Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cum e vremea in Turcia, la mare, dupa 15 sept ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Tocmai am aflat niste vesti nu prea imbucuratoare pt mine in sensul in care planuitul concediu in Turcia de la sf august/ inceput de septembrie pare sa fie compromis . Nu prea pot sa mai ajung in perioada aceea.

Fereastra disponibila  se muta cam dupa 15 septembrie si vreau intreb userii care au fost in Turcia dupa 15 sept  ce vreme au avut . Merita sa merg dupa 15 sept ? Ati prins ploi , sunt ploi de vara sau incep din alea mai mocanesti ? Locatia nu o am stabilita inca - Kusadasi sau Antalya - e vreo diferenta intre ele dpdvd al vremii in a doua parte a lui septembrie ?

Orice info e binevenita , daca vremea nu e chiar ok , trebuie sa imi reevaluez concediul, atat ca perioada cat si ca destinatie.

Edited by kriiss, 17 June 2013 - 12:40.


#2
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Poti merge linistit dupa 15 septembrie. Am fost in perioada mentionata si in Antalya si in Olu Deniz. M-a prins pe acolo chiar inceputul lui octombrie  Afost cald, chiar foarte cald. Apa marii era si ea calda, prea calda pentru gustul meu. Singura problema e ca se intuneca ceva mai devreme.

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Mergi linistit, atat dpv al vremii, cat si al vremurilor....
Pana in Septembrie se linistesc apele...

#4
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007

 Paperotzi, on 17 iunie 2013 - 13:03, said:

Poti merge linistit dupa 15 septembrie.

Asa este, am fost si noi in Antalya in jur de 26 sept. si temperatura a fost 28-30 grade iar apa 25-26, fara pic de ploaie.
Drum bun si distractie placuta.Posted Image

#5
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008
Singurul incovenient este ca se intuneca mai devreme, in rest vacanta placuta. Am fost dupa 15 sept si afara erau peste 30 de grade iar apa marii era clocita.
Pentru andrei_im: colegul de forum a intrebat de vreme, nu de problemele care exista la granita cu Siria. Daca citeai atentionarea precum si zonele unde vrea sa mearga colegul de forum, vedeai ca ai dat cu nuca-n perete. El merge in VEST, sau SUD-SUD-VEST, nu in EST sau SUD-EST.

Edited by softyty, 17 June 2013 - 13:51.


#6
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
cald și bine, apa caldă

la ora 18.50 apune soarele

nu te duce în zona kemer-tekirova, la ora 17 maxim nu mai ai soare

Edited by rottweiler2007, 17 June 2013 - 19:19.


#7
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Dimineata este racoare. Se simte bine.

#8
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Multumesc de info.

Vremea pare a fi ok. Intr-adevar e o problema cu ziua mai scurta , mai ales pt mine obisnuit sa colind toata ziua, dar asta stiam.

#9
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Eu va pot spune cum este vremea la Izmir in perioada respectiva: caldura mare in timpul zilei (34-37 grade la umbra) si racoare noaptea (20-22 grade), umiditate acceptabila. Briza marii Egee este foarte placuta si racoroasa in zona falezei, dar imediat ce treci de cladirile de pe faleza si mergi spre centru, se simte acut caldura apasatoare.

Off-topic:

Daca aveti de gand sa vizitati orasul eu va recomand sa o faceti in pantaloni pana la genunchi, putin mai largi - pentru o ventilatie optima, umeri acoperiti, sapca si ochelari de soare, incaltaminte comoda, ciorapi care absorb transpiratia.

Marea este foarte poluata si plina de meduze, iar doar "puradeii" localnici fac baie in ea. Chiar i-am vazut cum joaca fotbal cu meduzele si cum arunca cu ele in trecatori.

Nu prea exista bere in centrul orasului, dar puteti incerca o limonada (2 lire turcesti paharul), un ayran (iaurtul acela mai acru la 3 lire paharul) sau chiar o apa plata la pretul de 0.5-0.75 lire sticla de 0.5 litri. Pretul depinde de zona. In zonele marginase pretul scade la jumatate fata de centru.

Edited by nelu1086, 08 August 2014 - 22:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate