Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Canon 70D

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@nenis:
Da, dom'le, si mie mi se par detaliile a fi foarte bune la poza ISO3200 cu saxofonistul. Eu zic sa asteptam mostrele de la dpreview ca sa putem vedea in amanunt, si pe RAW, si comparativ cu alte camere, si astfel sa ne dumirim daca e un senzor cu IQ mai bun pe 70D fata de senzorii rulati de Canon in ultimii 4 ani.
Dar mi se par in continuare dubioase portrelele la ISO100, unde textura pielii nu prea e ok. Plus smearing vizibil la poza cu cascada. Acuma, ce-i drept, sa faci portret cu f/2,5 sau cu 1/8s si sa le mai si postezi ca poze ilustrative pentru noul 70D denota tembelism. Zicea unul pe un alt forum ca pozele alea sunt puse ca sa vada lumea la ce sa se astepte in cel mai rau caz. Adica mai rau de atata nu se poate. Si atunci ar fi ok. Posted Image

Edited by calexe, 03 July 2013 - 12:08.


#20
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View Postnenis, on 03 iulie 2013 - 08:20, said:

pe mine sa fiu sincer m-au cam pus pe ganduri detaliile din parul barbutei respectivului.. Mi se par bune-bune la iso acela.. Voi ce ziceti de asta?. Sunt de parere ca detalii ca alea pe par se scot destul de greu si la valori iso mai mici cu aparate mai ,,trecute"

Stiu ca nu are nici o treaba...cu prefectura dar si mie mi s-au parut dataliile excelente. Apoi mi-am amintit de un video vazut cu ceva vreme in urma pe youtube unde un fanboy declarat Nikon pune mana pe un Canon.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yty1xQDek3I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se par aproape similare situatiile,pastrand proportiile,exceptand diferenta de pret. Abia astept sa vad mostre reale de imagini.

Edited by mircea812, 03 July 2013 - 16:21.


#21
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcalexe, on 03 iulie 2013 - 02:46, said:

Eu iti zic numai cum vad eu lucrurile.

In primul rand 70D era un test despre cum va arata asteptatul 7D2, care pe mine ma interesa. 7D n-a fost țâță-de-mâță la IQ nici in 2009, cand a aparut, dar a venit cu un sistem AF superb.
Af-ul pe 7d este mediocru, nicidecum superb. Are mari probleme in a urmari subiecte pe fundal aglomerat, in lumina scazuta sau cu viteza mare de deplasare. 1dIV matura pe jos cu el si nici asta nu e cel mai bun din gama Canon.
Va fi un succesor pentru 7d. Canon ar putea da o lovitura cu un body performant, linia de supertele este cea mai buna.

#22
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mai, am retinut parerea ta, ai spus-o de nenumarate ori pe aici. Accepta si tu ca altii pot avea si pareri diferite. Eu sunt foarte multumit de sistemul AF de la 7D, imi fac treaba cu el si este unul din motivele principale pentru care nu am plecat inca de pe Canon. E perfect? E mai bun decat cel de pe 1D4 sau 1Dx? Sa fim seriosi! Chiar crezi ca ar putea sa fie? De ce crezi tu ca costa seria 1D ca porcu'?

Tu ai una din urmatoarele probleme sau o combinatie:
1. 7D defect
2. Antrenament insuficient / necunoastere limite
3. Pretentii nerealiste - de ce nu iei un 1D4 / 1Dx?
4. Tu si cu mine avem pareri diferite despre cum trebuie sa fie un sistem AF la o camera de 1K eur (pret de nou, curent)

Daca vrei sa continui deschide un topic separat.

(Nota: 1Dx nu am atins. Dar am lucrat cu 1D3 si 1D4, deci stiu ce spun. Si nu pretind ca AF de la 7D e mai bun decat cel din 1D4. Chiar si AF de la 1D3 mi s-a parut a fi marginal mai bun fata de 7D, chiar daca e mai simplist. Pretind numai ca AF de la 7D e superb dpdv flexibilitate, precizie si viteza. Superb dar nu infailibil si nu fara limite - ar fi de-a dreptul plictisitor Posted Image .)

Edited by calexe, 03 July 2013 - 23:55.


#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Meanwhile, EOS-M la 299$, pentru cine vrea un AF și mai lent. Probabil urmează un EOS-M mk II cu aceleași mațe ca 70D.

#24
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View PostCumulus, on 03 iulie 2013 - 21:42, said:

Af-ul pe 7d este mediocru, nicidecum superb. 1dIV matura pe jos cu el si nici asta nu e cel mai bun din gama Canon.

Compari mere cu pere.

#25
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 08.01.2010
Nu compar mere cu pere, emit o parere pertinenta a unui utilizator intensiv. Eu trag cu el in ploaie, zapada, ceata, iarba, noroi, etc fara menajamente. Si nu pot sa inteleg de ce nu pot sa-i puna un AF ca lumea si un senzor performant. De ce un Nikon mai ieftin(7000-7100) are AF si senzor mai bun?
Pentru ca ergonomia si constructia sunt excelente si asta e un body gandit pentru wildlife/sport, segmente in care AF-ul si senzorul sunt cele mai importante caracteristici.
Calexe il lauda cu orice ocazie, iar eu il critic cu orice ocazie. Pe AF, nu pe Calexe.
De aia astept cu nerabdare sa vad cand apare un APS-C de top si ce specificatii va avea.

Tu ce experienta ai cu 7d?

#26
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
mere=7d=1700$ la lansare,    pere=1DIV=5000$  la lansare,  ce este de comparat?

In rest te inteleg. Strugurii sunt mai dulci la vecini. Astept sa fac un upgrade de mult. Tu ai fi multumit cu 6 cadre in buffer? Cu corp de plastic(ma rog si cu 2 bucati de metal)? Sa trebuiasca sa iesi din live view sa schimbi f-ul cand filmezi ceva? Ai da 5000 pe asta?

#27
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 08.01.2010
D7100 e un body foarte competent, dar e o gluma la constructie si ergonomie pe langa 7d (e mult prea mic si ingramadit, fara joystick, rotita etc), iar buffer-ul e ridicol. Dar nu e locul aici despre aceasta discutie.
Eu nu am de gand sa trec la Nikon, am sticla de top, iar ei nu imi ofera absolut nimic mai bun in ceea ce ma intereseaza.
De aceea sper ca 70d sa fie doar un prim pas si sunt foarte curios sa vad imagini reale, nu ceea ce prezinta Canon.
De vazut ce poate in lumina scazuta, acolo trag majoritatea imaginilor de wildlife. Wildlife adevarat presupune imagini la rasarit si apus cand activitatea animalelor este maxima, de cele mai multe ori inainte de rasarit sau dupa apus. iso 6400, f4, 1/50 - 1/160, cam asta e lumina in acele conditii.

Daca 7d2 apare si e cum trebuie, pretul nu e foarte important. Poate fi 2500 euro.

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Nu cred ca ar avea mare succes la 2500 de eur. Este aproape pretul lui 5Dm3.

#29
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostCumulus, on 04 iulie 2013 - 23:57, said:

Daca 7d2 apare si e cum trebuie, pretul nu e foarte important. Poate fi 2500 euro.

La un pret mai mic (2300 Eur) poti cumpara deja D800-le de la Nikon de pe amazonul nemtesc. Ar fi sinucidere sa faca un 7D2 asa de scump.
Tot pe amazonul nemtesc, D600 si 6D - FF-uri entry-level - costa doar 1600 Eur.

In conditiile astea, nu prea mai este loc de crop-uri PRO precum 7D, D300. S-a terminat. Au ucis segmentul asta.
Nu are sens ca cele doua modele sa mai aiba urmasi.

In perioada imediat urmatoare, se pot intampla multe schimbari de genul asta. Nu este imposibil ca DSLR-ul pe crop sa dispara complet.
De exemplu, entry-level-uri precum 1100D, D3200 sunt amenintate de valul mirror-less.
Orice este posibil.
-

Edited by katran, 10 July 2013 - 08:24.


#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 10 iulie 2013 - 08:12, said:

In perioada imediat urmatoare, se pot intampla multe schimbari de genul asta. Nu este imposibil ca DSLR-ul pe crop sa dispara complet.
De exemplu, entry-level-uri precum 1100D, D3200 sunt amenintate de valul mirror-less.
Orice este posibil.
-
Nici gand. DSLR-ul pe crop va ramane "in perioada imediat urmatoare" de departe cel mai bine vandut ILC.
Nu te lua dupa propaganda ieftina, piata MILC stagneaza iar FF-urile sunt prea scumpe.

70D-ul este posibil sa fie urmat de un 7DMkII, spun zvonurile (si ceilalti producatori lansand APS-C-uri avansate). Este loc si pentru un asemenea aparat.

Edited by TS030, 10 July 2013 - 09:03.


#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pai cum sunt scumpe FF-urile ? Eu tocmai iti dadeam exemple de FF-uri relativ ieftine.
Spun relativ in comparatie cu APS-C-uri precum 7D, D300, E5....

7D, E5 si cred ca si D300 au fost lansate la preturi de 1700$/1700 Eur. La banii astia te poti uita acum dupa FF-uri.
De asta spun ca crop-uri mai scumpe de 1200-1300 Eur nu au sens, iar lansarile din ultimii 2-3 ani confirma asta.

Daca Olympus ar scoate un E7 la 1700 Eur, nu cred ca l-as mai cumpara.

Edited by katran, 10 July 2013 - 11:15.


#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Pai cum sunt scumpe FF-urile ? Eu tocmai iti dadeam exemple de FF-uri relativ ieftine.
Spun relativ in comparatie cu APS-C-uri precum 7D, D300, E5....

E5 nu e APS-C.

Quote

7D, E5 si cred ca si D300 au fost lansate la preturi de 1700$/1700 Eur. La banii astia te poti uita acum dupa FF-uri.
Care FF-uri la banii astia nu se apropie nici macar o idee de AF-ul si rafala unui 7D sau D300 (nu am folosit E5 asa ca nu imi dau cu parerea).

Quote

Daca Olympus ar scoate un E7 la 1700 Eur, nu cred ca l-as mai cumpara.
Pai nu cred ca au sa scoata asa ceva...
Daca am vazut eu bine preturile (exceptand ofertele sau mai stiu eu ce), cel mai scump APS-C modern e undeva la 1000 Euro iar cel mai ieftin FF modern e undeva la 1700Eur. Exista spatiu berechet intre 1000 si 1700 pentru inca o camera.

Acum, nu stiu ce sa zic... ca vor fii, ca nu vor fii... camera mea actuala inca face poze bune si nu-s eu in stare sa o folosesc la maxim...

Edited by StefanSC, 10 July 2013 - 11:27.


#33
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu toata lumea cade in extaz la auzul termenului de FF. Asa cum s-a spus si mai sus, exista suficiente situatii in care un apsc este mai avantajos: factorul de crop, gama mai larga de obiective, performantele mai bune ale obiectivelor ff pe zona de crop, rafala, dimensiune, greutate. Cu teoria de mai sus ar trebui sa nu mai existe nici compacte, iar ff sa fie pus in pericol in viitor de mf.

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 10 iulie 2013 - 10:53, said:


Pai cum sunt scumpe FF-urile ? Eu tocmai iti dadeam exemple de FF-uri relativ ieftine.
Spun relativ in comparatie cu APS-C-uri precum 7D, D300, E5....
Tu vorbeai de disparitia APS-C-urilor pe crop, lucru care n-are cum sa se intample prea curand. Degeaba sunt FF-urile "relativ ieftine" daca sunt mult peste pretul pe care majoritatea cumparatorilor de DSLR-uri crop e dispusa sa-l plateasca. MILC-urile crop n-or sa urce nici ele asa usor.
Iar daca ti se pare ca FF-urile se ieftinesc, ei bine... Sony A850 a fost anuntat pentru $2000, cu $100 mai putin decat noile modele Canon/Nikon.

Un APS-C high end, asa cum spun si DSops si StefanSC, poate oferi unele avantaje in comparatie cu un FF entry level - la un pret ceva mai mic.

#35
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 10 iulie 2013 - 15:18, said:

[size=4]

Un APS-C high end, asa cum spun si DSops si StefanSC, poate oferi unele avantaje in comparatie cu un FF entry level - la un pret ceva mai mic.

Doar daca producatorii scot asa ceva, insa realitatea e ca varfurile de gama APS-C au imbatranit. Au 4 ani. Daca vroiau sa scoata inlocuitori, ar fi trebuit sa scoata pana acum. Cred ca toamna asta va lamuri definitiv lucrurile : daca scot APS-C-uri PRO sau nu scot.
Producatorii stabilesc cum bate vantul. Este greu sa mentina in productie 3 game de camere cu obiective interschimbabile. Mai devreme sau mai tarziu vor trebuie sa sacrifice niste modele si niste segmente. Cred ca segmentul APS-C PRO este primul care a fost sacrificat,

Cat despre disparitia DSLR-ului pe crop, am vorbit ca despre o posibilitate nu ca despre ceva iminent. Banuiala mea este ca aici se vor sacrifica cele mai multe segmente.

Se vor intampla multe in perioada asta.
De exemplu eu nu m-as fi asteptat ca telefoanele mobile sa ajunga sa concureze camerele compacte, dar este o realitate. Au scazut vanzarile la compacte si unii producatori au anuntat deja, fie reducerea volumului de productie, fie inchiderea completa a unor linii de productie.

-

Edited by katran, 10 July 2013 - 21:01.


#36
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 08.01.2010
Toni, am vrut sa spun 2500$.
Ideea unui 7d2 cu AF de 5d3 (cu mai putine puncte), cu un senzor nou, o calitate a imaginii buna si cu macar un stop de iso mai bun fata de original (lansat acum 4 ani) ar avea un succes nebun. Pentru wildlife ar distruge un FF cu TC atasat. Un 6d este foooooarte lent.
7d e folosit preponderent pentru wildlife/pasari si acolo unde e nevoie de viteza. Intre 8 fps si 4-6 fps e diferenta mare, desi pe hartie poate nu pare. Cand ai o secunda sa tragi cateva cadre e diferenta intre a alege din poate 3-4 imagini clare sau a veni acasa cu o singura imagine buna. Nu are niciun sens sa il folosesti la nunti, portret, studio, street etc, acolo face sens un FF.
Totul e sa puna un senzor si un AF competente.
70d e un succesor pentru 60d si atat. Nici macar AF-ul nu e la fel de bun cu al vechiului 7d.
7d a rezistat 4 ani pe piata pentru ca nimeni nu a venit cu ceva mai bun intre timp, acum D7100 e mai bun la majoritatea capitolelo, desi are un buffer de toata jena si o ergonomie slaba, constructie inferioara, viteza redusa etc.
APSC-H cred ca va dispare.

Edited by Cumulus, 10 July 2013 - 21:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate