Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

nume boala

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#19
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.01.2012
Este tragi-comic sa ajungi sa sa cunosti medicamentul dar sa nu cunosti DE CE il iei. In plus, daca nu ai facut analize de laborator specifice pentru boli psihice, tratamentul ti-a fost prescris in mod eronat.

#20
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010

View Postvyyctor1985, on 30 iunie 2013 - 19:30, said:

chiar o sa il intreb pe doctorul ala daca in afara de a ma vedeea 1 minut mai stie si altceva ....de exemplu sa puna intrebari

Schimba doctorul de urgenta ! Asta daca nu ti-au scos deja certificat de handicap iar cineva ia bani de la stat ca asistent....
Chiar si asa, esti adult, vino la Bucuresti , la Obregia , ceri o consultatie la un psihiatru serios, care nu e mana-n mana cu CASMB.
Dar trebuie sa faci rost de documentele medicale pe care se pare parintii tai se pare ca ti le ascund . Macar o reteta, ceva....
Te mai poti salva inca !

#21
vyyctor1985

vyyctor1985

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.06.2013

View PostNelsonMandela, on 30 iunie 2013 - 19:38, said:

Este tragi-comic sa ajungi sa sa cunosti medicamentul dar sa nu cunosti DE CE il iei. In plus, daca nu ai facut analize de laborator specifice pentru boli psihice, tratamentul ti-a fost prescris in mod eronat.
Cel mai probabil esti victima unui criminal.
prima data cand am ajuns la spital a sunat o vecina ca asa a vrut ea sa faca .....

#22
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Nu cred ca conteaza ce a facut sau ce nu a facut vyyctor1985 , fiindca si daca am fi cu totii medici psihiatri , tot nu ne-am putea da cu parerea asupra unui diagnostic  si nu cred ca trebuie sa-l chestionam in privinta aceasta.
Problema este ca el se plange de un tratament care , dupa toate aparentele nu este corect aplicat , despre care nu a fost informat , si care nu pare a-i aduce beneficii.

#23
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu stiu de ce-i dai sperante false mata... Schizofrenia este o boala incurabila si degenerativa, adica merge din rau spre mai rau. Medicamentele (atat timp cat sunt luate regulat) dau o falsa senzatie de insanatosire si asta cu pretul efectelor secundare severe. Cand un medicament nu mai da rezultate inseamna ca s-au uzat receptorii respectivi si atunci trebuie schimbat cu alt medicament care lucreaza pe alt receptor. Si pana la urma se epuizeaza toate variantele. Cateva le-a enumerat si el, printre care si zyprexa care a fost implicat intr-un scandal de milioane de dolari din cauza efectelor secundare nedezvaluite publicului.

#24
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Ii avertizez pe cei care se joaca cu cuvintele "tigani", "nebun", si altele asemenea, sa frecventeze o alta arie sau sa se abtina. Misto-ul se pedepseste. Data viitoare trec la fapte.

#25
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View PostJayBird, on 30 iunie 2013 - 23:57, said:

Nu stiu de ce-i dai sperante false mata... Schizofrenia este o boala incurabila si degenerativa, adica merge din rau spre mai rau. Medicamentele (atat timp cat sunt luate regulat) dau o falsa senzatie de insanatosire si asta cu pretul efectelor secundare severe. Cand un medicament nu mai da rezultate inseamna ca s-au uzat receptorii respectivi si atunci trebuie schimbat cu alt medicament care lucreaza pe alt receptor. Si pana la urma se epuizeaza toate variantele. Cateva le-a enumerat si el, printre care si zyprexa care a fost implicat intr-un scandal de milioane de dolari din cauza efectelor secundare nedezvaluite publicului.

Corect. Nu toata lumea e ca un politician sa poata manevra nspe minciuni in paralel ca si cand ar fi adevaruri absolute. Cat despre diagnosticul de schizofrenie, e cel mai convenabil diagnostic, cu conotatii genetice inca tulburi ce-i drept, dar incetatenite, astfel incat constiinta celor care doar și-au tras-o, dar nu au fot și părinți, să fie absolvită de orice responsabilitate. Da, traumele odata produse, sunt greu de reparat.

Peste vreo 30 de ani cred ca putini vor mai fi normali psihic pe planet earth. Dar poate vor declara schizofrenia ca normalitate. Cum a fost si cu homosexualitatea. Acuma e perfect normala.

Edited by Oneiros, 01 July 2013 - 00:19.


#26
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postvyyctor1985, on 30 iunie 2013 - 19:53, said:

prima data cand am ajuns la spital a sunat o vecina ca asa a vrut ea sa faca .....

banuiesc ca nu ai nici loc de munca, asta e problema, ce program de somn ai ?
am ceva de lucru de acasa pe net, nu castigi mult dar e un inceput, te intereseaza ?

#27
vyyctor1985

vyyctor1985

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.06.2013

View Postaazz, on 01 iulie 2013 - 05:14, said:

banuiesc ca nu ai nici loc de munca, asta e problema, ce program de somn ai ?
am ceva de lucru de acasa pe net, nu castigi mult dar e un inceput, te intereseaza ?
ma culc cam pe la 23 si ma trezesc devreme pe la 7
ma intereseaza dar sa vedem cum facem cu livrarea banilor , intr-un cont ceva , ar mai fi ca am conexiunea slaba la internet orange 3g in zona fara acoperire si aproape am terminat primul gb de date urmatorii 3 imi intra peste o saptamana si mai am doar 300 de mb dupa care imi scade viteza la 128 kb. mai e si ca pastilele astea imi afecteaza inteligenta deci un timp no sa pot da randament maxim

#28
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View Postvyyctor1985, on 30 iunie 2013 - 15:25, said:

se plangea taicameo ca sunt agresiv ....cica ...eu cred ca nu-i convine ceva la mine si de aia o face

Dacă o să-l agresezi intr-un mod inteligent, eficient, la obiect, in scurta vreme o sa-i dai lui tratamentul tau si scapi de el forever. Si scapi si de taica-tu asa. Nu te lăsa, succes!

Edited by Oneiros, 01 July 2013 - 07:10.


#29
vyyctor1985

vyyctor1985

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.06.2013

View PostOneiros, on 01 iulie 2013 - 07:10, said:

Dacă o să-l agresezi intr-un mod inteligent, eficient, la obiect, in scurta vreme o sa-i dai lui tratamentul tau si scapi de el forever. Si scapi si de taica-tu asa. Nu te lăsa, succes!
cred ca asta o sa si incerc

#30
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ti-am trimis pm cu 2 posibilitati, sper sa iti placa.

Programul de somn e foarte important, numai cu un program de somn care tine cont de lumina zilei cred ca vei putea scapa de medicatie, deci cand se intuneca sa fi in pat la somn, totul stins chiar daca iarna te culci la 5-6.(la mine functioneaza)

#31
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Si eu am avut stari de nervozitate si mi-au tecut dupa ce mi-am luat un pui de husky.
Poata da rezultate si la tine.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Din ce vad la vyyctor1985 n-as zice ca e schizofrenic, zic asta pentru ca sunt prieten cu unul de zeci de ani si fata de el victor e super normal.
Inclin sa cred ca se pot gasi alternative de medicamente mai bune pentru ce are el, daca e doar atat cat zice - chestia cu violenta.

Insa nu cred ca e doar atat cat zice. In primul rand, schizofrenicii sunt paranoici si creeaza minciuni ca sa-si justifice actiunile.
A se vedea "prima data cand am ajuns la spital a sunat o vecina ca asa a vrut ea sa faca", afirmatie de care ma indoiesc tare de tot.
In al doilea rand vor recunoaste foarte greu ca au o problema, si cand se ajunge la medicamentatie ajungem in situatia asta "mai e si ca pastilele astea imi afecteaza inteligenta" sau, o scuza mai comuna pentru a nu le lua: ma molesesc, nu ma simt eu, etc.

Mai sunt sanse si ca normalitatea de care da acum dovada victor sa se datoreze chiar acelui Rispolept pe care il ia, fara el cine stie ce fel de conversatie am duce.
Insa sunt de acord ca ar trebui sa consulte si un alt medic, unul mai obiectiv.

#33
vyyctor1985

vyyctor1985

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.06.2013

View PostSfPetru, on 01 iulie 2013 - 10:54, said:

Din ce vad la vyyctor1985 n-as zice ca e schizofrenic, zic asta pentru ca sunt prieten cu unul de zeci de ani si fata de el victor e super normal.
Inclin sa cred ca se pot gasi alternative de medicamente mai bune pentru ce are el, daca e doar atat cat zice - chestia cu violenta.

Insa nu cred ca e doar atat cat zice. In primul rand, schizofrenicii sunt paranoici si creeaza minciuni ca sa-si justifice actiunile.
A se vedea "prima data cand am ajuns la spital a sunat o vecina ca asa a vrut ea sa faca", afirmatie de care ma indoiesc tare de tot.
In al doilea rand vor recunoaste foarte greu ca au o problema, si cand se ajunge la medicamentatie ajungem in situatia asta "mai e si ca pastilele astea imi afecteaza inteligenta" sau, o scuza mai comuna pentru a nu le lua: ma molesesc, nu ma simt eu, etc.

Mai sunt sanse si ca normalitatea de care da acum dovada victor sa se datoreze chiar acelui Rispolept pe care il ia, fara el cine stie ce fel de conversatie am duce.
Insa sunt de acord ca ar trebui sa consulte si un alt medic, unul mai obiectiv.
mai umblam aiurea cateodata pe strada ....

#34
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.01.2012
JayBird

Vehiculezi informatii expirate. Teoretic orice caz de boala psihica este perfect vindecabil putand fi tratat prin metode foarte simple si fara efecte secundare.
Nu mai dezinforma un om batut de soarta. Inca de prin 1950 schizofrenia de ex putea fi tratata cu niacina, iar astazi deja au fost gasite cauzele reale.

#35
vyyctor1985

vyyctor1985

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.06.2013
iata ce vreau sa incerc.... avand in vedere efectele de ameteala destul de puternice as vrea sa renunt un timp la rispolet sa vad cum ma descurc fara injectie. vreau sa spun ca aveam obiceiul sa umblu aiurea pe strada sau sa mai adun obiecte. vreau sa vad daca ma pot abtine de la astfel de lucruri fara injectie. va rog un raspuns serios. am vorbit cu tacameo . el mi-a zis ca daca renunt o sa ajung ca datile trecute cand am renuntat la medicamente cand am reluat aceleasi obiceiuri. mi-e frica si de doctor sa nu ma interneze din nou pentru ca nu stiu poate se supara ca vreau sa renunt la injectie. poate il cunosteti careva. e vorba de doctorul grigorie sef pe sectia de psihiatri de la spitalul slatina

#36
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
tot eu su numai ca mi-am schimbat contul ca al meu a fost sunpendat 5 zile

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate