Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Nume românești, de români și din România vechi și noi.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 florincroitoru, on 07 iulie 2013 - 11:05, said:

Eu de pildă sînt în acte Croitoru, dar tata e Croitoriu...cu iu la sîfrşit.
Nu stiu de unde era de loc tatal tau dar terminatia in "-iu" e frecventa in Moldova. Din pacate in majoritatea cazurilor asemenea nume sunt pronuntate incorect, de multe ori chiar de posesorii lor.
De exemplu, se pronunta Pescariu cu accent pe ultima silaba (riu) cand corecrt e sa se accentueze a doua silaba (ca) pentru ca e vorba de "pescaru" pronuntat moldoveneste.
La fel, trebuie pronuntat Morariu (sau Murariu), nu Morariu / Murariu
Plugariu, nu Plugariu
Cojocariu, nu Cojocariu
Ciubotariu, nu Ciubotariu
etc

#56
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Apropo de „morariu”.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FRej74EP_Ow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 salomee, on 06 iulie 2013 - 18:49, said:

N-as crede ca un nume de familie are ca istorie numele unei rase de caini...
De ce nu? Un om "colţos" ar fi putut sa fie poreclit de consatenii lui "Barac" pentru ca le aducea aminte de un astfel de caine. Iar apoi porecla s-a transformat in nume de familie. La fel ca in cazul numelor de familie Lupu, Ursu, Vulpe, Capra, Soarece, Cinteza, Cucu, Curca,  - onomastica se intalneste adesea cu zoologia.

 cstrife, on 08 iulie 2013 - 00:05, said:

Apropo de „morariu”.
Korekt!

#58
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 ego_zenovius, on 07 iulie 2013 - 23:59, said:

Nu stiu de unde era de loc tatal tau dar terminatia in "-iu" e frecventa in Moldova. Din pacate in majoritatea cazurilor asemenea nume sunt pronuntate incorect, de multe ori chiar
Plugariu, nu Plugariu
Cojocariu, nu Cojocariu
Ciubotariu, nu Ciubotariu
etc
Tata e din Piatra Neamț.
presupun că în Moldova sînt pronunțate bine.În București sînt mai întodeauna pronunțate rău.Am impresia că unii intelectuali le pronunță inadins greșit ca să nu se creadă cumva că ei ar fi de la țară.

 ego_zenovius, on 08 iulie 2013 - 00:14, said:

De ce nu? Un om "colțos" ar fi putut sa fie poreclit de consatenii lui "Barac" pentru ca le aducea aminte de un astfel de caine. Iar apoi porecla s-a transformat in nume de familie. La fel ca in cazul numelor de familie Lupu, Ursu, Vulpe, Capra, Soarece, Cinteza, Cucu, Curca,  - onomastica se intalneste adesea cu zoologia.
Korekt!
Da; și Al Graur era de părerea asta.
Eu cred că Barac poate apare și fiindcă alții pe acolo erau porecliți Băran, Ciobanu, Baciu, Mocanu, Băbanu...sau alte nume  legate de meseria de păstor.Barac e și el legat de această meserie.

#59
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
În jurul anului 1410, domnitorul Alexandru cel Bun (1400-1432) a dăruit vornicului Miclăuş (1380-1440), membru în Sfatul Domnesc, o moşie întinsă, situată în apropierea de Lunca Siretului. Moşia a devenit cunoscută sub denumirea de Miclăuşeni, după moartea vornicului. La 25 aprilie 1591, urmaşii vornicului Miclăuş au vândut moşia către vistiernicul Simion Stroici (1550-1623). Acesta a construit aici un conac ale cărui ruine se mai puteau încă vedea la începutul secolului al XX-lea.
Printr-un testament din 5 iunie 1622, vistiernicul Simion Stroici a lăsat moştenire satul Miclăuşeni "Lupului Prăjăscului şi nepoatei mele Saftei, şi fiului meu, la Gligorie, cu heleştee şi cu prisăci şi cu tot venitul, pentru că i-am luat spre dânşii ca să-mi fie ei ficiori de suflet". La sfârşitul secolului al XVII-lea (în 1697), urmaşii lui Lupu Prăjescu, neavând urmaşi, au lăsat domeniul fraţilor Ioan şi Sandu Sturdza, cu care se înrudeau.

sursa

sau

Pe moşie locuiau şi munceau ţărani clăcaşi şi ţigani vătraşi robi, care şi astăzi poartă nume de meserii: Bucătaru, Muraru, Pitaru, Curelaru, Mindirigiu, Bivolaru, Surugiu, după cum scrie Costin Merişca, în lucrarea...

#60
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Am avut o străbunică pe care o chema Pachiţa.
Nuş ce fel de nume e ăsta.

#61
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
E un diminutiv de la un nume. De ex Dochiţa e de la Evdochia.
Există şi masculinul Pache. Pache Proptopopescu, celebru primar al capitalei înaintze de război.
Nu îmi dau seama pe moment de la ce vin Pache şi Pachiţa. Poate de la Pavel, Paul. Poate de la Patriciu, Patricia?

#62
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu am avut un strabunic pe care-l chema Moscu, oare ce origine o avea? ot timpul m-am intrebat de unde vine ca e un nume neobisnuit.

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 draculescu, on 27 iulie 2013 - 22:10, said:

Eu am avut un strabunic pe care-l chema Moscu, oare ce origine o avea? ot timpul m-am intrebat de unde vine ca e un nume neobisnuit.

Cred că era evreu.

#64
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 draculescu, on 27 iulie 2013 - 22:10, said:

Eu am avut un strabunic pe care-l chema Moscu, oare ce origine o avea? ot timpul m-am intrebat de unde vine ca e un nume neobisnuit.

Moscu vine de la un nume de botez; botez creștin.E o formă romînească de la Moise, care este tot o adaptare romînească de la ebraicul Moșe.

#65
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 draculescu, on 27 iulie 2013 - 22:10, said:

Eu am avut un strabunic pe care-l chema Moscu, oare ce origine o avea?
Foarte posibil origine greceasca sau aromaneasca.

#66
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Pe alt topic puneam intrebarea "care e originea numelui Basescu?". Raspunsurile au fost, dupa parerea mea, nu foarte concludente.
Am si alte nedumeriri legate de nume de politicieni:
1. Ponta - eu unul n-am mai intalnit acest nume. De la ce poate sa vina?
2. Geoana - credeti ca are vreo legatura cu aromanescu "gionu" insemnand "baiat, tanar" (june). Vezi:
http://lyricstransla...ino-baiete.html
(ina, ina gione=vino, vino baiete)
3. Boc - sper sa nu veniti cu explicatia care implica cuvantul turcesc bok(=cacat)... Are cineva idee, in "ardeleneste" cuvantul "boc" are vreo semnificatie? Sau e doar o onomatopee?
4. Udrea - de la ce o fi venind? Am intalnit numele "Urdea" care, ma gandesc, o fi venind de la "urda" (dar nu sunt sigur). Dar "Udrea"? O fi vorba tot de "Urdea" dar cu o inversare de sunete sau e altceva?
5. Duvaz
6. Șova
7. Fenechiu
8. Zgonea
9. Blaga
10. Igas
etc

Edited by ego_zenovius, 05 August 2013 - 00:09.


#67
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Da....nu sînt concludente  pt că nu te satisfac pe tine. Să spui, ca mine de ex, că Băsescu vine de la numele unei mici localităţi nu îţi produce plăcere. E prea banal.
Ponta nu e nume romînesc. Posibil să fie slovac.Mama lui Ponta a avut ca nume de fată Naum, care e un nume tipic evreiesc. Deci Ponta este ovreiaş.
Şova e un nume slovac; înseamnă pe romîneşte bufniţă.
Cred că Udrea e o formă romînească veche de la Andrei.
Urdea cred că e de la urdă.
Blaga poate fi o variantă de la Bolog, Bologa, care e una din denumirile pt romîni. Alte variante sînt  Blok şi Bolok
Cred că Geoană e un nume la origine makedon.
Boc mi se pare a fi nume german; înseamnă în germană ţap şi dacă te uiţi într-o carte de telefon a Berlinului acest nume e destul de răspîndit. Se poate şi altă variantă; ca numele să fi fost Bîc sau Băc; înseamnă taur. Nu au avut diacritice şi a fost scris Boc. În Moldova şi muntenia se zice şi buc la taur.

#68
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Blagă văd că înseamnă avuţie în zona Banatului unde-şi găseşte un frate în sârbă unde blago înseamnă acelaşi lucru.
Aviz la numele lui Blaga.

Ponta poate veni şi de la Pontus.
Cuvând destul de uzitat în lumea greacă.
Grecii pontici se deosebesc aici de restul grecilor.
Sincer, mie V Ponta-mi pare a fi turc la origini.

Edited by paradigmatic, 05 August 2013 - 10:26.


#69
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
De Duvaz cred ca e o transformare/regionalism (?) pentru "ovaz" (as spune ca l-am si auzit/citit ca atare intr-o zicere/poezioara folclorica, da' mi-e sa nu ma insele memoria).

Zgonea - poate sa aiba originea in "(a) izgoni" - cu multe posibilitati, paznic, pandar, pastor, calaret etc.

Pe mine "Fenechiu" ma incurca cel mai mult. Terminatia trimite la Moldova, dar pronuntat ca atare, ma incurca si mai rau.

#70
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 skandal, on 19 august 2013 - 16:07, said:

Pe mine "Fenechiu" ma incurca cel mai mult. Terminatia trimite la Moldova, dar pronuntat ca atare, ma incurca si mai rau.
Singurul cuvant din DEX cat de cat asemanator cu "Fenechiu" este "finchiu" cu accent pe prima silaba, insemnand "cinteza":
http://dexonline.ro/definitie/finchiu
Totusi, diferenta intre "Fenechiu" si "finchiu" mi se pare cam mare pentru a putea sa le punem in legatura.

#71
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Fenechiu pare înrudit cu Fane de la Ştefan.

#72
DacicusDava

DacicusDava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2013
Fiecare popor îşi are specificul său când vine vorba şi de nume... Cum iatlienii au terminaţia în o/i sau ruşii în ov/ii , la fel şi noi avem multe nume care termină în escu sau eanu. De aceea nu ştiu de ce te miră acest fapt? Numele despre care scrii că ar avea terminaţia în iuc, sunt de origine ucraineană!

 paradigmatic, on 22 iulie 2013 - 09:46, said:

Am avut o străbunică pe care o chema Pachiţa.
Nuş ce fel de nume e ăsta.
Eu am o mătuşă care o cheamă, la fel, Pachiţa. Acesta de fapt este un diminutiv care vine de obicei de la numele Parascovia sau Paraschiva.

 paradigmatic, on 22 iulie 2013 - 09:46, said:

Am avut o străbunică pe care o chema Pachiţa.
Nuş ce fel de nume e ăsta.
vine de la Paraschiva, Parascovia sau Paraschiţa fiind ceva mai vechi

Edited by DacicusDava, 22 August 2013 - 23:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate