi de vina si fotograful respectiv. Ramane sa apara RAW-uri pe care se poate judeca cinstit eventual.
- Au pus practic 40MP pe senzor ca sa ii folosesca cate 2 cu scopul de a face acel "revolutionar" PDAF in mod LV. Dar pentru imagine ai 20MP. Acuma cat o fi de "revolutionar" noul PDAF - nu stiu. Nu au si altii un asemenea sistem pe ML-uri - Nikon, Panasonic? Sau ma insel? Bun, o fi performant asta de la Canon, poate marginal mai bun fata de alte implementari -  dar pe foto e cam greu de utilizat LV, exceptand aplicatiile speciale. Cum naiba tii camera in mana ca sa fotografiezi in mod LV? Pe de alta parte, mostra de video, inclusiv mostra "making of", arata chestii interesante la filmare. Ok. Dar morala care ar fi - iei un dSLR Nikon sa faci poze si un 70D sa filmezi? Cam aiurea.
- Sincer nu prea pricep: Pai daca 70D este asa competent la filmare (PDAF in LV / filmare) dar este numai o evolutie modesta la foto via OVF - atunci de ce naiba l-au mai facut dSLR? Nu era mai logic sa faca un ML cu aceste capabilitati? Si sa scape de toate componentele si costurile suplimentare aferente unui dSLR? Pare a fi iesit un fel de Frankenstein fortat de baietii de la marketing cu forcepsul.

Ma rog, poate arunc cu pietre degeaba. Sa asteptam niste mostre RAW facute de ceva fotografi competenti.

http://www.cameraegg...images-movies/

Edited by calexe, 02 July 2013 - 14:48.


#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Hai ma Cristi, cand incerc sa ma conving singur sa sar in barca Canon (pentru obiectivele de sport 100-400, 400 5.6, 300 f4 is, etc) vii cu mesajele astea demoralizatoare...  :)

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmircea812, on 02 iulie 2013 - 14:31, said:

3200 iso arata bine. Prea bine.
...
C'mon. Asta scot si eu cu 7D (n.2009) la ISO3200, cu ceva prelucrare.
Poza e pacalitoare. Fata muzicianului e intens luminata - deci e normal sa iasa bine. Fundalul e negru si acolo orice urma de zgomot e indepartata (smecherie pe care o fac si eu in LR). Dar ia uita-te matale la zonele OoF si de luminanta scazuta de pe instrumentul muzical... Se poate spune eventual ca 70D ar avea un convertor JPEG competent. Deocamdata.
Nu zic ca e rau. Zic numai ca nu vad o evolutie notabila fata de 7D. Deci nu am motiv sa ma entuziasmez. Eu, cel putin.

Edited by calexe, 02 July 2013 - 14:39.


#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 02 iulie 2013 - 14:38, said:


Nu zic ca e rau. Zic numai ca nu vad o evolutie notabila fata de 7D. Deci nu am motiv sa ma entuziasmez. Eu, cel putin.

Ba ar trebui sa te entuziasmezi. Tocmai ai ajuns la concluzia ca poti economisi 1500 Eur.   :lol:

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Hei, n-ar fi rau ce zici tu!
Eu tocmai am ajuns la concluzia ca upgrade-ul meu e 5d3. Si ca e mai bine sa vand acum 7d1 decat mai tarziu.
E cam clar ca astia de la Canon nu stiu sa faca senzori buni decat in dSLR-uri de +2K5 eur. Fatalitate...
Posted Image
Dar ai dreptate: se pare ca orice achizitie noua de 7d1 e de acum moarta. Macar pentru cei care isi fac temele inainte de a cumpara.

Edited by calexe, 02 July 2013 - 15:28.


#11
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmircea812, on 02 iulie 2013 - 14:38, said:

Hai ma Cristi, cand incerc sa ma conving singur sa sar in barca Canon (pentru obiectivele de sport 100-400, 400 5.6, 300 f4 is, etc) vii cu mesajele astea demoralizatoare...  Posted Image
Uite un mesaj si mai demoralizator (pentru buzunar):
1Dx, 5D3, 1D4, D4, D3S, D700
:)

#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Hai ma Cristi, cand incerc sa ma conving singur sa sar in barca Canon (pentru obiectivele de sport 100-400, 400 5.6, 300 f4 is, etc) vii cu mesajele astea demoralizatoare

Nu stiu cum e 400 5.6 dar imi e greu sa cred ca 300mm f4 de la Canon e mai bun decat 300mm f4 de la Nikon iar noul 80-400VR este destul de redutabil :P

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Gurile  rele zic ca 70D a fost conceput special pentru utilizatorii cu nasul lung și ascuțit.

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
ISO 3200 dinăla scot și eu din 550D cu expunerea corectă, big whoop. Pe mine mă interesează altceva, are Digic 5, adică e compatibil ML? Posted Image

#15
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,789
  • Înscris: 08.01.2010

View Postkatran, on 02 iulie 2013 - 10:58, said:

O veste buna pentru cei care doreau upgrade la 7D.

Nu e un upgrade pentru 7d. E unul pentru 60d.
Nu are joystick, rotita, constructia lui 7d etc. Am dat cu 7d de podea atasat unui supertele fara nicio problema si pe teren de cateva ori. Nu stiu cate camere puteau prelua un astfel de soc fara sa le zboare montura.
Upgrade-ul lui 7d va apare la un moment dat. Daca ii pun AF ca lumea, un stop in plus la iso si calitate de imagine mai buna sunt dispus sa platesc pentru toate astea, oricum il iau din State.

Edited by Cumulus, 02 July 2013 - 22:35.


#16
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
corect.. toata ziua m-am intrebat de ce ati pus problema asa. Vad ca marea smecherie la asta e focusul ala nemaipomenit in LV care la pozat serios nu serveste cu nimic..Vad ca pe dpreview la key il compara si ei cu 7D

Edited by nenis, 02 July 2013 - 22:58.


#17
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu iti zic numai cum vad eu lucrurile.

In primul rand 70D era un test despre cum va arata asteptatul 7D2, care pe mine ma interesa. 7D n-a fost țâțã-de-mâțã la IQ nici in 2009, cand a aparut, dar a venit cu un sistem AF superb. Ce era asteptat la 7D2? Probabil un senzor cu IQ comparabil cu ce fac Sony / Toshiba (pe camerele Nikon s.a.). Ceea ce arata 70D, si presupunand ca acelasi senzor "revolutionar" va fi pus si pe 7D2 - pe mine ma cam lasa rece. Nu ca e prost, dar speram mai mult. Dupa 4 ani de lupta la PP cu imaginile de 7D speram ca in 2013 sa scoata ceva semnificativ mai bun.

Mai departe, 70D a iesit, in opinia mea, ca un replace de 7D. Asta e de bine. De ex. i-au pus sistemul AF de pe 7D, OVF asemanator, MFA, etc.. Plus unele chestii "nice to have", cum ar fi WiFi, util la telecomanda cu smartphone. Perfect. Ma rog, au avut grija sa castreze unele chestii, precum joystick si anumite moduri AF, din pacate exact acelea care erau misto (SpotAF si AF Point Expansion, din cate inteleg). Pacat. Mai ales ca modurile AF lipsa par a fi taiate exclusiv din motive de diferentiere, e chestie de soft, nimic altceva. Oricum, nu cred ca un om normal ar mai cumpara acum 7D nou. Fie ar astepta 70D (care are un pret de start modic de altfel), fie ar lua 7D second hand, la chilipir. 7D are inca unele avantaje fata de 70D iar calitatea de imagine la 70D nu mi se pare convingatoare din mostrele JPG postate chiar de catre Canon - zgomot pe canalul albastru, smearing chiar la ISO100, etc.. Chestii prezente si la 7D de altfel.

Chestia cu PDAF in mod LV / video nu e rea. Dar iarasi naste entuziasm nejustificat. Lumea vede mostra de clip video postata de Canon si zice WOW! Corect. Dar! Odata ca tehnologia asta a fost introdusa deja de catre Panasonic si Nikon pe camerele lor ML, daca nu ma insel. Deci nu mai e chiar "revolutionara". Ma rog, o fi o implementare mai ingrijita. Insa altceva e de notat. Vezi clipul video "making of" pus de Canon. Numara cati oameni au participat la facerea acelui clip de 3 minute, in afara de actori (credits, la final). Numara cate obiective au folosit si care anume. Si imagineaza-ti ce rig-uri s-au bagat acolo. Unele se si vad in "making of", altele se banuiesc. Plus scenariu, editare, etc. S-a indus ideea ca "mama!", dar de fapt numai putini utilizatori ar putea face asa ceva. Insa multi vor musca nada. Parca vad dileme de genul "sunt incepator dar as lua 70D pentru ca focalizeaza continuu pe video, voi ce ziceti?"

#18
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcalexe, on 03 iulie 2013 - 02:46, said:

De ex. i-au pus sistemul AF de pe 7D, OVF asemanator, MFA, etc.. Plus unele chestii "nice to have", cum ar fi WiFi, util la telecomanda cu smartphone.
Asta m-a entuziasmat si pe mine si intradevar sunt lucruri care conteaza, basca rafala de 7 cadre care nu e de colea. Foarte buna analiza pe iso la poza cu muzicianul ,stii tu cu fata luminata si canalul , zonele din umbra ,out focus etc dar .. pe mine sa fiu sincer m-au cam pus pe ganduri detaliile din parul barbutei respectivului.. Mi se par bune-bune la iso acela.. Voi ce ziceti de asta?. Sunt de parere ca detalii ca alea pe par se scot destul de greu si la valori iso mai mici cu aparate mai ,,trecute"

Edited by nenis, 03 July 2013 - 08:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate