Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Cel mai subtire si usor monitor HDMI ?!?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 06.02.2007
Am si eu o intrebare intrebatoare. Vreau sa conectez un samsung note 2 la un monitor hdmi, dar as vrea ceva foarte portabil. Exista cumva un monitor subtire ca la laptop? Sau ce sfat imi dati, considerand ca vreau o diagonala de 14"-15" ??  Daca ecranele lcd de la laptopuri sunt asa subtiri, de ce nu exista si monitoare asa usoare si subtiri ?!?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Monitoarele usoare si subtiri sint de obicei incluse in device-uri mici si subtiri, gen laptopuri si tablete.

Ca idee incearca intii sa lucrezi un timp cu un monitor normal cu telefonul si dupa aia s-ar putea sa te lasi de meserie. Sau poate la Note 2 s-au mai desteptat dar nu cred. Ma refer la faptul ca face doar mirror la ecran, ca nu poti folosi decit EXACT rezolutia ta, ca atunci cind se roteste pe portrait e dezastru si ca Android-ul n-a fost conceput multi-window (desi Samsung are un multi-window primitiv, numai pentru anumite aplicatii si unde multi=2).

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 Filoteu, on 31 mai 2013 - 18:21, said:

Am si eu o intrebare intrebatoare. Vreau sa conectez un samsung note 2 la un monitor hdmi, dar as vrea ceva foarte portabil. Exista cumva un monitor subtire ca la laptop? Sau ce sfat imi dati, considerand ca vreau o diagonala de 14"-15" ??  Daca ecranele lcd de la laptopuri sunt asa subtiri, de ce nu exista si monitoare asa usoare si subtiri ?!?

Te rog să-ţi foloseşti creierul pentru a-ţi da seama de cuvintele cheie potrivite pentru google: samsung note 2 external monitor

#4
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 06.02.2007

 OriginalCopy, on 31 mai 2013 - 18:56, said:

Te rog să-ţi foloseşti creierul pentru a-ţi da seama de cuvintele cheie potrivite pentru google: samsung note 2 external monitor
Nu e chiar asa simplu de gasit ceea ce caut, de aceea am pus intrebarea pe forum. Daca scriu ce ai recomandat tu, imi arata ca se poate pune un monitor extern la telefon. Eu vroiam o recomandare de monitor !

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 Filoteu, on 31 mai 2013 - 19:14, said:

Nu e chiar asa simplu de gasit ceea ce caut, de aceea am pus intrebarea pe forum. Daca scriu ce ai recomandat tu, imi arata ca se poate pune un monitor extern la telefon. Eu vroiam o recomandare de monitor !
Sunt sigur că dacă sapi, găseşti. Dacă stai pică pară mălăiaţă...

#6
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
Dar de ce iti trebuie monitor la telefon? Sau de ce iti trebuie telefon ca sa te poti uita la filme? O vizita la oftalmolog ai incercat? Nu de alta dar ar fi culmea sa vad pe vreunul cum cara un monitor (oricat de subtire si usor ar fi) dupa el si mai ales isi conecteaza si semitableta la el doar ca sa vada mai mare... As fi, cred, primul care ii sparge ecranul "din greseala"...

Editat de c14h3r, 31 mai 2013 - 19:56.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Pt ca monitorul de laptop mai are o parte a lui in partea de jos a laptopului iar sus e doar panelul iar un panel simplu nu se cheama monitor.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 undercoverbrother, on 31 mai 2013 - 22:09, said:

Pt ca monitorul de laptop mai are o parte a lui in partea de jos a laptopului iar sus e doar panelul iar un panel simplu nu se cheama monitor.
Si tabletele unde au "partea de jos" ?

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
In acelasi loc unde are si acel note... Dar e secret...

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Alea de 15 nu stiu, probabil ca in cur. Cele mici pe placa si in incarcator. Doar nu crezi ca legi semnal direct la panel si gata.
Ai desfacut de curiozitate un monitor vreodata?

Cine e curios, e un topic pe aria de electronica despre ce'presupune folosirea unui panel pe post'de'monitor.

Editat de undercoverbrother, 31 mai 2013 - 23:29.


#11
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
Monitoarele, in general, fie ele LED sau nu, au electronica in spatele display-ului. Nu in talpa si nici in incarcator... La fel si telefoanele si tabletele si orice atlt fel de gadget la purtator.... In spatele cutiei craniene este orice altceva numai ce trebuie nu... E culmea snobismului sa dai o tarla de bani pe o mizerie si inca niste maruntis pentru un monitor doar ca sa fii mai cu 3 perechi de oo... Daca te-as vedea la terasa, scrumiera mea ar fi display-ul tau...

Editat de c14h3r, 01 iunie 2013 - 10:50.


#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Bai frate, nu ne intelegem deloc.
Un monitor are in spate sursa de alimentare si niste cipuri pt convertirea semnqlului HDMI, VGA, pt reglaje, pt OSD si asa mai departe.
La laptop nu are asa ceva in spatele panelului. O parte din ele nu exista, o parte sunt in partea de jos a laptopului, pe placa de baza iar ca si sursa de alimentare se foloseste incarcatorul.
Legat de aluziile alea nu cred ca vrei sa te iau putin la stanga. Daca nu stii, cere'frate'lamuriri.

#13
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
Esti constient ca din MB pana in monitor mai ai si alte chestii nu? Nu doar cablul LVDS.... Si aici chiar ma refer la laptop.... Toate, dar absolut toate, au electronica in spatele display-ului fie ca aceasta este partial pe mobo fie ca e si pe electronica display. Mai ales cand acestea doua sunt strans legate intre ele....
Ceea ce vrea initiatorul este o strutocamila cu consult la oftalmolog... Am x5 dar il trec pe GPL si-l inmatriculez in BG.... Daca asta este si parerea ta, nu raspunde pentru ca nu ai ce sa mai raspunzi...

PS: Mai pe scurt: Un roman si-a luat Galaxy Note pentru ca a avut cu ce fara sa-si dea seama ca de fapt nu-i trebuie... Si acum cauta un ecran mai mare ca sa nu se faca de ras... Din pacate pentru roman, chiar se face de ras din momentul in care a adresat intrebarea.... Ca doar de aia e roman...

Editat de c14h3r, 01 iunie 2013 - 11:04.


#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Iar postul meu de sus nu era despre monitoare. Voi o tot trageati cu tabletele, de aia am si zis ca alea de 15 nu stiu unde au electronica dar am fost prea subtil cu asta.
Ce treaba au monitoarele de 15 cu tabletele si telefoanele?

Devine complicat sa comunicam. Probabil e aria gresita.

#15
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
Postul tau era despre nimic... Intrebarea initiatorului era cum sa taraie dupa el cel mai subtire si usor monitor HDMI pentru al sau Galaxy Note.... Daca ai fi citit tot, nu te-ai mai fi aventurat... Dar e complicat sa comunicam....

Editat de c14h3r, 01 iunie 2013 - 11:07.


#16
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 06.02.2007

 c14h3r, on 01 iunie 2013 - 11:01, said:

Esti constient ca din MB pana in monitor mai ai si alte chestii nu? Nu doar cablul LVDS.... Si aici chiar ma refer la laptop.... Toate, dar absolut toate, au electronica in spatele display-ului fie ca aceasta este partial pe mobo fie ca e si pe electronica display. Mai ales cand acestea doua sunt strans legate intre ele....
Ceea ce vrea initiatorul este o strutocamila cu consult la oftalmolog... Am x5 dar il trec pe GPL si-l inmatriculez in BG.... Daca asta este si parerea ta, nu raspunde pentru ca nu ai ce sa mai raspunzi...

PS: Mai pe scurt: Un roman si-a luat Galaxy Note pentru ca a avut cu ce fara sa-si dea seama ca de fapt nu-i trebuie... Si acum cauta un ecran mai mare ca sa nu se faca de ras... Din pacate pentru roman, chiar se face de ras din momentul in care a adresat intrebarea.... Ca doar de aia e roman...

Am cerut doar o parere si va multumesc pentru comentarii. Nu are importanta telefonul, puteam sa intreb simplu, fara a pomeni numele samsung note. Pe scurt, vroiam sa stiu daca exista un monitor la fel de subtire si portabil ca ecranul unui laptop. Eventual sa aiba componentele necesare functionarii in talpa pe care se sprijina. Ma interesa greutatea si portabilitatea. Multumesc tuturor pentru pareri, cred ca mai astept pana in 2020.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate