Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

sfat achizitie HDD intern

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
63 răspunsuri în acest subiect

#55
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, o lungim cu discutia Posted image
Pt mine nu conteaza carcasa, ca acum am hardul intr-un rack ca hdd extern, si motorul lui e sursa zgomotului Posted image
Si crede-ma ca fac diferenta intre nivelele de zgomot produse de harduri, mi-au trecut destule prin mana/..

Editat de sirgoofy, 14 mai 2013 - 12:59.


#56
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
sirgoofy, se pare ca tu nu ai un copil in vecini care zbiara de zici ca-i taie degetele cu fierastraul, unul cate unul. Pe langa acel specimen, orice ventilator e silentios.

#57
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
Haha :)
Nu, nu am asa ceva, si nici nu vreau Posted image

#58
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Parca eu vreau.

#59
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 14 mai 2013 - 12:57, a scris:

Pt mine nu conteaza carcasa, ca acum am hardul intr-un rack ca hdd extern, si motorul lui e sursa zgomotului
pai tocmai.. conteaza... daca ai avea una unde hdd-ul vine prins pe suport de plastic sau cauciuc, atunci poa sa huruie(motorul ce invarte platanul) cat o vrea. vibratiile nu se mai transfera la carcasa si nu il mai auzi.

daca el caraie(in timp ce citeste ceva), atunci nu prea ai ce sa-i faci. totusi o carcasa cu izolare fonica de tipul celei din linkul meu mai ajuta.

rackul extern nu prea te ajuta. totusi ai putea sa faci rost de material fonoabsrobant si sa-l pui in jurul hdd-ului. ca si asa majoritatea rakurilor externe (presupun ca si al tau) nu au venturi sau gauri de aerisire.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.700
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 14 mai 2013 - 12:57, a scris:

Pt mine nu conteaza carcasa, ca acum am hardul intr-un rack ca hdd extern, si motorul lui e sursa zgomotului Posted image
Si crede-ma ca fac diferenta intre nivelele de zgomot produse de harduri, mi-au trecut destule prin mana/..

Crede-ma ca nu motorul e sursa zgomotului. Zgomotul provine in principiu de la deplasarea capetelor de citire. Nu stiu daca ai observat dar un hard extrem de fragmentat "clantane" mai puternic decat unul fragmentat.

Iar asa cum zice shmu - daca fixarea hardului pe carcasa e fixa, zgomotul respectiv se propaga la carcasa si unele frecvente sunt amplificate de peretii acesteia.

In mod normal cine vrea silentiozitate la HDD-uri are destule metode de a-l face silentios. Varianta cea mai cea este folosirea unui HDD de laptop, iar fixarea de carcasa sa se faca in bucle de elastic. Detalii suplimentare pe silentpcreview - vezi prin forumul lor. Evident exista si multe alte posibilitati intermediare.

#61
marrio100

marrio100

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 11.12.2013
ssd are o durata de viata limitata si dati bani degeaba, ssd nu este facut pt a fi instalat pe calculator decat insotit de anumite setari speciale altfel dati banii degeaba si nu mai vb de ssd daca nu ati folosit asa ceva

#62
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
si tu ai folosit? de tot esti asa de documentat?

#63
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
[ http://static2.fjcdn.com/thumbnails/comments/unsuccessful+troll+is+unsuccessful+gtfo+_7fd55b0dcc9bb1877763a7979cda899a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
marrio100

marrio100

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 11.12.2013
da am folosit ssd

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate