Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Nume românești, de români și din România vechi și noi.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Propun un topic despre nume româneşti sau mai bine spus nume din România.
Observ că numele celor din trecut nu prea mai sunt folosite astăzi.
Plus că există o invazie de escu care sincer nuş de unde vine.

Citeam deunăzi un text din http://tipariturirom....wordpress.com/

În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Eu, Petriman, mă pregătesc cu sufletul în timpul vieții mele și dau mânăstirii de la Cozia toată averea pe care o am...

sau

martori: jupan Albul și jupan Ivanco și jupan Stanciul și Cârstian Petru și Hanoș purgar și Boțea, Conț Mihal și Iano și Radul Porca și Andriaș și Constandin și Ștefan a lui Han David și Balin și Mateș al lui Coțani și Antonie Lungul și popa Stoia și Voico de la Ocna și Stan.

sau

...că dăm și am dat această carte a noastră tătarului și robului nostru, care a fugit de la noi și din țara noastră în Țara Leșească, anume Oană tătarul, și copiilor lui, pentru aceea ca el să vină de la sine înapoi, și cu copiii lui, la noi și în țara noastră, iar de robie să fie iertat...

sau

a fost pan Stanciul pârcălab de Cetatea Albă și fiul său, pan Mârza, și pan Vlaicul și fiul său, pan Duma, staroști de Hotin, și pan Goian pârcălab de Chilia și copiii săi, și pan Isaia vornic și copiii săi, și pan Zbiiarea pârcălab de Cetatea Albă, și pan Albul pârcălab de Neamț, și pan Buhtea, și pan Fete pârcălab de Cetatea Nouă, și pan Șteful Cernat, și pan Gangur, și pan Ciocârlie, și pan Iațco Hudici, și pan Ivașco al lui Hrinco, și pan Bodea spătar, și pan Iuga vistier, și pan Iuga postelnic, și pan Negrilă ceașnic, și pan Luca Stolnic, și pan Neagu comis și alții destui dintre boierii noștri moldoveni, mari și mici...

sau

A scris Stețco, la Suceava, în anul 6978 (=1470) februarie 8...

sau

naintea noastră și inaintea tuturor boierilor noștri moldoveni, Nastea și fratele ei, Toma, și sora lor, Ilca, fiii lui Coste, nepoții lui Oană vornic, și Ana și fratele ei, Sima, fiii lui Lazor, de asemenea nepoti ai lui Oană vornic, de bunăvoia lor, nesiliți de nimeni, nici asupriți, au vândut ocina lor dreaptă, din uricul bunicului lor, Oană vornic, pe care l-a avut el de la bunicul nostru, Alexandru Voievod, o bucată de pământ din hotarul Alboteștilor, la gura Săratei, loc de sat, slugii noastre, pan Lupe armaș, pentru 80 de zloti tătărești.

sau

Și s-a sculat sluga noastră, Lupe armaș, și a plătit toți acei bani sluga 150 de zloți, în mâinile lui Stanciul, fiul lui Giurgiu Husea, înaintea noastră și înaintea boierilor noștri.

sau

Iar la aceasta este credința domniei mele, a mai sus scrisului, noi, Ștefan Voievod, și credința preaiubiților fii ai domniei mele, Alexandru și Bogdan-Vlad, și credința boierilor noștri: credința panului Zbiare, credința panului Neagu, credința panului Duma, credința panului Gangur, credința panului Dragoș vornic, credința panului Hărman, credința panului Iațco Hudici, credința panului Dajbog, credința panului Șteful de la Hotin, credința panului Micotă și a panului Reațeș pârcălabi de Neamț, credința panului Andr<eico Cio>r<torovschi>, credința panului Grozea pârcălab de Orhei, credința panului Ion Să<ca>ră p<ârcăl>ab de Cetatea Nouă, credința panului Clănău spătar, credința panului Boldor vistier, credința panului Eremia postelnic, credința panului Andreico ceașnic, credința panului Ion Frunteș stolnic, credința panului Șandru comis și credința tuturor boierilor noștri moldoveni, mari și mici.

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 09:29.


#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Vezi ca nu ai tradus corect unele nume scrise cu alfabetul chirilic...

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu am tradus nimic.
Aşa le-am luat de pe blogul tiparituriromanesti.worpress.ro.

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
"paradigmatic" , textele citate de dumneata includ in cea mai mare parte nume de locuitori traitori la est si nord est fata de Siret !

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostTeophileos, on 01 iulie 2013 - 10:13, said:

"paradigmatic" , textele citate de dumneata includ in cea mai mare parte nume de locuitori traitori la est si nord est fata de Siret !
Foarte bine.
Am găsit aceste nume.
Aduceţi şi voi altele.
Ideal ar fi perioada întemeierii statelor medievale româneşti sau cât mai aproape de această perioadă.
Eu le-am pus pe cele din perioada lui Ştefan cel Mare.

Ar fi interesant să ştim cum sună numele din Moldova lui Ştefan cu cele din Ţara Românească a lui Vlad Ţepeş.

Mi-a atras atenţia faptul că numele de Oană este tătăresc.

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 10:39.


#6
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
paradigmatic, alea sunt nume de moldoveni iar escu e tipic pentru valahi, din unele texte reese ca escu vine de la tzigani

View Postparadigmatic, on 01 iulie 2013 - 10:37, said:

Am găsit aceste nume.
Aduceţi şi voi altele.

citeste letopisetele Tarii Moldovei si vei gasi o suta de nume. exista vreo analogie in tara romaneasca sau valaia a letopisetelor, cronologilor, istoricarilor? sau in anii aia in valahia nici scris nu exista?

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
În Muntenia avem astfel.
Adică de aici.

Litovoi.
Balaci
Stan
Spată
Lică
Bunilă.
Badea
Barbu
Drăghici
Dragomir
Nedelcu.

După care urmează o serie de nume despre care eu cred că provin de la Contantinopol.

Aici văd un prim escu.
Dedulescu,

Din păcare după 1600.
Ideal ar fi înainte.

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 10:50.


#8
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postparadigmatic, on 01 iulie 2013 - 10:37, said:


Mi-a atras atenția faptul că numele de Oană este tătăresc.
Ar fiine dacă ai citi o cărțulie despre numele de persoană. Nu știu de ce trebuie să discutăm pe ce ne trece prin cap nouă pe moment despre nume.De ex ți-a trecut prin cap că Oană ar fi tătărăsc.

View Postgondurasul, on 01 iulie 2013 - 10:42, said:

paradigmatic, alea sunt nume de moldoveni iar escu e tipic pentru valahi, din unele texte reese ca escu vine de la tzigani

citeste letopisetele Tarii Moldovei si vei gasi o suta de nume. exista vreo analogie in tara romaneasca sau valaia a letopisetelor, cronologilor, istoricarilor? sau in anii aia in valahia nici scris nu exista?
Din care texte reiese că terminația escu vine de la țigani?
Cred că în anii ăia nici scris nu exista în Valahia. Poate nu ierau nici valahi pe acolo; numai țigani cu nume terminat în escu.Posted Image dar poate ne lămurești tu.

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postflorincroitoru, on 01 iulie 2013 - 10:48, said:

Ar fiine dacă ai citi o cărțulie despre numele de persoană. Nu știu de ce trebuie să discutăm pe ce ne trece prin cap nouă pe moment despre nume.De ex ți-a trecut prin cap că Oană ar fi tătărăsc.
Ştefan cel Mare spune că ar fi tătar.
Adică

Quote

că dăm și am dat această carte a noastră tătarului și robului nostru, care a fugit de la noi și din țara noastră în Țara Leșească, anume Oană tătarul, și copiilor lui, pentru aceea ca el să vină de la sine înapoi, și cu copiii lui, la noi și în țara noastră, iar de robie să fie iertat

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 10:52.


#10
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Oană ăla putea fi tătar. Numele Oană ieste romînesc.Ieste  provenit de la Ion

View Postparadigmatic, on 01 iulie 2013 - 10:48, said:

În Muntenia avem astfel.
După care urmează o serie de nume despre care eu cred că provin de la Contantinopol.

Aici văd un prim escu.
Dedulescu,
vezi cum pui linkul, ca nu se deschide

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postflorincroitoru, on 01 iulie 2013 - 11:28, said:

vezi cum pui linkul, ca nu se deschide
La mine se deschide.
Nuş ce pot să-i fac!

#12
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Oană era rob tătar. Robii tătari ca şi robii ţigani din acea perioadă primeau numele de la stăpân. Nu-i întreba nimeni cum îi cheamă. Sclavii negri din America nu aveau nume africane de genul Hunga Bunga, ci Jim, Bob, Bill etc Nume simple cum li se puneau şi celorlalte vite din gospodărie.

#13
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Cateva nume din Transilvania(Evul Mediu): Anghel, Atanasie, Gelu, Gosman, Graur,Ioan, Matei. Daca mai gasesc vreunul  postez.

#14
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postcstrife, on 01 iulie 2013 - 16:15, said:

Oană era rob tătar. Robii tătari ca şi robii ţigani din acea perioadă primeau numele de la stăpân. Nu-i întreba nimeni cum îi cheamă. Sclavii negri din America nu aveau nume africane de genul Hunga Bunga, ci Jim, Bob, Bill etc Nume simple cum li se puneau şi celorlalte vite din gospodărie.
Iată o observaţie valoroasă!

#15
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Daca se studiaza vechile scrieri romanesti se pot gasi nume si mai ciudate: Hyperion, El Zorab, Crypto, Enigel,etc.

#16
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postparadigmatic, on 01 iulie 2013 - 10:37, said:

Mi-a atras atenţia faptul că numele de Oană este tătăresc.
Nu e tataresc. Oană, Onu sunt nume care vin de la Ion. Se poate sa fie vorba despre un tatar crestinat, care la botez a primit un nume crestin. Apropo, numele de familie "Botezatu" vorbeste despre un stramos necrestin (tatar, turc, evreu) care s-a crestinat botezandu-se. Toti cei nascuti intr-o familie crestina erau botezati la cea mai frageda varsta, n-ai sa-l numesti "Botezatu" pe unul botezat de cand era bebe. Dar botezarea unui om matur era un fapt iesit din comun, asa ca respectivul era poreclit "Botezatu".

Edited by ego_zenovius, 01 July 2013 - 21:32.


#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cam pe când cădea Constantinopolul

Jurământ de vasalitate al lui Bogdan voievod către Ioan Corvin de Hunedoara (1450)

lui Ianăș de Hunedoara, guvernator al întregii țări a Crăiei și altora

sau

Și la aceasta este credința mai sus scrisului, a domniei mele, Bogdan voievod, și credința iubitului meu fiu Ștefan voievod și credința boierilor noștri: credința panului Duma Braevici, credința panului Oană Julici, credința panului Bratul, credința panului Coste Orăș, credința panului Ivan Balcean, credința panului Dragomir vornic, credința panului Ilie fost logofăt, credința panului Oțel vornic, credința panului Danciul pârcălab, credința panului Lazea, credința panului Costea Danovici, credința panului Tador Vascan, credința panului Tador Moicescu, credința panului Sârbul, credința panului Stanciul comis și credința tuturor boierilor noștri moldoveni, mari și mici.

Ăsta era ta-su lu Ştefan.
Cam aceeaşi boieri.
Probabil taţii ălora de mai sus.

Am priceput cum fu cu tătarul Oană.
Thx.

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 21:50.


#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Pomelnicul de la Bistrița, 1407

Pomenește Doamne pe Bogdan voevod.
Pomenește Doamne pe Lațco voevod.

Pomenește Doamne pe Costea Voevod.
Pomenește Doamne pe Petru Voevod.
Pomenește Doamne pe Roman Voevod.
Pomenește Doamne pe Ștefan Voevod.
Pomenește Doamne pe Iuga Voevod.
Pomenește Doamne pe dreptcredinciosul domn Alexandru Voevod, adevăratul ctitor al acestui Sfânt lăcaș și pe fratele său Bogdan și pe mama lor: Anastasia, și pe doamna Ana. Pe doamna Maria și pe fiica ei Ana. Pe doamna Maria și pe doamna Vasilisa și pe doamna Anastasia.
Pomenește Doamne pe Ilie Voevod.
Pomenește doamne pe Ștefan Voevod și pe doamna lui Maria și pe fiul lor: Alexandru, și pe fiica lor: Alexandria.

i pe mama lui: doamna Stana.
Pomenește Doamne pe Roman Voevod Iliașevici.
Pomenește Doamne pe Petru Voevod, fiul lui Alexandru Voevod.
Pomenește Doamne pe Bogdan Voevod.
Pomenește Doamne pe Alexandru Voevod cel Tânăr.

Pomenește Doamne pe Binecinstitorul Domn Ștefan Voevod, fiul lui Bogdan Voevod și pe mama sa: Oltea, și fiii sai: pe Alexandru, pe Iliaș, pe Petru, pe Bogdan și pe Bogdan Vlad, și pe fiica lui: Olena, și pe doamnele sale: Eudochia, Maria și altă Marie și Mărușca, mama lui Alexandru, și pe frații săi: Ioachim, Ion și Cârstea, și pe surorile sale: Maria și Sora.
Pomenește Doamne sufletul robilor Tăi: al lui Radul Voevod și al doamnei lui, Maria (munteni). Al lui Manoil și al doamnei lui, Ana. Al lui Avraam, al Anei, al lui Isac, al lui Iacov, al lui Melhisedec, al lui David (ai Mangopului).


Ceva nu-i chiar ok cu data acestui pomelnic.
Adică este vb şi de Ştefan cel Mare iar în 1407 Ştefan cel Mare nu prea era nici în studiu de fezabilitate.
Mişto e că-i pomenesc toate nevestele. Posted Image

LE: M-am lămurit.
A început a fi scris în 1407 şi au tot completat pe parcurs.

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 22:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate