Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Detartraj

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postruthless, on 27 februarie 2014 - 09:29, said:

O sa caut sa cumpar acel indicator pentru placa. Zilele astea merg si la dentist pentru (alt) detartraj, iar mai apoi vreau sa fiu foarte atent la tehnica de periaj + apa de gura.
Apa de gura eu recomand sa fie folosita in anumite limite, de la cea cu alcool poti face cancer oral.
Iar unele au in ele niste coloranti cancerigeni: cl 42090/E133/Brilliant Blue FCF (interzis in  Austria, Belgia, Franta, Germania, Norvegia, Elvetia si Sedia) -> Oral-B complete cu alcool are colorantul acesta.

#20
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View Postgumball3000, on 27 februarie 2014 - 11:27, said:

Apa de gura eu recomand sa fie folosita in anumite limite, de la cea cu alcool poti face cancer oral.
Iar unele au in ele niste coloranti cancerigeni: cl 42090/E133/Brilliant Blue FCF (interzis in  Austria, Belgia, Franta, Germania, Norvegia, Elvetia si Sedia) -> Oral-B complete cu alcool are colorantul acesta.

Multumesc de info. Eu folosesc Listerine. ( o sa ma uit sa vad daca contine acei coloranti )

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am uitat de apa de gura cu clorhexidina. Utilizarea indelungata a acesteia nu este recomandata, intre timp apar niste coloratii maro pe dinti.
Apa de gura cu clorhexidina se recomanda doar in anumite cazuri

#22
maroon

maroon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2014
Detartrajul este benefic, eu incerc sa merg din 6 in 6 luni, cei de la reusesc sa-mi curete dintii foarte bine de fiecare data, dar poate exista o confuzie cu albirea dintilor, poate de aici sa apara putina sensibilizare a lor, si nu de la detartraj.

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde si de cantitatea de tartru de pe dinti, daca te duci din 6 in 6 luni este putin probabil sa simti ceva.

#24
ioana1994

ioana1994

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.06.2014
De detartraj  n ar trebui sa va fie frica ... si in niciun caz nu e bine sa stati cu el asa ... de la el e posibil sa aveti sangerari gingivale ..e indicat sa il faceti .. nu e dureros deloc .. mergeti cu incredere  si fara frica la medic .. :)

#25
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Nu slabeste rezistenta plombelor? Ma refer la plombele de pe lateralul dintilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate