Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Nume românești, de români și din România vechi și noi.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Ergaust, on 04 iulie 2013 - 14:53, said:

Mircea, Mihai, Vladislav, Iancu, Matei, Alexandru, Bogdan, Grigore, Petru, Constantin, Niculae(Nicolae). Acestea sunt cateva nume de domnitori intalnite in secolele 15, 16 si 17. Cum "ie" cu numele astea,florincroitoru?
Cum să fie? Am scris mai sus: sînt nume creştine , adică nume de botez.Unele provin din Limba greacă(Nicolae, Grigore,Constantin) altele din slavonă(Vladislav, Bogdan) În orice caz nu văd vreun nume dacic sau latin.
Nume de persoană dacice poţi vedea pe placa dacică cu Nr 120, pe care am descifrat-o ieu. Sînt acolo 15 nume dacice, adică o listă.Placa adică poza, transcrierea de mînă text nedespărţit în cuvinte, transcrierea cu text despărţit în cuvinte, transcrierea cu litere latine, citirea textului cu glas (il poti descarca in Format MP3). Apeşi acolo unde scrie MP3 şi auzi textul citit de mine în Media Player.
Tot pe acea placă ie dovada că numeralele romîneşti nu vin din latină. Pe placă se află numeralele 1, 9, 10.
Placa ie scrisă în limba romînă, mai precis un grai vechi din Banat. http://florincroitor...od.com/id5.html

Edited by florincroitoru, 04 July 2013 - 15:45.


#38
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Sânt curios dacă le ai doar cu istoria română, sau şi universală?
Deci, vrei să spui că nu avem niciun domnitor cu nume dacic?

#39
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Păi, am spus deja: nu văd nici un nume dacic ori latin printre numele de voivozi.Dacă tu vezi vreunul, arată-l.

#40
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 florincroitoru, on 04 iulie 2013 - 15:27, said:

Biţă, Nuţă etc sînt specific romîneşti ai dreptate.
Nu stu de la ce vine Biţă, dar Nuţă, Nuţu vine de la Ion->Ionuţ->Nuţu, Nuţă. Asa ca nici asta nu e romanesc.

 criztu, on 04 iulie 2013 - 15:08, said:

un alt nume interesant e Musha (care parca e dat din aromanul Musha = frumos), si ai dacicul Muca-por (Muca fiul) probabil muca a dat musha, si atunci Mucea nu mai are nici o treaba cu cuvantul "muci" si te lamureste si de originea slavicelor de tipul Misha.
Misha la rusi vine de la Mihail, asa cum Mişu la romani vine de la Mihai. Nici o legatura cu Mucapor.

#41
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Nu.....NU pricepi ce zice iel! Nici ieu nu am priceput din prima: zice că felul în care sînt scurtate aceste nume ieste specific romînesc:
Constantin; Titu, Costică etc
Ion; Neluţu, Neluţă, Uţă, Luţă, Nuţă etc
Nu ie vorba de originea numelor Ion, Constantin etc. ie vorba numai de felul, stilul, în care sînt transformate.
Are dreptate.

 ego_zenovius, on 04 iulie 2013 - 22:10, said:

Misha la rusi vine de la Mihail, asa cum Mişu la romani vine de la Mihai. Nici o legatura cu Mucapor.
Aşaaaa...Mişa....Mişu....Vezi ai dreaqu; unii nu au conştiinţă romanică. În loc să zică precum italienii adică Michele ori mai romînizat Michelu, iei spun aproape ca ruşii ăia urîţi, slavi barbari.

#42
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Astea-s nume de creştini cu particularităţi regionale.
Este foarte greu dacă nu imposibil de aflat care sunt numele barbarilor păgâni.
În urma creştinării şi a botezului, toate numele din vechime s-au schimbat.

#43
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
1. ΕΡΙΕΨΕΡ ΔΑΠΗΨΕΟ ΛΩ ΨΕΝΟΥΚΛΟ ΧΧΧΧΧΧ
2.Ε ΩΡΟΛΥΕΟ ΛΩ  ΕΛΥ Α ΚΑΡΣΕΟΥ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
3.Ε ΖΟΡΑΣΕΟΥ ΛΩ ΜΟΛΕΟ  ΔΑΒΟ ΧΧΧΧΧΧΧΧ(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
4.ΓΟΥΕΡΩ ΛΩ  ΔΙΝΩ ΨΕΘΩ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
5. ΖΑΠΥΕΩ ΛΟ ΖΟΥΡΟ  ΔΑΒΩ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
6. ΚΩΡΜΥΟ ΛΩ ΝΟΒΥ ΔΟ ΥΝ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
7. ΨΕΥΖΟ ΛΩ ΣΙΨΙ ΔΟ ΝΟΕ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
8. ΜΑΝΗΣΟ ΛΟ ΖΙΔΩ ΔΑΒΟ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
9. ΒΕΡΥΣΟ ΣΑΥΧ ΔΑΒΟ ΠΑΝΟΝΕΟ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
10. ΔΩΥΕΓΩΕ ΠΟΛΘΩ ΔΑΒΟ ΣΑΡΜΑΤΗΟ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
11. ΚΑΡΠΩΔΟ ΛΩ ΣΑΡΤΑΠΙΕΟ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
12. ΠΑΡΙΩΖΟ ΛΟ ΕΡΜΥ  ΔΑΒΟ (Χ)(Χ)(Χ)
13. ΜΟΝΓΑΙΩ ΛΩ ΝΑΠΩΚΟΕ (Χ)(Χ)(Χ)(Χ) – –
14. ΓΟΥΡΩΕ ΛΟ ΚΟΜΙΕΟ  ΔΑΒΟ (Χ)(Χ)(Χ)
15. ΠΑΛΟΕ ΛΩ ΣΑΡ   ΔΑΒΟ ΣΕΨΕ ΣΤΟΙΙ – (Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)(Χ)
ΚΩΤΩ ΠΟΛΕΟΥ ЧΕΝΕΟΥ
ΜΑΕΡΟ ΒΗΡΕΩ – Θ – Α –
http://florincroitor...od.com/id5.html Aici citirea completă cu poza plăcii şi transliterare.Pt auzire apeşi acolo unde e scris MP3.

Edited by florincroitoru, 05 July 2013 - 11:34.


#44
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Dar in "romîneşte" nu poti scrie niciunul dintre acele nume? Sa putem compara clar(cand spun romaneste ma refer la forma "citita" a acelor nume).

#45
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Am dat link unde poate fi vazut si auzit mai mult. Acolo le vezi scrise şi cu litere latine şi le auzi citite de mine.

#46
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013
Numele ''Barac'', folosit in general ca nume de familie, de unde vine ?

Am cunoscut pe cineva cu acest nume, originar dintr-o asezare din
jud. Prahova.

#47
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
În astfel de cazuri este indicat să dai o raită prin Dex:

barác, -ă, baráci, -e, adj. (reg.; despre câini) flocos, cu păr și mustăți mariSursa: Permalink
barác (-că), adj. – Rasă de cîine cu păr mult, originară din Asia. Tc. barak (Hasdeu 2481).Sursa: Permalink
barác m. (turc. barak). Vechĭ. Un fel de cîne de vînat cu păru lung. V. brac 3.Sursa: Permalink
BARAC, Ioan (1776/1777-1848, n. sat. Alămor, jud. Sibiu), scriitor român. Basmul alegoric în versuri „Istoria despre Arghir cel frumos și despre Elena cea frumoasă” (adaptare); traduceri și prelucrări de romane populare („Halima”).
Sursa: Permalink
Acest nume provine desigur dintr-o poredclă.
Eu am cunoscut mai demult un cioban care mi-a spus că are cîini din rasa barac şi că lui aceştia i se par cei mai buni.

#48
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Dar  numele Goşman? E numele unui stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra(de spate ori)-bunic de-al meu(pomenit in gravura bisericii din Cărpiniş ca unul dintre fondatori). Provine numele asta din gociman sau n-are legatura?

#49
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 florincroitoru, on 06 iulie 2013 - 17:09, said:

În astfel de cazuri este indicat să dai o raită prin Dex:

barác, -ă, baráci, -e, adj. (reg.; despre câini) flocos, cu păr și mustăți mariSursa: Permalink
barác (-că), adj. – Rasă de cîine cu păr mult, originară din Asia. Tc. barak (Hasdeu 2481).Sursa: Permalink
barác m. (turc. barak). Vechĭ. Un fel de cîne de vînat cu păru lung. V. brac 3.Sursa: Permalink
BARAC, Ioan (1776/1777-1848, n. sat. Alămor, jud. Sibiu), scriitor român. Basmul alegoric în versuri „Istoria despre Arghir cel frumos și despre Elena cea frumoasă” (adaptare); traduceri și prelucrări de romane populare („Halima”).
Sursa: Permalink
Acest nume provine desigur dintr-o poredclă.
Eu am cunoscut mai demult un cioban care mi-a spus că are cîini din rasa barac şi că lui aceştia i se par cei mai buni.

N-as crede ca un nume de familie are ca istorie numele unei rase de caini...
Exemplul din Dex se refera la rasa numita Brac, acel caine de vanatoare cu par lung.

Asa ca, am cautat prin Google, si ce-am gasit mi-a intarit banuiala :
BARAC, prenume care a disparut din onomastica crestina. El s-a mentinut in onomastica romaneasca doar ca nume de familie. Are sensul de “fulger” sau “trasnet”.
Sursa : http://www.bebecurie...articole/?p=205

De fapt, BARAC se traduce ''fulger'', nu ''traznet''.
Te las pe tine sa ghicesti din ce limbaPosted Image
Este insa, inca o dovada, (pe care n-ai s-o recunosti), a influentei, chiar
daca nu prea mare, lasata in limba romana de catre un grup de soldati
adus in Dacia de catre Romani...

Edited by salomee, 06 July 2013 - 18:50.


#50
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Pe moment nu aş putea spune ce e cu numele Goşman.
Numele este Barac. E o rasa de ciini ciobăneşti cu părul lung. Îndeobşte nu se zice barac pt rasa brac, care este o rasă franţuzească de cîini de vînătoare.
Îmi pare rău, domnişoară; visaţi la soldaţi romani. dacă barac înseamnă ceva în romîneşte e clar că din romîneşte e şi numele. ca să iei un cuvînvt romînesc şi să îţi închipui că e străin denotă doar o mare naivitate. Îmi e clar că habar nu aveţi cum se dau poreclele aceste din care provin nume de familie ca Barac sau  Baran (Băran). Ultimul e sinonim pt berbec.
Ce frumos este să visăm la romani!

#51
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 florincroitoru, on 06 iulie 2013 - 19:38, said:

Pe moment nu aş putea spune ce e cu numele Goşman.
Numele este Barac. E o rasa de ciini ciobăneşti cu părul lung. Îndeobşte nu se zice barac pt rasa brac, care este o rasă franţuzească de cîini de vînătoare.
Îmi pare rău, domnişoară; visaţi la soldaţi romani. dacă barac înseamnă ceva în romîneşte e clar că din romîneşte e şi numele. ca să iei un cuvînvt romînesc şi să îţi închipui că e străin denotă doar o mare naivitate. Îmi e clar că habar nu aveţi cum se dau poreclele aceste din care provin nume de familie ca Barac sau  Baran (Băran). Ultimul e sinonim pt berbec.
Ce frumos este să visăm la romani!

Da, Barac inseamna ceva in romaneste, dar cuvantul nu este romanesc.
Asa cum am spus, tradus, inseamna fulger.
Si asa cum am intuit, nu vei recunoaste ca am dreptate.
Nu este nici o porecla, nu este (in cazul asta), numele unei rase de
caine. Este un nume, a carui origine este in alta limba decat cea romana.
Chiar daca nu-ti face placere...

Si, asa cum imi recomandai mai-nainte sa dau o raita prin Dex pt. a gasi
originea numelui Barac, te-as ruga sa-mi arati in Dex, explicatia cuvantului Băran.
Eu am cautat-o si n-am gasit-o.

#52
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
S-a cerut originea numelui, nu originea cuvîntului.Nu contează ce înseamnă barac în altă limbă. Romînii oricum nu ştiu acest lucru aşa că nu asta a contat cînd s-a dat această poreclă. Aceasta este o poreclă în cazul cînd se dă unui om.
Dacă băran şi baran lipsesc din Dex nu e vina mea.Din Dex lipsesc multe. Oricum nu e obligatoriu să figureze pt că baran (berbec) şi bărăniţă (oaie) sînt regionalisme iar Dex-ul nu e specializat în regionalisme.
Nu am căutat dar presupun că în Dex nu sînt trecute nici vâlc (lup) ...vâlciţă(lupoaică).Există Lupu, dar şi Vâlcu, ca nume de persoană.Un bucureştean în mod normal nu pricepe sensul unor cuvinte ca vâlc, băran, bărcan, barac pt că le vede doar în nume de familie, iar acolo sînt scrise de multe ori conform unei ortografii din trecut. De ex Bărcan e întîlnit scris Borcan pt că în trecut nu exista litera cu diacritic ă. Pt ţ se grafia e sau o. Din Bărcan sînt derivatele Bărcu şi Bărcea, care în trecut erau grafiate Bercu, Bercea, iar grafia a influenţat vorbirea astfel că toţi pronunţă aceste nume azi cu e, nu că ă. Numele de familie odată scrise în acte trebuie  lăsate aşa pt că altfel se produc încurcături.
Se mai fac greşeli, chiar de către funcţionari. Eu de pildă sînt în acte Croitoru, dar tata e Croitoriu...cu iu la sîfrşit. Un funcţionar neatent m-a trecut în certificatul de naştere Croitoru.
Numele Vâlcu e trecut în acte uneori Vilcu...cu i, pt că nu exista literă specială. Numele româneşti din Ardeal au fost scrise de către funcţionarii austro-ungari după cum s-au priceput aceştia, de aceea ne apar nume ciudate azi de ex un nume ca Brezu (breazu) a fost scris de un funcţionar Bräsu si apoi la noi a ajuns Brasu.
Deci numele Barac e românesc şi are înţelesul din Limba română, adică la noi nu înseamnă şi nu a însemnat vreodată fulger.
Ar fi cazul să fii mai pertinentă, cel puţin ca mulţumire că mă obosesc să îţi răspund. Eu am citit măcar nişte cărţulii despre numele de persoană şi de locuri, unele încă acum vreo 40 de ani, cum ar fi cartea Nume de locuri şi de persoană scrisă de Alexandru Graur.Ar fi cazul deci să citeşti cu atenţie măcar o lucrare pe tema aceasta înainte să dai lecţii unora ca mine care se ocupă cu aceste lucruri şi au studiat ceva mai mult ca tine.

#53
legionarul2

legionarul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.02.2012

 salomee, on 06 iulie 2013 - 21:14, said:


Da, Barac inseamna ceva in romaneste, dar cuvantul nu este romanesc.
Asa cum am spus, tradus, inseamna fulger.
Si asa cum am intuit, nu vei recunoaste ca am dreptate.
Nu este nici o porecla, nu este (in cazul asta), numele unei rase de
caine. Este un nume, a carui origine este in alta limba decat cea romana.
Chiar daca nu-ti face placere...

Prin anii 2000 lucram in zona Gote Delcev in Bulgaria cu un grup de greci Sporovaind noi la o cafea pe o terasa superba i-am cerut ospataritei o scrumiera,bineinteles pe limba greaca.Banuiam ca fiind zona de frontiera o sa inteleaga ce ii cerem.Nu are rost sa-ti spun ce rasete si chiote s-au starnit.De fapt noi ii ceream :coaie".Acelas cuvint,alta limba,alt inteles.De aicea intelege tu ce vrei.

#54
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
http://en.wikipedia....rak_(given_name)

Sunt două etimologii posibile pentru numele românesc Barac. Fie dintr-un nume biblic, fie de la o rasă de câini numită barac. Înclin să cred a doua variantă.

Mai jos, un articol care cuprinde multe nume de români de la începutul sec. XIX.

http://www.historia....iaza-basarabia#

Edited by cstrife, 07 July 2013 - 21:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate