Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Canon 70D

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Au aparut mostre de poze pe dpreview. Eu vad un automat jpeg foarte bun, dar fisierele raw arata numai o imbunatatire marginala fata de 7d/60d la capitolul calitate de imagine; as aprecia ca diferenta este de cca. 1/2 stop. Cam putin dupa 4 ani... Nu ma bucur pentru cei care asteaptau altceva. Dar eu am castigat un pariu cu ocazia aceasta - si pentru mine ma bucur.

Ramane tehnologia DPAF (AF rapid in LV si la filmare) - interesanta pentru cine va sti si va putea sa exploateze asta. La filmare, ca in LV eu unul nu prea vad avantajele. Ar fi fost misto o camera video gen Black Magic cu tehnologia asta. Dar neaparat si cu DR de vreo 13 trepte, cat are BM.

Edited by calexe, 07 August 2013 - 17:13.


#56
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
7d2 va fi mult mai bun, altfel Canon va pierde o gramada de bani.
Au bani sa faca un senzor bun pe crop si nu inteleg de ce nu fac treaba asta. Poate realitatea trista e ca inca se cumpara 7d, dat fiind ca nici concurenta directa nu mai exista? Si nu au niciun motiv sa investeasca intr-un produs nou?

Pacat, pentru ca supertele-urile Canon sunt intr-o liga a lor, dar pana la urma senzorul e cel mai important.

#57
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Poftiti "carne de tun":
http://www.dpreview....canon-eos-70d/9

#58
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
si recenzia http://www.dpreview....s/canon-eos-70d

#59
vvasilovschi

vvasilovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.11.2007
Întrebare către utilizatori de 70D. Recent mi-am cumpărat 70d și 18-135 IS-STM.  Cum setez totul pentru a face fotografii perfect focalizate,  pe toată suprafața fotografiei, și în toate planurile. Sunt super amator,  și îl folosesc pentru familie.

#60
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Simplu. Pui capacul și pozezi cu mobilul.
Culmea e că nu glumesc.

#61
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postvvasilovschi, on 31 octombrie 2016 - 21:26, said:

Sunt super amator,
Asta e de bine sau de rau?Posted Image

#62
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

View Postvvasilovschi, on 31 octombrie 2016 - 21:26, said:

Cum setez totul pentru a face fotografii perfect focalizate,  pe toată suprafața fotografiei, și în toate planurile.
tu cauti ceva ce nu au gasit nici profesionisti fotografi cu zeci de ani de experienta

#63
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Cred ca se refera la cum seteaza diafragma la minim ?!

Daca da, uite un articol care te-ar putea ajuta: http://digital-photo...l.com/aperture/

#64
vvasilovschi

vvasilovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.11.2007
Ma refeream la o fotografie focalizata ca prima din articolul de mai sus. Poza cu lacul,  muntele și barcile. Toate trei sunt focalizate. Cum a setat aparatul,  și ce obiectiv a folosit pentru asta. Un 50 mm cu f/1.4?

#65
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
cauta pe internet despre DOF - depth of field sau profunzime de camp :)

#66
vvasilovschi

vvasilovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.11.2007
Prefer sfaturi de la "băieții pricepuți"!  Asa ca, va rog sa îmi răspundeți la întrebarea inițială.  Ms!

#67
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Fotografia este facuta cu Nikon D800 + 24-70mm.
Daca a facut-o la 24 de mm, putea sa prinda totul in focus si la F/2.8. Trebuia sa focalizeze pe un punct aflat la 10m distanta de camera, si avea totul in focus incepand de la 4m la infinit.
Daca a folosit o focala mai mare (EX. 50mm), atunci probabil ca a inchis mai mult. F/8.0...F/11.0

De regula la peisaje lumea nu risca si inchide mai mult decat trebuie obiectivul. Probabil ca cel care a facut poza l-a inchis la minim F/8.0 indiferent de focala pe care a folosit-o.

Cand inchizi cu 1-2 stopuri obiectivul mai ai si alte avantaje : vignetare mai putina sau deloc, rezolutie mai buna in special pe margini.
Daca exagerezi cu inchisul (F/11 pentru obiective slabe si F/16 pentru obiectivele bune) incepi sa ai alte probleme : difractie - scade rezolutia.

Asa cum a sugerat un coleg mai sus, foloseste cu incredere un calculator de profunzime a campului (DOF online) , exerseaza pentru diferite cazuri. Degeaba iti spunem noi, o sa inveti abia dupa ce exersezi singur.
Am facut eu calculul pentru 24mm si F/2.8:

Attached File  DOF_24MM.jpg   171.66K   13 downloads

Trebuie sa personalizezi setarile si in functie de obiectivul care il ai.
Te uiti la graficele de rezolutie, vignetare si aberatii cromatice de pe DXO si vezi care sunt setarile optime.

Discutam pe un topic de STIRI FOTO despre o camera care este lansata in 2013 si care nu mai este de interes.
Daca mai ai intrebari de genul asta, scrie pe topicurile de la SCOALA FOTO.
Aici :
http://forum.softped...-profunzimedof/

Edited by katran, 03 November 2016 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate