Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Constructie garaj lipit de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut,
asa cum spune si titlul, vreau sa-mi construiesc un garaj cu 3 pereti (unul fiind suplinit de zidul casei) si acoperis din tigla intr-o apa (in prelungirea acoperisului casei). Dimensiunea garajului: 7m x 3.4m. Bun... ce as vrea sa stiu (intreb asta ca sa am o baza in discutarea diverselor aspect cu meseriasii!):
- am nevoie sau nu de autorizatie de constructive? (garajul va fi in curte, in spatele gardului)
- ce caramida se preteaza la asa ceva? nu vreau nici buncar atomic dar nici sa-mi pice pe masina!
- legat de caramida ma intereseaza cam ce suprafata se poate construi cu caramida dintr-un palet? (stiu ca e direct proportional cu dimensiunile caramizii, dar as vrea sa stiu eventual ca pt caramida cu dimens AxB sint 200 buc intr-un palet)
- cam ce grosime ar trebui turnata placa de sub garaj pt a nu avea surprize?

Deocamdata atit...pina imi mai vin si altele in cap!

Multumesc pt ajutor!

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Teoretic ai nevoie de autorizatie de constructie. Daca e la sat, merge si fara (dar pe riscul tau).

Construieste-l cu toti cei patru pereti (nu folosi un zid al casei drept perete al garajului).

Daca zidesti din boltari de beton probabil ca iesi cel mai ieftin. Sau din caramida din recuperari.

Fa si fundatie sub ziduri, nu doar un radier.

#3
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
Da, este nv de AC, doar daca il faci din lemn (demontabil) este fara AC.

#4
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
orice constructie care are la baza orice urma de beton turnat mai adanc de 20cm solicita autorizatie de constructie (chiar si un gard )

#5
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
De obicei placile sunt intre 10-20 cm. Poti face si un mic cofrag, iar placa sa aiba o usoara inclinatie.  De exemplu, vecinul meu are tot un astfel de garaj. Jos placa iar constructia este din caferi.

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Fa-l pe structura metalica: citiva stilpi metalici 70x50 mm, cu OSB intre ei, placat pe exterior cu polistiren. Avantaje: se considera constructie provizorie si din cite stiu nu iti trebuie AC, il poti demonta oricind, e muuuuuuuuuuult mai ieftin ca varianta pe caramida, e mult mai usor si nu ai nevoie de fundatie decit la stilpi (80 cm adincime, pahar de beton de diametru 40 cm), il poti face cu un vecin in citeva zile. Gindeste-te la varianta mea.

#7
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
si stalpii de sustinere nu trebuie sa ii bagi ceva mai adanc ?
si daca ai un vecin mai rauvoitor ?

#8
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
ok, cu AC m-am lamurit.... ce puteti sa-mi spuneti despre caramida? ce dimensiune sa aleg? (as vrea sa pot sa-mi calculez cu aproximatie nr de caramizi necesare pt a vedea un pret estimative...sa nu ma traga in tzeapa nea constructorul prea rau :) )

#9
LenutaAnisoara

LenutaAnisoara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2015
Am cumparat un apartament la parter si pe un perete sunt construite doua garaje .Pe acel perete am egrasie  si mucegai .Am fost la primarie si mi sa zis ca daca l am cumparat cu garajele  lipite asa trebuie sa il tin.Totusi stiu ca legal ar  trebui ca garajele ar trebui sa im fi lasat o anumita distanta de la peretele meu.
Ce as putea face?????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate