Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viata evreiasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
274 replies to this topic

#235
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cimitirele

Cel mai vechi cimitir evreiesc cunoscut azi in Israel se afla in Hebron, orasul Patriarhilor, unde Avraham a cumparat pamant si unde sunt ingropati in Meara Ha;mahpelah, Patriarchs Cave, .Avraham si Sara, Isaac si Rebeca, Jakob si Lea.
Alaturi de cladire este cimitirul vechi, unde cele catea morminte sunt pazite de distrugeri cu ziduri mici de piatra, rotunde.

Attached File  MtHebron_svg.jpg   55.5K   4 downloads Attached File  CIMITIR HEBRON.jpg   101.1K   4 downloads

Un alt vechi cimitir evreiesc este la tzfat sau Safed
sunt aici ingropati cativa rabini importanti Cimitirul vechi are o parte sefarada si o parte ashkenaz.
La fel si cel nou de alaturi la care s-a adaugat si o parte destinata armatei si soldatilor cazuti la datorie

Attached File  safed cimitir.jpg   189.69K   4 downloads Attached File  בית_הקברות_בצפת.jpg   257.79K   3 downloads

Al treilea vechi cimitir, foarte cunoscut este cel de pe muntle maslinilor.
Cimitirul asezat oe un deal di piatra de creta, permite  saparea relativ usoara a mormintelor.
aici sunt poate cei mai importanti conducatori ai israelului atat oameni de stat cat si rabini , aici este Schindler, Se apreciaza numarul mormintelor la 70.000,
in jurul dealului mai sunt insa multe pesteri, grote, tuneluri unde sunt alte si alte morminte, rabinul Yehuda Chassid, rabinul Rambam, profetul Zaharia, Moshe Izhakoff Hacohen, Eliezer Ben-Yehuda, Meir Feinstein si Moshe Barazani, Menachem Begin,
Rabi Avraham Yitzchak HaCohen Kookcu toata familia,
Este apoi o mica portiune pe orase  tari de origine, Mamlar, Zibenbergen, Kosov, Roaânia, Sanz si Bucovina.  Printre decedati: Israel Grossman , Yosef Halevi Zeliger , Joseph Voltuch .

Cimitirul vazut din orasul vechi

Attached File  1000px-Mount_of_olives.jpg   125.65K   3 downloadsAttached File  olives-mountain1.png   2.02MB   3 downloads

Orasul vechi vazut dinspre cimitir

Attached File  1000px-Panorama_Jerozolimy.jpg   82.62K   3 downloads

#236
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cimitire de asemeni vechi, cimitirul Trumpeldor in Tel Aviv
Aflat in centrul Tel Avivului a fost infiintat odata cu infiintarea orasului Tel Aviv, primul oras eminamente evreiesc,

Attached File  1926.jpg   44.29K   2 downloadsAttached File  250px-Trumpeldor007.jpg   14.97K   2 downloads

Astazi cimitir inchis, gazduieste 4.000 morminte pe o suprafata de 12.000 mp, printre care rabini, poetii admirati, mari ganditori, fondatorii orasului evreiesc Tel Aviv, conducatorii, scriitorii si activistii, care au ridicat imaginea si calea comuniatiii evreiesti reinnoite
Nahman Bialik, primul primar al Tel Avivului Diezengoff si sotia, Arik Einstein, si mu;lte, multe alte figuri celebre ale culturii evreiesti


1926; 2014
Attached File  trumpeldor monument.jpg   306.41K   1 downloadsAttached File  trumpeldor comemorare.jpg   478.17K   1 downloads


Shoshana Damari ; Dizengoff ;

Attached File  Trumpeldor_cemetry5.jpg   104.71K   1 downloadsAttached File  dizingof.jpg   36.32K   2 downloads

===================

Vechiul cimitir din Haifa, se afla langa port la terminarea strazii Jaffa.
Cimitirul a fost fondat de primii membri ai comunitatii din Haifa care au venit din Algeria în 1833, urmată de evreii din Libia și Maroc, care au sosit în anii 1870.
Sunt 800 de morminte, restaurate in parte, dar inca cu probleme de ingrijire.ssi intretinere

Attached File  22_11_2016 - 1.jpg   390.59K   2 downloadsAttached File  Old_Jewish_Cemetery_in_Haifa_(6).jpg   121.32K   2 downloads

mormantul comun al victimelor revoltei arabe din 1926

Attached File  Old_Jewish_Cemetery_in_Haifa_(13).jpg   140.26K   2 downloads

#237
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Haifa

Ramane de departe cel mai special oras din Israel.
Care gazduieste gradinile Bahai, gazduieste o puternica comunitate araba alaturi de cea evreiasca, Manastirea Carmelitelor  si de asemeni un campus de cimitire, greco ortodoxe, ale eroilor britanici, ale eroilortarii, un cimitir rmuliconfesional

Attached File  Khayat_monument.jpg   117.34K   1 downloads

Attached File  1280px-Khayat_Beach_War_cemetery_(4).jpg   295.4K   1 downloadsAttached File  1280px-Patria_disaster_graves.jpg   347.54K   1 downloadsAttached File  1280px-חלקת_חללי_בתי_הזיקוק.jpg   261.57K   1 downloads

Remarc asta deoarece de regula cimitirele evreiesti sunt separate cu gard de cimitirele musulmane sau crestine daca se afla unul langa altul
Asa cum este la Askelon, asa cum este la Beer Sheeva, asa cum este in Jaffa Tel Aviv sau Kfar Saba

Doar cimitirele particulare, precum cel de la EINAT, kibutz care a vandut din pamanturile lui infiintarii unui cimitircare poate fi  pentru toate cultele.Sunt acolo crestini, arabi, evrei, atei, religiosi dar ce nu gasesti acolo.Este un cimitir extrem de ingrijit, din 1991 pana azi a ajuns o padure de arbori si o mare de flori.
un loc azi, cand a devenit aglomerat costa cam 40.000 sekeli, 9000 EU


Attached File  _MG_0286_wa.jpg   71.59K   1 downloadsAttached File  619.jpg   47.04K   1 downloadsAttached File  ZSVQm8KbhxhgwrqTV-NVFrPD4xFvOfDkwi1LDtMzzUo.jpg   263.83K   1 downloads

#238
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cimitirele militare

Attached File  img768298.jpg   104.87K   3 downloads

Au aparut in Israel, imediat dupa incheierea razboiului de independenta in 1949

Cimitirul militar central se afla pe Muntele Hertzel, la Ierusalim infiintat in 1948, iar in tara sunt 42 de cimitire militare destinate sosldatilor cazuti la datorie.
Iar in cele 93 de cimitire civile, este destinata o parcela anume pentru militarii cazuti
In 1950, Parlamentul a adoptat legea cimitirelor militare
Atunci s-a stabilit uniformizarea lor, neexistan nicio diferenta functie de gradul celui cazut si tot atunci prin concurs s-a ales modelul pietrei funerare
Multele razboaie si permanenta stare de tensiune a facut ca numarul lor sa fie mare.
Pana in 1954 erau deja 14 cimitire militare.Azi sunt 42
Raspandite pe tot teritoriul si in cateva sare druze, unde au murit in razboaiele Israelului soldatii druzi

Piatra de mormant acopera partial mormantul ramanad o parte pentru plantarea de flori
Pe piatra se scrie
Numele celor cazuti
Numele parintilor lui
Locul nașterii
Data imigrației în Israel daca e cazul,
Circumstantele mortii sale
Data mortii sale

Stema armatei
Un loc standard pentru lumanare.

Attached File  cimitir militar.png   114.31K   4 downloads

Cimitirele militare sunt in administrarea Armatei.
De ziua independentei, de ziua comemorarii soldatilor cazuti, toate morminte, absolut toate mormintele primesc un buchet de flori si un steag.
O ceremonie militara si salutul colegilor lor.

Attached File  028.jpg   66.28K   3 downloadsAttached File  090516_zikaronnetunim-688x387.jpg   102.35K   2 downloads

Attached File  images8CN6U7LC.jpg   13.95K   2 downloadsAttached File  600394301001397640360no.jpg   289.45K   2 downloads

#239
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postvio69a, on 25 februarie 2018 - 23:13, said:

///// sectant.
Poti sa fi amabil si sa nu interpui lucruri ce nu tin de subiect ?
Mersi.

Pai da subiectul iudaismului e moartea in antagonism cu viata si viata  e subiectul  doar  a catorva sectanti din iuda

Drum bun cu alaiul...

Edited by husand, 28 February 2018 - 21:18.


#240
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In Israel, asa cum se stie sunt evrei, sunt crestini catolici sau musulmani sau armeni sau copti, arabi sau nu, sunt druzi, sunt beduini, sunt musulmani,
si desigur si acestia cand le vine randul trebuiesc inmormantati.
Nu tine neaparat de Viata evreiasca, ci tine de viata israeliana.
si de cunostiinte generale pentru cei ce nu inteleg, nu vor sa inteleaga sau refuza sa inteleaga cate ceva din viata evreiasca.

In Israel cateva orase mari cu populatie exclusiv musulmana.
Fiecare are un cimitir vechi langa care s-a adaugat unul noiu odata ce populatia araba musulmana a cresctut de 3 ori de la infiintarea statului Israel
sunt de asemeni sate arabesti mmusulmane, fiecare cu parcela lui de cimitir.

Un exemplu Tyira...35.000 locuitori azi

Attached File  TIRA CIMITIR.jpg   74.72K   4 downloads

Diverse poze....

Attached File  10.jpg   20.31K   4 downloadsAttached File  israel-jerusalem-muslim-cemetery-the-mount-of-olives-at-background-EN327B.jpg   202.8K   4 downloads

#241
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cateva cuvinte despre cimitirele Crestine.
Existente si conservate pe peritoriul israelian inca din timpul templierilor, asa cum este cel de la Haifa.
De asemeneni pe Muntele Hertzel este un cimitir protestant, unul catolic si unul ortodox.
Comitire ortodoxe in functiune relativ bine conservate sunt la Beer Sheva, Kefar Saba,jaffa, Nethania, desigur Ierusalim
Slujba se face in ritul in care a trait cel decedat, patriarhiile punand la dispozitie preostii si mijloacele de ingropare

Toate locurile in cimitirele din Israel sunt gratuite pentru cetatenii isrealieni si sunt locuri de veci.
Cine doreste anume avantaje, desigur plateste pentru ele.

Attached File  072.jpg   343.5K   1 downloadsAttached File  13832229645162_b.jpg   106.8K   1 downloads
Attached File  973655325.jpg   46.1K   1 downloadsAttached File  _qbrvt.jpg   63.89K   1 downloads

Edited by vio69a, 01 March 2018 - 13:03.


#242
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postvio69a, on 01 martie 2018 - 12:55, said:

Cateva cuvinte despre cimitirele Crestine.

daca-mi dai voie..?


Subiectul asta al tau cu moartea e absolut fara iesire..

Ezechiel 37
1. Mana Domnului a venit peste mine si m-a luat in Duhul Domnului, si m-a pus in mijlocul unei vai pline de oase.
2. M-a facut sa trec pe langa ele, de jur imprejur, si iata ca erau foarte multe pe fata vaii si erau uscate de tot.
3. El mi-a zis: "Fiul omului, vor putea oare oasele acestea sa invie?" Eu am raspuns: "Doamne Dumnezeule, Tu stii lucrul acesta!"
4. El mi-a zis: "Proroceste despre oasele acestea si spune-le: "Oase uscate, ascultati cuvantul Domnului!
5. Asa vorbeste Domnul Dumnezeu catre oasele acestea: "Iata ca voi face sa intre in voi un duh, si veti invia!
6. Va voi da vine, voi face sa creasca pe voi carne, va voi acoperi cu piele, voi pune un duh in voi, si veti invia. Si veti sti ca Eu sunt Domnul."
7. Am prorocit cum mi se poruncise. Si pe cand proroceam, s-a facut un vuiet, si iata ca s-a facut o miscare, si oasele s-au apropiat unele de altele!
8. M-am uitat si iata ca le-au venit vine, carnea a crescut si le-a acoperit pielea pe deasupra; dar nu era inca duh in ele.
9. El mi-a zis: "Proroceste si vorbeste duhului! Proroceste, fiul omului, si zi duhului: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Duhule, vino din cele patru vanturi, sufla peste mortii acestia ca sa invie!"
10. Am prorocit cum mi se poruncise. Si a intrat duhul in ei, si au inviat si au stat pe picioare: era o oaste mare, foarte mare la numar.
11. El mi-a zis: "Fiul omului, oasele acestea sunt toata casa lui Israel. Iata ca ei zic: "Ni s-au uscat oasele, ni s-a dus nadejdea; suntem pierduti!"
12. De aceea, proroceste si spune-le: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Iata, va voi deschide mormintele, va voi scoate din mormintele voastre, poporul Meu, si va voi aduce iarasi in tara lui Israel.
13. Si veti sti ca Eu sunt Domnul, cand va voi deschide mormintele si va voi scoate din mormintele voastre, poporul Meu!
14. Voi pune Duhul Meu in voi, si veti trai; va voi aseza iarasi in tara voastra, si veti sti ca Eu, Domnul, am vorbit si am si facut, zice Domnul."

Imi cer scuze dar ...moartea a fost invinsa
si starea de apatie a cam trecut ,echivalenta cu moartea spirituala

Osea 6
1. "Veniti sa ne intoarcem la Domnul! Caci El ne-a sfasiat, dar tot El ne va vindeca; El ne-a lovit, dar tot El ne va lega ranile.
2. El ne va da iarasi viata in doua zile; a treia zi ne va scula, si vom trai inaintea Lui.
3. Sa cunoastem, sa cautam sa cunoastem pe Domnul! Caci El Se iveste ca zorile diminetii si va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primavara care uda pamantul!" -


Doua zile au trecut de la venirea viatii

Isus i-a zis: "Eu sunt Invierea si Viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai. (Ioan.11:25)

Marcu 12
26. In ce priveste invierea mortilor, oare n-ati citit in cartea lui Moise, in locul unde se vorbeste despre "Rug", ce i-a spus Dumnezeu, cand a zis: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov"?
27. Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii.



Yashua e la usa intra la sfarsitul celei de-a doua si inceputul celei de-a treia zi impreuna cu viata si judecata

Edited by husand, 04 March 2018 - 00:04.


#243
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Esti offtopic ai raport

#244
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Divortul

Legea evreiasca a divortului a fost creata de dragul pacii si al armoniei.
Nimeni nu ar trebui sa traiasca in iadul care este o casnicie plina de ura, spune Eliyahu Kitov.

Divortul ramane insa ultima posibilitate-tragica- la care se apeleaza in cazul in care casnicia nu functioneaza normal
Potrivit Legii lui Moise si a lui Israel, o casnicie evreiasca este sfanta deci, pentru a se incheia o casnicie, trebuie sa se faca recurs la aceiasi Lege. D
Ca atare divorturile civile, din pubt de vedere iudaic,  nu au valabilitate pentru a termina o casnicie evreiasca.

Ca atare daca casatoria se face la rabaut sau in prezenta rabinului la fel si desfacerea ei,
la tribunalul rabinic,  numit Bet Din, o curte rabinica formata din 3 rabini, cu asistenta unui grefier care sa noteze si in prezenta a doi martori, barbati care au implinit varsta de 13 ani.

Potrivit Legii evreiesti, Bet Din inainte de a autoriza un divort trebuie sa incerce prin orice mijloace sa faca Pace -adica Shlom Beit, si doar cand acest lucru se dovedeste ca fiind imposibil se incearca stabilirea unei intelegeri reciproc avantajoase.
Cazul ideal este cand ambii soti sunt de acord, sarcine devine usoara,
Dar daca numai unul cere dovortul, lucrurile sunt complicate.caci sotul poate sa dea "Ghet" adica sa elibereze sotia, sau nu.
sunt familii divortate in fapt, dar pentru ca sotul este Sarvan Ghet -adica refuza sa dea aceasta eliberare, viata femeii este blocata, Ea continua sa fie casatorita.

In cazul in care femeia primeste acea eliberare de la sot, procedura este rapida.
Actul, -gpatur se numeste, adica scutit- se impacheteaza frumos, se taie la un colt sa nu mai poata fi folosit, si ramane sotiei.
apoi cei doi primesc scrisorile de divort pentru ca fiecare sa se poata recasatori.
Femeia nu se poate recasatori 3 luni pentru a se sti cu certitudine ca nu este gravida
Se scriu cele 2 acte de casatorie, se impacheteaza frumos,
Totul dureaza jumatate de ora.


In societatea laica israeliana, se tine tot mai putin seama de Rabinat.
Atat la casatorie cat si la divort.
Societatea religioasa practicanta insa, respecta totul ad literam

#245
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
In viata evreiasca surprindem si un alt aspect omis de prezentatorul topicului , o mica ramasita  care apartine lui Yeshua Hamashiach si care este o cultura aparte



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Hw9bHz9-C4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p5jX2G1hHtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 07 April 2018 - 22:42.


#246
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postvio69a, on 04 martie 2018 - 00:52, said:

Esti offtopic ai raport

Stimate  viata evreiasca nu este a  unora sufocati de moarte in pesimismul lor ci a vietii care este Yeshuah.


"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov"? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii." (Mat.22:32)
"Eu sunt Invierea si Viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai. (Ioan.11:25)

Nu ne mai intrista cu moartea suntem satui de vesti proaste.

Lasa lumea sa se bucure.

Quote

Nimeni nu ar trebui sa traiasca in iadul care este o casnicie plina de ura, spune Eliyahu Kitov.

Pai ce motiv de divort ar avea cineva decat  daca are o sotie necredincioasa. ?

Edited by husand, 07 April 2018 - 22:56.


#247
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posthusand, on 07 aprilie 2018 - 22:22, said:

In viata evreiasca surprindem si un alt aspect omis de prezentatorul topicului , o mica ramasita  care apartine lui Yeshua Hamashiach si care este o cultura aparte

Nu tine de viata evreiasca..tine de viata israeliana unde intalnesti arabi crestini si musulmani,  intalnesti evrei ortodoxi, evrei médiami , reformati,  musulani, bahai, druzi, cerchezi, beduini.... dar ce nu....

#248
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
si mai zici ca acolo e Beulah !!!

Evreicele astea a caror mama prezenta dealtfel si care a scapat  din exterminare  fiind un copil atunci despre asta canta\\

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KoTR5-p-Wrs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu te vor mai numi "Parasita" si nu-ti vor mai numi pamantul un pustiu, ci te vor numi: "Placerea Mea este in ea", si tara ta o vor numi "Beula", "Maritata", caci Domnul Isi pune placerea in tine, si tara ta se va marita iarasi. (Isa.62:4)\
\Eu nu pot intelege cu promisiunea raiului pe pamant in Israel si cand colo acolo tensiune ,ultraortodoxi,frustrare ,impotrivire,,,astfel ca oameni fini de felul familiei Isac trebuie sa stea deoparte...

Edited by husand, 10 April 2018 - 22:42.


#249
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Fete frumoase, cantec frumos, dar aici este despre viata evreiasca nu viata baptistilor....

This song is in the 1940 Broadman Hymnal of the Southern Baptist Convention

Next

#250
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
ZAKA - abrevierea de la  Zihuy Korbanot Ason  tradus : "Identificarea victimelor în caz de dezastru"

Attached File  CTVoc7y8_400x400.jpg   31.5K   1 downloadsAttached File  6930b83b0b88f2f592649509542dd63b-800x370-resize.jpg   57.24K   1 downloads

Este cea mai apreciata echipa de voluntari in tara.
Care se buura de un mare respect si sustinere morala si materiala de la numerosi donatori

Membrii ZAKA, majoritatea sunt evrei ortodocși , asistă echipajele de ambulanță , ajută la identificarea victimelor terorismului , accidentelor rutiere și altor dezastre adunand parti ale trupului, sangele, cautand sa reconstituiasca corpurile pentru un singur scop.
Inmormantarea corespunzatoare si cat mai repede in pamant.
Fiind evrei religiosi practicanti respecta cerinta cea mai stringenta a Thorei si a legii evreiesti Halakha

In cazul actelor de terorism, voluntarii ZAKA colectează, de asemenea, organele și părțile corpului non-evreilor, inclusiv atentatorii sinucigași , pentru a se transmite familiile lor.
Este un act de "bunatate " in beneficiul celui decedat, care este definitiv trecut in alta lume.

Organizatia a inceput activitatea când un grup de voluntari sub conducerea rabinului Elazar Gelbstein s-au adunat pentru a ajuta la recuperarea rămășițelor umane de la un atac terorist pe linia de autobuz 405 din Israel în 1989.
apoi au participat adunand bucatelele de corp la accidente de circulatie, prabusiri de avioane, accidente de tren, acte teroriste
În 1995, ZAKA organizat a fost recunoscuta de guvernul israelian și acum lucrează îndeaproape cu poliția Israelului în identificarea victimelor dezastrelor.
Activitățile ZAKA s-au extins rapid în timpul Intifadelor, când atentatele teroriste au creat multe scene de dezastru, cu rămășițele și părțile corpului multor victime împrăștiate în jurul locurilor de de explozie

In 2004, un grup de voluntari ZAKA a zburat la Haga, cu scheletul autobuzului distrus în explozia  de la Ierusalim pe 29 ianuarie 2004 care a insumat multi morti.
Impreuna cu pozele a 950 de victime ale terorismului palestinian, au continuat prezentarile in alte capitale precum si la Washington, pentru a îndemna guvernul Statelor Unite să acționeze împotriva terorismului palestinian.

Attached File  1300888506Bus-1000x600.jpg   107.36K   3 downloads

În ianuarie 2016,  ZAKA a primit statutul de organizație neguvernamentală de consultanți pe langa ONU
În 2010, voluntarii ZAKA au fost în număr de 1500.  Formați ca paramedici de prim ajutor, voluntarii, care sunt la dispoziție 24 de ore din 24/7, încearcă să reînvie victimele și, dacă nu reușesc, respectă cerintele religioase pentru cei morti

ZAKA are, de asemenea, două unități formate din voluntari beduini , musulmani și druzi, pentru a servi comunitățile non-evreiești din Israel, în primul rând Beduini din Negev și Druzi din Galileea .  
Legile religioase evreiesti si musulmane sunt asemanatoare, privind cei morti cerandu-se aciperirea cadavrelor astfel încât alții să nu le poată vedea dar ce este mai important -  să colecteze fiecare parte a corpului pentru înmormântare, inclusiv sânge.  

Devotamentul membrilor ZAKA și maniera profesională în care au facut fata la scene dificile și tragice, cum ar fi tratarea trupurilor victimelor ucise în atacurile sinucigașe , au condus la un respect și o admirație publică puternică.  Marea contribuție a ZAKA la societatea israeliană a fost în curând recunoscută pe scară largă.
Această recunoaștere a permis ZAKA să recruteze mai mulți voluntari și, odată cu donațiile monetare în creștere, să achiziționeze echipamente avansate, cum ar fi trusele de prim ajutor, ambulanțe, MIRS (comunicații) și motociclete (pentru răspuns rapid).

Attached File  img664365.jpg   43.14K   2 downloadsAttached File  meshi-zahav-halamish.jpg   141.96K   3 downloadsAttached File  imagezaka-1.jpg   12.05K   3 downloads

Edited by vio69a, 26 May 2019 - 15:52.


#251
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Am amintit de ZAKA, dupa ce am citit ultima actiune ce au desfasurat-o in Belarus
Unde s-a descoperit groapa comuna in care au fost ingropati evreii din localitatea Brisk dupa ce au fost impuscati de nazisti. Barbati....femei.....copii....

Attached File  7v859b19__w643h428q95.jpg   147.65K   0 downloads

Groapa comuna a fost descoperita in timpul unor sapaturi ale santierului deschis pe acel loc.
din valurile de pamant au aparut incaltaminte, oase, ochelari, portofele, podoabe, curele
Lucrarile s-au oprit iar ambasadorul Israelului a cerut sistarea pana la venirea formatiei de voluntari Zaka din Israel
s-au gasit mai multi morti decat se estimase
1214 schelete de copii femei si barbati

S-a luat la " periat" centimetu cu centimetru si s-au adunat in cosciuge scheletele  spre a fi aduse in tara si a fi inmormantate

Attached File  whatsapp-image-2019-05-21-at-013644-2.jpeg   49.34K   0 downloadsAttached File  925958201002499640360no.jpg   47.12K   0 downloadsAttached File  92595850100681640360no.jpg   53.47K   0 downloads

#252
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Attached File  71800042_1745126758957412_6965438137992478720_n.jpg   103.58K   0 downloads

12.10.2019 - 19:30 - 23:59,  si face parte din "Noapte muzeelor deschise"


Principalele sinagogi vor avea evenimente culturale

TEMPLUL CORAL, 19:30

- expoziție „Temple și Sinagogi din România”
- istora evreilor bucureșteni cu Gil Shaim, gabai (19:45, 21:45)
- recital muzica evreiască cu Alexandrina Chelu (Oradea) (20:00)
- întreaba rabinul – Rafael Shaffer, Prim Rabin (20:20, 22:30)
- recital cantorial Emanuel Pusztai, cantor sinagogal, pianist (20:45)
- dansuri evreiești și israeliene cu Ansamblul „Hora” (21:15)
- recital coral – Corul Templului Coral (22:00)
- degustare preparate culinare tradiționale
- Havdala – binecuvântări evreiești pentru o săptămână bună (23:00)


-TEMPLUL UNIREA SFÂNTĂ, 19:30

- recital violoncel cu Șerban Nichifor (19:30, 21:00, 22:30)
- dansuri evreiesti și israeliene cu Ansamblul „Haverim” – Ploiești (20:00)
- expoziție de la „De la Steitl la Oraș”
- Pinacoteca evreiască – lucrări semnate Barbu Iscovescu, Nicolae Vermont, Marcel Iancu, Victor Brauner, Margareta Sterian, Eva Cerbu, Tia Peltz, Toma Hirth, Rita Șapira și Sorin Adam
- Zidul Plângerii – dorințele tale vor ajunge la Ierusalim
- Ierusalimul în cartofilie – expoziție cărți poștale ilustrate din Ierusalim, oferite ca suvenir


- SINAGOGA MARE, 19:30

- Expoziție „Holocaustul din România”
- Expoziție „Viața evreilor din sudul Bucovinei” (CSIER)
- Proiecții de film & dezbateri în cadrul BJFF
- Degustare de vinuri Kasher în suka tradițională evreiască (construcție specială pentru sărbatoarea de Sukot, decorată cu obiecte rituale și fructe)


- SINAGOGA YESHUA TOVA, 20:00

- întâlnire cu Habad Romania – 20 de ani

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate