Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Sens giratoriu: schimbare benzi

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,565
  • Înscris: 01.12.2001

 anthar, on 03 iunie 2013 - 16:36, said:

Unde naiba ti-am recomandat eu sa semnalizezi in curbe ?
Eu nu am scris ca ai recomandat ceva.
Doar te-am intrebat daca e corect si legal:

 dorin_2k, on 03 iunie 2013 - 13:16, said:

Dupa ideile tale e legal si corect sa semnalizezi la fiecare curba?
Te cam contrazici apoi:

 anthar, on 03 iunie 2013 - 13:10, said:

daca vezi ca ala din fata ta semnalizeaza stanga atunci conform regulamentului  te lasi pagubas cu depasirea .
si

Quote

ca nu trebuie sa franezi  la semnal stanga sau sa acorzi prioritate celor de pe banda a 1 a ce vor sa schimbe banda

Dar asta intrece orice limita de....

Quote

anthar, pe 02 iunie 2013 - 20:11 , a scris:
daca soseaua merge fara sa se bifurce semnalizarea este superflua dar daca vrei sa semnalizezi este perfect legal

Esti cam nehotarat dar ti-ar prinde bine sa mai rasfoiesti legislatia.

Edit: se pare ca din teama sa nu iti superi instructorul nu prea ai invatat din legislatie.
Exemplu
Trebuia totusi sa il mai intrebi ca poate ramaneai cu ceva.
Nici nu ti-ai dat lamaia din geam jos si te dai mare driver.

Edited by dorin_2k, 03 June 2013 - 17:07.


#128
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007
@anthar
Dupa logica ta poti sa opresti in mijlocul autostrazii si sa te pisi ca nu exista paragraf in legislatie care sa specifice acest lucru.

#129
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011

 titoo, on 03 iunie 2013 - 17:32, said:

@anthar
Dupa logica ta poti sa opresti in mijlocul autostrazii si sa te pisi ca nu exista paragraf in legislatie care sa specifice acest lucru.


Exista , cum sa nu , un text care interzice oprirea voluntara pe autostrada , dar daca vezi un om cazut in fata ta atunci opresti .

As vrea sa nu ma mai tratati ca pe un nestiutor !

@ dorin_2k

Nu e bine deloc ca nu intelegi sensul cuvintelor . Hai sa lasam chestiunea cu curbele ca oricum nici eu nici tu nu le semnalizam , era doar o dezbatere pur teoretica , un
fel de masturbare intelectuala . Vad ca ai rasfoit dupa postarile mele mai vechi , asta denota ca te racaia tare confruntarea cu mine si trebuia sa gasesti ceva cu care sa ma ataci.
Chestiunea cu turatiile si treptele de viteza  am invatat-o  , dar nu de pe forumul asta ca aici n-am dat decat de mistocari si semidocti. Intr-adevar , eram in eroare grava atunci , deh incepator , fara experienta  ,  insa am invatat de la oameni pregatiti , nu niste frustrati cu o bruma de cunostiinte , care mai multe te incurca , ca motorul are o turatie minima si una maxima de functionare si ca in orice treapta te-ai afla trebuie sa pastrezi motorul la o turatie  optima. De atunci am invatat sa-mi repar singur masina ( am schimbat , singur  -  ambreiajul(ferodoul)  , cureaua de distributie , termostatul ,filtre , placute frana , bielete , pivoti  plus alte lucrari de intretinere gen ulei , lichid de frana , servo , becuri , sigurante ,etc ) asa ca m-ai stiu si eu cate ceva despre masini .

#130
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
a fi mecanic auto nu presupune ca esti si sofer.

#131
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,565
  • Înscris: 01.12.2001
@anthar
De ce ti-a fost frica sa iti intrebi instructorul sau profesorul de legislatie si problemele cu semnalizarea la iesirea din sens?
De ce nu vrei sa pricepi/intelegi unele lucruri?
De ce trebuie sa fii Gica Contra?
Ce ce vrei sa ii incurci tu mai mult pe unii care citesc aici cu sfaturile tale?

#132
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 dorin_2k, on 04 iunie 2013 - 15:18, said:

@anthar
De ce ti-a fost frica sa iti intrebi instructorul sau profesorul de legislatie si problemele cu semnalizarea la iesirea din sens?
De ce nu vrei sa pricepi/intelegi unele lucruri?
De ce trebuie sa fii Gica Contra?
Ce ce vrei sa ii incurci tu mai mult pe unii care citesc aici cu sfaturile tale?

1. nu are asa ceva?
2. vezi 3!
3. cineva trebuie sa fie, nu?
4. sa nu-si ia permisul sau mai rau sa si-l piarda?

#133
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,565
  • Înscris: 01.12.2001

 AlinE, on 04 iunie 2013 - 18:15, said:

1. nu are asa ceva?
Nu se poate.
Acum un an ii era frica sa il intrebe. link
Poate a ramas doar la mecanica si a lasat covrigul....

#134
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Iarasi va agatati de o postare veche de-a mea cand nu stiam ca turatia motorului nu e acelasi lucru cu viteza masinii .
Si, da , am luat permisul , din prima ! Si am invatat sa-mi repar masina singur cand am vazut cum te jupoaie service-urile .
Despre instructorul meu , ce sa zic , ca era un zevzec care habar n-avea de legislatie .Ce-i drept , era sofer bun dar varza la capitolul didactica.
Profesorul de legislatie exista doar in scripte ca eu nu l-am cunoscut . La examenul de permis am semnalizat cuminte, stanga la intrarea in sens si dreapta la iesire.
Acu nu semnalizez decat stanga sau deloc ca asa fac toti pe aici insa ma uit si dupa masina , nu ma las doar in baza semnalizarii , ca au mai patit-o si altii.
Si sa mai stiti ceva de la mine , ca tot va dati mari pe aici , ca sofer bun e ala care merge prudent , anticipeaza si se asigura temeinic inainte de orice manevra si toate astea il ajuta sa n-aiba evenimente ,ca daca ai evenimente nu te ajuta cu nimic ca ai 30 de ani de soferie si poti trece la firul de par pe langa alta masina. Iar eu n-am avut inca nici un eveniment - si am mers pana acum 14000 km.Sper s-o tin tot asa !

#135
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si eu iti doresc sa n-ai evenimente, ca la nivelul tau de intelegere a legislatiei ai fi, precis, vinovat...

#136
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,565
  • Înscris: 01.12.2001

 anthar, on 05 iunie 2013 - 15:46, said:

Despre instructorul meu , ce sa zic , ca era un zevzec care habar n-avea de legislatie .Ce-i drept , era sofer bun dar varza la capitolul didactica.
Profesorul de legislatie exista doar in scripte ca eu nu l-am cunoscut . La examenul de permis am semnalizat cuminte, stanga la intrarea in sens si dreapta la iesire.
Acu nu semnalizez decat stanga sau deloc ca asa fac toti pe aici
Iar ai reusit sa te contrazici intr-o singura postare. Cum e pana la urma instructorul? Bun sau rau?
Cred ca te numeri printre aceeia care si-au scris cu pixul pe mana numele profesorului de legislatie la intrarea la examen.
Si de ce la examen ai semnalizat iesirea sdin sens si acum deloc?
Spune-ne drept: cat ti-a cerut instructorul pt traseu? Cred ca te-a pus in categoria 300+ Posted Image
Daca nu stii ce inseamna, sigur asa a fost.
Prin natura meseriei mele, am colegi 7-8 instructori auto. Stiu bine ce zic. ;))

PS continua mai bine cu mecanica si lasa sofatul.
Ramai la schimbat filtrele de aer. Ai grija sa nu uiti carpa inauntru dupa ce sufli cu aer comprimat pe acolo.

#137
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011

 dorin_2k, on 05 iunie 2013 - 17:18, said:

Iar ai reusit sa te contrazici intr-o singura postare. Cum e pana la urma instructorul? Bun sau rau?
Cred ca te numeri printre aceeia care si-au scris cu pixul pe mana numele profesorului de legislatie la intrarea la examen.
Si de ce la examen ai semnalizat iesirea sdin sens si acum deloc?
Spune-ne drept: cat ti-a cerut instructorul pt traseu? Cred ca te-a pus in categoria 300+ Posted Image
Daca nu stii ce inseamna, sigur asa a fost.
Prin natura meseriei mele, am colegi 7-8 instructori auto. Stiu bine ce zic. Posted Image)

PS continua mai bine cu mecanica si lasa sofatul.
Ramai la schimbat filtrele de aer. Ai grija sa nu uiti carpa inauntru dupa ce sufli cu aer comprimat pe acolo.



Daca prostia ar durea ... !
Va dati seama ca unul ca dorin_2k are drept de vot ? E jale cu astia trepanati !
Sofer bun inseamna ca are reflexe bune , o buna coordonare mana - picior -ochii , atentie distributiva , stapanire in trafic , siguranta in manevre etc. Pe de alta parte  in ceea ce priveste legislatia si didactica era mult sub cerintele unui instructor . Deci nu m-am contrazis , esti tu cam slow si nu intelegi sensul cuvintelor .
La examen am semnalizat si iesirea ptr ca am vrut sa nu dau motiv examinatorului sa ma pice .
Daca ai scris 4800 de mesaje la fel de proaste ca aste atunci ai sufocat internetu cu ineptii.
Mai bine te-ai duce la munca , sau la furat , ai avea o ocupatie !

#138
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013

 anthar, on 09 iunie 2013 - 19:11, said:

Va dati seama ca unul ca dorin_2k are drept de vot ?
Este profesor parcă. :(

#139
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,565
  • Înscris: 01.12.2001

 anthar, on 09 iunie 2013 - 19:11, said:

Daca prostia ar durea ... !
..
La examen am semnalizat si iesirea ptr ca am vrut sa nu dau motiv examinatorului sa ma pice .
Poti sa zici de ce numai la examen ai semnalizat iesirea din sens si acum de ce nu o mai faci?
Doar ca sa ai permis?

#140
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 14.04.2007
Taie cercu', bate-l cu ciocanu pana se indreapta: voila!
Attached File  nongrtr.png   43.74K   22 downloads

Daca cineva imi argumenteaza unde as semnaliza stanga in afara de cazul cand vreau sa-mi misc hoitu' de pe banda 1 pe bana 2, maine la prima ora ma duc si predau permisul.

#141
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,565
  • Înscris: 01.12.2001
O prezentare mult mai reusita decat a mea
Si cu toate astea tot sunt unii ce nu vor sa semnalizeze iesirea din sens.
Si tot mai sunt unii ce semnalizeaza stanga cand intru acolo.
Si tot ei sunt cu jignirile.

#142
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 anthar, on 05 iunie 2013 - 15:46, said:

Iarasi va agatati de o postare veche de-a mea cand nu stiam ca turatia motorului nu e acelasi lucru cu viteza masinii .

aoleu, asa ceva...deci nu stiai nimic despre masini iar acum esti as.

Si, da , am luat permisul , din prima !  si ce? mare vrajeala? daca dadeai poligonu' ca acum ceva ani, cadeai de o suta de ori.  :)
Si am invatat sa-mi repar masina singur cand am vazut cum te jupoaie service-urile . bravo tie. who cares?
Despre instructorul meu , ce sa zic , ca era un zevzec care habar n-avea de legislatie .Ce-i drept , era sofer bun dar varza la capitolul didactica. posibil.
Profesorul de legislatie exista doar in scripte ca eu nu l-am cunoscut . La examenul de permis am semnalizat cuminte, stanga la intrarea in sens si dreapta la iesire.
Acu nu semnalizez decat stanga sau deloc ca asa fac toti pe aici insa ma uit si dupa masina , nu ma las doar in baza semnalizarii , ca au mai patit-o si altii.  pe undeva e bine ca macar inveti din greselile altora. pe de alta parte ai o mare bila neagra ptca daca vezi cativa mergand fara semnalizare, mergi si tu. adica esti un pic de papagal, copy / paste sau cum vrei sa ii zici.
Si sa mai stiti ceva de la mine , ca tot va dati mari pe aici , ca sofer bun e ala care merge prudent , anticipeaza si se asigura temeinic inainte de orice manevra si toate astea il ajuta sa n-aiba evenimente ,ca daca ai evenimente nu te ajuta cu nimic ca ai 30 de ani de soferie si poti trece la firul de par pe langa alta masina. Iar eu n-am avut inca nici un eveniment - si am mers pana acum 14000 km.Sper s-o tin tot asa ! tine-o. 14 mii e un mizilic. e posibil sa nu fi avut evenimente ptca esti foarte norocos sau ca te-au ferit altii si tu nici nu ti-ai dat seama. peste alte cateva sute de mii ( daca le vei face) vei intelege ce vreau sa spun. abia cand ai mult peste un milion de km fara evenimente poti spune ca intr-adevar nu e vorba de noroc...

asa...ar trebui sa te pun la cine m-a distrat azi...

#143
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Pe la inceputul scolii de sofer  citisem o carte de Petre Cristea - Arta de a conduce autoturismul  ,carte  depasita in ceea ce priveste sfaturile tehnice dar cu unele povete bune in ale sofatului. Cel mai mult m-a frapat la acest autor care se recomanda sofer profesionist , pilot de raliuri  si pilot de curse auto , numarul foarte mare de accidente in care a fost implicat . Ma refer aici la accidentele dinafara curselor cand era el cu masina pe cont propriu.Chiar el exemplifica diferitele greseli si erori de apreciere in soferie  cu patanii personale ,cum n-a fost el atent in cutare loc , cum s-a grabit sau a suprapreciat etc , etc. Stau si ma intreb : la ce bun sa ai 1 000 000 de Km parcursi si abilitati de conducere extraordinare daca esti clientul service-urilor regulat ,ba poate  dai de munca si pe la doctori ?
Eu am stilul meu de condus , preventiv si fara riscuri . N-o sa ma vezi pe mine facand depasiri doar ptr ca am o masina in fata.Nu rulez niciodata cu masini in laterala mea ( sursa de accidente ) , pastrez distanta marisoara fata de cel din fata ( ma claxoneaza ceilalti in draci , dar nu-mi pasa! ) , reduc viteza in viraje si curbe , ma asigur in spate mereu si de vad pe unul ca sta in coada mea prea aproape , pisc frana  sa-l pun in garda ( ca poate se gandeste pe campii si in caz de pun eu o frana de urgenta ,m-am si trezit cu el in portbagaj ), nu vorbesc la telefon si nu ascult muzica in masina ( asta am invatat-o de la Petre Cristea care spunea ca muzica te distrage - daca el nu asculta muzica ,ca era ditamai pilot ,eu de ce as face-o ,am acasa sistem HiFI si ascult acolo pana imi curge sange din urechi ) , stau cu piciorul drept pregatit sa apas frana in orice moment ( ma pis in el de ambreiaj , daca am timp sa-l mai apas, bine , daca nu, poate sa se opreasca motorul , da-l naibii ! ) , frana e eficienta cand rotile inca se mai invart si motorul e cuplat altfel te duci sanie , e greu sa tii sub control reflexul de a nu apasa frana pana la refuz . Claxonez pietonii in draci tot timpul ,am eu o pasarica la cap cu pietonii care stau pe marginea trotuarului si cand li se nazare lor ,hop traverseaza  , am patit-o la examen chiar , statea o cucoana pe trotuar si vorbea la telefon , cind ajung cu masina la 3 m de zebra sare si ea in fata masinii sa traverseze .L-a luat prin surprindere si pe examinator ,noroc ca am pus eu frana , m-am oprit la 5cm de turloaiele ei . A inceput isterica sa dea cu poseta de capota si tipa la noi ca suntem criminali .De atunci cum vad unul ca sta pe marginea soselei vrand sa traverseze  , ii trag un claxon sa-l trezesc.Nu-i prea normal dar e eficient.

#144
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007
@anthar
Aha, tu esti unul dintre cei care incurca circulatia. Ai uitat sa spui ca atunci cand ploua mergi cu 20km/h.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate