Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Istoria Coreei

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#109
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Inca niste informatii despre tranzitia Goryeo-Joseon.
https://www.ekoreajo...op.htm?Idx=3271

Edited by grrrrr, 10 February 2017 - 15:33.


#110
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlefcadio, on 28 iunie 2016 - 12:03, said:

Such a monumental change in taxation was possible thanks to the reformist spirit which prevailed in this age.
Si cand te gandesti ca europenii au rezolvat cat de cat problema taxelor sute de ani mai tarziu.

#111
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postlucifer76, on 10 februarie 2017 - 16:00, said:

Si cand te gandesti ca europenii au rezolvat cat de cat problema taxelor sute de ani mai tarziu.
Problema asta e eterna...
Adica ma rog, va exista cat exista statul.
Totul e, cat de mult a fost stimulata economia si societatea de politicile fiscale.
Koreea a fost cam stagnanta, cel putin per capita, pana in sec.20, deci...

#112
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0C-suMjMiJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by grrrrr, 16 February 2017 - 11:01.


#113
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
E buna de pus la toate trei, e si frumos...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oa3F5N8r_QU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#114
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
bol de ceai, goryeo cca 1150
o aditie recenta colectiei mele, pacat ca are doua hair-line cracks.

ce vedeti ca decoratie nu este pictat sau desenat. in lutul crud, dupa ce bolul a fost lucrat, s'au facut incizii si s'au format astfel decoratiunile. apoi incisiile au fost umplute cu lut alb sau negru dupa caz si la sfarsit totul s;a ars in cuptor.


[ https://s16.postimg.org/6p3go3zud/IMG_20170319_115501.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s16.postimg.org/491na9hrp/IMG_20170319_115418.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#115
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Fain.
Celadonul Goryeo e bine cunoscut.
Dinastia Joseon l-a interzis, cultivand doar portelanul alb. Celadonul nu era destul de modest pentru etica confuciana.

#116
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Disparitia celadonului trebuie vazuta si in raport cu evolutia portelanului. Celadonul este ceramica si nu atat de rezistent ca portelanul.
Avem ceramica, care evolueaza pana la un punct, punct in care nu ma insel este descrisa de un calator (marco polo?) ca fiind atat de subtire incat se vede prin ea. Multi mai tarziu au crezut ca de fapt era descris portelanul. Dar nu, ara ceramica.
Portelanul apare astfel in aceasta evolutie, mult mai rezistent, mult mai stabil in timpul prelucrarii (avem pt unele obiecte de cermaica pana la 95% rebuturi, va dati seama, 95% si astea erau distruse, nelasate pe piata - de aici si costul ridicat si aprecierea lor din vechime si pana in ziua de astazi).
Apoi evolutia se observa in domeniul decorarii. De la formele simple, se trece prin albastrul-cobalt "mahomedan", de se ajunge pana amu vreo 150-200 de ani la niste decoratiuni, indoielnice pentru gustul meu, pline de culori boite, ca nu stiu cum sa le spun.
Ei bine, pe fondul acestor transformari, pe la 1850 si mai apoi dupa 1950 avem doua momente in care se reincearca renasterea celadonului (aici ma refer strict la coreea). Se reuseste cu destul succes, sa renasca aceasta tehnica pierduta, dar totusi lipseste ceva. Nu e vorba cand pui unul langa altul doua piese si stii ca una e veche, ci nu reusesc sa surprinda culoarea. Celadonul verde (nu am avut ocazia sa manuiesc unul albastru), are o subtilitate a culorii (ietati'mi exprimarea), ce pur si simplu nu poate fi reprodusa, sau nu am vazut inca la cele moderne.
Cele moderne sunt destul de consistente in culoare, "oarbe", nu vorbesc, fara finete (nu ma refer la forma).
Probabil procesul tehnologic schimba acest lucru, fiind prelucrate modern, in cuptoare cu temperaturi controlate etc, permite o rata f mica de esecuri, dar ies toate clonate.
Procesul arhaic, cu multw erori, producea atat o variatie a obiectelor, cat si o variatie a culorii.
Ca sa intelegi la ce ma refer si ma opresc aici, imaginati'va o culoare cameleon. Ce isi schimba subtil nuanta si una mata, buna de zugravit in baile publice.

#117
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postargentum, on 20 martie 2017 - 15:59, said:

Disparitia celadonului trebuie vazuta si in raport cu evolutia portelanului. Celadonul este ceramica si nu atat de rezistent ca portelanul.
Poate, dar daca le scapi pe jos, ambele se sparg.
Eu asa stiu ca principalul motiv pentru renuntarea la celadon a fost modestia neo-confuciana.
Puteau foarte bine sa coexiste. Strainilor le placea celadonul, ar fi fost un bun articol de export.

#118
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De fapt au coezistat pt o vreme. Celadon s'a produs si sub joseon pt inceput, dupa. Nu vreau sa intr'o intr'o polemica, dar nu cred ca are foarte mult de a face cu confucianismul.
Doar o chestie de evolutie, cred eu, disparitie a mesterilor etc.
Portelanul a fost the new thing, era mai mult aprecian. Nu uita ca s'a produs si celadon alb, desi mai rar. Productia asta s'a bazat mult pe secrete de fabricatie, pazite f bine. Europenilor le'a luat cateva sute de ani (cel putin 200) pana cand la Meissen au reusit sa scoata ceva decent. Asa si celadonul, a fost suficient sa apara ceva nou, moda sa se indrepte catre portelan, au mai venit si japonezii de vreo 2 ori si au facut o colecta de mestesugari (se apreciaza ca peste 25% din japonezi sunt de fapt urmasii coreenilor luati prizonieri in 1500-1700) si e foarte simplu sa dispara o linie.
Celadonul si ceramica, a ramas in continuare apreciat in japonia pe motive practice.
Exact cand celadonul dispare de pe continent, in japonia incepe sa se de?olte ceremonia ceaiului, unde la mare pret sunt cupele song (jian ware) tenmoku. Astea nu sunt celadon, dar vorbim de acelasi material, glazing diferit.
Ei apreciau cum pastra ceramica temperatura ceaiului, spre deosebore de portelan.



#119
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postargentum, on 20 martie 2017 - 22:22, said:

1De fapt au coezistat pt o vreme. Celadon s'a produs si sub joseon pt inceput, dupa. Nu vreau sa intr'o intr'o polemica, dar nu cred ca are foarte mult de a face cu confucianismul.
Doar o chestie de evolutie, cred eu, disparitie a mesterilor etc.
2se apreciaza ca peste 25% din japonezi sunt de fapt urmasii coreenilor luati prizonieri in 1500-1700) si e foarte simplu sa dispara o linie.
1O fi si asta dar caracterul confucianist al culturii Joseon s-a acutizat in timp.
Normal ca au coexistat la inceput.
Practicile pre-confuciene au coexistat in toate domeniile cu cele noi.
Anii 1390-1500/1550 au fost ani de tranzitie.
Anii 1550-1700 ani de final de implementare a noii culturi si final de eradicare al celei vechi.
Anii 1700-1880 au fost ani confucieni la sange.
2Asta e o exagerare, n-au fost mai mult de cateva zeci de mii de koreeni care sa ramana pe veci in Japonia.
Ca poate chiar jumate din japonezi or fi koreeni din Baekje, inclusiv casa imperiala, e alta discutie. Alta epoca.

#120
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu este exagerare. Pai ia gandeste'te. Ai second xv 10 mil de japonezi. Aduci sa spunem 50k de coreeni. Asta inseamna 5% din populatie. Intr'o tara inchisa, nu e mare lucru ca acesti 5% sa fie stramosii a 25% peste cateva sute de ani. Sunt asimilati ce'i drept, dar au stramosi coreeni.
E drept, astia 50k nu au fost adusi toti in aceeasi zi, ci in timp.
Iar japonezii, iti pot demonstra originea fiecarei persoane cu acte, nu cu teste genetice.

#121
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postargentum, on 21 martie 2017 - 14:37, said:

Nu este exagerare. Pai ia gandeste'te. Ai second xv 10 mil de japonezi. Aduci sa spunem 50k de coreeni. Asta inseamna 5% din populatie. Intr'o tara inchisa, nu e mare lucru ca acesti 5% sa fie stramosii a 25% peste cateva sute de ani. Sunt asimilati ce'i drept, dar au stramosi coreeni.
E drept, astia 50k nu au fost adusi toti in aceeasi zi, ci in timp.
Iar japonezii, iti pot demonstra originea fiecarei persoane cu acte, nu cu teste genetice.
Noh bine, sa ai 1 coreean intre 512 stra-stra-stra...-stra-bunici, nu inseamna ca esti de origine coreeana.

#122
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu neaparat asa, dar e o chestie sa fii 1/8 coreean spre exemplu.
Uite in n-am, de regula asta e limita sa fii considerat nativ. Si vorbim din punct de vedere legal.
Altfel, pt traditia familiei, este posibil sa fii si mai diluat. Iti pot numi multe comunitati in romania, ce si'au pierdut si limba, vb doar romaneste si tot sunt tinuti de "straini"

#123
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postargentum, on 21 martie 2017 - 18:52, said:

Nu neaparat asa, dar e o chestie sa fii 1/8 coreean spre exemplu.

Nu-s atatia.
50.000 la 15-18 milioane cat avea Japonia la 1600, asta nu e nici 0.5%.
Si daca repartizezi asta sa aiba fiecare 1/8 gene koreene, doar 4-5% ar putea fi asa.

Edited by grrrrr, 22 March 2017 - 10:44.


#124
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6XWiddy99R0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wcDnA87_YrQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by grrrrr, 10 May 2017 - 15:48.


#126
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfWCEo1LYfE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate