Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Caut cumparator pentru fructe de padure/ Vand fructe de padure

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
cheluba

cheluba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.05.2012
buna sint firme care ofera colaborare pe baza de contract daca cumperi material saditor de la iei.vorbesc despre cultura de afine dar pt 1h trebuie cam 10-15 mii de euro pt infintare,

#38
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
15000 de euro? de ce aşa de mult? Parcă şi la melci tot aşa erau contractele de colaborare.

#39
dan-coacaz

dan-coacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.03.2009
@alexu771
  Nu cred ca cineva iti va vinde un pot gras cum sa ai tu succes si nu cel care iti vinde potul. Daca esti hotarat, studiaza cam ce crezi ca ai vrea, citeste de pe forumuri etc discutii despre,ia hotararea si planteaza cate 50 de plante din mai multe soiuri si mai multe surse,iar dupa 3 ani poti face matematica si marketig:merita,ai la cine, scoti profit? Pasi marunti,dar daca nu merge treaba, ai prins experienta si pentru o alta posibila afacere iar daca merge, accelerezi. Certitudine nu ai la inceputul niciunei afaceri ca va merge ok. Succes !

#40
koghai

koghai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2008
infiintarea unei plantatii de arbust fructifer pe o suprafata de 1 ha implica preturi cuprinse intre 15 mii si 25 mii euro.

pretul difera in functie de teren, sursa de apa, ingradire etc.

eu sunt incepator in afaceri dar am infiintat toamna trecuta o plantatie de afini pe 1ha si am investit cca 20 mii euro. acuma am grija de ei. trebuie sa investesti munca, timp si mare atentie, mai ales la inceput. ca sa nu mai vorbim de bani. ca un sfat, daca vrei sa faci ceva cu adevarat si ai ambitie, apuca-te, nu cauta cumparatori cand nu ai nimic pentru ca nu se aplica in acest caz. nu se aplica deoarece din momentul in care faci investitia si momentul in care practic produci ceva ca sa poti iesi pe piata dureaza cam 2-3 ani in cazul fructelor de padure in general si in cazul afinelor in special. nimeni nu sta sa te astepte 3 ani.

#41
cheluba

cheluba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.05.2012

 koghai, on 20 iunie 2013 - 23:05, said:

buna poti sa-mi spui de unde ai cumparat materialul saditor,stiu ca sant mai multe firme dar as vrea sa-mi fac o ideie sa vad care este mai serioasa.mersi

#42
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Material saditor la 1/3 din pretul pietei.Fara gluma.
La telefon cu doamna Doina Clapa.Si o multime de info tot de la ea.

#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
@koghai: in ce judet ai infiintat plantatia?

#44
shoot3r_90

shoot3r_90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.06.2013
Eu, ca incepator in acest domeniu, ma rog, nici incepator nu ma pot numii, deocamdata ma documentez, as cauta sa vand fructele la magazinele si pietele din judet, la merketuri (Penny, Cora, Billa, Plus, Carrefour, Lidl, sau cele de cartier) si as merge si la Camera de Comert.
Cred ca este greu pana se duce vestea, sau pana prinzi un contract unde sa vinzi toata productia la un pret stabilit, si nici nu te mai doare capul pe urma, ii dai bice cu productia.

#45
cheluba

cheluba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.05.2012

 shoot3r_90, on 29 iunie 2013 - 19:36, said:

Eu, ca incepator in acest domeniu, ma rog, nici incepator nu ma pot numii, deocamdata ma documentez, as cauta sa vand fructele la magazinele si pietele din judet, la merketuri (Penny, Cora, Billa, Plus, Carrefour, Lidl, sau cele de cartier) si as merge si la Camera de Comert.
Cred ca este greu pana se duce vestea, sau pana prinzi un contract unde sa vinzi toata productia la un pret stabilit, si nici nu te mai doare capul pe urma, ii dai bice cu productia.
buna shoot si ieu studiez aceasta ramura,dar ca sa faci ceea ce vrei tu sa faci ai nevoie de putere financiara fffff mare.Eu am sa incep foarte timid si sper ca la toamna sa incep cu 300-500 de arbustii,dupa mintea mea cred ca aceasta afacere o sa fie de viitor daca avem rabdare si in fiecare an sa ne putem extinde,unde am sa vind nu prea imi bat capul acuma, prima data trebuie sa avem produsul finit

#46
shoot3r_90

shoot3r_90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.06.2013
Si eu sunt de parere ca agricultura si toate ramurile ei sunt o investitie foarte buna pentru viitor, de aceea am si decis sa renunt la transporturi si sa ma axez pe acest domeniu.
Este foarte adevarat ca este foarte greu sa incepi o afacere in acest domeniu in Romania, neavand banci care sa ofere credite pentru agricultori, si salariile fiind asa cum le stim cu totii.
Cert este ca toate economiile mele vor merge in pamant de acum incolo.

#47
stefanbery

stefanbery

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2013
Eu am inceput documentarea despre tehnica de cultura la afin (analize la teren, apa de irigat etc) mai bine de 2 ani si mai am o gramada de invatat dar anul acesta mi-am facut curaj si am plantat circa 800 de plante m-am gandit sa incep cu o parcela mai mica sa vad cum merg, pana acum se pare ca este bine.
Vanzarea este partea cea mai importanta, binenteles ca trebuie sa produci pentru a avea ce vinde dar este corect sa te informezi daca ai piata de desfacere si pretul mediu pentru a putea face niste calcule.

"Ce este usor face toata lumea"

#48
cheluba

cheluba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.05.2012

 stefanbery, on 05 august 2013 - 00:25, said:

Eu am inceput documentarea despre tehnica de cultura la afin (analize la teren, apa de irigat etc) mai bine de 2 ani si mai am o gramada de invatat dar anul acesta mi-am facut curaj si am plantat circa 800 de plante m-am gandit sa incep cu o parcela mai mica sa vad cum merg, pana acum se pare ca este bine.
Vanzarea este partea cea mai importanta, binenteles ca trebuie sa produci pentru a avea ce vinde dar este corect sa te informezi daca ai piata de desfacere si pretul mediu pentru a putea face niste calcule.

"Ce este usor face toata lumea"
buna.de unde ai cumparat plantele si pretul daca se poate

#49
stefanbery

stefanbery

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2013
De la o firma din Maramures nustiu daca pot sa dau nume aici, nu prea am citit regulile dar sa-i zicem natural invest, daca o sa cauti pe net o gasesti.
Pretul ti-l pot spune dar in euro pentru ca eu am cumparat in euro si este in functie de numarul plantelor pana in 500 buc. este scump nu-mi amintesc cat costau, intre 500 si 1000 1.6 euro plante de 2 ani si 2.3 euro plante de 3 ani, la peste 1000 buc. 1.15 euro buc la plantele de 2 ani si1.6 euro bucata plante de 3 ani, pretul este fara tva, eu am cumparat plante de 3 ani totusi recomand pe cele de 2 sau cel putin pe viitor eu sa cumpar de 2 ani pentru ca la cele de 3 ani la unele le-au iesit radacinile prin gaurile de la ghiveci si pierzi o gramada de timp pana tai ghiveciul fara sa afectezi radacinile.
Eu sunt multumit de colaborarea cu firma respectiva si de plante pana in prezent au inceput sa vegeteze bine au facut lastari sanatosi.

#50
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 cheluba, on 05 august 2013 - 13:22, said:

buna.de unde ai cumparat plantele si pretul daca se poate
Poti incerca si la SCDP Cluj,cam la 4,5 ron planta de 1 an

#51
micutzu84

micutzu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2010

 koghai, on 20 iunie 2013 - 23:05, said:

infiintarea unei plantatii de arbust fructifer pe o suprafata de 1 ha implica preturi cuprinse intre 15 mii si 25 mii euro.

pretul difera in functie de teren, sursa de apa, ingradire etc.

eu sunt incepator in afaceri dar am infiintat toamna trecuta o plantatie de afini pe 1ha si am investit cca 20 mii euro. acuma am grija de ei. trebuie sa investesti munca, timp si mare atentie, mai ales la inceput. ca sa nu mai vorbim de bani. ca un sfat, daca vrei sa faci ceva cu adevarat si ai ambitie, apuca-te, nu cauta cumparatori cand nu ai nimic pentru ca nu se aplica in acest caz. nu se aplica deoarece din momentul in care faci investitia si momentul in care practic produci ceva ca sa poti iesi pe piata dureaza cam 2-3 ani in cazul fructelor de padure in general si in cazul afinelor in special. nimeni nu sta sa te astepte 3 ani.
de ce ai ales afini si nu zmeura sau mure???cunosti avantaje si dezavantaje?

#52
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

 micutzu84, on 20 ianuarie 2014 - 09:43, said:

de ce ai ales afini si nu zmeura sau mure???cunosti avantaje si dezavantaje?

Iti recomand o carte in care vei gasi avantajele si dezavantajele de care intrebi;
Cultura arbustilor fructiferi
Lenuta Chira
Produs publicat in 2014 la Mast
Data aparitiei: Ianuarie 2014
Tip coperta: Brosata
Numar pagini: 208
ISBN: 978-973-1822-47-1
Am comparat mult intre a cultiva zmeura, afine, mure sau coacaz. Am ales coacazul negru. Este  usor de inmultit. Din vreo 90 de plante de 3 ani am taiat vreo 800 de butasi de 10 cm si 500 de 15 cm pe care ii am in scoala si ii voi planta in aceasta primavara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate