Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Viata evreiasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
274 replies to this topic

#1
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
De ceva vreme,am adunat material despre subiect.
Cautand pe aria de fata,am gasit ici colo cateva crampeie,dar nu dezvoltate suficient
Inainte insa de avansa in ideea de a prezenta aici aspecte ale ciclului vietii evreiesti,nasterea,britul,barmitzva,casatoria,decesul, inmormantarea,
vreau sa am acceptul moderatorului caci altfel ar fi pacat de munca.

Ideea ca ma conduce este eliminarea sau macar corectarea stereotipurilor
privind viata spirituala sau viata comunitara si familiara evreiasca, caci de cele mai multe ori subiecte incepute normal au fost denaturate pe parcurs, inchise sau pur si simplu sterse.

Ca atare D-le Billy
daca credeti ca este util, continui, daca nu ma opresc.

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Abbulafia, ce mai zici tu de viata asta? ;)

#3
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013

View PostMur_, on 08 iunie 2013 - 23:51, said:

Abbulafia, ce mai zici tu de viata asta? Posted Image


ce e domne,...urmaresti userii?

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Le poate vedea IP-urile....si stie fiecare user cate Nick-uri au!

#5
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013

View PostBodCasa, on 09 iunie 2013 - 00:31, said:

Le poate vedea IP-urile....si stie fiecare user cate Nick-uri au!

si se mai si lauda,...

Posted Image

#6
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postmedia_nou, on 08 iunie 2013 - 23:53, said:

ce e domne,...urmaresti userii?
Doar useritele. ;)

#7
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013

View PostMur_, on 09 iunie 2013 - 00:46, said:

Doar useritele. Posted Image


sssssssmecherule,...

#8
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
pe mine ma amuza faptul ca userita chiar isi inchipuie ca si stie cu ce se manaca toate astea :)

#9
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
De ce ar fi altfel fata de viata ungureasca, viata americana, viata romaneasca, viata ruseasca, etc.. Adica o viata valoreaza mai mult si alta mai putin? Sau era la bascalie..ok, fii atent(a) cum e viata evreiasca. Depinde de context:
1) Te scoli. Incarci arma. Iesi la granita. Tragi vreo 15 gloante in teroristii palestinieni. Te suna sefu” sa intri pana in Gaza. Trag vreo 3 in tine. Ajungi la spital in Israel. Au aia grija de tine. Iti iei niste bani. Te scoli. Incarci arma...etc.  Asta-i la capitolul ,,bad life”
2)capitolul ,,good life”.
  Te scoli. Te asteapta limuzina. Mergi la studio. Dai vreo 40 de milioane pe un film. Citesti stirile. Filmul tau trecut a facut 950 de milioane. Locul II in box-office. Dai noroc cu starurile. Seara mergi la premiera. Nu stai prea mult, ca a 2-a zi ai filmare. A 2-a zi: Te scoli. Te asteapta limuzina...etc.

#10
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postblacktiti89, on 12 iunie 2013 - 09:07, said:

De ce ar fi altfel fata de viata ungureasca, viata americana, viata romaneasca, viata ruseasca, etc.. Adica o viata valoreaza mai mult si alta mai putin? Sau era la bascalie..ok, fii atent(a) cum e viata evreiasca. Depinde de context:
1) Te scoli. Incarci arma. Iesi la granita. Tragi vreo 15 gloante in teroristii palestinieni. Te suna sefu” sa intri pana in Gaza. Trag vreo 3 in tine. Ajungi la spital in Israel. Au aia grija de tine. Iti iei niste bani. Te scoli. Incarci arma...etc.  Asta-i la capitolul ,,bad life”
2)capitolul ,,good life”.
  Te scoli. Te asteapta limuzina. Mergi la studio. Dai vreo 40 de milioane pe un film. Citesti stirile. Filmul tau trecut a facut 950 de milioane. Locul II in box-office. Dai noroc cu starurile. Seara mergi la premiera. Nu stai prea mult, ca a 2-a zi ai filmare. A 2-a zi: Te scoli. Te asteapta limuzina...etc.

De ce unii cred ca stiu tot, dar absolut TOT despre viata altora de la cateva mii de km. distanta ?
Si asta, doar documentandu-se din media asezonata cu ceva teorii ale conspiratiei ?

Am mai spus-o si ma repet : Ce se vede de-aici nu se vede de-acolo !

#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Salomee,
ai o buna ocazie sa demontezi stigme si prejudecati
teorii ale conspiratiei si sa ne arati cum sunt abordate in iudaism,
perioadele ciclului se viata, de la nastere pana la inmormantare.
Nu ca nu ar exista material suficient,
dar cineva care povesteste de la inaltimea ochilor este de preferat.

#12
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postvio69a, on 12 iunie 2013 - 14:42, said:

Salomee,
ai o buna ocazie sa demontezi stigme si prejudecati
teorii ale conspiratiei si sa ne arati cum sunt abordate in iudaism,
perioadele ciclului se viata, de la nastere pana la inmormantare.
Nu ca nu ar exista material suficient,
dar cineva care povesteste de la inaltimea ochilor este de preferat.

Abbu, ma adresasem lui ''blacktiti'', care a dat ''exemple din viata evreiasca''...

De la tine chiar asteptam sa pui materialul care l-ai promis.
Nu-mi vine-a crede ca te-a intimidat cele cateva comentarii de mai sus :)

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu m-am intimidat de loc si nici nu mi se intampla sa ma intimidez, chiar daca la "comentariile de mai sus"
a participat si un moderator.
Doar ca apreciez mai mult munca mea si nu am de gand sa o mai arunc in vant,
precum subiectul despre Musulmanii Turci si Tatari din Dobrogea...


Dar pentru ca esti pe terenul tau, poti prelua stafeta.

#14
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 08 iunie 2013 - 23:40, said:

De ceva vreme,am adunat material despre subiect.
Cautand pe aria de fata,am gasit ici colo cateva crampeie,dar nu dezvoltate suficient
Inainte insa de avansa in ideea de a prezenta aici aspecte ale ciclului vietii evreiesti,nasterea,britul,barmitzva,casatoria,decesul, inmormantarea,
vreau sa am acceptul moderatorului caci altfel ar fi pacat de munca.

Ideea ca ma conduce este eliminarea sau macar corectarea stereotipurilor
privind viata spirituala sau viata comunitara si familiara evreiasca, caci de cele mai multe ori subiecte incepute normal au fost denaturate pe parcurs, inchise sau pur si simplu sterse.

Ca atare D-le Billy
daca credeti ca este util, continui, daca nu ma opresc.

Ce inseamna asta  " De ceva vreme,am adunat material despre subiect." ?  Pai tu nu esti evreica din nastere? Bine,din bunica dar asa si tuesti evreica si nu trebuie "sa adunimaterial despre evrei" ? Nu?  A am inteles tu esti evreica din bunica dar nu din bunica ta...
Ce trebuie tu "sa aduni" dspre evrei? Traiesti cu ei impreuna. Bate in usa la doamna Smilovici vecina ta si intreab-o despre Judaism. Mai confortabil decat sa mergi la un cimitir evreu si sa cauti mormantul unei  babe cu numele tau ca in Romania multi evrei au adoptat nume romanesti.( De exemplu croitoru,cojocaru ,lupu si altele) dupa ce ai gasit asa o baba, mergi la comunitatea evreiasca si te juri pe toti sfintii ca baba este bunica bunicii. Cel putin asa ai scris tu in trecut de cel putin de doua ori pe alte forumuri cand ai indrumat  pe "sarmanele femei romanesti "cum sa faca sa ajunga la Israel,ca asa au vrut astea.Un barbat evreu ca  barbatii evrei sunt foarte cautati de unele femei romance amarate.

Traiesti in Israel mai mult ca 20 de ani si inca trebuie "sa aduni" ceva despre ei?

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ma simt flatata....efectiv ma simt flatata.
Desi in loc de a te ocupa de viata mea, interesant era de povestit ceva despre viata evreilor,obiceiurile,traditiile...
Ceea ce vad ca nici un evreu nu se incumeta pe aici sa o faca.
Caci iudaismul este mai mult decat premiile Nobel si cine a inceput razboiul din 48.

Iudaismul este o religie, dar si o civilizatie,un popor dar si un sistem de legi,o filosofie, o poveste care incepe cu viata, continua cu maturitatea,casatoria, caminul,copii si zestrea pentru urmasi........
Este si poezie este si cantec, este  si gastronomie,este si durere, este si speranta....Este filosofia care ne explica viata si care intareste inaintea mortii.......

Edited by vio69a, 15 July 2013 - 12:54.


#16
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Pai si tu cu si fara domnul faci parte din acest subiect. Indulgenta nevreilor/israelienilor.  Democratia lor si cum se refera ei la oropsitii de soarta amara (eu nu ma includ). Cum ei apara libera exprimare. Cum au cules pe vremuri  cateva zeci de emigranti care au fugit din Vietnam si barca lor era pe cale sa se scufunde la mii de kilometrii de Israel.Cum o nava israeliana a cerut voie sa aduca  la Israel salvatii deoarece in nici un port de pe drum nu li sa permis sa coboare. Israel a dat imediat asentimentul ei si familii intregi au devenit cetateni devotati a Israelului.  Cum in timpul razboiului din Cosovo a dat azil la zeci de familii musulmane care erau in pericol de exterminare.  Ai auzit de asociatia "doctori fara frontiera"? Este o asociatie de doctori,in mare parte israelieni care se duc sa faca operatii in care salveaza vederea la oameni,le fac operatii de cataracte,le potrivesc ochelari,dau remedii la boli si vaccineaza copii in regiunile cele mai dificile din lume. De multe or ei sunt primii doctori care bolnavii vad in viata lor. Am vazut cum au facut o actiune in Africa unde au facut in doua saptamani sute de operatii la copii care s-au nascut cu buza de sus despicata.  Ei nu primesc nici o plata  pentru ce fac. Toate materialele alimentele si medicamente sunt cumparate din donatile fabricilor de medicamente.    Sunt spitale in Israel unde doctori asteapta la rand luni de zile ca sa faca parte dintr-o asa  actiune.
Ce-i cu traditionalul ajutor care trimete Israelul cand este o catastrofa la o tara de pe glob? Asa a facut cu Turcia si cu Haitii unde a fost prima tara care a trimes un spital intreg,echipat inclusiv cu sectia de naseri,totul intyrun enorm cort special. Numai doua saptamani mai tarziu au mai venit s altii.

Astea sunt cele importante doamna Abulafia si nu ca domnul Smilovici  vecinul tau ,este religios si nu admite sa-l impiedici sa traiaca viata lui cum gaseste de cuvinta. I-ti face sambata noaptea scandal cand tu faci la tine acasa un festival a berii si totii zbiara chercheliti si tropaie pe tavanul vecinului.

#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 15 iulie 2013 - 13:34, said:

Ai auzit de asociatia "doctori fara frontiera"?

Am auzit.
Si posibil ca printre 70 de tari afiliate sa fie si Israelul.

Dar nu asta e subiectul....
Viata evreiasca = realitatea.
Ori tie iti cam scapa.

#18
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 15 iulie 2013 - 13:40, said:


Am auzit.
Si posibil ca printre 70 de tari afiliate sa fie si Israelul.

Dar nu asta e subiectul....
Viata evreiasca = realitatea.
Ori tie iti cam scapa.
Daca vrei sa scrii despre viata evreiasca in Israel ti-as propune sa fii cineva care traieste asa o viata ca cine scrie  jumata de replici contra evreilor si Israel nu poate sa simta ca un evreu. Mai de graba ca un anti-evreu. Din noroc  fenomenul Abulafia este foarte rar printre evrei. Cine scrie si critica tara evreilor la care sa fofilat,nu poate sa scrie ca un evreu care descrie viata sa ci ca un impostor care  traieste pe socoteala evreilor ,face nevoile in gradina lor si inca se plange ca miroase in gradina.

Viata evreilor nu este cea care se prezinta direct de la rubrica penala  a jurnalului. Viata evreilor este sa faci parte din acest popor. Sa suferi cu el,sa te lupti pentru el si sa  fii vesel sau trist pentru el. Sa te simti,in primul rand ca o parte din acest popor. Sa critici tara cand gasesti de cuvinta insa sa te supui la vointa majoritatii ca democratia face parte din viata evreiasca.  In strainatate  au fost  o multime de comunitati evreiesti.  Intotdeauna conducatorii au fost alesi prin alegerea celor pentru  care  a fost comunitatea infintata.

Dumneata doamna Viorica,ai facut ceva pentru acesta  tara  a evreilor,pentru viata evreilor sa zicem?  Nu, ca ai adus cu tine pe barbatul tau asta nu se ia in socoteala.
Cand ma gandesc din nou,poate ca nu ai recrutat si pe barbatul tau sa scrie cum stim noi ca scrie, asta este un fapt bun demn de amintit. Cand continui sa gandesc,ca la mine ma gandesc incet dar bine, poate domnul Viorica totusi face serviciu de clona  si Iti ajuta sa descrii viata evreilor cum o descrii. Totul este posibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate