Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Am facut un an la buget, acum mai am voie?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013

View Postmaramicuip, on 17 iunie 2013 - 22:17, said:

pai daca te-ar fii "exmatriculat" profesorul,acum tipai ca nu ti-a oferit sansa unui nou an, suplimentar.
daca te duci, platesti toate datoriile, taxa pe un an intreg, recuperezi diploma.
si ai ""cazierul"" curat. poti urma o noua facultate integral la buget, fara nici un fel de problema.
ai grija sa platesti,toate datoriile(poate in semestrul al 2-lea, ai avut si camin asigurat de facultate)
asta depinde de ce ai facut in sesiunea semestrului I

Nu m-am exprimat corect cand am spus "exmatriculat". Voiam sa spus ca "mi-au fost oprite cursurile" pe care le-as putea continua odata ce am platit taxa sau daca nu platesc, nu mai termin anul dar nu sunt obligat sa platesc. Spun asta pentru că, ca ei sa fi facut asta, ar fi singura mea sansa...
Caminul l-am rezolvat cand am plecat. Problema este ca nu m-am mai dus la cursuri cu o saptamana, poate doua inainte de sesiunea semestrului I. Si plata datoriilor ar fi usoara, dar taxa pe un semestru este de 2000 RON.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Data la care se considera incheiata povestea e cea la care depui si ti se aproba cererea. Adica-i anunti frumos ca ai terminat-o. Nu ca presupui tu una-alta. In fata judecatorului sau actele (desi nu e cazul - dar ca principiu).

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2013 - 22:39.


#21
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013

View Postneagu_laurentiu, on 17 iunie 2013 - 22:38, said:

Data la care se considera incheiata povestea e cea la care depui si ti se aproba cererea. Adica-i anunti frumos ca ai terminat-o. Nu ca presupui tu una-alta. In fata judecatorului sau actele (desi nu e cazul - dar ca principiu).

Asta o sa fac peste doua zile cand ma duc in Bucuresti in speranta ca o sa am noroc. Intrebam aici doar ca sa stiu daca pot sa stau calm peste urmatoarele zile...

#22
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostMemmorexx, on 17 iunie 2013 - 22:36, said:



Nu m-am exprimat corect cand am spus "exmatriculat". Voiam sa spus ca "mi-au fost oprite cursurile" pe care le-as putea continua odata ce am platit taxa sau daca nu platesc, nu mai termin anul dar nu sunt obligat sa platesc. Spun asta pentru că, ca ei sa fi facut asta, ar fi singura mea sansa...
Caminul l-am rezolvat cand am plecat. Problema este ca nu m-am mai dus la cursuri cu o saptamana, poate doua inainte de sesiunea semestrului I. Si plata datoriilor ar fi usoara, dar taxa pe un semestru este de 2000 RON.
sa inteleg ca erai in multe ape.
si student, si bugetar, si restantier, si in bucuresti, si in vacante, si in tabere studentesti.........
locurile in invatamantul superior nu sunt nelimitate.statul roman, finanteaza un numar limitat de locuri.
acel loc ocupat de tine, ""neexmatriculat"", a fost un loc in minus pentru cineva care nu a avut acces la el.
a fost primul sub lista......... bugetarilor.

View Postneagu_laurentiu, on 17 iunie 2013 - 22:38, said:

Data la care se considera incheiata povestea e cea la care depui si ti se aproba cererea. Adica-i anunti frumos ca ai terminat-o. Nu ca presupui tu una-alta. In fata judecatorului sau actele (desi nu e cazul - dar ca principiu).
neagu_laurentiu a pus punctul pe I.

Edited by maramicuip, 17 June 2013 - 22:48.


#23
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013

View Postmaramicuip, on 17 iunie 2013 - 22:44, said:

sa inteleg ca erai in multe ape.
si student, si bugetar, si restantier, si in bucuresti, si in vacante, si in tabere studentesti.........
locurile in invatamantul superior nu sunt nelimitate.statul roman, finanteaza un numar limitat de locuri.
acel loc ocupat de tine, ""neexmatriculat"", a fost un loc in minus pentru cineva care nu a avut acces la el.
a fost primul sub lista......... bugetarilor.
Inteleg ce vrei sa spui dar nu am facut asta intentionat, ca sa fiu eu "un rebel". Am avut niste probleme personale reale care nu mi-au dat voie sa ma duc...

#24
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostMemmorexx, on 17 iunie 2013 - 22:47, said:


Inteleg ce vrei sa spui dar nu am facut asta intentionat, ca sa fiu eu "un rebel". Am avut niste probleme personale reale care nu mi-au dat voie sa ma duc...
ai dreptate. nu te judec eu. Nu am calitatea necesara.
doar ti-am spus ceva normal. platesti datoriile, si recuperezi diploma de bacalaureat.
toate facultatile, pun fundul pe diploma de bacalaureat,pentru a o folosi pe post de GAJ.
odata si odata, debitorul, va avea nevoie de ea.

daca acum, nu stai prea bine financiar, dar esti hotarit sa inveti, mai este o solutie.
urmezi o noua facultate, la taxa.(nu ai nevoie neaparat de diploma de  bac in original)
platesti 1 semestru de taxa.
la terminarea primul semestru, daca ai rezultate bune, poti trece la buget.
datoriile tale nu se prescriu, dar castigi putintel timp., pana anul viitor in primavara, poti plati.
cine stie, poate primesti si o bursa de merit:))

Edited by maramicuip, 17 June 2013 - 22:54.


#25
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013

View Postmaramicuip, on 17 iunie 2013 - 23:01, said:

ai dreptate. nu te judec eu. Nu am calitatea necesara.
doar ti-am spus ceva normal. platesti datoriile, si recuperezi diploma de bacalaureat.
toate facultatile, pun fundul pe diploma de bacalaureat,pentru a o folosi pe post de GAJ.
odata si odata, debitorul, va avea nevoie de ea.

daca acum, nu stai prea bine financiar, dar esti hotarit sa inveti, mai este o solutie.
urmezi o noua facultate, la taxa.(nu ai nevoie neaparat de diploma de  bac in original)
platesti 1 semestru de taxa.
la terminarea primul semestru, daca ai rezultate bune, poti trece la buget.
datoriile tale nu se prescriu, dar castigi putintel timp., pana anul viitor in primavara, poti plati.
cine stie, poate primesti si o bursa de merit:))

M-am gandit sa fac asta. Dar cum fac eu copie legalizata dupa diploma de bac daca diploma e la ei?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cu o atentie la secretara !

#27
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
discuta cu secretariatul noii tale facultati. daca candidezi pentru locurile "la taxa"', nu se cramponeaza de diploma de bacalaureat.
incearca si la liceul pe care l-ai absolvit.o adeverinta? o situatie scolara?
daca o accepta secretariatul noii facultati, ai castigat timp.

Edited by maramicuip, 17 June 2013 - 23:10.


#28
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013
Va multumesc pentru opinii. Peste doua zile o sa incerc sa vin cu un update asupra situatiei.

#29
kapaz0r

kapaz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2009
Salut! În aceeași situație sunt și eu. Am înțeles că indiferent de orice facultate, studenți exmatriculați se pot înscrie doar la taxă în anul următor de studii. Sau se poate și altfel?

Încă nu s-a terminat anul universitar, deci mai pot încă îngheța anul?
Si referitor la taxe, despre ce taxe este vorba? Mulțumesc!

#30
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 17 iunie 2013 - 18:58, said:

Legea spune asa: din cat dureaza noua facultate scazi cat ai facut la buget anterior. Cred ca-i destul de clar.

Spre exemplu daca am terminat o facultate de 3 ani - kinetoterapie (am si diploma) din care am facut 1 an buget(ultimul an), mai pot beneficia de ani la buget la o a doua facultate? Acum sunt anul 2 la INFO, am aparut pe liste la buget, dar am fost anuntata ca am fost mutata la taxa pentru ca sunt la a doua facultate. Este adevarat?

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Citeste regulamentul universitatii unde studiezi.

Uite un text de la una:

Quote

5.
e) Candidaţii declaraţi admişi, care au mai urmat o formă de învăţământ universitar fără a-şi finaliza studiile (exmatriculaţi,absolvenţi fără examen de diplomă/licenţă etc.), beneficiază de subvenţia de la bugetul de stat numai pe durata normală de studiu (scăzând din durata de studiu a noii specializări anii de studiu cu finanţare de la buget urmaţi la specializarea iniţială). Ei au obligaţia ca, la  înscriere, să declare în scris, sub semnătură, dacă au urmat o altă specializare. Declaraţiile  false  atrag  eliminarea  din  concursul  de  admitere  şi  aplicarea  dispoziţiilor prevăzute în Codul Penal.Dacă prima specializare este făcută prin achitarea taxei de studiu, cea de-a doua specializare poate fi urmată pe locurile finanţate de la buget, în urma situării la admitere pe loc bugetat.
f) Absolvenţii cu diplomă de licenţă, respectiv diplomă de absolvire, pot urma un al doilea program de  studiu  de  licenţă.  Cea  de  a  doua  specializare va  fi în regim cu taxă (dacă au consumat finanţarea cu prima specializare) sau cu
finanţate de  la  buget (scăzând din durata de studiu a noii specializări anii de studiu finanţaţi urmaţi la specializarea iniţială, dacă este cazul.)

http://www.uaic.ro/w...AdmLic_2015.pdf

Legea educatiei spune asa:

Quote

Art. 142.
(6) O persoană poate beneficia de finanțare de la buget pentru un singur program de licență, pentru un singur program de master și pentru un singur program de doctorat.
http://www.edu.ro/in...legaldocs/14847

Edited by neagu_laurentiu, 13 October 2015 - 14:21.


#32
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 13 octombrie 2015 - 14:16, said:

Citeste regulamentul universitatii unde studiezi.

Uite un text de la una:

http://www.uaic.ro/w...AdmLic_2015.pdf

Legea educatiei spune asa:

http://www.edu.ro/in...legaldocs/14847


Multumesc pentru raspuns. Ma voi interesa de regulamentul universitatii.

#33
sebi_crs

sebi_crs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2016
Salut. Sunt la Poli, anul 1. Nu am acumulat numarul necersar de credite (35) pentru a trece anul, am avut anumite probleme.
Am obtinut 30 de credite. Se pun si creditele obtinute la restantele pe care le dau in toamna? Sau trebuie sa repet anul?

#34
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mergi la secretariat si intrebi. La fiecare universitate e diferit (chiar daca vorbim de 3 politehnici de exemplu).
La mine la Poli in Timisoara intrai in sesiunea de restante din toamna cu 30 de credite.

#35
raulilie

raulilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.12.2014
Salutare! Am facut un an la Poli Cluj, Inginerie Electrica, am inghetat anul, dar din motive personale nu mai pot sa merg. Ce o sa se intample?
Edit: Am luat timp de un semestru bursa de

Edited by raulilie, 17 January 2017 - 11:10.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca renunti pierzi un an bugetat din viitoarea facultate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate