Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Am facut un an la buget, acum mai am voie?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013
Asta e situatia mea:
Am intrat acum un an la Poli->Transporturi la Buget. Acum m-am hotarat sa renunt la Politehnica si sa incerc in alta parte. Intrebarea mea este: Mai am voie sa intru in alta parte la Buget daca am facut doar un an?
Intreb pentru ca pe siteul de la Jurnalism am citit treaba asta : "Candidații, absolvenți ai unei facultăți de stat, care au beneficiat de școlaritate gratuită pot fi admiși numai pe locurile cu taxă. Candidații care au urmat o altă facultate au obligația să declare acest lucru, menționând și perioada în care au mai fost studenți." Si din cate stiu eu, "a absolvi o facultate" inseamna a termina acea facultate dar eu am facut doar un an.
Astept raspunsuri si va multumesc anticipat!

#2
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Cat timp nu ai diploma, poti sa faci cate 1-2 ani la stat gratuit pana la 100 ani - sau pana se schimba legislatia

#3
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Platesti doar primul an la noua facultate. Trebuie sa declari ca ai facut un an altfel e fals in declaratii.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Legea spune asa: din cat dureaza noua facultate scazi cat ai facut la buget anterior. Cred ca-i destul de clar.

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2013 - 18:59.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Da, dar primul an ? Sau chiar poti sa faci la nesfarsit primii ani fara taxa la diferite facultati ?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cum "la nesfarsit" ! Vezi un calcul cat poti merge asa.

#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postneagu_laurentiu, on 17 iunie 2013 - 19:19, said:

Cum "la nesfarsit" ! Vezi un calcul cat poti merge asa.
Daca nu te inscrii la alta sectie in cadrul aceleasi facultati, nimeni nu tine nici o evidenta cu studentii care se retrag. Bine, daca vrei sa platesti 1000 euro pt ca asa spune legea... Universitatile fiind organisme independente din pacate nu prea comunica intre ele.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Te-ai baza tu pe neputinta facultatilor ?! Sau iti risti cariera pentru o mana de bani ?

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2013 - 19:35.


#9
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostHandicarpati, on 17 iunie 2013 - 19:15, said:

Da, dar primul an ? Sau chiar poti sa faci la nesfarsit primii ani fara taxa la diferite facultati ?
Primii 10 ani sunt grei
Pana treci de anul 3

#10
raul2

raul2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2013
Daca ai facut un an la buget, la urmatoarea facultate, daca are spre exemplu 4 ani, o sa faci doar 3 la buget si unul singur trebuie platit.

#11
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013
Si acum va intreb eu pe voi: Care an trebuie platit? Pentru ca eu, de exemplu, as prefera sa fac primii doi ani la buget si dupa sa il fac pe al treilea la taxa. Dar ar fi prea frumos sa ma lase sa aleg.

Si o intrebare fara legatura cu topicul: Stie cineva ce trebuie facut sa imi iau diploma de bac de la Poli? As prefera sa fie ceva simplu dar din experientele mele cu secretariatul de la transporturi, tare ma insel...

#12
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostMemmorexx, on 17 iunie 2013 - 21:37, said:

Si acum va intreb eu pe voi: Care an trebuie platit? Pentru ca eu, de exemplu, as prefera sa fac primii doi ani la buget si dupa sa il fac pe al treilea la taxa. Dar ar fi prea frumos sa ma lase sa aleg.

Si o intrebare fara legatura cu topicul: Stie cineva ce trebuie facut sa imi iau diploma de bac de la Poli? As prefera sa fie ceva simplu dar din experientele mele cu secretariatul de la transporturi, tare ma insel...
1.ultimul(dar nu bag mana-n foc:))
2.asta-i foarte simplu.platesti toate datoriile pe care le ai fata de Poli, si vei primi diploma de bac.

Edited by maramicuip, 17 June 2013 - 21:42.


#13
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013

View Postmaramicuip, on 17 iunie 2013 - 21:41, said:

2.asta-i foarte simplu.platesti toate datoriile pe care le ai fata de Poli, si vei primi diploma de bac.
Datorii in ce sens? M-am dus doar un semestru, am fost la buget, la camin m-a pus administratora sa semnez ceva si am plecat.

Edit: Si inca o intrebare. Daca la Poli aveam 4 ani de Buget si eu ma duc la o facultate unde se fac 3 ani?

Edited by Memmorexx, 17 June 2013 - 21:54.


#14
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
la sfarsitul semestrului, se face repartizare buget-taxa.
ai fost trecut in mod automat la taxa.
esti dator cu taxa pentru sem.II
ai anuntat pe cineva, ca renunti la facultate?
sau ai chiulit, asa cum faceai la liceu.
la imatricularea in anul I de studii, ai semnat un contract.
(nu cu administratora de camin)
poate te gandesti ca cineva, acolo, sus, in conducerea facultatii are un glob de cristal. il foloseste la ghicit.
care studenti renunta la facultate, care nu.............
in mod normal, anul de studiu, se termina abia dupa sesiunea de restante, nu intre semestre.

Edited by maramicuip, 17 June 2013 - 21:56.


#15
Memmorexx

Memmorexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2013

View Postmaramicuip, on 17 iunie 2013 - 21:54, said:

la sfarsitul semestrului, se face repartizare buget-taxa.
ai fost trecut in mod automat la taxa.
esti dator cu taxa pentru sem.II
ai anuntat pe cineva, ca renunti la facultate?
sau ai chiulit, asa cum faceai la liceu.
la imatricularea in anul I de studii, ai semnat un contract.
(nu cu administratora de camin)
poate te gandesti ca cineva, acolo, sus, in conducerea facultatii are un glob de cristal. il foloseste la ghicit.
care studenti renunta la facultate, care nu.............
in mod normal, anul de studiu, se termina abia dupa sesiunea de restante, nu intre semestre.

La asta nu m-am gandit. Eu am presupus ca repartizarea se face la sfarsit de an, nu de semestru. Si ca odata ce nu m-am mai dus, profesorul care era atribuit grupei (sau seriei) m-a considerat "exmatriculat" (sau ce cuvant vrei sa folosesti).

#16
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
pai daca te-ar fii "exmatriculat" profesorul,acum tipai ca nu ti-a oferit sansa unui nou an, suplimentar.
daca te duci, platesti toate datoriile, taxa pe un an intreg, recuperezi diploma.
si ai ""cazierul"" curat. poti urma o noua facultate integral la buget, fara nici un fel de problema.
ai grija sa platesti,toate datoriile(poate in semestrul al 2-lea, ai avut si camin asigurat de facultate)
asta depinde de ce ai facut in sesiunea semestrului I

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMemmorexx, on 17 iunie 2013 - 21:49, said:

Daca la Poli aveam 4 ani de Buget si eu ma duc la o facultate unde se fac 3 ani?
Faci 1 an cu taxa si 2 la buget. Din cat dureaza noua facultate scazi cat te-a finantat statul.

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2013 - 22:19.


#18
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

Quote

Edit: Si inca o intrebare. Daca la Poli aveam 4 ani de Buget si eu ma duc la o facultate unde se fac 3 ani?
statul roman finanteaza un ciclu de invatamant superior+ unul de master+ unul de doctorat.
faptul ca diferite specializari au durata diferita este neimportant.
ex. medicina are durata de 6 anisori...........

Edited by maramicuip, 17 June 2013 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate