Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Canon 70D

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
APS-H chiar a disparut, nu c-ar fi fost adoptat de prea multi producatori.

D7100 lasa loc unui "D400", la fel si 70D-ul. Ambele au ca pret de lansare $1200, ramanand loc pentru cate un model superior de sub $2000. Si Canon&Nikon nu sunt singurii care pot face asta...
E posibil sa vorbim despre ultima generatie de aparate "pro" APS-C; dar eu zic c-o sa vedem asa ceva.

#38
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
S-a vorbit mult despre fps-uri in ultimele comentarii.

Am o curiozitate. Obiectivele mai rasarite de la Canon (300 F/4.0, 400 F/5.6, 70-200, 100-400) pot duce 7-8 fps-uri cu focalizare continua si cu prioritate de focus?
CAlexe scria pe undeva ca 300 F/4.0 nu prea poate 8fps cu focalizare continua....Banuiesc ca si la celelalte e la fel.

De ce intreb asta ?
Daca e asa cum banuiesc eu, pentru foarte multa lume s-ar putea sa nu conteze ce e peste 4-5 fps-uri, exceptandu-i pe cei care au obiective
ultra-performante de 5000...12000 Eur.

Edited by katran, 11 July 2013 - 08:10.


#39
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
300 f/4l is usm nu duce 8 fps pe 7d la ai servo si prioritate de focus. Duce cam 6-7 fps (estimat la ureche, n-am masurat). Depinde si de lumina ambianta. Astfel, pe lumina tare parca merge mai rapid, in sala de sport, pe lumina artificiala de 7-9 EV, e mai lent; nu e de la timpul de expunere, si in sala folosesc 1/500s ... 1/1000s. 70-200 f/4l is usm duce 8fps cam in orice conditii, n-am observat lentoare. E drept ca 300 f/4l is usm e un design foarte vechi, din sec. XX d.Chr. Banuiesc ca 1Dx & 500 f/4L is usm ii merge la rafala maxima in orice conditii Posted Image.
Pe alte sticle e greu de obtinut date fiabile de la public. Am incercat odata un poll si majoritatea respondentilori habar n-aveau ce inseamna "focus priority" si de unde se seteaza - adica nici nu atinsesera setarea respectiva. Dar deh, toti suntem tari la citit specificatii pe dpreview si dxo, nu? Posted Image

Edited by calexe, 11 July 2013 - 08:37.


#40
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 11 iulie 2013 - 08:33, said:

Pe alte sticle e greu de obtinut date fiabile de la public. Am incercat odata un poll si majoritatea respondentilori habar n-aveau ce inseamna "focus priority" si de unde se seteaza - adica nici nu atinsesera setarea respectiva. Dar deh, toti suntem tari la citit specificatii pe dpreview si dxo, nu? Posted Image

Multzam de raspuns, CAlexe !
Pe toate forumurile sunt multi oameni dependenti de fps-uri, foarte aprigi in a-si sustine puncrul de vedere, dar cand ii luam la bani marunti descoperim ca nici nu stiu toate setarile sistemului de focalizare.
Aceeasi problema cu "focus priority" si la Olympus. 95% dintre utilizatori iti vor spune ca "C-AF sucks", de fapt nici macar nu au avut curiozitatea sa rasfoiasca manualul si sa vada ce inseamna "focus priority" care in modul implicit este dezactivat.

Ei bine, se pare ca si aici avem oameni disperati sa aiba minim 8fps-uri, care n-au realizat ca obiectivele lor nu prea pot sa tina pasul cu camera.  Posted Image Posted Image

-

Edited by katran, 11 July 2013 - 09:01.


#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Pe de alta parte nu tot timpul vrei sa ai focus priority, poate vrei doar viteza bruta si buffer decent. Ca sunt unii care dau banu fara sa stie cu ce se mananca asta e bine pt. companiile care vand, cu profitul lor fac camere care poate trezesc interesul celor care stiu cu ce se mananca, ceea ce in final e de bine :).

Edited by crokodilu, 11 July 2013 - 09:27.


#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Ei bine, se pare ca si aici avem oameni disperati sa aiba minim 8fps-uri, care n-au realizat ca obiectivele lor nu prea pot sa tina pasul cu camera.

Vezi ca exista si alte aplicatii pentru o rata de FPS-uri mari in afara de pasari in zbor... Panning de exemplu.

Si exista aplicatii pentru FPS-uri foarte multe si la pasari in zbor fara AF-C (un experiment cand voi avea finantele, cu un Nikon 1 la 60fps-uri sa prind o pasare aterizand la punct fix... chiar sunt curios cum ar arata).

Iar de regula, aparatele cu FPS mare au si buffere adanci... care, dpmdv, conteaza mai mult decat cadenta in sine.

Edited by StefanSC, 11 July 2013 - 09:35.


#43
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Problema este mai adanca. Un aparat care duce 8 fps poate fi intarziat de un obiectiv care focalizeaza mai lent, dar si un aparat care duce 4 fps va fi intarziat de acelasi obiectiv. Un varf de gama apsc, cum este 7d-ul cu procesor dual are sanse mai mari sa scoata untul din obiectiv, decat un ff entry cu procesor simplu, circuite mai lente si cu un firmware facut special sa nu intre in competitie cu modelele de varf.

Edited by DSops, 11 July 2013 - 09:48.


#44
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
@Stefan
Adevarat, insa merge doar daca subiectul zboara/fuge in "paralel" cu tine si sunt interesante doar primele 2-3 cadre care ies relativ in focus. Daca faci mai multe, subiectul o sa iasa OOF.
Faci ceva de genul : apesi declansatorul si lasi 2-3 cadre, ridici degetul, apesi iar si lasi 2-3 cadre....
Insa nu este acelasi lucru ca si C-AF-ul.
De exemplu daca subiectul vine spre tine, este neinteresanta tehnica.

@DSOPS
Aici vorbeam de camere avansate. De exemplu, un D800 care poate 4fps (si 6fps in modul crop), nu va fi intarziat de un obiectiv care poate 6- fps-uri. El are sistem de focalizare ceva mai bun decat cel de pe pe D7100 si ar putea mai multe fps-uri, insa este tras in jos de numarul mare de Mp.

Ok, departe de a fi extaziat de FF, sunt doar pragmatic si pregatit sa cumpar ce este mai avantajos dpdv al raportului calitate/pret. Sunt la mana producatorilor.
Daca producatorii scot un crop care rupe gura targului, ma bag.
Daca producatorii decid sa sacrifice APS-C-ul PRO in favoare FF-ului si vin cu un FF convenabil pret/performanta, atunci as lua un FF. N-am incotro.

M-as bucura sa vad 7D2, D400, E7....Hai sa vedem ca scot. Degeaba ne agitam. Ei fac cum le vine lor mai bine.
Si sa speram ca o sa avem si bani ca sa cumparam obiective pe masura camerelor pe care le avem.

Edited by katran, 11 July 2013 - 10:21.


#45
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 11 iulie 2013 - 08:59, said:

...
Pe toate forumurile sunt multi oameni dependenti de fps-uri, foarte aprigi in a-si sustine puncrul de vedere, dar cand ii luam la bani marunti descoperim ca nici nu stiu toate setarile sistemului de focalizare.
...
Pe undeva e firesc. Iti trebuie mult exercitiu ca sa declansezi la momentul oportun, asta nu e la indemana unui incepator, se invata in timp. Si nu toti ajung sa invete. Incepatorul se va baza pa faptul ca "inchide ochii si baga blana la declansator", nu? Asa faceam si eu la inceput. Sunt  multe smecherii de aplicat, mai ales cand nu fotografiezi cu 1Dx & 500 f/4l is usm ii. Dar stii astea (am spus-o pentru incepatori care eventual trec pe aici).
Oricum, eu m-am hotarat ca imi ajung 6fps la 5d3.

View Postcrokodilu, on 11 iulie 2013 - 09:22, said:

Pe de alta parte nu tot timpul vrei sa ai focus priority, poate vrei doar viteza bruta si buffer decent.
Or exista si astfel de aplicatii. Dar aici discutam de subiecte in miscare si focus tracking - asta fiind aplicatia uzuala. Si la asta ce alegi? 6fps cu 70% poze reusite sau 8fps cu 10% (sau nici macar)?

View PostStefanSC, on 11 iulie 2013 - 09:33, said:

...
Si exista aplicatii pentru FPS-uri foarte multe si la pasari in zbor fara AF-C (un experiment cand voi avea finantele, cu un Nikon 1 la 60fps-uri sa prind o pasare aterizand la punct fix... chiar sunt curios cum ar arata).
...
Si  cum convingi pasaroiul sa aterizeze la punct fix? Cu lesa retractabila :)
Daca reusesti sa-ti produci conditiile sa iti faci un DoF suficient de larg - o sa mearga inclusiv cu o compacta sau cu un GoPro.

#46
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Si  cum convingi pasaroiul sa aterizeze la punct fix? Cu lesa retractabila

Stii prea bine cum :P (cat de mare e pasaroiul sau cat de prin Herastrau se gaseste).

Quote

un D800 El are sistem de focalizare ceva mai bun decat cel de pe pe D7100

Parca D800 are acelasi AF ca D7100 (CAM3500+) :) doar ca acopera o zona mai mica din vizor.

#47
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 11 iulie 2013 - 10:18, said:

@Stefan
Adevarat, insa merge doar daca subiectul zboara/fuge in "paralel" cu tine si sunt interesante doar primele 2-3 cadre care ies relativ in focus. Daca faci mai multe, subiectul o sa iasa OOF.
Faci ceva de genul : apesi declansatorul si lasi 2-3 cadre, ridici degetul, apesi iar si lasi 2-3 cadre....
Insa nu este acelasi lucru ca si C-AF-ul.
De exemplu daca subiectul vine spre tine, este neinteresanta tehnica.
...
Completez. Panning iese bine NUMAI cand:
1. Fotograful se misca paralel cu subiectul, cu viteza apropiata.
sau
2. Subiectul se deplaseaza intr-o directie paralela cu planul senzorului iar in acest caz pozele utilizabile (in conditiile in care s-au luat toate precautiile privind tehnica corecta) sunt numai 1-2-3 buc., anume acelea luate in preajma momentului cand subiectul era la distanta minima fata de fotograf in traiectoria sa (cand trece prin dreptul fotografului). Ma rog, pot iesi si alte efecte "creative", dar tehnic e cum zic eu. Sunt motive obiective, daca doriti discutam detalii pe un alt topic.
O merge si fara C-AF, dar e mai comod cu. Ca tot exista.

View Postkatran, on 11 iulie 2013 - 10:18, said:

...
Ok, departe de a fi extaziat de FF, sunt doar pragmatic si pregatit sa cumpar ce este mai avantajos dpdv al raportului calitate/pret. Sunt la mana producatorilor.
Daca producatorii scot un crop care rupe gura targului, ma bag.
Daca producatorii decid sa sacrifice APS-C-ul PRO in favoare FF-ului si vin cu un FF convenabil pret/performanta, atunci as lua un FF. N-am incotro.
M-as bucura sa vad 7D2, D400, E7....Hai sa vedem ca scot. Degeaba ne agitam. Ei fac cum le vine lor mai bine.
Si sa speram ca o sa avem si bani ca sa cumparam obiective pe masura camerelor pe care le avem.
Cam asa. Restul e "wishful thinking".

Iata ce spune Canon despre 70D (citez din memorie, nu mai stau sa caut exact sursa):
"RAW on 70D will be on par with 60D"
Deci +1 stop la ISO / DR - vise, nene! Astia au stat 4 ani sa faca un nou senzor in care sa bage acel Dual Pixel AF (inventat oarecum de Fuji F300EXR). Au bagat 40MP pe un senzor si folosesc numai 20MP pentru imagine. Cu siguranta insa senzorul acela e complicat din cauza DPAF si probabil Canon e fericit ca "RAW is on par with 60D". Vom vedea. Probabil ca au socotit ca sparg piata aruncand nada cu moving focus la video - si probabil ca nu  gresesc. Cei entuziasmati nu au numarat insa cati oameni au participat la clipurile acelea demo si nici rig-urile si alte accesorii utilizate. "Mama - ce pot face cu camera asta!!!", nu? Ma rog, poate ma insel si vor exista RAW-uri cu +1 stop calitate fata de clasicul senzor de 1MP, nu ma apuc acum sa improsc cu noroi fara argumente. Vom vedea.

Ce nu pricep eu este:
- De ce a mai fost nevoie de PDAF / oglinda / etc in camera asta (70D)?
- Cum fotografiezi cu fantasticul DPAF atunci cand ai un teleobiectiv pe camera?
Ok. Poate 70D nu e pentru aia cu teleobiective.  Ma tem insa sa nu apara si 7D2 cu acelasi senzor. Vom vedea. Sper sa se gandeasca la asta.

Edited by calexe, 11 July 2013 - 11:33.


#48
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 11 iulie 2013 - 11:09, said:

Parca D800 are acelasi AF ca D7100 (CAM3500+) Posted Image doar ca acopera o zona mai mica din vizor.

Bezergheanu a testat autofocusul de pe D7100 :
http://intufisuri.bl...egerea-mea.html
si a concluzionat ca: "Se mișcă binișor, dar nu la nivelul lui D800 și D4."
Este normal ca niste camere mai scumpe sa aiba componente de calitate si sisteme de focalizare mai bune.
Banuiesc ca FF-urile au si sisteme de amortizare a vibratiilor, componente foarte bine calibrate....etc.
Crezi ca diferenta de pret intre D7100 si D800 se datoreaza strict marimii senzorului ? Eu cred ca toate componentele de pe D800 sunt mult mai bune.


View Postcalexe, on 11 iulie 2013 - 11:20, said:

- De ce a mai fost nevoie de PDAF / oglinda / etc in camera asta (70D)?

Multa lume se intreaba asta.
Un astfel de senzor era bun de pus in urmatoarea generatie de mirror-less-uri de la Canon, unde se stie ca aveau probleme cu focalizarea.
Si eu auzisem pe undeva ca senzorii PDAF pierd din calitate. Probabil ca ce au castigat la senzor in urma progresului tehnologic, au trebuit sa sacrifice pentru sistemul asta PDAF.
Avand in vedere compromisul pe care il presupune, nu cred ca PDAF pe senzor la un DSLR care stia oricum PDAF este o functie esentiala.

-

Edited by katran, 11 July 2013 - 12:00.


#49
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postcalexe, on 11 iulie 2013 - 11:20, said:


1- De ce a mai fost nevoie de PDAF / oglinda / etc in camera asta (70D)?
- Cum fotografiezi cu fantasticul DPAF atunci cand ai un teleobiectiv pe camera?
Ok. Poate 70D nu e pentru aia cu teleobiective.  Ma tem insa sa nu apara si 7D2 cu acelasi senzor. Vom vedea. Sper sa se gandeasca la asta.

O fi un pas intermediar spre DSLR-ul viitorului cu vizor electronic, fara oglinda si cu PDAF doar pe senzor. Poate nu au inca vizoare electronice capabile sa inlocuiasca un vizor optic bun.

#50
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Pai o fi un pas intermediar, dar nu prea are sens. Mie imi pare struto-camila.

Adica am fantasticul DPAF, dar numai pe LV si la filmare. Si daca vreau sa-l folosesc atunci cu o mana tin camera, cu cealalta dau cu degetul pe touch. Si daca filmez trebuie un trepied beton ca sa nu "clipeasca" sistemul cand dau cu degetul pe touch pentru a obtine acel fantasti focus-move. Si  EVF nu e ca ca inca nu e suficient de performant / ieftin. Si daca pun un tele pe camera imi cam bat cuie-n talpa. Sau, cum am mai zis, poate ca poti da cu limba sau cu nasul pe touch ca sa alegi zona de focalizare, ca joystick nu are Posted Image. A, daca aveau un EVF cu eye-movement AF - era deja altceva.

Sau fotografiez cu PDAF-ul standard cu ce obiectiv vrea muschii mei, dar nu mai am fantasticul DPAF. Si folosesc o camera cu RAW "on par with 60D", versiunea 2009. Din fericire, 2009 d.Chr..

Dar deh, eu is batran si poate nu inteleg cum e cu marchetingul asta Posted Image
Culmea e ca va prinde la public, sunt sigur. Parerea mea n-are nici o importanta. E numai o parere.

"Look, but don't touch! Touch - but don't taste! Taste - but don' swollow!!"
John Milton (Al Pacino) / Devill's Advocate

Edited by calexe, 11 July 2013 - 15:40.


#51
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010

View Postkatran, on 11 iulie 2013 - 08:59, said:

Multzam de raspuns, CAlexe !
Pe toate forumurile sunt multi oameni dependenti de fps-uri, foarte aprigi in a-si sustine puncrul de vedere, dar cand ii luam la bani marunti descoperim ca nici nu stiu toate setarile sistemului de focalizare.Ei bine, se pare ca si aici avem oameni disperati sa aiba minim 8fps-uri, care n-au realizat ca obiectivele lor nu prea pot sa tina pasul cu camera.  Posted Image Posted Image

-

Nu stiu daca te referai la mine, dar voi detalia.
Am fotografiat pescarel albastru in momentul in care venea pe creanga cu pestele in cioc si il izbea de aceeasi creanga pentru a-l ameti/ucide.
8fps iti ofera o sansa de a surprinde exact momentul in care pestele e lovit de creanga. Actiunea e atat de rapida incat pot surprinde doar doua cadre pana cand revine in repaos. Am astfel un cadru in care isi rasuceste capul si unul in care loveste pestele. Nu te intalnesti de multe ori in viata cu o astfel de situatie in care ai pasarea in 5-6m, cu prada in cioc si fundal uniform. In astfel de situatii 8 fps sunt la limita, cu 4 fps ai fi avut o singura imagine, cel mai probabil ratata ca actiune. Nu poti anticipa actiunea unei pasari/ animal salbatic, asta e bullshit. Asta e un exemplu in care viteza e cruciala.
Chiar si un copil in fuga iti ofera o mare varietate de posturi si mutre in mai putin de o secunda.
Cat despre obiectiv e problema celor care cred ca orice sticla e buna, ceea ce nu e cazul.
Al meu functioneaza in orice conditii exact ca o mitraliera: soare, ploaie, ceata sau zapada.
Distractiv e ca in 7d am gasit doi gandacei foarte mici mergand prin cadru, ceea ce imi ridica semne de intrebare legat de cat de bine este sigilat. E drept ca ultima oara am fost fortat sa trag langa un musuroi de furnici, obiectivul era plin de ele si le simteam prin cele mai nepotrivite locuri.
Dar cadrele obtinute sunt superbe si pana la urma asta e tot ce conteaza.
7d2 va avea 10fps, 18Mp, senzor nou, AF nou si un stop iso imbunatatire. Poate ajunge ceea ce 7d nu a fost pe deplin.

Edited by Cumulus, 11 July 2013 - 18:24.


#52
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostCumulus, on 11 iulie 2013 - 18:17, said:


Am fotografiat pescarel albastru in momentul in care venea pe creanga cu pestele in cioc si il izbea de aceeasi creanga pentru a-l ameti/ucide.
8fps iti ofera o sansa de a surprinde exact momentul in care pestele e lovit de creanga. Actiunea e atat de rapida incat pot surprinde doar doua cadre pana cand revine in repaos. Am astfel un cadru in care isi rasuceste capul si unul in care loveste pestele. Nu te intalnesti de multe ori in viata cu o astfel de situatie in care ai pasarea in 5-6m, cu prada in cioc si fundal uniform. In astfel de situatii 8 fps sunt la limita, cu 4 fps ai fi avut o singura imagine, cel mai probabil ratata ca actiune.
Pai pune domne... lucrarea ca suna interesant. Sau daca ai mai pus-o undeva da-ne si noua link-ul

#53
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostCumulus, on 11 iulie 2013 - 18:17, said:

7d2 va avea 10fps, 18Mp, senzor nou, AF nou si un stop iso imbunatatire. Poate ajunge ceea ce 7d nu a fost pe deplin.

Tu nu ai 300 F/4.0 ? Ca tocmai ce scria mai sus CAlexe ca nu poate 8fps cu C-AF + "focus priority".

Ca fara C-AF, daca primul cadru nu e focalizat unde trebuie, si urmatoarele vor fi la fel de proaste.

Edited by katran, 12 July 2013 - 07:43.


#54
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
Nu am acel obiectiv astfel incat nu ma pot pronunta legat de performantele lui. Dar inclin sa cred ca daca nu tragi la timpi mai lungi de 1/8s nu ar trebui sa fie probleme altele decat limitarile date de body. Nu cred ca 1d4 sau 1dx au o astfel de problema.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate