Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Detartraj

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut!

As vrea sa fac un detartraj,adica dentistul mi-a indicat asta, pe partea interioara a dintilor, cel mai mult am depuneri de "piatra dentara" in spatele dintilor de jos.
Nu stiam ce inseamna acest detartraj asa ca m-am documentat. Am auzit ca nu prea ar fi bine sa se faca acea curatare de piatra, deoarece chiar daca se spune ca  acolo se ascund bacterii si face ca dintii sa arate mai urat cu galben, are chiar si un rol benefic, chiar de a proteja dintii de anumiti factori si ii face mai rezistenti, sustine dintii. Multi am vazut ca zic ca odata ce ai dat acel tartru jos, stabilitatea si sensibilitatea dintilor scade si pot aparea probleme/dureri mai apoi fata de cum era inainte.

Pe medic chiar daca ar fi sa intreb asta: el ce-o sa zica ca da asa e ai dreptate, pt ei banu sa iese aia conteaza, daca ar zice la toti sa se fereasca de anumite proceduri dentare, inseamna ca ar da faliment.

Deci voi care ati mai facut sau stiti mai bine, ce recomandati?
Multumesc!

Edited by KLAU_B, 27 May 2013 - 13:42.


#2
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
De la piatra aceea o sa inceapa sa-ti miroase gura si nu o sa sti de la ce. Eu zic sa mergi si sa o dai jos.

#3
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 KLAU_B, on 27 mai 2013 - 13:34, said:

Am auzit ca nu prea ar fi bine sa se faca acea curatare de piatra, deoarece chiar daca se spune ca  acolo se ascund bacterii si face ca dintii sa arate mai urat cu galben, are chiar si un rol benefic, chiar de a proteja dintii de anumiti factori si ii face mai rezistenti, sustine dintii.
Ai un auz exceptional !
Nu cumva sa faci o asemenea greseala de eroare , nu de alta , dar vei rata satisfactia nelimitata a unui detartraj si chiuretaj subgingival : http://www.dentfix.r...aj-subgingival/

Lasa dom'le tartrul neclintit , poate iti creste statuia direct pe dantura , si intri automat in Cartea recordurilor ( cu tot cu tartru , ca altfel nu te primesc ! )

Edited by arcond, 27 May 2013 - 14:09.


#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004

 KLAU_B, on 27 mai 2013 - 13:34, said:

... odata ce ai dat acel tartru jos, stabilitatea si sensibilitatea dintilor scade si pot aparea probleme/dureri mai apoi fata de cum era inainte.

Asta e tare de tot...
Cateva zile dupa ce faci detartrajul poti resimti o usoara durere la contactul cu lichide/alimente mai reci sau mai calde, dar aceasta desensibilizare dureaza cum am zis, cateva zile. Si e singurul dezavantaj ca sa zic asa. In rest, numai beneficii.
Cat despre rolul benefic al tartrului, ma abtin de la comentarii. Afirmatia asta valideaza statisticile care arata ca stam destul de precar la capitolul igiena orala.

Edited by robbie_ro, 27 May 2013 - 14:15.


#5
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
arcond zice bine! ai un auz...
... si te-ai documentat excelent!
sub nicio forma sa nu-ti faci detartraj! pot sa-ti cada dreacu' dintii din gura dup-aia...

#6
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

 KLAU_B, on 27 mai 2013 - 13:34, said:

Salut!

As vrea sa fac un detartraj,adica dentistul mi-a indicat asta, pe partea interioara a dintilor, cel mai mult am depuneri de "piatra dentara" in spatele dintilor de jos.
Nu stiam ce inseamna acest detartraj asa ca m-am documentat. Am auzit ca nu prea ar fi bine sa se faca acea curatare de piatra, deoarece chiar daca se spune ca  acolo se ascund bacterii si face ca dintii sa arate mai urat cu galben, are chiar si un rol benefic, chiar de a proteja dintii de anumiti factori si ii face mai rezistenti, sustine dintii. Multi am vazut ca zic ca odata ce ai dat acel tartru jos, stabilitatea si sensibilitatea dintilor scade si pot aparea probleme/dureri mai apoi fata de cum era inainte.

Pe medic chiar daca ar fi sa intreb asta: el ce-o sa zica ca da asa e ai dreptate, pt ei banu sa iese aia conteaza, daca ar zice la toti sa se fereasca de anumite proceduri dentare, inseamna ca ar da faliment.

Deci voi care ati mai facut sau stiti mai bine, ce recomandati?
Multumesc!
daca nu va suparati, cati ani aveti?

#7
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Daca am nevoie de un detartraj dar trebuie sa-mi rezolv si niste carii, este mai indicat sa le fac intr-o anumita ordine sau pot incepe cu oricare?

#8
Dr_Cristina

Dr_Cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2013
Buna ziua

daca vreuna din carii nu doare tare si nu necesita tratament de urgenta,ordinea este :mai intai igienizare ,adica detartraj si periaj profesional si alte tratamente gingivale ,daca este cazul (deoarece sub acel tartru pot exista carii ascunse) si apoi se rezolva toate cariile .

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Inainte de toate, se face curatenie la locul de munca.

#10
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
In general cariile nu ma dor, dar daca trec de la ceva fierbinte la ceva rece simt o jena ce trece in cateva secunde. Multumesc de raspunsuri.

Edited by ilicialin, 05 June 2013 - 18:58.


#11
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Desi ma spal corect pe dinti, trebuie sa merg la dentist la o perioada mai mica de 6 luni pentru detartraj.
Care sa fie cauza? pH-ul salivei?  Ce pot face in aceasta cauza?

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Stres, alimentatie, nefolosirea atei dentare.

#13
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 gumball3000, on 26 februarie 2014 - 11:32, said:

Stres, alimentatie, nefolosirea atei dentare.

Imi poti da, te rog, cateva detalii?
Cum pot preveni asta? Despre pH-ul salivei ce stii?

#14
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Periaj incorect cel mai probabil as spune eu.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 ruthless, on 26 februarie 2014 - 13:34, said:


Imi poti da, te rog, cateva detalii?
Cum pot preveni asta? Despre pH-ul salivei ce stii?

Despre stres poti citi pe aici cate ceva:
http://www.ssdctumku...tal_disease.pdf
De cate ori te speli pe dinti si cate minute? Ce tehnica/tehnici de periaj folosesti?
Ai obiceiul sa mai mananci si alte gustari intre mese? Fumezi?

Ca sa vezi cat de bine te speli pe dinti, poti lua asa ceva: http://www.dent-a-am...indicator-placa
Din ce am citit/testat, chiar si o singura zi este de ajuns pt. formarea placii bacteriene si depunerea tartrului.
Daca mai omiti sa te speli in unele zile pe dinti cam de aici este problema.
Mai schimba si tehnica de periaj, spala-te dimineata incepand cu partea stanga a hemiarcadei superioare, iar seara poti incepe cu partea dreapta.
La dintarii la care am fost eu nici unul nu a fost in stare sa prezinte un periaj ca la carte, imi prezentau o struto-camila de bass, am gasit vreo 12 tehnici de periaj pe net:

A. Sulcular : Bass.
B. Roll : Rolling stroke, modified Stillman
C. Vibratory: Stillman, Charters, HIRSCHFELD, Bass
D. Circular : Fones
E. Vertical : Leonard.
F. Horizontal.
G. Physiologic: Smith (Smith-Bell)
H. Scrub
I. Periajul electric

#16
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 gumball3000, on 26 februarie 2014 - 20:31, said:

Despre stres poti citi pe aici cate ceva:
http://www.ssdctumku...tal_disease.pdf
De cate ori te speli pe dinti si cate minute? Ce tehnica/tehnici de periaj folosesti?
Ai obiceiul sa mai mananci si alte gustari intre mese? Fumezi?

Ca sa vezi cat de bine te speli pe dinti, poti lua asa ceva: http://www.dent-a-am...indicator-placa
Din ce am citit/testat, chiar si o singura zi este de ajuns pt. formarea placii bacteriene si depunerea tartrului.
Daca mai omiti sa te speli in unele zile pe dinti cam de aici este problema.
Mai schimba si tehnica de periaj, spala-te dimineata incepand cu partea stanga a hemiarcadei superioare, iar seara poti incepe cu partea dreapta.
La dintarii la care am fost eu nici unul nu a fost in stare sa prezinte un periaj ca la carte, imi prezentau o struto-camila de bass, am gasit vreo 12 tehnici de periaj pe net:

A. Sulcular : Bass.
B. Roll : Rolling stroke, modified Stillman
C. Vibratory: Stillman, Charters, HIRSCHFELD, Bass
D. Circular : Fones
E. Vertical : Leonard.
F. Horizontal.
G. Physiologic: Smith (Smith-Bell)
H. Scrub
I. Periajul electric


De 2-3 ori pe zi. 3-5 minute.
De obicei tehnica A. Sulcular : Bass.
Alte gustari mananc in special dimineata. Nu fumez.
O sa caut sa cumpar acel indicator pentru placa. Zilele astea merg si la dentist pentru (alt) detartraj, iar mai apoi vreau sa fiu foarte atent la tehnica de periaj + apa de gura.
Multumesc de raspuns.

 doks, on 26 februarie 2014 - 22:31, said:

Vino la mandea ca are smirghel si te face pe degeaba.

Amuzant...da' nu prea. Cauta aria Fun, e putin mai jos!
Succes!

Edited by ruthless, 27 February 2014 - 09:30.


#17
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Obligatoriu ata dentara la sfarsitul periajului! Peria sa nu fie "soft" ci "medium" si in stare buna.
Nu trebuie insistat ca forta ci ca timp. E foarte bine 3 minute, dar dupa cum spun eu: dupa ceas! Iei un ceas cu tine si-ti pui cronometru. :)

#18
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 KLAU_B, on 27 mai 2013 - 13:34, said:

Salut!

As vrea sa fac un detartraj,adica dentistul mi-a indicat asta, pe partea interioara a dintilor, cel mai mult am depuneri de "piatra dentara" in spatele dintilor de jos.
Nu stiam ce inseamna acest detartraj asa ca m-am documentat. Am auzit ca nu prea ar fi bine sa se faca acea curatare de piatra, deoarece chiar daca se spune ca  acolo se ascund bacterii si face ca dintii sa arate mai urat cu galben, are chiar si un rol benefic, chiar de a proteja dintii de anumiti factori si ii face mai rezistenti, sustine dintii. Multi am vazut ca zic ca odata ce ai dat acel tartru jos, stabilitatea si sensibilitatea dintilor scade si pot aparea probleme/dureri mai apoi fata de cum era inainte.

Pe medic chiar daca ar fi sa intreb asta: el ce-o sa zica ca da asa e ai dreptate, pt ei banu sa iese aia conteaza, daca ar zice la toti sa se fereasca de anumite proceduri dentare, inseamna ca ar da faliment.

Deci voi care ati mai facut sau stiti mai bine, ce recomandati?
Multumesc!


Adica medicul ala care a facut 6 ani de medicina iti spune ca trebuie sa dai bolovanii jos din gura, iar Gica de la scularie iti spune sa o lasi acolo sa tina de cald la dinti.
Si tu il asculti pe Gica pentru ca medicul e un hot care vrea sa-ti fure banii ... Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate