Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 

Umiditate ridicata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
pavvdar

pavvdar

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 30.11.2008
Din cauza ei pot aparea diverse probleme de respiratie, mai ales asupra celui mic, care are un sistem imunitar ce se afla intr-o continua dezvoltare. Sa nu mai aduc aminte de igrasie, mucegai, diversi alergeni si asa mai departe.

Am mai deschis un topic in alta parte, dar se pare ca n-am primit raspunsurile pe care credeam ca o sa le primesc. Ideea este ca am o umiditate mare in casa (acum stau cu geamurile deschise, e ok, dar pe timpul iernii/ toamnei ce fac?). Dezumudificatoarele mi se par foarte scumpe si nu vreau sa investesc in ele. Alte metode nu stiti?

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Aerul conditionat dezumidifica in acelasi timp......Ai avut probleme iarna cu umiditatea prea mare?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce dezumidificatoare ai vazut?Eu aveam ceva ca un pietroi intr-o caserola de plastic ce absorbea umiditatea in exces.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
depinde de sistemul de incalzire folosit,pe timpul iernii, arderea gazului in arzatoare deschise, gen radiatoare pe gaz, aragazuri, produc vapori de apa. Trebuie sa cauti sursa aparitiei umiditatii exagerate si sa incerci s-o elimini. Nu usca scutece in casa, foloseste hota la bucatarie in timpul fierberii, monteaza ventilator in baie, care sa elimine aburii de la dus, cada de baie, s.a.m.d.

#5
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Daca un aparat care scoate pana la 8-10 litri de apa pe zi si costa 500lei este scump ..,
Am vazut si reclame cu aparate mai ieftine.
Raman la parerea ca merita efortul si investitia intrun astfel de aparat.
Vorbesc in cunostinta de cauza nu din auzite.

#6
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 15.07.2005
Eu am avut o tona de umiditate+mucegai si am luat un dezumidificator Budget AD1000 care in primele 72 ore a mers continuu (cam 2-3 litri scotea pe zi) pe okazii am vazut ca acum e 300ron. dar eu sunt multumit de el si isi face treaba.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
si totusi, de unde provine o asemenea umiditate, nu v-ati pus problema niciodata?  pur si simplu a-ti investit in dezumidificator? n-ati incercat sa eliminati cauza?

Editat de myshyk, 28 mai 2013 - 20:34.


#8
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 myshyk, on 28 mai 2013 - 20:33, said:

si totusi, de unde provine o asemenea umiditate, nu v-ati pus problema niciodata?  pur si simplu a-ti investit in dezumidificator? n-ati incercat sa eliminati cauza?

Exemplu: iarna rufe uscate in interior, automat cca 2 litri pe noapte scosi.
Fara aparat, pereti umezi cu urmarile de rigoare in timp.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
exact ce spuneam: eliminarea cauzei. in acest caz, un uscator de rufe, face minuni si face si toti banii. In Germania, unul sh, costa ~100 de euro.

#10
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.388
  • Înscris: 10.12.2011
Umiditatea de confort este intre 50 si 60%

Luati-va si niste higrometre, ca altfel dezumidificati aerul prea tare, uscand mucoasele care va apara de tot felul de microbi si bacterii.

Ambele extreme sunt rele.

#11
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Aparatul de care pomeneam are higrometru incorporat.
Se fixeaza la 55 si el isi face treaba singur.
O fi bun uscatorul de rufe, daca ai si spatiu si bani.
100euro pentru un SH si consum pe masura.
Iarna umiditatea mai creste si din cauza plantelor aduse in casa.
Asta cum o rezolvam? Aruncam tot toamna si primavara o luam de la capat?

#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
Iarna umiditatea din casa este mult mai mica decat vara, in special vara in perioadele ploioase. Asta din cauza ca iarna diferenta de umiditate relativa interior-exterior este anulata de diferenta de temperatura.
Acelasi volum de apa in acelasi volum de aer da o umiditate relativa diferita in functie de temperatura aerului.
http://www.conradask...ve_humidity.png
Iarna prin aerisire se si usuca aerul (nu de la calorifere) si de obicei umiditatea e mult sub cea optima de 50%. Intra aer de afara cu umiditate relativa 90% si temperatura de 0 grade, in casa la 25 grade devine umiditatea relativa vreo 25%. Vara dupa ploaie intra aer cu umiditate 90% la 30 grade, si in casa la ramane la aceeasi temperatura si aceeasi umiditate, iar daca peretii sunt putin mai reci de la racoarea noptii apa condenseaza si face mucegai.
Vara trebuie folosit dezumidificatorul, sau ca aparat separat sau din aerul conditionat. La noi in tara e oarecum bine, dar sunt zone cu climat mediteranean umed unde e obligatorie dezumidificarea.

#13
alex03

alex03

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.03.2007
Parerea mea este ca sanatatea intregii familii este mai importanta decat orice, nu mai pun faptul ca umiditatea excesiva degradeaza constructia si in timp cheltuielile pot depasii valoarea unui mic dezumidificator. Eu am achizitionat unul acum 2 saptamani de pe www.dezumidificam.ro mi l-au livrat in urmatoarea zi si sunt multumit de produs, lucrurile s-au imbunatatit in casa. Posted Image

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
Alea sunt mult prea scumpe, am luat si eu o "tzeapa" de 8 milioane, si dupa aia am mai luat inca 2 aparate (si recomandat la vreo 5 prieteni) marca Budget (no name) din Prak***er cu 3 milioane...

#15
alex03

alex03

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.03.2007

 Oxigen1234, on 06 iunie 2013 - 09:45, said:

Alea sunt mult prea scumpe, am luat si eu o "tzeapa" de 8 milioane, si dupa aia am mai luat inca 2 aparate (si recomandat la vreo 5 prieteni) marca Budget (no name) din Prak***er cu 3 milioane...
Pai nu ai avut garantie? Mi-au dat garantie 2 ani, asa ca daca ar fi vreo problema se rezolva. Iar cele ieftine marca enuntata de catre tine ,au avut niste prieteni probleme de au mers toata ziua cu ele la garantie .

#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
Sensul de tzeapa nu e ca s-a stricat (nici alea trei chinezesti de 3 milioane nu mi s-au stricat nici unul) - ci ca am dat pe un lucru de aproape 3 ori mai mult decat face...

Editat de Oxigen1234, 12 iunie 2013 - 10:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate