Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Despre baterii (acumulatori) auto si redresori - exploatare, intretinere, achizitie

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
14719 replies to this topic

#2341
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am inteles. descarcarea fortata o faci pana la 0?

#2342
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostRealThing, on 28 octombrie 2017 - 16:44, said:

Am inteles. descarcarea fortata o faci pana la 0?
Da,la astea. La cele auto nu e recomandat. Le fac o decarcare controlata cu o statie.

#2343
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ok domnu, am inteles, multumesc mult!

#2344
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postrobylup, on 28 octombrie 2017 - 11:29, said:

Daca era desulfator scotea putin :))
Un desuldator cat de cat ok trebuie sa scoata peste 16v si 15A. Desulfatarea se face cu, curenti mari de asta multe crapa :)
Revin la goanga mea de mai devreme, că m-ai făcut curios și, in masura timpului pe care o să-l am, o să-l rog pe colegul să mai aducă o data jucăria aia. La tensiunea de 16V nu "fierbe" bateria ? Sau așa se face desulfatarea ? Iar curentul ala... cum "se face" ? Doar întreb, ia-o că atare, eu știam că desulfatarea se face modificând frecventa, nu tensiunea. Sau, mă rog, ridicând si tensiunea, dar foarte puțin.

#2345
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postcurentelectric, on 29 octombrie 2017 - 07:20, said:

Revin la goanga mea de mai devreme, că m-ai făcut curios și, in masura timpului pe care o să-l am, o să-l rog pe colegul să mai aducă o data jucăria aia. La tensiunea de 16V nu "fierbe" bateria ? Sau așa se face desulfatarea ? Iar curentul ala... cum "se face" ? Doar întreb, ia-o că atare, eu știam că desulfatarea se face modificând frecventa, nu tensiunea. Sau, mă rog, ridicând si tensiunea, dar foarte puțin.
Desulfatarea se face doar cu curenti mari. Tehnic trebuie sa spargi sulful de placi.
Desulfatarea cea mai benefica e cea cu  impulsuri. O ti constant in fierbere si ii dau un push de un minut. Push.ul de un minut, primele 20 secunde scade tensiunea si amperajul apoi o urca fortat si rapid. Mai sunt cele cu impulsuri de o secunda doua.  O tine la o tensiune constanta normala(depinde de gradul de sulfatare) si timp de o secunda/doua baga un varf de tensiune. Daca jucaria aia baga constant 15V si 10A era ceva dar nu desulfator.
O sa.ti fac un scurt filmulet cu telwin.ul cand face desulfatare cu toate ca nu sunt f multumit de el. Prefer sa o fac manual cu Voltcraftul, ii dau programul alive si la fiecare 10 minute ii dau un push de un minut.

#2346
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
La 1 motor de 1149 cm ce tip baterie recomandați? Dacia a pus baterie de 40 Ah, a împlinit 4 ani și ma pot aștepta să pice. Aceasta cu un curent de descărcare de 330 A, după 4 ani e posibil sa mai fi scăzut. Mulțumesc anticipat! La ralanti încă are o tensiune de 14,2 - 14,5 V.

Edited by aris86, 29 October 2017 - 08:43.


#2347
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postaris86, on 29 octombrie 2017 - 08:41, said:

La 1 motor de 1149 cm ce tip baterie recomandați? Dacia a pus baterie de 40 Ah, a împlinit 4 ani și ma pot aștepta să pice. Aceasta cu un curent de descărcare de 330 A, după 4 ani e posibil sa mai fi scăzut. Mulțumesc anticipat! La ralanti încă are o tensiune de 14,2 - 14,5 V.
Depinde de buget, un 52/53Ah

#2348
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Merci fain, bugetul este cât trebuie. Probabil o sa mer pe Tudor.

#2349
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postaris86, on 29 octombrie 2017 - 10:49, said:

Merci fain, bugetul este cât trebuie. Probabil o sa mer pe Tudor.
53Ah Exide/Tudor/Fulmen daca buget este.

#2350
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salut! Imi puteti recomanda si mie un redresor auto ieftin si bun?
Ma gandeam la ceva de genul asta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Mentionez faptul ca pe autoturism (Golf V 1.9 TDI) am montat un acumulator Varta de 74Ah, iar astazi l-am testat la un centru de acumulatori auto unde a avut o incarcare de 70%. Baiatul de acolo mi-a recomandat sa-l pun pe redresor 12 ore, in loc sa cumpar unul nou.

#2351
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Ieftin si bun nu exista .
Recomand https://www.e-acumul...-carba1210.html
Il am si stiu ce face - recomand .

Nu exista termenul "il pui 12 ore pe redresor si gata" - ori ai un redresor ce decupleaza in functie de tensiunea de incarcare (ca cel recomandat de mine) ori ai densimetru si verifici concentratia de acid pana la limita de 1,28 ( metoda greoaie si depinde de acumulator, la cei capsulati nu se poate)
La cei ieftini nu ai decuplare si flooat , adica mentinere tensiune la borne timp nelimitat, pana montezi acc in masina . Efectiv incarca pana cade pasta de pe elementi si atunci poti sa o duci la reciclare. Cu acel incarcator am "trezit" acumulatori declarati morti .Mentionez ca la alegerea lui au contribuit foarte mult sfaturile primite de la @andreic , un incarcator superb pentru casa .

Sa nu uitam de cel de la Lidl cand este promotie, foarte bun si acela pentru casa , pe olx il gasesti sub 100 lei nou.

Edited by ldpe, 02 November 2017 - 08:59.


#2352
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postrobylup, on 29 octombrie 2017 - 07:41, said:

Desulfatarea se face doar cu curenti mari.
Roby, uite ce zic specificatiile chargerului colegului:
"Reconditionare.Curent constant pentru 4 ore limitat la 1.5A/16V". Asa citisem si eu prin alte parti. Cum ai putea sa ridici curentul fara sa umbli la sarcina ? Sau la cat ar trebuie sa creasca tensiunea ca sa ai "curent mare" ?

View Postldpe, on 02 noiembrie 2017 - 08:34, said:

Ieftin si bun nu exista .
Recomand https://www.e-acumul...-carba1210.html
Il am si stiu ce face - recomand .
Nu e cam mare tensiunea aia de float pentru bateriile auto ? Doar intreb, pentru ca, din propria experienta, tensiunea de 13,8V cam scoate bule din electrolit. Nu ca asta ar fi o problema, ca nu-l lasi nesupravegheat prea mult. Doar ca idee. Oricum, faptul ca stie sa-si coboare tensiunea dupa ce a incarcat bateria e un mare plus pentru el.

Edited by curentelectric, 02 November 2017 - 12:24.


#2353
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu e cam mare tensiunea aia de float pentru bateriile auto ? Doar intreb, pentru ca, din propria experienta, tensiunea de 13,8V cam scoate bule din electrolit"
Misca foarte slab electrolitul in elementi, abia sesizabil , acumulatorul meu a stat si 3 saptamani in mentinere fara probleme , supraveghiat . Avantaj la mine e ca acc are capace cu filet si pot controla optic permanent ce se intampla in celula dar am incarcat acc capsulati fara probleme . Un singur gen de acumulator fierbe ca prostul , cel original de pe Opel Astra J , fierbea asta ca speriat, nu la unul am intalnit problema si numai la cei GM de pe astra J - ori erau defecti ambii ori chimia din ei are ceva aparte .
Tensiunea de mentinere intradevar e 13,8 dar amperajul este undeva la 100-150 mah , cam cat e autodescarcarea e si mentinerea , ca in politica , ce castigi la pod dai la vama Posted Image

#2354
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postldpe, on 02 noiembrie 2017 - 08:34, said:

Ieftin si bun nu exista .
Recomand https://www.e-acumul...-carba1210.html
Il am si stiu ce face - recomand .

Nu dispun de suma asta de bani. La banii astia mai degraba cumpar un acumulator nou.

#2355
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postrobylup, on 28 octombrie 2017 - 11:29, said:

Daca era desulfator scotea putin Posted Image)
Un desuldator cat de cat ok trebuie sa scoata peste 16v si 15A. Desulfatarea se face cu, curenti mari de asta multe crapa Posted Image
Ce inseamna curenti mari? Zeci, sute de amperi? Nu prea cred.
Desulfatarea bateriilor  se face cu ajutorul unor pulsuri de curent de inalta frecventa si amplitudine variabila care se aplica controlat asupra celor doi electrozi, in secvente scurte, tocmai pentru a nu deteriora bateria.

Edited by iancuMIC, 02 November 2017 - 14:32.


#2356
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostDeuxEx, on 02 noiembrie 2017 - 14:14, said:

Nu dispun de suma asta de bani. La banii astia mai degraba cumpar un acumulator nou.
Cel de la Lidl costa mai putin si in mare face acelasi lucru, pret pana in 100 lei.

Cand l-am luat eu costa 160 lei de 5Ah si tot asa am spus DAR calculat la ce am facut cu el pana acum si-a scos banii de n ori . Bine, nu te gandi ca am facut bani, no, dar am podul plin de "multumesc , scula adevarata" . Diferenta este la circulat putin prin oras si rar , aici acc se duce destul de rapid daca nu este mentinut corect la peste 12,5v .
Urmatoarea achizitie va fi un tester de acumulatori pentru uz casnic pentru a "vedea" clar ce este in acumulator, vreo 30-40 dolari am gasit pe ali . Cu desulfatorul m-am dezumflat, mai astept .
Una peste alta daca doresti sa menti in parametrii un acc rulat in oras cu opriri dese si km putini minim odata pe luna ar trbui pus pe incarcator , vine sezonul rece , iar incarcat inainte de a intra in frig . Daca ai casa sau garaj cu priza este excelent dar cand stai la bloc trebuie carat , eu mi-am luat un carucior de babe de mers la piata si l-am facut "port acumulatori", nu e frumos dar face bine la hernie.

Edited by ldpe, 02 November 2017 - 15:28.


#2357
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Pai, da; mentinerea bateriei mult timp descarcata sau incarcare insuficienta= sulfatare.

#2358
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"mentinerea bateriei mult timp descarcata sau incarcare insuficienta= sulfatare"
Aici sunt banii dumneavoastra , din acest motiv nu compari pretul la un incarcator bun cu un acumulator - incarcatorul prelungeste muuult viata unui acc si nu vei fi nevoit sa-l schimbi cum iese din garantie , daca in 5 ani merge fara probleme 1 acc deja poti considera ca si-a scos banii acel incarcator.


Acel model de incarcator pe siteul dat este mai scump , in jur de 200-250 costa unul la 10 Ah (atentie, e de 10Ah nu 5 !)  la acest amperaj si un fierbator de oua cu traf si punte trece usor de 200 lei...

Edited by ldpe, 02 November 2017 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate