Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Trei planete habitabile descoperite in jurul aceleiasi stele.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdoctorwho, on 26 iunie 2013 - 10:45, said:

dar ei reprezinta mjoritatea populatiei. si situatia e din ce in ce mai rea. in curand vom ramane fara resursele necesare parasirii acestei planete.
Relax man...suntem plini de gaze de sist,nu ai auzit? Posted Image

View Postbodi, on 26 iunie 2013 - 10:57, said:

Pai da, daca nu putem sa plecam acum din sistemul solar, hai sa uitam sa mai cercetam, da-le dracu'!
Cu atitudinea asta, acum ati fi mancat carne cruda cu radacini in grota.

Si chiar daca nu vom putea niciodata sa ajungem acolo, care e problema unora ca se discuta asa ceva? Aaaa, nu s-a descoperit o curva cu trei p#?de? Pai da, atunci aveam subiect de discutie, frate.

Trolli, nihilisti si gica-contra... e plin forumul de ei (nu numai asta). A, si manelisti/cocalari! Astia nu pot lipsi.
Ce-ti mai place Star Trek Posted Image

#20
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postdoctorwho, on 26 iunie 2013 - 10:45, said:

dar ei reprezinta mjoritatea populatiei. si situatia e din ce in ce mai rea. in curand vom ramane fara resursele necesare parasirii acestei planete.

Zau? Sunt mai multi oameni de stiinta in ziua de azi si mai multi oameni educati decat in toata istoria noastra... Si se inventeaza mai mult intr-un deceniu decat in toata istoria omenirii. Eu zic ca e din ce in ce mai buna situatia.

Edited by emil_sv, 26 June 2013 - 11:56.


#21
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

nihilisti
ce e in neregula cu nihilismul?

Quote

Zau? Sunt mai multi oameni de stiinta in ziua de azi si mai multi oameni educati decat in toata istoria noastra... Si se inventeaza mai mult intr-un deceniu decat in toata istoria omenirii. Eu zic ca e din ce in ce mai buna situatia.
si mai multi idioti decat in toata istoria omenirii. :)
sunt atatea lucruri in lumea asta care pentru oricine cu o inteligenta peste medie par ilogice, dar totusi se fac si sunt privite ca fiind perfect normale. de ce? pentru ca lumea e condusa de aia multi si prosti, niciodata de cei cu adevarat destepti. nu ma intelege gresit, si eu sunt pro-explorarea spatiului, si daca ar fi dupa mine s-ar aloca sume mult mai mari pentru acest domeniu. dar in acelasi timp sunt si realist, si stiu ca probabil nu vom ajunge niciodata acolo. :)

#22
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postdoctorwho, on 26 iunie 2013 - 11:59, said:

ce e in neregula cu nihilismul?

si mai multi idioti decat in toata istoria omenirii. Posted Image
sunt atatea lucruri in lumea asta care pentru oricine cu o inteligenta peste medie par ilogice, dar totusi se fac si sunt privite ca fiind perfect normale. de ce? pentru ca lumea e condusa de aia multi si prosti, niciodata de cei cu adevarat destepti. nu ma intelege gresit, si eu sunt pro-explorarea spatiului, si daca ar fi dupa mine s-ar aloca sume mult mai mari pentru acest domeniu. dar in acelasi timp sunt si realist, si stiu ca probabil nu vom ajunge niciodata acolo. Posted Image

De idioti a fost lumea plina tot timpul, motivul pentru care ti se par atat de multi astazi este pentru ca au dreptul de a se exprima si au si mediul (internetul) Eu fiind constient de sine inainte de aparitia netului iti pot spune ca sunt la fel de surprins de  numarul urias de cretini. Realitatea este ca ei au existat tot timpul dar eu nu aveam cercurile necesare sa interactionez cu ei. Mie mi se parea inainte ca romanii sunt destepti, dupa ce a luat amploare internetul si au toti prostii unde sa se exprime liber am ajuns la deprimanta concluzie ca suntem un popor de imbecili.

Explorarea spatiului cu tehnologia actuala este scumpa, si nu ne aduce niste beneficii extraordinare ca sa merite investitii gigantice, ma bucura foarte mult faptul ca au inceput sa apara firme private care se axeaza pe asta, asta inseamna ca spatiul a inceput sa devina profitabil. Pe masura ce va fi profitabil (monetar sau dpdv al cunostintelor/noilor descoperiri) sumele alocate vor creste. Chiar si asa sumele alocate sunt mici comparativ cu PIB-ul mondial, foarte mici, este uimitor ce s-a putut face pana acum in doar 60 de ani. NASA de ex primeste ceva de genul 0.3% din PIB, cam atat aloca si europenii, rusii sau japonezii. Suntem inca la inceput.

Sa stii totusi ca interesul publicului in explorarea spatiului a crescut exponential de la lansarea Hubble-ului care ne-a adus niste cunostinte si imagini extraordinare despre univers, si interesul inca e in crestere. Cand o sa lanseze urmatorul telescop, James Webb mi se pare ca se cheama o sa creasca si mai mult chiar si in randul mediocrilor pentru ca va face poze colorate frumos Posted Image Avand in vedere ca majoritatea explorarii spatiului se face pe bani publici e normal sa se faca niste marketing cu explorarea spatiului ca oamenii sa fie de acord sa se cheltuie bani publici in acest sens.

Din 2009 si pana acum bugetele pentru explorarea spatiului au scazut un pic din cauza crizei, dar o sa treaca criza si o sa isi revina.

Mi-ar placea sa investeasca si statul roman in cate ceva, macar un telescop ca lumea sa avem si noi in tara, se cheltuie bani pe sali de sport si alte porcarii iar in ceva care ar creea locuri de munca pentru niste oameni deosebiti statul nu gaseste necesar sa investeasca. Cateva zeci de milioane de euro pe an pentru asta nu ar fi o problema pentru stat. Astronomii romani fie lucreaza pe-afara fie o freaca pe-aici ca n-au mari prospecte de viitor. Cand eram eu in facultate exista o sectie de astronomie in cadrul Universitatii sunt curios daca mai exista. Din cate stiu bugetul agentiei spatiale romane este in jur de 8 milioane de euro... un rahat.... daca ar avea macar 25-30 mil s-ar putea face multe lucruri, inclusiv s-ar putea construi un telescop performant.

Edited by emil_sv, 26 June 2013 - 12:26.


#23
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Am senzația că nimeni nu citește articolul ăla înainte să comenteze.

Părerea mea e că e interesant, dar irelevant din punctul de vedere al plimbărilor noastre, că nu am construit nici bază lunară încă.

View PostFane, on 26 iunie 2013 - 10:29, said:

au cate o luna sa le stabilizeze miscarea de rotatie in zurul axei proprii? au camp magnetic sa le fereasca de radiatii?
Cel mai probabil, acele planete sunt blocate mareic (tidally locked), adică arată aceeași față spre steaua lor, ceea ce nu știu cât de bine e pentru viață. Motivul e că sunt atât de apropiate de steaua aia.

#24
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postionut_blue, on 26 iunie 2013 - 11:52, said:

Relax man...suntem plini de gaze de sist,nu ai auzit? Posted Image


Ce-ti mai place Star Trek Posted Image
Cum ai tras concluzia asta halucinanta? Si nu, nu-mi place Star Trek foarte mult.

#25
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Două dintre planete au raza de 1,5x mai mare decât a Pământului, a 3-a are raza de 1,8x mai mare decât a Pământului. Nu știu cât de șubredă e matematica mea, dar după calculele mele, o planetă cu raza de 1,5x mai mare decât a Pământului, dacă are aceeași densitate, ar avea masa de 3,3x mai mare, ceea ce bănuiesc că ar însemna forță gravitațională de 3x mai puternică și în sfârșit, ar însemna că m-aș simți de 3x mai greu. Nu știu, dar nu cred mi-ar face plăcere să am 240 kg. Posted Image

Din nefericire, nu cred că vom găsi planetă mai prielnică vieții umane decât planeta noastră, doar fiindcă am evoluat pe ea.

Edited by a3e6u9, 26 June 2013 - 13:07.


#26
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Pai nu e vorba ca sunt locuibile. Nu stiu cati ati citit titlul articolului original, macar.
Adica asta: "Found! 3 Super-Earth Planets That Could Support Alien Life".
E mai clar acu'? Sau ii tot dam cu tot felul de intrebari doar de dragul de a contrazice?
Alte expresii din textul articolului:
- three potentially habitable planets
- liquid water could exist
- The three potentially rocky planets
- Their orbits make them possible candidates for hosting life

Deci, se vede acum mai bine???

Ce dracu au cate unii care dupa un anunt de asta incep sa despice firul in patru doar de dragul de a contrazice... ce, de fapt? O supozitie?
Singurul lucru cert e ca cele trei planete se afla in "Goldilocks zone". Atat. Nu se stie daca au apa, viata, suporta viata (pamanteasca sau extraterestra); nu. Si daca nu, de ce trebuie neaparat sa aruncam cu pietre?
Cine dracu' a vorbit de ajuns acolo (duh!! si mai ziceati de mine ca imi place Star Trek) sau daca au orbite stabile sau daca sunt sau nu locuite efectiv sau locuibile de catre noi?
Zau, cititi articolul intai si dupa aia dati-va cu parerea.

#27
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Posta3e6u9, on 26 iunie 2013 - 13:06, said:

Două dintre planete au raza de 1,5x mai mare decât a Pământului, a 3-a are raza de 1,8x mai mare decât a Pământului. Nu știu cât de șubredă e matematica mea, dar după calculele mele, o planetă cu raza de 1,5x mai mare decât a Pământului, dacă are aceeași densitate, ar avea masa de 3,3x mai mare, ceea ce bănuiesc că ar însemna forță gravitațională de 3x mai puternică și în sfârșit, ar însemna că m-aș simți de 3x mai greu. Nu știu, dar nu cred mi-ar face plăcere să am 240 kg. Posted Image

Din nefericire, nu cred că vom găsi planetă mai prielnică vieții umane decât planeta noastră, doar fiindcă am evoluat pe ea.

Nu, daca ne raportam la densitatea medie, ea este proportionala. Adica planeta X daca are raza de 1.5x mai mare decat Terra si are o densitate medie asemanatoare acceleratia gravitationala la suprafata va fi de 1.5x mai mare. Daca ne raportam la masa planetei g este este invers proportional cu patratul razei.

Marte de exemplu are 10% din masa Terrei, jumatate din raza si g e cam 0.35 din cel al Terrei.

Edited by emil_sv, 26 June 2013 - 14:15.


#28
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postemil_sv, on 26 iunie 2013 - 14:12, said:

Nu, daca ne raportam la densitatea medie, ea este proportionala. Adica planeta X daca are raza de 1.5x mai mare decat Terra si are o densitate medie asemanatoare acceleratia gravitationala la suprafata va fi de 1.5x mai mare. Daca ne raportam la masa planetei g este este invers proportional cu patratul razei.

Marte de exemplu are 10% din masa Terrei, jumatate din raza si g e cam 0.35 din cel al Terrei.
Ai dreptate. :)
OK, dacă aș avea 120 kg, ar fi suportabil.

#29
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postdoctorwho, on 26 iunie 2013 - 10:16, said:

oricum nu vom ajunge niciodata acolo. calatorie interstelare sunt doar vise, cel putin pentru oameni. ne vom stinge pe aceasta planeta, maxim de vom plimba putin prin sistemul solar.

nu se stie inca. citeam acu 2 luni cum ca un institut de cercetari din rusia lucreaza asupra unui sistem de propulsie bazat pe photoni si au confirmat ca au rezultate. modelul experimetal va fi lansat in spatiu in 2016

View Posta3e6u9, on 26 iunie 2013 - 13:06, said:

Două dintre planete au raza de 1,5x mai mare decât a Pământului, a 3-a are raza de 1,8x mai mare decât a Pământului. Nu știu cât de șubredă e matematica mea, dar după calculele mele, o planetă cu raza de 1,5x mai mare decât a Pământului, dacă are aceeași densitate, ar avea masa de 3,3x mai mare, ceea ce bănuiesc că ar însemna forță gravitațională de 3x mai puternică și în sfârșit, ar însemna că m-aș simți de 3x mai greu. Nu știu, dar nu cred mi-ar face plăcere să am 240 kg. Posted Image

Din nefericire, nu cred că vom găsi planetă mai prielnică vieții umane decât planeta noastră, doar fiindcă am evoluat pe ea.

nu se pune problema gravitatiei ci a radiatiei. marte din pinctul asta de vedere nu este habitabila. vorbe din aste frumoare precum terraformare vor deveni posibile poate peste 5000 ani. daca si exista alte civilizatii mai dezvoltatea ca omenirea eu cred ca nu ne vor da voie sa ne ducem spre alte stele chiar daca este sau va fi posibil. ex. partea cealalta a lunii

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este mult mai rau pt. oameni pe planetele de langa Gliese 667C, mult mai rau decat se intelege din ce s-a comentat mai sus.

Planetele Gliese 667C b/c/d au fiecare masa de peste de 0,3 mase solare, adica au o gravitatie imens si catastrofal mai mare, fata de ce putem noi suporta in actuala forma fizica.

Terra are o masa de numai 3 x 10 -6 mase solare, deci are o masa de peste un milion de ori mai mica comparativ cu planetele amintite mai sus.

Cel putin 2 dintre ele, nici nu sunt la distanta compatibila fata de Gliese 667C, insa asta deja este redundant fata de problema masei.

Edited by loock, 27 June 2013 - 16:37.


#31
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Foarte probabil planetele respective nici nu au fost vazute ci doar "estimate" pe baza depasarii Doppler - Doppler shift - produse de variatia vitezei radiale a stelei. Cam asta ar putea sa si ramana planetele descoperite, o frumoasa experienta Mossbauer sau cine stie ce alta experienta spectrala interesanta.

#32
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postloock, on 27 iunie 2013 - 16:31, said:

Planetele Gliese 667C b/c/d au fiecare masa de peste de 0,3 mase solare, adica au o gravitatie imens si catastrofal mai mare, fata de ce putem noi suporta in actuala forma fizica.
Mhm...

[ https://i.imgur.com/XVzmF45.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View Postemil_sv, on 26 iunie 2013 - 09:50, said:



Pe forumul asta trolluie si moderatorii ?

*Trolluiesc. Learn your internet language right.

#34
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Nu cred ca pot exista planete cu masa de 30% din masa solara. E imens.

View Postvladutz114, on 28 iunie 2013 - 12:26, said:


*Trolluiesc. Learn your internet language right.
Verbul nu exista. Asa ca a trolla, a trollui, a trolliza, a trolli sau cum vrei tu, au aceeasi valoare - nula :)
Fiecare conjuga cum vrea, ca nu e o regula. :)

#35
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postbodi, on 28 iunie 2013 - 12:38, said:

Nu cred ca pot exista planete cu masa de 30% din masa solara. E imens.

Fireste ca acelea nu mai sunt planete ci stele. De fapt, ar fi curios sa existe planete de raza comparabila cu cea a Terrei insa cu masa comparabila cu cea a soarelui (ar intra ca densitati pe la piticele albe).
Asta se petrece atunci cand nu numai ca retii prost o informatie, nici nu catadicsesti sa o verifici. Daca persoana care a scris ineptiile acelea despre pretinsele mase planetare din sistemul Gliese 667C ar fi aruncat macar o privire pe pagina dedicata de pe Wikipedia, ar fi putut afla inainte de a se face de bacanie ca masele obiectelor orbitand in jurul lui Gliese 667C se invart in jurul a catorva mase terestre (pana in 6).

#36
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Pina ajungem la planetele alea mai avem mult de treaba prin "ograda" noastra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate