Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

GSM mania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Totul a aplecat de la faptul ca imi caut telefon si nu prea gasesc ce sa imi cumpar.
Suma de care as dispune nu e tocmai mica, asa ca ma asteptam sa imi cumpar ceva SUPER.
Ok, am inceput cautarile.
Mi-am pus in gand ca vreau ceva cu ecran color/sunete polifonice/bluetooth/autonomie buna si SA ARATE F BINE.
Mi-am zis:hehe...acum am bani sa imi iau si eu ceva "serios".
Zis si facut.AM cautat si am gasit Nokia 6610.Mi se parea superb.Avea mai tot ce imi doream, mai putin bluetooth.Dar
ce fac eu cu bluetooth ?!Nu am de gand sa dau peste 200$ pe un headset ok.
Eram extraordinar de fericit si incepusem sa dau mailuri pe la globalnet, vorbisem cu Gioro_T sa imi gaseasca unu` la un pret
bun...ce sa mai....totul era PERFECT.De abia asteptam sa apara pe piata si...sa mi-l procur.
Bine draq ca nu aparuse ca mi-l luam si cine stie,cred ca m-as fi spanzurat ulterior cand as fi aflat ca am dat ~400$ pe un
tel care NU ARE VIBRATII.DA...6610 costa o caruta de bani si nu are vibratii.
Dupa cateva zile de soc, am reinceput cautarile.Mi-am adus aminte de v70 care imi placuse f mult in ciuda firmei producatoare(Motorola).
Ma uit prin connect si observ ca telefonul este foarte prost.In afara de design,nimic....iar ca bani,hmmm, costa destul.
Deci nici v70(sau alte modele Motorola care sunt extrem de proaste/stupide) nu erau potrivite pe mine.
Next,m-am gandit la SAMSUNG.Stiam eu ca astea-s telefoane bune si frumoase.
Am dat peste T100.Citeam si eram uimit sa vad ca este EXTRAORDINAR de misto(ecran superb,sunete polifonice de cal. SUPER).
Dar la un moment dat ,in review, vad:
-No bluetooth
-No IRDA
-No MMS
-No GPRS
.
.
-No nothing

Am zis:damn....
Apoi vad S100(tot samsung) si observ ca cica e un t100 care are si functii.Aiurea....Ecranul e mai prost ,iar functiile noi
sunt niste rahaturi.Mai mult, am inteles ca daca ai "norocul" sa iti cada din mana, poti sa zici ca tocmai ti-au cazut 500$ in
wc si s-a tras apa singura. ;)
Deci nici SAMSUNG.
Stau eu si ma gandesc si de-o data zic:SONYERICSSON !!!
Ma uit si dau peste T68i.Ma uit la el-imi place-, ma uit la functii-zic ok-, ma uit in connect-zic au...bata-te-ar focu`...
La masuratori radio/acustice sta aproape cel mai prost dintre toate telefoanele testate.Si mi s-a si confirmat.
T68i are probleme grave cu semnalul.
Monitox imi recomanda telefonul ala misto de la alcatel.Intradevar, e cool ca functii, DAR mi se pare ingrozitor ca si design
(cred ca ot715).
SPEEDO ma tot bate la cap cu s55.Prima data cand l-am vazut, ma gandeam ca o arata mai bine versiunea finala ;) , neputand sa imi
imaginez ca un telefon poate sa arate asa de rau.Ulterior, nu am mai fost asa oripilat de designu` lui, iar functiile pareau
sa ma convinga sa il iau.Si am si incercat sa fac rost de el.Nu il are inca nimeni....
Apoi mi s-a spus ca meniurile de la siemens sunt sub orice critica de stupide/complexe.
Alte siemens-uri nu imi plac sub nici o forma.
Am revent la nokia si m-a uimit cat de bun este 6310i.Am zis:asta da telefon, dar de ce trebuie sa arate atat de rau si de ce
e atat de mare ?!
8miiurile sunt telefoane de curve/proxeneti(ce mult ma distreaza astia cu 8miiuri care dau beep...) si nu imi plac de nici un fel.
7210, ca si 6610 nu are vibratii si pare telefon de homosexuali. :(
Una peste alta, NICI macar un telefon nu este bun/frumos/cu functii multe.
Ah....uitasem de 7650 :(
E o porcarie.Este facut dintr-un material ingrozitor,il tine bateria putin,camera sucks,bluetooth fara headset si cu MULTE
probleme la conectarea cu alt dispozitiv.O porcarie !! si mai e si f mare(si scump).
M-am gandit si la sony si am observat z7 sau cum naiba s-o numi.Ma uit in connect si vad ca este f bun.
Apoi ma uit la el si imi si place.M-a pus dracu` sa ma uit pe net si sa vad ca are probleme mari de tot cu softul.
Se tot blocheaza+ca nu poti seta si viibratii si sunete in acelasi timp samd.

Una peste alta, NICI macar un telefon nu este bun/frumos/cu functii multe.

Cred ca esxita un fel de strategie ,ca nici un telefon sa nu fie flawless sau sa fie
o imbinare perfecta afaceri/distractie.
Toti fac telefoane ori frumoase,ori bunne.
Nimeni nu face telefonae care sa arate gen v70 sau 6610 sau t100(samsung) si sa fie SI bune.
Daca fac bune, atunci sunt urate(6610,Alcatelu` ala).

Asa ca am sa imi iun telefon care se numeste "nagenuk"(ceva de genu` asta).Costa ~300 mii fara contract   :D  si are litiu si tine bateria ~o saptamana
,vorbind destul de mult.Se aude bine si arata interesant(zici ca e telecomanda de televizor+ ca nu are antena exterioara).


Mesaje:
-Pt nokia:Sunteti niste bulangii care vor sa scoata bani si din piatra seaca...mureati daca puneati cabluri in cutiile telefoanelor ?
Si vi se pare,oare, normal sa vindti acelasi hardware in diverse carcase la preturi ce ce difera F F F mult intre ele ?!
Adica pt o carcasa schimbata si un alt soft, diferente de pana la 200$ ?!
-Pt SONYERICSSON:De ce telefoanele voastre au preluat calitatea proasta a ericssonurilor si nu pe cea buna a sonyurilor ?!
-Pt SAMSUNG, how about making phones and not toys ?
-Pt Siemens:Gusturile nu se discuta.You suck.
-Pt Panasonic:Gd87, pe langa faptul ca arata destul de urat, i-ati pus si camera aia de rahat care face poze NUMAI
la dimensiunea ecranului...(si pretul.ohoooo)
-Pt Alcatel:Daca nu riscati cu designu` ala stupid al OT715, aveam si eu ce tel sa imi iau.

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am cautat impreuna cu d0T un telefon suitable...

Suma disponibila mergea pana in 500 USD si trebuie sa va spun ca NU AI CE LUA La banii astia :@

Mi se pare bataie de joc oferta actuala a producatorilor de telefoane...

Orice tel. cat de cat dragut este IMPOSIBIL sa nu aiba niste bug-uri IMENSE :( EFECTIV nu ai ce sa alegi.. ori sunt terbil de urate si fara nici o facilitate ori au ecran color si un card de facilitati (absolut inutile mie) si costa 400-500 USD dar auzi ca bateria tine .. 1-2 zile.. se mai blocheaza...etc !

PUR SI SIMPLU nu inteleg directia actuala a telefoanelor mobile .. sunt impodobite cu ecrane color (din care 75% sunt VARZA) si ticsite cu tot felul de standarde INUTILE pentru multi .. si EXAGERAT de scumpe !

Pai a ajuns un telefon mobil mai scump decat un amarat de PC !?!?

NU exista argumente.. pur si simplu toti producatorii au inebunit.
Un telefon care il gaseai inainte la 150-200 USD si era BESTIAL acum costa pe putin 400 USD !!!!!!!!

Eu unul... nu mai bag bani in kkturile lor multimedia.. NU vreau MP3-uri.. ma pis pe fotografile lor paduchioase si pe GPRS-ul lor de rahat .. AM CABLU :D

VREAU UN TELEFON frumos si BUN la un pret decent.. dar se pare ca vreau PREA mult ! AM ajuns o societate de rahat.. fara valori reale :(

#3
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
potzi sa-tzi iei linishtit un sony-ericsson t68i, ca este un super-telefon, poate "cel mai complet" :) deshi nu exista asha ceva... (sper akuma sa nu ma bage ashtia in forum la rubrika analfabetzi, poate shi-or da seama ca a fost intentzionata exprimarea).
shi sa stai tu linishtit cu semnalu' ala, ca am vorbit eu dintr-un beci de pe el shi n-a avut nici pe dreaq! se auzea chiar foarte TARE (spre deosebire de alte telefoane, care nu prea se aud, daca e zgomot MARE). eu cred ca asta e telefonul pe care-l cautzi.

sunt d'accor cu Monitox in privintza tendintzelor telefoanelor actuale. shi eu am trecut prin destule pana sa-mi aleg modelul care mi se potriveshte. inainte am avut Sony Z7. foarte bun, dar am vrut unul shi mai mic shi fara clapa (nu ca ar fi avut probleme cu softul, cu toate ca mi s-a blocat de 3 ori in 6 luni). akum am un Ericsson T66 (ala care e cel mai mic, cica) shi sunt foarte multzumit de el. nu are fctzii inutile sau alte aberatzii (dinte albastru, carii, plombe shi alte "lucrari"). este un simplu telefon, shi dupa cum ii spune shi numele (telefon mobil) este destinat in primul rand convorbirlor telefonice (nu pt jokuri, compuneri, etc... )

deci in concluzie, eu zic ca se poate ce zici tu: shi frumos shi bun.
bineintzeles ca nu exista nimic FLAWLESS

ps: sa shtii ca "nagenuk" ala (care de fapt ii zice Hagenuk) a fost la viatza lui unul dintre cele mai tari telefoane shi a luat nu shtiu cate premii (blah blah blah) dar pe vremea aia, la noi in tzara cine avea mobil era super-smecher, nu ca acum...

#4
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
da...asa e .Se numeste "hagenuk".
Cred ca o sa astept si o sa imi iau s55 totusi.Sunt siugr ca o sa fie mai bun decat t68i ca si semnal/acustica+ca are java.

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Mai dot, dar parca aveai Zapp.Ce draqu te agiti atit. Si tie iti trebuie 3 telefoane? Deja tu arunci cu banii aiurea pe mobile.
In State, unde lumea vorbeste la mobil f. mult, f rar ai sa
vezi pe cineva avind trei mobile pe trei retele. E pur si simplu stupid si nejustificat.
  Mai asteapta si tu putin pina pare noul Synertek pe CDMA, care
se pare ca va avea ecran color. Din ce am auzit pina acum,
actualii abonati se pare ca vor avea parte de o reducere substantiala pt el, daca vor vrea sa faca un upgrade.

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Citat

Originally posted by Masterboy
Mai dot, dar parca aveai Zapp.Ce draqu te agiti atit.

TU chiar nu ai priceput ca Zapp-ul e ceva de fite !? NU e ceva pe care sa te bazezi.. ce dreaqu...

Si eu am Zapp dar am si Connex la care nu sunt tampit sa renunt (ca merge 100% oricand) si culmea... mai am si un Cosmo .. asa de kiki :D:D:D

#7
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
7210 vibreaza cand suna :)

cred ca si 6610 vibreaza.

#8
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
6610 nu vibreaza.Nici 7210.
Nu mai am zapp.Acum am 2 cartele orange.Una de 300 de minute si alta-aia de craciun.
So ...fara fite.Masterboy, zappul mai are cel putin un an pana sa devina interesant.
Ii trebuie 2-3 terminale in regula.
SI o acoperire mai mare astfel incat sa te convinga sa iti iei zapp online pt momentele cand te duci undeva la munte(la mama draq) si sa iti iei calc cu tine si sa poti intra pe net ca "nesimtitul"
Acoperirea s-a imbunatatit considerabil,dar nu indeajuns.
Waiting....

#9
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
[off topic] Pt Brandonel:I-ai spune prietenei tale ce scrie in semnatura ta ? [/off topic]

#10
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
imi pare rau sa te dezamagesc d0t, dar 7210 vibreaza. Am verificat cu un telefon 7210 in mana.

De unde ai aflat ca nu vibreaza?

Nu pot sa spun acelasi lucru despre 6610, pentru ca nu am nici un telefon 6610 in jur.

#11
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
www.mobilefly.com
uita-te pe full features.

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
dOT...din pacate....am luat leapsa sa ma uit dupa telefoane pe diverse pagini...asa ca cel mai bun tester e persoana ta cind esti cu telefonul in mina...Asa ca din pacate ...una scrie si crezi si alta e...la fata locului. 7210 VIBREAZA...si chiar bine!
In rest cine ti-a spus ca SONYERICSSON...are probleme...ori nu a avut ori...a avut si el citeva minute unu in mina....
Asta e marketingul...una e afara si alta e in interior....si la anumite telefoane...spune ca ai xxx ore in standby...dar in realitate....nu tine nici pe 1/2 din ce spune....
Motorola...Uff...e un telefon prost...poate foarte prost...insa eu voi cauta Motorola...dece?Simplu-->Pentru ca imi place sa am semnal peste tot....si cind spun asta ma refer...chiar peste tot!


PS...
Nu crezi ca suna un pic a parvenitism...suma de 500$ sa o arunci pe un telefon?Ce e Nokia VENTU...de ala cu diamante...???Nu de alta...nu te atac..nu te jignesc...dar de la 500$ la un 300de mii-->hagenuK(apropos...sint TOSHIBA...asta nu o stiai dar o afli acum) e cale destul de mare!
Vorbeste cu Gioro...si te lamureste el cum se sta cu telefonia si banii....

Scuze pentru ton ...dar asta se intelege....:(



PPPPS....cu testele ...recomandarile...si mai ales preturile din Connect...m-am lamurit de mult....SINCERE...pacaleli...ambalate frumos!..Ce sa ma astept de la o revista tradusa..:(

#13
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
DECI, o sa imi iau ori s55 ori 6610 daca are vibratii.t68i e mai prost decat s55.
IAR in privinta banilor mei nu cred ca isi poate prmite cineva sa isi dea cu parerea.Imi iau telefon si de 10.000$ daca am si cred ca e bine sa ii dau pe un telefon.De unde stii tu ca eu nu sunt miliardar ?!
Poate imi pot permite....
Chestia cu hagenuk era o gluma.Nu mi-ar fi ,insa, aiurea sa am unul.

#14
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
uite d0t, in weekendul asta cred ca merg la un magazin mare (am primit o reclama de la el si vindeau 6610) si o sa iau un telefon in mana sa vad daca vibreaza.

O sa iti spun luni ce si cum, ok?

#15
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
SUre, 1sapm.spamOricum, m-am reorientat pe s55.E mult mai bun ca si facilitati.Ca design e mai dragut 6610, dar e mult mai slab.Ce are 6610 "in plus" este ecranul mult mai bogat in culori-mancator de baterie.
6610 are 4 voci in polifonie|16 in cazul s55... ;)

#16
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Citat

Originally posted by d0T
DECI, o sa imi iau ori s55 ori 6610 daca are vibratii.t68i e mai prost decat s55.
IAR in privinta banilor mei nu cred ca isi poate prmite cineva sa isi dea cu parerea.Imi iau telefon si de 10.000$ daca am si cred ca e bine sa ii dau pe un telefon.De unde stii tu ca eu nu sunt miliardar ?!
Poate imi pot permite....
Chestia cu hagenuk era o gluma.Nu mi-ar fi ,insa, aiurea sa am unul.

Nu am vrut sa te jignesc...si nici sa stric topicul...insa..daca vad ca ma provoci... :drac:
Cumpara ce vrei...mai ales daca esti miliardar...ce sa cauti tu pe un "amarit " de forum din Ro...de ce sa ne ceri noua parerea...Si daca iti poti permite....poate iti permiti si ceva buna crestere...Nu de alta dar CEI CARE ISI POT PERMITE...NU FAC ATITA CAZ...isi cumpara si gata!

Astept replica...trebuie sa fie una ca de nu e :drac: chiar asa negru :oK:

#17
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002
Ref. vibratii la 7210:

DA ARE VIBRATII! Probat si testat.

Vezi si la www.gsmarena.com

Nokia 7210:

"Vibration: In phone "

P.S.
Lasati mai moale cu replicile. Sunt probleme de filosofie si de cum vede fiecare viata. Nu o sa va convingeti unu pe altu nici in 1000 de ani.

Nu toti sunt ca noi.!

#18
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
pt aiwaman:
1. Este o onoare sa servesc acest forum.
2. Idee era sa iti administrezi banii tai si nu pe ai altora.
3. Keep it on topic.

pt sad: Acum sunt aproape sigur ca ,atat 6610, cat si 7210 vibreaza.
S55 este ,insa, mai bun.O sa imi iau s55.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate