Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Credit ipotecar cu sau fara avans

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Buna ziua. Am si eu o intrebare:

Eu si cu sotia ne-am decis sa cumparam un apartament. Pana aici toate bune si frumoase, numai ca a aparut o problema: banca
Pe toate site-urile pe unde ne-am uitat, bancile cer un avans de minim 5 sau 15%. Buba este ca nu am cum sa iau 5 sau 15%, la un salariu de 3200 net, pentru ca apoi ar mai fi si rata la banca, in cazul in care se aproba creditul. Acuma stau si va intreb: exista posibilitatea ca acest avans sa fie trecut in linia de credit? Adica sa-l platesc si pe el o data cu rata, fara sa mai fie nevoie de o suma de bani separata.


Chiar nu stiu ce sa fac!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Da, vorbesti cu propietarul/dezvoltatorul sa declare un pret cu 5% mai mare si ca i-ai dat deja avansul.

#3
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Ar fi super daca s-ar putea ceea ce spui. Acuma sunt curios si daca banca imi acorda creditul. Suma nu ar fi mare: 35000 euro!

#4
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Daca te-ai gandit sa faci imprumut la o alta banca pentru depozit, nu te-ai gandit bine.
     In mod normal cand faci un nou credit esti intrebat automat daca mai ai vreun credit. Creditul cu pricina se va scadea din suma pe care o poti imprumuta.
     Daca banca cere sa ai depozit o face cu un scop. Daca nu ai reusit sa economisesti nici macar 5% din valoarea locuintei, cum vei reusi sa platesti ratele in viitor ?

#5
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
Omule

pe langa avans

tu pregateste-te sa mai cheltui vreo 5-10 mii de lei

cu evaluare, notar, depozit de garantie

si alte mici cheltuieli

nu poti sa te bagi  la un ipotecar asa fara niciun leu

Edited by Abkhaz, 13 May 2013 - 19:30.


#6
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011
Daca nu reusesti sa pui lunar deoparte macar suma pe care o vei plati ca rata, cind vei lua creditul cum vei reusi sa platesti luna de luna ratele ?
Cum au mai spus si altii, mai iti trebuiesc bani pentru evaluator, notar, alte eventuale cheltuieli, fa socotelile inainte cu mare atentie, daca nu iti poti plati ratele pierzi tot ce ai platit la banca + cheltuielile cu actele

Daca pina la urma tot crezi ca te poti descurca dar nu ai bani de avans, figura cu discutia cu proprietarul si marirea in acte a pretului cu 5-10 % este cea mai usoara cale, cindva chiar cei de la banca o sugerau discret !

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAbkhaz, on 13 mai 2013 - 19:29, said:

Omule

pe langa avans

tu pregateste-te sa mai cheltui vreo 5-10 mii de lei

cu evaluare, notar, depozit de garantie

si alte mici cheltuieli

nu poti sa te bagi  la un ipotecar asa fara niciun leu

Mai mult din pacate. Taxele notariale au crescut din nou.

View PostModemuri3G, on 13 mai 2013 - 19:42, said:

Daca nu reusesti sa pui lunar deoparte macar suma pe care o vei plati ca rata, cind vei lua creditul cum vei reusi sa platesti luna de luna ratele ?
Pai probabil ca plateste chirie. Si nu poate plati si chirie si sa puna deoparte.

Daca nu are nici o alta datorie sau ogligatie sa descurca cu rata .

#8
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

View Postmihai!, on 13 mai 2013 - 19:23, said:

Da, vorbesti cu propietarul/dezvoltatorul sa declare un pret cu 5% mai mare si ca i-ai dat deja avansul.

        Da ! Apoi te razgandesti, nu mai vrei sa cumperi si te duci la individul ala sa-i ceri banii inapoi.
        Vino tu la mine si cere-mi o hartie prin care eu sa declar in fals ca am primit 10 000 euro de la tine si o sa vezi ce raspuns o sa capeti  Pentru fals in declaratii se iau pana la 4 ani de inchisoare.  
      De ce si-ar asuma cineva riscul asta pe gratis ?
       Asa cum am zis hartia cu pricina indica faptul ca respectivul a primit o suma de bani. Poti sa-i ceri banii inapoi. Daca zice ca e fals, merge la inchisoare. Daca zice ca e adevarata trebuie sa puna banii pe masa.

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Unde / de la cine  mai primesti avansul  inapoi daca te razgandesti si nu mai cumperi bunul arvunit ? Posted Image

Edited by mihai!, 13 May 2013 - 19:52.


#10
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Tocmai asta este partea, am banii pentru notar, evaluare, etc...dar buba este ca au fost niste cheltuieli pe care nu le-am putut evita si...nu am reusit sa strang si bani de avans (sa fac un depozit). Alte credite numai am. Acuma nu stiu daca mi se vor aproba macar doua credite...pentru inceput sa zic ca iau un credit de 25000 lei, si peste cateva luni, fac si crediul ipotecar. Asta este buba. Banii pentru rate ii pot pune deoparte, nu asta este problema, numai ca sotia nu vrea nici sa locuim cu chirie, momentan locuim cu parintii. Eu caut solutii, sa vad cum reusesc...fie cu chirire, poate reusesc s-o conving si mai punem si ceva deoparte (este si greu cand nu stai singur la casa ta),

Edited by ultimo, 13 May 2013 - 20:00.


#11
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011
Sunt oameni si oameni, am cumparat un apartament cu credit si am avut noroc de un proprietar de nota 11+, avans i-am platit 1000E si la notar am trecut in acte 3000, omul vroia sa ne lase cheile din momentul in care am batut palma si nu vazuse nici un ban de la noi, si-a deschis cont in aceeasi banca cu noi sa nu mai platim noi comisioane de trasnsfer bancar......

Edited by Modemuri3G, 13 May 2013 - 20:00.


#12
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

View Postultimo, on 13 mai 2013 - 19:54, said:

Tocmai asta este partea, am banii pentru notar, evaluare, etc...dar buba este ca au fost niste cheltuieli pe care nu le-am putut evita si...nu am reusit sa strang si bani de avans (sa fac un depozit). Alte credite numai am. Acuma nu stiu daca mi se vor aproba macar doua credite...pentru inceput sa zic ca iau un credit de 25000 lei, si peste cateva luni, fac si crediul ipotecar. Asta este buba.

solutia e aici mentionata de colegii de forum

bancii ii trebuie doar antecontractul unde se mentioneaza ca tu cumaprator ai achitat vanzatorului avansul

si in suma de pe cererea de credit sa fie inclus acel 5% daca iei prima casa

#13
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Noi dorim sa cumparam o garsoniera pentru inceput...vazusem ceva intr-un cartier rezidential...am vazut ca preturile sunt mai mici...sau daca nu, poate reusesc s-o conving sa stam cu chirie...tot ar fi ceva pentru inceput. Mai vazusem pe site-ul de la Raiffeisen,Banca pentru Locuinte...un credit cu avans zero. Acuma nu stiu daca sa ma duc sa intreb sau nu, daca o fi si pentru un credit ipotecar.

Edited by ultimo, 13 May 2013 - 20:07.


#14
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Care e dobanda? Pe ce perioada ar trebui sa faci creditul? Cat iese rata?

#15
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Eu sa fiu sincer, pot suporta lejer o rata de 2100 - 2200 lei pe luna. Dar ca sa stau sa strang bani, imi este greu, adica mai bine m-as intelege cu proprietarul asa cum au sugerat si colegii de pe forum. Cand stiu ca am ceva de platit platesc, dar sa nu ma pui sa strang bani, ca ori ma imbolnavesc, ori se intampla ceva si raman fara bani. Am incercat o perioada sa depun banii la banca (depozite), pai m-am imbolnavit eu, apoi cainele, apoi incet-incet a murit mama (fara) sa fi suferit de ceva anume). Eu asta sunt curios, daca pot sa fac ceva (adica sa ma inteleg cu proprietarul)

#16
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Majoritatea bancilor, raporteaza suma maxima a creditului, la minimum dintre valoarea de piata stabilita prin evaluare de evaluatorul agreat si pretul vanzarii.
Astfel, degeaba dezvoltatorul trece avans 10.000, rest de plata 70.000, cu toate ca tu i-ai dat 5.000 sau nu i-ai dat deloc avans, daca banca evalueaza imobilul la 60.000 Euro, raportand implicit si procentul maixm de finantare tot la aceasta valoare (60.000 * 90 %).
Apoi, sunt putini acei dezvoltatori care probabil s-ar baga in asa ceva pentru ca, in cazul in care intervine orice care poate anula contractul, ei sunt obligati sa iti returneze avansul, adica o suma fictiva in cazul de fata.

Solutia este sa te imprumuti de la rude/prieteni sau printr-un credit solicitat de o ruda/prieten pentru a te ajuta, sau, varianta neortodoxa (de nerecomandat bineinteles, avand posibile repercursiuni si in viitor/istoricul tau de creditare), sa obtii in paralel aprobarea unui credit de consum in valoarea avansului, pentru care sa semnezi contractele de credit in aceeasi zi cu cel ipotecar...Ideal ar fi sa incerci sa propui aceasta varianta finantatorului principal, poate pot obtine o derogare de la gradul maxim de indatorare eventual, astfel incat sa te finanteze in paralel, cu buna stiinta, si cu creditul de consum pentru plata avansului.

#17
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
2000-3000 de euro ii am. Buba este ca s-ar putea sa mi se ceara si 7000-8000 sau mai grav 11000 de euro. Dar vad ca omul cere un sfat si apar unii cu, critici, si nu sunt in stare sa faca nimic in viata de zi cu zi, Le multumesc tuturor celor care au dat mesaje clare si la obiect.

#18
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
faci un credit nevoi personale ptr avans si apoi bagi un ipotecar Posted Image  (prima casa ) ..te intelegi cu proprietarus a treaca o suma mai mare decat face si apoi iti rambursezi np-ul :P

Solutii sunt multe dar la 3200net sa zici ca suporti o rata de 2200 e aberant ...

Edited by lion06lion, 17 May 2013 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate